Najciekawsze przesądy sylwestrowe. Sprawdź, co przynosi szczęście na Nowy Rok, a czego lepiej unikać!

Przesądy sylwestrowe to nieodłączny element zabawy sylwestrowej. Według wielu ludzi jest to magiczna noc i trzeba spędzić ją hucznie najlepiej w gronie przyjaciół. Z tym zaczarowanym czasem wiąże się wiele tradycji, zabobonów i wierzeń. To właśnie dzięki zwyczajom sylwestrowym zabawa może być ciekawsza i bardziej tajemnicza. Wszystkie wróżby powinniśmy potraktować z przymrużeniem oka i nie brać ich do siebie, ale jeśli się spełnią to tym większa niespodzianka dla nas. Czego nie robić w sylwestra? Czy w sylwestra można sprzątać?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Przesądy sylwestrowe dotyczą wróżb na przyszłość i różnią się w poszczególnych rejonach Polski.
  • Podczas sylwestrowej zabawy najważniejsze jest, aby się dobrze bawić.
  • Wróżby sylwestrowe traktujmy z przymrużeniem oka.

Przesądy sylwestrowe w Polsce

Powitanie Nowego Roku nie obędzie się bez przesądów sylwestrowych. W tę magiczną noc organizowane są szalone imprezy trwające do białego rana, wytworne bale i domowe przyjęcia. Tradycją jest zbieranie się tłumów ludzi o północy na ulicy, aby oglądać pokazy fajerwerków. Przesądy na sylwester wplecione w zabawę na pewno umilą gościom czas i sprawią, że każdy będzie bawił się przednio. Zatem jakie są najpopularniejsze zabobony sylwestrowe? Jeśli chcesz być bogaty i żyć w dostatku to w noc sylwestrową powinieneś mieć ze sobą gotówkę. Wystarczy natrzeć się banknotem o północy albo mieć przy sobie łuskę z karpia z wigilijnego stołu. I tak przepis na fortunę jest gotowy. Kolejny przesąd mówi, że aby pozbyć się złych wspomnień, należy je zapisać na czerwonej karteczce i spalić. Nakręcanie zegarków o północy sprawi, że pomyślność Cię nie opuści. Wierzy się, że to wybijanie tylko szczęśliwych godzin.

Przesądy na Nowy Rok. Jaki sylwester, taki cały rok. Dlaczego w sylwestra nie wolno sprzątać?

Według wierzenia ludowego „jaki sylwester, taki cały rok”. Im huczniej go spędzimy, tym lepiej dla nas. Sylwestrowe przesądy mówią, że żeby Nowy Rok był pomyślny, trzeba pozamykać wszystkie stare sprawy, spłacić długi i pogodzić się z ludźmi, z którymi mamy konflikty. Co więcej, sprzątanie w sylwestra nie jest zalecane, ponieważ wymiatamy z domu szczęście. Gospodynie domowe powinny zaopatrzyć lodówkę i spiżarnię w smakołyki, aby w przyszłym roku nie doznać biedy ani niedostatku. Co ciekawe na ziemi chełmińskiej nadal zachowała się tradycja wypędzania złych duchów batami. Grupa chłopców spotyka się we wsi z batami, robiąc niesamowity hałas w nadziei, że przepędzą złe duchy.

Rytuały noworoczne: Co przynosi szczęście na Nowy Rok?

Przesądy sylwestrowe mają zapewnić nam pomyślność. Aby mieć szczęście w Nowym Roku należy zjeść wszystkie okrągłe produkty. Ponieważ wszystko, co okrągłe przynosi szczęście. Co więcej, pierwszy gość, który odwiedzi nas w Nowy Rok, będzie zwiastunem szczęścia. Odwiedziny chłopca z jasnymi włosami przyniosą pomyślność. Dzieci urodzone pomiędzy okresem wigilijnym a świętem Trzech Króli gwarantują rodzicom podwójne szczęście. Nowa bielizna na sylwestra powinna być zakładana przez młode dziewczęta. To wróży powodzenie u płci przeciwnej na następne lata. Bąbelki w szampanie, które poruszają się w sposób chaotyczny, zwiastują rok przemian oraz wypadków. Drobne bąbelki wędrujące ku górze zapowiadają pogodne dni i życie w dobrym zdrowiu.

Zobacz: Co odpisać na życzenia noworoczne? Eleganckie i wyjątkowe podziękowania za życzenia

Przesądy na Sylwestra. Pieniądze w bucie – Nowy Rok

Przesądy noworoczne mówią, że należy włożyć pieniądze do buta o jak największym nominale. Banknot stuzłotowy nie będzie uwierał w bucie, a jego magiczna moc się potroi. To będzie gwarancją dochodów i dobrych finansów na kolejny rok. Przed nowym rokiem należy również uregulować wszystkie płatności i długi. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się kłopotów finansowych. Inna wróżba mówi, że jeśli znajdziesz pieniążek na ulicy, to będziesz żył w dostatku lub trzeba usiąść na banknot, kiedy wybije północ i pomyśleć ile tych pieniędzy do Ciebie przywędruje.

Przesądy sylwestrowe – pranie

Sylwestrowe przesądy mówią, że pranie nie powinno się suszyć w sylwestrową noc, ponieważ jest to oznaką ubóstwa i przynosi pecha. W domu powinien panować porządek. Wszystkie rzeczy nieużywane lub zniszczone powinny być wyrzucone do śmietnika. Pomaga to podobno w odpędzaniu złej energii, a przyniesieniu tej dobrej i pozytywnej. Wysprzątany dom przed 30 grudnia zapowiada dobrobyt i pomyślność w Nowym nadchodzącym Roku.

