Równo rok temu zamknięto szkoły… na dwa tygodnie. Co poszło nie tak?
16 marca 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce zostały zamknięte, a nauka zdalna stała się obowiązkowa. Wprowadzono ją na dwa tygodnie – trwa do dziś. Jak wyglądała sytuacja w szkolnictwie przez ten rok? Z jakimi problemami musieli borykać się nauczyciele, uczniowie, rodzice?

Początek marca 2020
Decyzja o zamknięciu szkół została ogłoszona 11 marca 2020 roku. Premier Morawiecki zapowiadał, że nauka zdalna jest wprowadzona na dwa tygodnie. 12 i 13 marca niektóre placówki oferowały jeszcze zajęcia opiekuńcze dla dzieci, ale od poniedziałku 16 marca, wszystkie szkoły zostały zamknięte. Choć wszyscy spodziewali się, że termin dwóch tygodni nie jest realny, mało kto zakładał, że nauka zdalna potrwa (z przerwami) ponad rok.
Początki nauki zdalnej były trudne i chaotyczne – nauczyciele nie radzili sobie ze sprzętem komputerowym, wielu miało problemy z prowadzeniem lekcji w nowym trybie. W wielu domach okazało się, że trzeba dokupić komputer, gdyż każdy domownik musiał nagle z niego korzystać – w nauce i w pracy.
25 marca 2020
Tego dnia internetowy system e-dzienników nie wytrzymał wzmożonego ruchu i przestał działać. Ówczesny minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewniał, że kłopoty są przejściowe.
8 czerwca 2020
Odbyły się matury, przesunięte ze swojego tradycyjnego terminu w maju. W czerwcu odbywały się też, kończące naukę w szkołach podstawowych, egzaminy ośmioklasisty, które miały odbyć się w kwietniu. Matury trwały od 8 do 29 czerwca, w ścisłym reżimie sanitarnym, w maseczkach i z zachowaniem dystansu.
1 września 2020
Wraz ze spadkiem liczby zakażeń w miesiącach letnich, resort edukacji podjął decyzję o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczelnie wyższe nadal miały prowadzić wykłady w formie zdalnej. Sytuacja epidemiczna szybko jednak się pogorszyła, coraz częstsze były przypadki wykrycia koronawirusa u uczniów i nauczycieli. Już w październiku zapadła decyzja o ponownym zamknięciu szkół. Od 26 października, nauka zdalna zaczęła obowiązywać we wszystkich szkołach średnich w kraju oraz w podstawówkach – dla klas IV-VIII. Dzieci z klas I-III chodziły do szkoły do 9 listopada.
4 stycznia 2021
Tego dnia rozpoczęły się ferie zimowe we wszystkich szkołach w Polsce. Po raz pierwszy ich termin był taki sam w każdym województwie, co miało wpłynąć na ograniczenie liczby wyjazdów wypoczynkowych. Po zakończeniu ferii do szkół wróciły dzieci z klas I-III.
12 lutego 2021
Rozpoczęły się szczepienia nauczycieli i wykładowców.
3 marca 2021
Rozpoczęły się próbne matury – w formie stacjonarnej, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
11 marca 2021
Minister Zdrowia zapowiedział w czasie konferencji, że w województwach lubuskim i mazowieckim, w związku z wysoką liczbą zakażeń, zostaje wprowadzona nauka w trybie hybrydowym. Wcześniej, bo już od 27 lutego, ten tryb nauki objął już dzieci z klas I-III w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Tego samego dnia minister edukacji Przemysław Czarnek, pytany o szanse na powrót do szkół i nauki stacjonarnej zapowiedział, że realny jest termin już po Wielkanocy.
Andrychów. 14 latka zamarzła. Kilka godzin czekała na pomoc pod sklepem, mijały ją dziesiątki ludzi
Ile dostaje rodzina zastępcza na dziecko 2023/2024? Miesięczne wsparcie może sięgać nawet kilku tysięcy
Przysłowia na Andrzejki. Jakie tradycyjne porzekadła wiążą się z tym imieniem?
Czy nauczyciel może pić kawę na lekcji? Prawnik ostro o konsekwencjach zakazu
Dominika Chorosińska – ile dzieci ma nowa minister kultury? Wybrała dla swoich pociech tradycyjne i oryginalne imiona
Kiedy obchodzi się Andrzejki? Wbrew pozorom wróżb nie organizuje się w imieniny Andrzeja
- Rodzice.pl
- Newsy
- Równo rok temu zamknięto szkoły… na dwa tygodnie. Co poszło nie tak?
Winietki
Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...
Czytaj dalej →Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...
Czytaj dalej →Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko
Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...
Czytaj dalej →