Równo rok temu zamknięto szkoły… na dwa tygodnie. Co poszło nie tak?

16 marca 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce zostały zamknięte, a nauka zdalna stała się obowiązkowa. Wprowadzono ją na dwa tygodnie – trwa do dziś. Jak wyglądała sytuacja w szkolnictwie przez ten rok? Z jakimi problemami musieli borykać się nauczyciele, uczniowie, rodzice? 

Początek marca 2020

Decyzja o zamknięciu szkół została ogłoszona 11 marca 2020 roku. Premier Morawiecki zapowiadał, że nauka zdalna jest wprowadzona na dwa tygodnie. 12 i 13 marca niektóre placówki oferowały jeszcze zajęcia opiekuńcze dla dzieci, ale od poniedziałku 16 marca, wszystkie szkoły zostały zamknięte. Choć wszyscy spodziewali się, że termin dwóch tygodni nie jest realny, mało kto zakładał, że nauka zdalna potrwa (z przerwami) ponad rok. 

Początki nauki zdalnej były trudne i chaotyczne – nauczyciele nie radzili sobie ze sprzętem komputerowym, wielu miało problemy z prowadzeniem lekcji w nowym trybie. W wielu domach okazało się, że trzeba dokupić komputer, gdyż każdy domownik musiał nagle z niego korzystać – w nauce i w pracy. 

25 marca 2020

Tego dnia internetowy system e-dzienników nie wytrzymał wzmożonego ruchu i przestał działać. Ówczesny minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewniał, że kłopoty są przejściowe. 

8 czerwca 2020 

Odbyły się matury, przesunięte ze swojego tradycyjnego terminu w maju. W czerwcu odbywały się też, kończące naukę w szkołach podstawowych, egzaminy ośmioklasisty, które miały odbyć się w kwietniu. Matury trwały od 8 do 29 czerwca, w ścisłym reżimie sanitarnym, w maseczkach i z zachowaniem dystansu. 

1 września 2020

Wraz ze spadkiem liczby zakażeń w miesiącach letnich, resort edukacji podjął decyzję o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczelnie wyższe nadal miały prowadzić wykłady w formie zdalnej. Sytuacja epidemiczna szybko jednak się pogorszyła, coraz częstsze były przypadki wykrycia koronawirusa u uczniów i nauczycieli. Już w październiku zapadła decyzja o ponownym zamknięciu szkół. Od 26 października, nauka zdalna  zaczęła obowiązywać we wszystkich szkołach średnich w kraju oraz w podstawówkach – dla klas IV-VIII. Dzieci z klas I-III chodziły do szkoły do 9 listopada. 

4 stycznia 2021

Tego dnia rozpoczęły się ferie zimowe we wszystkich szkołach w Polsce. Po raz pierwszy ich termin był taki sam w każdym województwie, co miało wpłynąć na ograniczenie liczby wyjazdów wypoczynkowych. Po zakończeniu ferii do szkół wróciły dzieci z klas I-III.  

12 lutego 2021

Rozpoczęły się szczepienia nauczycieli i wykładowców. 

3 marca 2021

Rozpoczęły się próbne matury – w formie stacjonarnej, z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

11 marca 2021

Minister Zdrowia zapowiedział w czasie konferencji, że w województwach lubuskim i mazowieckim, w związku z wysoką liczbą zakażeń, zostaje wprowadzona nauka w trybie hybrydowym. Wcześniej, bo już od 27 lutego, ten tryb nauki objął już dzieci z klas I-III w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Tego samego dnia minister edukacji Przemysław Czarnek, pytany o szanse na powrót do szkół i nauki stacjonarnej zapowiedział, że realny jest termin już po Wielkanocy. 

Dodaj komentarz

Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general