Obowiązkowy rejestr ciąż właśnie stał się rzeczywistością. Lekarze ginekolodzy i inni medycy będą zobligowani do wpisywania informacji o ciąży pacjentki do do ministerialnego Systemu Informacji Medycznej. Zgodnie z rozporządzeniem pacjentka nie będzie miała możliwości wyboru. Resort zdrowia tłumaczy, że nowe rozwiązanie podyktowane jest wyłącznie dobrem ciężarnych kobiet i nikt niepowołany nie będzie miał wglądu w dokumentację. Polki jednak mają wątpliwości i obawiają się nowych przepisów. Czy słusznie? Obowiązkowy rejestr ciąż – od kiedy?

Obowiązkowy rejestr ciąż 2022 – od kiedy?
O tzw. “rejestrze ciąż” zrobiło się głośno już w czerwcu tego roku. To właśnie wtedy posłowie przegłosowali kontrowersyjne rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Z przyjętych przepisów wynika, że od 1 października personel medyczny będzie miał obowiązek wpisywać do SIM dodatkowe informacje, w tym te dotyczące ciąży. Od 6 lipca do 30 września (o okresie dostosowawczym rozporządzenia) rozwiązanie to miało charakter fakultatywny, ale odtąd lekarze oraz pozostali medycy będą już do tego zobligowani.
Z zapisów rozporządzenia wynika, że pacjentka nie będzie miała żadnego wpływu na to, czy informacja o ciąży znajdzie się w systemie. Nie może nie wyrazić zgody lub poprosić o usunięcie konkretnych danych. Co więcej, nowe rozwiązanie dotyczy nie tylko świadczeń w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, ale również wizyt prywatnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych zobowiązane są m.in. do prowadzenia dokumentacji medycznej. Przetwarzanie danych osobowych pacjentów przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych nie jest jednak uzależnione od wyrażenia zgody pacjenta, którego dane są przetwarzane.Kamila Cal-Całko, radca prawny z Kancelarii Prawa Medycznego LEX-MEDYK, cytat za serwisem prawo.pl
Ministerstwo zdrowia zapewnia, że nowe rozporządzenie nie zostało przyjęte w celu tworzenia specjalnego “rejestru ciąż”. Jak tłumaczą przedstawiciele resortu, informacje o ciąży w SIM mają służyć wyłącznie dobru pacjentki oraz jej nienarodzonego dziecka – personel medyczny ma korzystać z tej wiedzy m.in. po to, aby nie podać kobiecie leków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla płodu. Takie zapewnienia jednak nie przekonują zaniepokojonych Polek, szczególnie w obliczu niedawnych zmian w prawie aborcyjnym, związanych z kontrowersyjnym wyrokiem TK.
Zobacz: 5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w Kodeksie Pracy! Skorzystają nie tylko rodzice
Co nowe przepisy oznaczają w praktyce?
Z rozporządzenia wynika, że do danych umieszczonych w Systemie Informacji Medycznej mają dostęp:
- pracownik medyczny, który uzupełniał dokumentację, a także medyk, który w tej samej placówce kontynuuje leczenie danej pacjentki,
- lekarz, położna i pielęgniarka POZ, wybrani przez pacjentkę,
- personel medyczny w przypadku zagrożenia życia.
W teorii wygląda więc na to, że dane o ciąży rzeczywiście będą informacją stricte medyczną i wpisywaną do systemu wyłącznie w celu leczenia. Ale pewne mechanizmy budzą obawy wśród przyszłych rodziców, zwłaszcza kobiet. Jak się okazuje, w wyjątkowych sytuacjach dostęp do dokumentacji będą mogły uzyskać m.in. sąd czy prokuratura np. w przypadku popełnienia przestępstwa czy toczącego się postępowania.
Nic więc dziwnego, że w obliczu ostatnich zmian w prawie reprodukcyjnym, kolejne kontrowersyjne przepisy mogą niepokoić. Część lekarz informuje, że pacjentki boją się podawać taką informację i proszą personel medyczny o niewpisywanie danych o ciąży. Obawiają się nie tylko zbyt dużej ingerencji ze strony państwa w ich życie prywatne, ale także ewentualnych konsekwencji prawnych np. w przypadku naturalnego poronienia. Nowe rozporządzenia zakłada bowiem, że dane o ciąży znikną z systemu w momencie planowanego porodu. Jeśli dojdzie do poronienia, fakt ten również trzeba będzie odnotować w systemie.
Czy w związku z tym kobiety mogą zacząć ukrywać ciążę przed lekarzem? Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem kobieta nie jest karana za przerwanie własnej ciąży. Nawet jeśli otwarcie przyzna się lekarzowi, że dokonała aborcji. Karze podlegają natomiast osoby pomagające w aborcji.
Sprawdź też:
- Jodek potasu w szkołach? Zaniepokojeni rodzice dostają do podpisu zgody na podanie dzieciom tabletek. “Przygotowania na czarny scenariusz”
- Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć niższe rachunki. Ile zyskają?
- Bon turystyczny – lista sklepów i restauracji. Gdzie można wykorzystać środki?
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Obowiązkowy rejestr ciąż – od kiedy? Kontrowersyjny przepis wchodzi w życie. Jakie niesie konsekwencje dla kobiet?
Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?
Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...
Czytaj dalej →Czy dźwięk suszarki lub szum odkurzacza magicznie usypia niemowlęta?
Pozostańmy jeszcze przez chwilę w tematach magicznych (sprawdź wczorajszy tekst o “cudownych właściwościach” oleju kokosowego:)). Dziś mam dla Was szumny tekst o szumie suszarki, odkurzacza, farelki, lejącej się wody. Szum suszarki,...
Czytaj dalej →Piosenka na pierwszy taniec – Jaką piosenkę na pierwszy taniec wybrać?
Młode pary często zastanawiają się jaką piosenkę wybrać na pierwszy taniec. Wybór wcale nie jest taki prosty. Piosenka na pierwszy taniec powinna wyrażać pozytywne emocje i pokazywać nasze uczucia. Piosenka...
Czytaj dalej →