Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2019. To trzeba wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

O 1 stycznia rodzice mogą składać wnioski w ramach nowego rządowego programu o nazwie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Budżet projektu przeznaczony jest na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, ale warunkiem otrzymania środków jest również ściśle określone kryterium wiekowe – maluch musi mieć ukończone co najmniej 12 miesięcy, ale nie więcej niż 36 miesięcy. Ze względu na tak konkretne warunki oraz fakt, że program wszedł w życie niedawno, część rodziców może nie wiedzieć, że świadczenie im przysługuje. Rodzinny kapitał opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2019 – można się o dodatek?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36 miesiącem życia.
  • O świadczenie mogą się ubiegać również rodzice dzieci, które skończyły 12 miesięcy przed momentem wejścia w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2022.
  • W takim przypadku świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesiąc.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2019

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy rządowy program finansowy skierowany do rodzin wychowujących przynajmniej dwoje dzieci w określonym wieku. Świadczenie przysługuje bowiem na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. W zależności od decyzji rodziców środki mogą być wypłacane po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Jak łatwo obliczyć, w sumie można otrzymać aż 12 tysięcy na jedno dziecko.

Nowy dodatek rodzinny obowiązuje od 1 stycznia 2022 i od tego momentu ZUS przyjął już kilkaset tysięcy wniosków. Wciąż jednak dokumentów nie złożyła całkiem spora grupa rodziców, których dzieci objęte są prawem do świadczenia. Powodem tej sytuacji może być fakt, że część z nich nie wie, że środki im się należą. O wypłatę RKO mogą się bowiem ubiegać nie tylko rodzice, których dziecko ukończy 12. miesiąc po wejściu w życie ustawy. Zgodnie z przepisami dodatek przysługuje również na te maluchy, które pierwsze urodziny obchodziły przed styczniem 2022, ale nie ukończyły jeszcze 35. miesiąca.

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 12. miesiąc, ale nie ukończyło 35. miesiąca przed 1 stycznia 2022 r., Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje Ci w wysokości 12 tys. zł, pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc przed 1 stycznia 2022 r. począwszy od tego, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc.

Przykładowo jeśli dziecko urodziło się w sierpniu 2019 roku, rodzic może liczyć na wypłatę środków od dnia wejścia w życia ustawy (tj. 1 stycznia 2022) do do końca miesiąca, w którym dziecko skończy 35 miesięcy, a więc w tym przypadku do końca lipca 2022. Rodzina mogłaby więc otrzymać po 500 zł za każdy miesiąc od stycznia do lipca (8 x 500 zł = 4000 złotych). Warunkiem było jednak złożenie wniosku już w styczniu. Jeśli rodzic dziecka urodzonego w 2019 nie dostarczył do tej pory dokumentów, niestety musi się pogodzić ze stratą środków za styczeń – świadczenie w przypadku dzieci powyżej 1. roku jest bowiem wypłacane z wyrównaniem do miesiąca złożenia wniosku. Każdy miesiąc opóźnienia oznacza utratę kolejnych 500 złotych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2020 i 2021

Rodzice, których drugie lub kolejne dziecko urodziło się w 2020 roku, również jak najbardziej mogą się ubiegać o RKO. W ich przypadku świadczenie również będzie obowiązywało od daty wejścia w życie ustawy (czyli 1 stycznia 2022) do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesiąc. Przykładowo jeśli dziecko urodziło się w marcu 2020 roku, to świadczenie będzie przysługiwało rodzicom do końca lutego 2023 roku, a więc w założeniu przez okres 14 miesięcy (14 x 500 zł = 7000). Aby jednak otrzymać maksymalną przysługującą kwotę, należało złożyć wniosek już w styczniu tego roku. Świadczenie dla dzieci, które ukończyły już 12. miesiąc wypłacane jest z wyrównaniem do miesiąca złożenia wniosku.

Natomiast rodzice dzieci urodzonych w 2021 mogą liczyć na otrzymanie maksymalnej kwoty, czyli 12 tysięcy złotych na dziecko. Jednak w przypadku maluchów urodzonych na początku, warto pospieszyć się z wnioskiem. Zgodnie z ustawą bowiem rodzice mogą składać dokumenty od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy, ale najpóźniej do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. A zatem rodzice, których dziecko urodziło się w styczniu 2021 mogą złożyć wniosek tylko do końca lutego 2022, jeśli nie chcą stracić pieniędzy.

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? To musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Jak ubiegać się o dodatek?

Wnioski o Rodzinny kapitał opiekuńczy są przyjmowane i rozpatrywane przez ZUS. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną: za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Banki, które umożliwiają złożenie wniosku o RKO:

  • od 4 stycznia 2022 r. przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,
  • od 11 stycznia 2022 r. przez Getin Noble Bank S.A.
  • od 24 stycznia 2022 r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
  • od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta.

Jak już wspomniano, wniosek można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc.

Zobacz: Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? Sprawdź, jak otrzymać wypłaty na czas!

Rodzice pytają o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla dzieci już urodzonych

Czy dzieci urodzone w 2019 dostanie się 12 tys?

Dzieciom urodzonym w 2019 przysługuje RKO opiekuńczy za okres od wejścia w życie ustawy (1 stycznia 2022) do końca miesiąca, w którym skończy 35. miesiąc – w wysokości 500 zł za każdy miesiąc (np. jeśli kończy 3 lata w październiku 2022, to rodzicom należy się 500 zł za każdy miesiąc od momentu złożenia wniosku do końca września 2022).

Rodzinny kapitał opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2018 – czy rodzice mogą się ubiegać?

Nie, dzieci urodzone w 2018 ukończyły 3 lata w 2021 roku, a więc rodzice nie mogą otrzymywać RKO.

Czy można się ubiegać o Rodzinny kapitał opiekuńczy dla dzieci urodzonych w 2017?

Nie, dzieci urodzone w 2017 skończyły 36. miesiąc w 2020 roku, czyli nie są objęte prawem do ubiegania się o RKO.

Należy się Rodzinny kapitał opiekuńczy dla dzieci urodzonych w styczniu 2019?

Nie, dzieci urodzone w styczniu 2019 nie są objęte RKO, ponieważ świadczenie obowiązuje do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesiąc, a w tym przypadku był to grudzień 2021, czyli jeszcze przed wejściem w życie ustawy.

Można się ubiegać o Rodzinny kapitał opiekuńczy dla dzieci urodzonych w lutym 2019?

Dzieci urodzone w lutym 2019 roku mogły otrzymać RKO w wysokości 500 zł za jeden miesiąc, czyli styczeń, pod warunkiem, że rodzice złożyli wniosek w styczniu. Jeśli tego nie zrobili, stracili prawo do świadczenia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo