Zmiany w kwarantannie i izolacji! Nowe zasady szczególnie korzystne dla uczniów

Podczas wspólnej konferencji ministrów edukacji i zdrowia w środę 9 lutego ogłoszono nie tylko skrócenie nauki zdalnej, ale także zasadnicze zmiany w kwarantannie i izolacji. Od teraz w życie wejdą nowe, znacznie korzystniejsze zasady. Niektóre z nich będą mogą okazać się szczególnie istotne dla sposobu funkcjonowania szkół. Uczniowie oraz rodzice powinni być zadowoleni z przyjętych rozwiązań. Co dokładnie się zmieni?

Kwarantanna i izolacja będą krótsze

Środowa konferencja z udziałem ministra Niedzielskiego i ministra Czarnka przyniosła dość niespodziewane informacje. O ile doniesienia dotyczące planowanego skrócenia nauki zdalnej pojawiały się w mediach i wypowiedziach polityków już od jakiegoś czasu, o tyle pozostałe ogłoszone decyzje mogły wywołać zaskoczenie. Rząd w porozumieniu ze służbami sanitarnymi postanowił wprowadzić spore zmiany w obowiązkowej kwarantannie oraz izolacji.

Zdaniem szefa resortu zdrowia aktualna sytuacja epidemiczna jest już na tyle stabilna, a nowy wariant Omikron dużo mniej groźny od poprzednich, że nie stanowi zagrożenia dla wydolności systemu ochrony zdrowia. Z ust ministra Niedzielskiego padło nawet stwierdzenie, że obserwujemy właśnie “początek końca pandemii”. W związku z tym ogłoszono nowe zasady kwarantanny i izolacji, które będą od teraz trwały nieco krócej.

Od 15 lutego izolacja domowa po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu przeciw Covid-19 zostaje skrócona z 10 do 7 dni. Co ważne, domownicy osoby zakażonej nadal będą musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie, ale będzie ona trwała wyłącznie przez okres izolacji chorego (nie tak jak dotychczas w okresie izolacji i jeszcze dodatkowo 7 dni). Osoby zaszczepione w takiej sytuacji będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu.

Wydaje się jednak, że najbardziej znaczącą zmianę wprowadza rząd w zakresie tzw. kwarantanny z kontaktu. Dotychczas osoby niezaszczepione mające kontakt z zakażonym np. w miejscu pracy lub w szkole były automatycznie kierowane na 7-dniową kwarantannę. Od 11 lutego ten przepis przestaje obowiązywać, w takich sytuacjach nie będzie już konieczności odbywania kwarantanny. Tego samego dnia zostanie również zniesiona tygodniowa kwarantanna po przyjeździe z zagranicy.

Likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu, wskazywanej na podstawie wywiadu epidemicznego. To miało ogromne znaczenie w szkołach lub środowisku pracy. Taki rodzaj kwarantanny zostanie zniesiony.Minister zdrowia Adam Niedzielski

Sprawdź: 7 dni dodatkowego urlopu już w 2022? Niestety będą pewne warunki

Zmiany w kwarantannie pozytywne dla uczniów

Decyzja o zniesieniu obowiązku kwarantanny z kontaktu z pewnością ucieszy szczególnie uczniów, rodziców oraz pracowników placówek oświaty. Dotychczas ten przepis wprowadzał naprawdę spore zamieszanie i chaos w funkcjonowaniu szkół. Po wykryciu nowego ogniska wirusa na naukę zdalną kierowana była klasa lub nawet szkoła, niezaszczepieni uczniowie zostawali bowiem automatycznie objęci kwarantanną przez sanepid. Od 11 lutego zasady ulegną zmianie.

Uczniowie lub nauczyciele mający kontakt z osobą zakażoną nie będą musieli poddawać się kwarantannie po kontakcie z zakażonym, a zatem nauka będzie odbywała bez ciągłych przerw i nagłych zmian trybu prowadzenia zajęć.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general