Rytuały sylwestrowe – Pocałunek o północy w Sylwestra

Pocałunek o północy to chyba jedna z najbardziej romantycznych rzeczy, jaka może nam się przytrafić. Ta tradycja pochodzi z USA, ale przywędrowała już do Polski. Pocałunek w sylwestrową noc świadczy o wyrażeniu uczuć, jak i o zapewnieniu szczęścia. Co więcej, to, kogo całujemy, ma znaczenie. Jeśli będzie to przystojny nieznajomy to przed nami rok pełen przygód i ekscytacji. Jeśli będzie to nasza druga połowa, to przed nami rok pełen spokoju i namiętnej miłości. Co więcej, amerykanie wierzą, że brak całusa w sylwestra grozi samotnością.

Sprawdź: Piękne, krótkie i śmieszne życzenia na nowy rok 2024

Przesądy na Sylwestra i Nowy Rok

W zależności od miejsca na ziemi spotkamy się z różnymi wierzeniami dotyczącymi nowego roku. Wszystko dlatego, że ważne momenty przejścia, przesilenia w każdej kulturze owiane były aurą tajemniczości i magii. Współcześnie widzimy pozostałości tego w postaci różnych przesądów, które mają już raczej wyłącznie charakter zabawy.

W związku z wyjątkowością sylwestrowej nocy wciąż w niektórych regionach rytuały na koniec roku są szeroko znane i kultywowane. Większość z nich dotyczy zapewnienia sobie pomyślności i dobrobytu w nadchodzącym roku, ale jest też sporo tych mających przynieść szczęście w miłości. Jednym z nich są tańce na świeżym powietrzu w dzień Nowego Roku, najlepiej wokół drzewa. Według wierzeń miały one gwarantować powodzenie w sprawach sercowych oraz wolność od chorób. Dobrym znakiem, zwiastującym pomyślność w sferze matrymonialnej młodym dziewczynom było ujrzenie przez okno przechodzącego mężczyzny. Warunkiem było wyjrzenie tuż po wstaniu z łóżka.

Tradycje noworoczne w Polsce mówią z kolei o tym, że najstarszy członek rodziny, tuż po północy, powinien otworzyć na oścież okna. Miał to być znak powitania Nowego Roku i serdecznego zaproszenia go do domu.

Zabobony noworoczne – potrawy

Zakończenie roku to nie tylko rytuały magiczne na nowy rok, ale także tradycyjne, noworoczne potrawy, które według naszych przodków miały przynieść szczęście i powodzenie. Zjedzenie odpowiednich dań w czasie nocy sylwestrowej miało być także obietnicą spokoju i dostatku. Pomyślność miał zapewniać np. okrągły chleb, który był symbolem cykliczność życia. Zwiastunem błogosławieństwa i dobrego roku miało być również zjedzenie pączków.

Zobacz także: Co zrobić z choinką po świętach?

Mniej popularne przesądy sylwestrowe

Przepowiednie sylwestrowo-noworoczne przetrwały do dziś. Nasi przodkowie wierzyli, że w noc sylwestrową nie powinno zabraknąć opału, ognia i wody. Gospodynie napełniały wiadra wodą ze studzienki, a gospodarze zaopatrywali dom w opał. Zapomnianą już tradycją jest otwieranie drzwi na oścież, tak aby noworoczny gość mógł wejść. Mazowsze świętuje sylwestra poprzez robienie kawałów sąsiadom. Zatykanie kominów czy wnoszenie wozu na dach stodoły. Na Kaszubach grupy młodych ludzi zbierają się z hałaśliwymi klekotkami, aby wypędzić stary rok. Natomiast górale wrzucają do miski z wodą pieniądze, myją się w niej, a drobne chowają do kieszeni.

Co ciekawe, kiedyś gospodynie rozrzucały po kątach czosnek i żelazo. Wierzyły, że czosnek chroni je od wszelkich złych uroków, a żelazo miało odgonić nieszczęścia od rodziny. Tradycyjne potrawy noworoczne, które królują na naszym stole, mają zapewnić szczęście i bogactwo. Danie przynoszące szczęście to kapusta kiszona spożywana 1 stycznia. W sylwestrową noc warto również spojrzeć w niebo na gwiazdy, bo to one zwiastują przyszłość. Pięknie i błyszczące zwiastują pomyślny nadchodzący rok. Rytuały na nowy rok wplecione w zabawę, z pewnością umilą gościom czas.

Zobacz: Cisza nocna w sylwestra. Czy ta zasada obowiązuje 31 grudnia? Dobra zabawa może słono kosztować

Rodzice pytają o przesądy sylwestrowe:

Jakie majtki na sylwestra?

Każdy, kto ubierze nowe i czerwone majtki w sylwestrową noc będzie żył w szczęściu i w miłości.

Co należy zrobić w sylwestra?

Pocałować nieznajomego o północy, założyć nową bieliznę i złotą biżuterię i przede wszystkim dobrze się bawić.

Czy w Nowy Rok można sprzątać?

Nie wolno sprzątać w samego sylwestra, ponieważ wedle zabobonu wymiata się w ten sposób szczęście z domu.

Dlaczego nie sprzątać się w sylwestra?

Bo wymiata się szczęście z domu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo