Imiona dla chłopców 2021: Według prognoz, te imiona będą najpopularniejsze w 2021 roku!

Imiona dla chłopców 2021 – na które Polki i Polacy postawią w tym roku? Wybór imienia dla małego mężczyzny wcale nie jest łatwiejszy niż dla dziewczynki, tym bardziej, że lista potencjalnych propozycji wydaje się nie mieć końca. Rodzice chętnie wybierają imiona dźwięczne i zakorzenione w polskiej tradycji, które zdają się wyrażać siłę i mądrość, czyli mówiąc wprost – stanowią kwintesencję męskości. Wiemy, które z imion męskich cieszyły się największa popularnością w poprzednich latach, a jak będzie w tym roku? Możemy się spodziewać rewolucji w tej kwestii, czy raczej zachowamy status quo? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.  

Popularne imiona 2021 – Piotr panuje niepodzielnie

Przyglądając się zestawieniu najpopularniejszych imion męskich w Polsce łatwo można dojść do wniosku, że bliżej nam do konserwatystów niż do reformatorów. Choć coraz częściej słyszy się, że rodzice zaczynają stawiać na imiona, które większą popularnością niż w kraju nad Wisłą cieszą się zagranicą, to w praktyce, czołowe pozycje rankingu okupują imiona głęboko zakorzenione w słowiańskiej tradycji. Dane zawarte w rejestrze PESEL wskazują, że pod koniec stycznia 2020 roku najczęściej występującym męskim imieniem było Piotr – wówczas nosiło je aż 699765 Polaków. Drugie miejsce zajęło imię Krzysztof, które zostało nadane 658274 razy. Trzecia pozycja, z wynikiem 574082 nadanych imion, należała do Andrzeja.

Jakie imiona zajęły kolejne miejsca w czołowej dziesiątce? Śmiało można powiedzieć, że równie tradycyjne:

 • Tomasz – to imię pojawia się w rejestrze PESEL 541307 razy,
 • Jan – to imię pojawia się w rejestrze PESEL 513625 razy,
 • Paweł – to imię pojawia się w rejestrze PESEL 512426 razy,
 • Michał – to imię pojawia się w rejestrze PESEL 487939 razy,
 • Marcin – to imię pojawia się w rejestrze PESEL 435304 razy,
 • Stanisław – to imię pojawia się w rejestrze PESEL 409657 razy,
 • Jakub – to imię pojawia się w rejestrze PESEL 403286 razy.

Tuż za czołową dziesiątką uplasowały się następujące imiona męskie: Adam, Marek, Łukasz, Grzegorz, Mateusz, Wojciech, Mariusz i Dariusz.

Trzeba jednak pamiętać, że rejestr PESEL obejmuje nie tylko nowo nadane, a ogół imion męskich zarejestrowanych w Polsce. Wniosek jest prosty – to, że dane imię występuje w nim najczęściej, nie oznacza, że obecnie cieszy się największą popularnością. Doskonale obrazuje to zestawienie imion dla dziewczynek, które rodzice wybierają najczęściej, gdzie imię najpopularniejsze w rejestrze PESEL nie było nadawane zbyt często w ostatnich latach. Czy tak samo wygląda to w przypadku pociech płci męskiej? Przekonajmy się. 

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2021– na które imiona rodzice stawiali najczęściej w poprzednich latach?

W latach 2018-2020, rodzice wybierali dla swoich synów imiona tradycyjne, jednak czołowa dziesiątka nieco różni się od tej, którą przedstawia rejestr PESEL. W 2018 roku najpopularniejszym imieniem dla chłopca było Antoni – otrzymało je 9329 dzieci płci męskiej. Drugą pozycję zajmuje imię Jakub – w urzędach stanu cywilnego w całej Polsce zarejestrowano je 8908 razy. Trzecia pozycja należy do imienia Jan, które nadano 8457 razy.

