Obowiązkowy rejestr ciąż właśnie stał się rzeczywistością. Lekarze ginekolodzy i inni medycy będą zobligowani do wpisywania informacji o ciąży pacjentki do do ministerialnego Systemu Informacji Medycznej. Zgodnie z rozporządzeniem pacjentka nie będzie miała możliwości wyboru. Resort zdrowia tłumaczy, że nowe rozwiązanie podyktowane jest wyłącznie dobrem ciężarnych kobiet i nikt niepowołany nie będzie miał wglądu w dokumentację. Polki jednak mają wątpliwości i obawiają się nowych przepisów. Czy słusznie? Obowiązkowy rejestr ciąż – od kiedy?
Obowiązkowy rejestr ciąż 2022 – od kiedy?
O tzw. “rejestrze ciąż” zrobiło się głośno już w czerwcu tego roku. To właśnie wtedy posłowie przegłosowali kontrowersyjne rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Z przyjętych przepisów wynika, że od 1 października personel medyczny będzie miał obowiązek wpisywać do SIM dodatkowe informacje, w tym te dotyczące ciąży. Od 6 lipca do 30 września (o okresie dostosowawczym rozporządzenia) rozwiązanie to miało charakter fakultatywny, ale odtąd lekarze oraz pozostali medycy będą już do tego zobligowani.
Z zapisów rozporządzenia wynika, że pacjentka nie będzie miała żadnego wpływu na to, czy informacja o ciąży znajdzie się w systemie. Nie może nie wyrazić zgody lub poprosić o usunięcie konkretnych danych. Co więcej, nowe rozwiązanie dotyczy nie tylko świadczeń w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, ale również wizyt prywatnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych zobowiązane są m.in. do prowadzenia dokumentacji medycznej. Przetwarzanie danych osobowych pacjentów przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych nie jest jednak uzależnione od wyrażenia zgody pacjenta, którego dane są przetwarzane.Kamila Cal-Całko, radca prawny z Kancelarii Prawa Medycznego LEX-MEDYK, cytat za serwisem prawo.pl
Ministerstwo zdrowia zapewnia, że nowe rozporządzenie nie zostało przyjęte w celu tworzenia specjalnego “rejestru ciąż”. Jak tłumaczą przedstawiciele resortu, informacje o ciąży w SIM mają służyć wyłącznie dobru pacjentki oraz jej nienarodzonego dziecka – personel medyczny ma korzystać z tej wiedzy m.in. po to, aby nie podać kobiecie leków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla płodu. Takie zapewnienia jednak nie przekonują zaniepokojonych Polek, szczególnie w obliczu niedawnych zmian w prawie aborcyjnym, związanych z kontrowersyjnym wyrokiem TK.
Zobacz: 5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w Kodeksie Pracy! Skorzystają nie tylko rodzice
Co nowe przepisy oznaczają w praktyce?
Z rozporządzenia wynika, że do danych umieszczonych w Systemie Informacji Medycznej mają dostęp:
- pracownik medyczny, który uzupełniał dokumentację, a także medyk, który w tej samej placówce kontynuuje leczenie danej pacjentki,
- lekarz, położna i pielęgniarka POZ, wybrani przez pacjentkę,
- personel medyczny w przypadku zagrożenia życia.
W teorii wygląda więc na to, że dane o ciąży rzeczywiście będą informacją stricte medyczną i wpisywaną do systemu wyłącznie w celu leczenia. Ale pewne mechanizmy budzą obawy wśród przyszłych rodziców, zwłaszcza kobiet. Jak się okazuje, w wyjątkowych sytuacjach dostęp do dokumentacji będą mogły uzyskać m.in. sąd czy prokuratura np. w przypadku popełnienia przestępstwa czy toczącego się postępowania.
Nic więc dziwnego, że w obliczu ostatnich zmian w prawie reprodukcyjnym, kolejne kontrowersyjne przepisy mogą niepokoić. Część lekarz informuje, że pacjentki boją się podawać taką informację i proszą personel medyczny o niewpisywanie danych o ciąży. Obawiają się nie tylko zbyt dużej ingerencji ze strony państwa w ich życie prywatne, ale także ewentualnych konsekwencji prawnych np. w przypadku naturalnego poronienia. Nowe rozporządzenia zakłada bowiem, że dane o ciąży znikną z systemu w momencie planowanego porodu. Jeśli dojdzie do poronienia, fakt ten również trzeba będzie odnotować w systemie.
Czy w związku z tym kobiety mogą zacząć ukrywać ciążę przed lekarzem? Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem kobieta nie jest karana za przerwanie własnej ciąży. Nawet jeśli otwarcie przyzna się lekarzowi, że dokonała aborcji. Karze podlegają natomiast osoby pomagające w aborcji.
Sprawdź też:
- Jodek potasu w szkołach? Zaniepokojeni rodzice dostają do podpisu zgody na podanie dzieciom tabletek. “Przygotowania na czarny scenariusz”
- Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć niższe rachunki. Ile zyskają?
- Bon turystyczny – lista sklepów i restauracji. Gdzie można wykorzystać środki?
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Obowiązkowy rejestr ciąż – od kiedy? Kontrowersyjny przepis wchodzi w życie. Jakie niesie konsekwencje dla kobiet?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem