Nauczanie zdalne grudzień 2021: “Nasze nastawienie się zmienia”

Mimo gwałtownych wzrostów zachorowań na Covid-19 w ostatnim czasie, przedstawiciele rządu zapewniali, że nie planują wprowadzania nowych obostrzeń. Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa zmusiło jednak władze do weryfikacji stanowiska. Podczas ostatniej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że pd 1 grudnia zaczną obowiązywać nowe restrykcje. Czy zmiana zasad dotyczyć będzie także szkół? Nauczanie zdalne grudzień 2021 – od kiedy?

Nowe obostrzenia od 1 grudnia: nowy wariant spowoduje zamknięcie szkół?

W ostatnich tygodniach statystyki dotyczące Covid-19 w Polsce są naprawdę niepokojące, szczególnie te informujące o nowych zgonach i dziennych zachorowaniach. Nieciekawie wygląda również kwestia hospitalizacji i ogólna sytuacja w systemie ochrony zdrowia. Zdaniem wielu ekspertów, lekarzy i wirusologów, jeśli aktualne tempo wzrostów się utrzyma, to istnieje ryzyko, że nie będzie miał kto leczyć kolejnych pacjentów.

Mimo że do dotychczas rząd zapewniał, że nie ma w planach wprowadzania żadnych nowych obostrzeń, to w związku z pogarszającą się sytuacją oraz pojawieniem się kolejnej mutacji koronawirusa konieczna była weryfikacja strategii. W poniedziałek 29 listopada, przed południem, odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, podczas którego podjęto decyzje o zaostrzeniu restrykcji. Nowe zasady wejdą w życie od 1 grudnia, chociaż minister Niedzielski nie wyklucza wprowadzenia kolejnych zmian w ciągu najbliższego miesiąca. Czy to oznacza, że w grudniu może się rozpocząć zdalna nauka?

Sprawdź: Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Czy nowe restrykcje obejmą też szkoły? “Nie planujemy zmieniania systemu”

Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od środy 1 grudnia. Jak wynika ze słów ministra zdrowia, są one podyktowane przede wszystkim zagrożeniem płynącym z nowo wykrytego wariantu Omikron. Nowa mutacja pochodzi z krajów południowej Afryki i to tam najbardziej się rozpowszechniła. Dlatego też Polska wprowadza zakaz lotów z RPA, Botswany, Mozambiku, Zimbabwe, Namibii, Lesotho, Eswatini. Osoby wracające z tych krajów trafią na 14-dniową kwarantannę i nie będą mogły zostać z niej zwolnione.

Sztab kryzysowy zdecydował także o wprowadzeniu nowych restrykcji krajowych. Od 1 grudnia zmniejszą się limity w kościołach, restauracjach, hotelach, instytucjach kultury (kina, teatry, koncerty) oraz w obiektach sportowych do 50% obłożenia. Do maksymalnie 100 osób zmniejszy się także limit podczas zgromadzeń i uroczystości takich jak wesela czy komunie oraz na dyskotekach. Zaszczepieni nie będą się liczyć do limitów.

Minister Niedzielski zapytany podczas konferencji o szkoły, stanowczo wykluczył jednak możliwość ich zamknięcia. Póki co zostanie utrzymana nauka stacjonarna.

Zobacz: Nauka zdalna dla niezaszczepionych? Nowe zasady w szkołach! “Spychanie odpowiedzialności”

Nauczanie zdalne grudzień 2021: kiedy nauka zdalna?

Z każdym tygodniem sytuacja w szkołach się pogarsza. Mimo narastającego chaosu spowodowanego ciągłymi zmianami trybu nauczania (niektóre klasy od początku roku trafiały już na kwarantannę i zdalne nauczanie nawet kilkukrotnie), rządzący nie planują zamknięcia placówek.

Na powtarzające się wciąż pytanie, kiedy zdalne nauczanie, nie znamy na razie odpowiedzi. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski na razie wyklucza taką możliwość, ale przyznał jednocześnie, że kolejne decyzje w sprawie ewentualnych obostrzeń mogą zapadać w ciągu miesiąca. Wszystko zależy od rozwoju wariantu Omikron.

Przedstawiciele ministerstwa edukacji podkreślają, że obecne rozwiązania na razie funkcjonują dobrze i będą utrzymywane. Po pojawieniu się w szkole ogniska uczniowie trafiają na kwarantannę i mają lekcje online, ale “jeśli szkoła ma możliwości, to zaszczepieni uczniowie mogą uczyć się stacjonarnie”.

Nie planujemy jakiegokolwiek zmieniania systemu. Jeśli w danym środowisku nie ma ognisk koronawirusa i uczniowie są zdrowi, to mogą stacjonarnie uczęszczać do szkółTomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski zwrócił jednak uwagę, że “to minister zdrowia podejmuje decyzję” odnośnie do ewentualnej nauki zdalnej.

Zobacz: Zbliża się próbny egzamin ósmoklasisty 2022! Uczniowie nie będą zachwyceni

Rodzice pytają o nauczanie zdalne grudzień 2021

Czy będą zdalne lekcje?

Jak wynika ze słów przedstawicieli rządu, na razie nie ma możliwości przejścia na nauczanie zdalne w całej Polsce. Uczniowie będą się nadal uczyć w obecnym trybie.

Nauczanie zdalne od kiedy?

Na pytanie, od kiedy nauka zdalna, nie znamy odpowiedzi. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że decyzje dotyczące dalszych obostrzeń będą zależały od rozwoju pandemii i nowego wariantu Omikron. Mogą zostać podjęte jeszcze w ciągu najbliższego miesiąca.

Sprawdź: Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general