Kolejne pozycje w czołowej dziesiątce przedstawiają się następująco:

 • Szymon – to imię otrzymało 8234 chłopców,
 • Aleksander – to imię otrzymało 7324 chłopców,
 • Franciszek – to imię otrzymało 7094 chłopców,
 • Filip – to imię otrzymało 6407 chłopców,
 • Mikołaj – to imię otrzymało 6008 chłopców,
 • Wojciech – to imię otrzymało 5862 chłopców,
 • Kacper – to imię otrzymało 5437 chłopców.

Rok 2019 nie przyniósł większych zmian w kwestii wyboru imienia dla chłopca. W czołowej dziesiątce nie nastąpiła żadna rewolucja, bardziej mieliśmy do czynienia z drobnymi przetasowaniami. Imię Antoni niezmiennie pozostało najczęściej wybieranym – w 2019 roku nadano je 8550 chłopcom. Kolejna dwójka z top trzy zamieniła się miejscami – imię Jan zostało nadane 8032 raz i zajęło drugie miejsce, a imię Jakub, zajmujące trzecią pozycję, wybrano 7966 razy

Kolejne pozycje w czołowej dziesiątce to:

 • Aleksander – tym imieniem nazwano 7432 chłopców,
 • Szymon – tym imieniem nazwano 7177 chłopców,
 • Franciszek – tym imieniem nazwano 6805 chłopców,
 • Filip – tym imieniem nazwano 6169 chłopców,
 • Mikołaj – tym imieniem nazwano 5786 chłopców,
 • Wojciech – tym imieniem nazwano 5468 chłopców,
 • Adam – tym imieniem nazwano 4899 chłopców.

Jedyna istotna zmiana zaszła na pozycji 10 – ostatnie miejsce w topowej dziesiątce zajęło imię Adam, które rok wcześniej uplasowało się na 11. pozycji. 

Niewielkie zmiany w zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych imion dla chłopców zaszły także w minionym roku. Poza kilkoma przetasowaniami, w rankingu pojawiło się tylko jedno nowe imię. 

W pierwszej połowie 2020 roku (kompletne dane nie zostały jeszcze udostępnione), na pierwszej pozycji ponownie uplasowało się imię Antoni, które otrzymało 4037 chłopców. Niezmienne pozostały także dwie kolejne pozycje – imię Jan nadano 3823 chłopcom, a imię Jakub – 3614 chłopcom. Dalej nastąpiły nieznaczne roszady:

 • Aleksander – to imię było wybierane 3541 razy,
 • Franciszek – to imię było wybierane 3499 razy,
 • Szymon – to imię było wybierane 3107 razy,
 • Filip – to imię było wybierane 2744 razy,
 • Mikołaj – to imię było wybierane 2587 razy,
 • Stanisław – to imię było wybierane 2522 razy,
 • Wojciech – to imię było wybierane 2416 razy.

Powyższe dane wyraźnie udowadniają, że w kwestii wyboru imion dla chłopców Polacy trzymają się propozycji, które są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Oczywiście, wielu rodziców stawia na nieco bardziej ekstrawaganckie imiona, jednak w porównaniu do najczęściej wybieranych, te rejestrowane są znacznie rzadziej. 

Ranking imion 2021 – jak będzie wyglądał w tym roku?

Wskazując najpopularniejsze imiona dla chłopca 2021, trudno o jednoznacznie trafne typy. Wyraźnie jednak widać, że większość Polek i Polaków nie idzie pod prąd obowiązującej modzie. Wiele wskazuje na to, że tak też będzie w tym roku. Być może kilka imion wypadnie z czołowej dziesiątki, a ich miejsce zajmą te, które w poprzednich latach plasowały się na dalszych pozycjach. Kilka na pewno zamieni się miejscami. Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęściej wybierane będą tradycyjne imiona dla chłopców, 2021 rok nie będzie zatem szczególnie zaskakujący w tym temacie.

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general