Co zrobić z choinką po świętach?

Co zrobić z choinką po świętach? Magia świąt znika, a choinka przestaje być ozdobą i zaczyna wadzić w codziennych czynnościach, coraz częściej zrzucając igiełki. Warto sprawdzić, jakie pomysły są najlepsze.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Gałązki z drzewka mogą zostać użyte jako ochrona przed zimnem dla roślin hodowanych na zewnątrz;
  • Z przesadzonego drzewka może wyrosnąć nowa choinka;
  • Choinka jako ściółka może pomóc w leczeniu zagęszczenia i zapobiegać erozji gleby.

Co zrobić z choinką po świętach – może przydać się jako ściółka

Z choinek można zrobić fantastyczną ściółkę, którą można wykorzystać wokół podstawy drzew lub krzewów w ogrodzie. Ściółkowanie ma wiele zalet. Może między innymi pomóc w zapobieganiu erozji gleby – zjawisku, które często występuje po ulewnych deszczach. Ściółkowanie korzeni drzew zimozielonych, iglaków, delikatnych bylin i krzewów może także zapobiegać zamarzaniu ziemi w czasie występowania niższych temperatur.

Jak zrobić ściółkę z choinki?

W tym celu należy użyć rozdrabniacza – można go pożyczyć od sąsiada, jeśli go nie posiadamy. Upewnij się jedynie, że masz na sobie nałożony sprzęt ochronny, okulary i rękawice, następnie odetnij gałęzie od pnia i wkładaj je do rozdrabniacza pojedynczo tak, aby nie zablokować mechanizmu. Pień będzie zazwyczaj zbyt gruby, aby włożyć go do rozdrabniacza – można go wysuszyć i wykorzystać w otwartym ognisku lub ewentualnie stworzyć z niego dekorację. To dobry sposób na to, co zrobić z choinką po świętach.

Zobacz też: Choinka do druku [kolorowanka]

Gałązki z choinki mogą się przydać

Jednym ze sposobów na to, co zrobić z żywą choinką po świętach, jest to, aby wykorzystać jej gałązki. Mogą one posłużyć do ochrony sadzonek w chłodniejszych miesiącach. Jednym ze sposobów jest stworzenie ramy z gałęzi i pokrycie jej tkaniną lub folią, chroniącymi przed mrozem.

Gałęzie można wygiąć w łuk, który następnie jest przykryty dowolnym materiałem po to, aby chronić delikatne rośliny lub skręcić je ze sobą, aby utworzyć kształt namiotu nad większymi roślinami. Upewnij się jedynie, że materiał pokrycia jest odpowiednio zabezpieczony tak, aby nie rozleciał się podczas wietrznej pogody. Można też spleść gałęzie i wykorzystać je jako izolację u podstawy wrażliwych na zimę krzewów krajobrazowych lub krzewów róż.

Zobacz też: Choinka DIY: jak zrobić choinkę z makaronu, papieru lub szyszek?

Co zrobić z choinką po świętach – sadzenie choinki 

Coraz częściej zachęca się ludzi do tego, aby sadzili choinki w doniczkach po ich zużyciu. Wiele drzewek zakupionych na Boże Narodzenie jest niezwykle odpornych, nawet te, którym odrąbano korzenie. Chociaż gałęzie mogą już opadać, będziesz zaskoczony ich zdolnością do regeneracji, jeśli posadzisz je w doniczce z ziemią i pozostawisz do rozkrzewienia. Kiedy sadzić choinkę po świętach? Powinniśmy to zrobić na wiosnę – po rozmarznięciu gruntu. Drzewo można udekorować także karmą dla ptaków, dzięki czemu będzie można je wykorzystać w ogrodzie, nawet jeśli korzenie się nie przyjmą. Są to jedne z ciekawszych propozycji, jeżeli chodzi o to, co zrobić z żywą choinką po świętach.

Poznaj: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Na szczęście, odpowiedź na pytanie gdzie wyrzucić choinkę – nie jest trudna. Drzewko może zostać położone przy śmietniku na osiedlu lub przewiezione na lokalne wysypisko. Warto jedynie pamiętać, aby zrobić to w porę. Długo stojąca roślinka w reprezentatywnym miejscu, bo umieszcza się ją zazwyczaj w salonie lub pokoju dziennym, może źle wpływać na ogólny wygląd całego mieszkania, jak i pomieszczenia. Warto więc wcześniej pomyśleć, co zrobić z choinką po świętach.

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie, Porady Kulinarne

Co ugotować na święta Bożego Narodzenia?

Co ugotować na święta Bożego Narodzenia? Nikt z nas nie chce spędzać świąt, pracując w kuchni, dlatego potrawy warto przygotować wraz z daniami wigilijnymi. Dobrze, aby na Boże Narodzenie, zostały...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general