Czy wakacje 2021 zaczną się w planowanym terminie? Ile dni zostało do wakacji?

Jak długo potrwają wakacje 2021? Kiedy się rozpoczną? Czy w tym roku przerwa od szkoły będzie wyglądała tak jak w latach poprzednich? 

Trwa bardzo trudny, covidowy rok szkolny. Nic więc dziwnego, że uczniowie wszystkich szkół i klas nie mogą doczekać się już jego końca. Kiedy będą mogli udać się na zasłużoną labę? Pytanie “kiedy wakacje?” nabrało jeszcze większej wagi, wraz z pojawieniem się pogłosek, że w związku z nauką zdalną i hybrydową dni wolne od szkoły 2021 mogą rozpocząć się później niż w latach poprzednich. 

Kiedy wakacje w 2021: Planowane terminy

Na szczęście dla wszystkich uczniów i rodziców mamy dobre wiadomości: wakacje 2021 rozpoczynają się wraz z końcem czerwca. Ostatnim dniem, w którym uczniowie udadzą się do szkoły, będzie piątek 25 czerwca i już od soboty 26 czerwca oficjalnie rozpoczną się wyczekiwane wolne od szkoły 2021. Przerwa od zajęć dydaktyczno-wychowawczych będzie trwała do wtorku 31 sierpnia 2021. 1 września, a więc dzień powrotu do nauki, przypada w środę. 

Sprawdź: Wszystkie dni wolne od szkoły i pracy w 2021 roku.

Czy termin rozpoczęcia wakacji 2021 jest pewny? 

Ze względu na zaostrzającą się sytuację pandemiczną w kraju, wciąż pojawiają się nowe obostrzenia i zmienia się forma nauki w niektórych województwach. Część dzieci uczy się zdalnie, część hybrydowo, niektóre roczniki stacjonarnie. Z powodu dynamiki tych zamian i ogólnemu wrażeniu chaosu, część rodziców i dzieci niepokoi się, że termin wakacji również zostanie przesunięty w czasie. Zasypane pytaniami od dziennikarzy Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) wystosowało w tej sprawie komunikat. 

Nie planujemy zmian w kalendarzu roku szkolnego. Intensywnie pracujemy nad powrotem wszystkich grup uczniów do szkół. Od 18 stycznia klasy 1-3 szkół podstawowych uczą się w trybie stacjonarnym. Chcielibyśmy, aby możliwie jak najszybciej inne roczniki również mogły wrócić do tradycyjnej formy nauki. Szczególnie ważne jest to dla uczniów klas ósmych i maturzystów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nauka zdalna nigdy nie zastąpi w pełni nauki w szkole, w sposób stacjonarny. Stąd nasza szczególna troska o to, aby najszybciej jak to będzie możliwe przywrócić naukę w trybie tradycyjnym dla pozostałych grup uczniów.– czytamy w odpowiedzi MEN na zapytanie rozgłośni radiowej Eska.

Ile dni do wakacji? 

Licząc od wtorku 16 marca, do rozpoczęcia wakacji 2021 zostało 101 dni. Z tego 28 dni przypada w weekendy. Nie są to jedyne dni wolne od szkoły. Od 1 do 6 kwietnia będzie trwała przerwa wielkanocna w szkołach. Kolejnym dniem wolnym przed wakacjami będzie 3 maja, który w tym roku przypada w poniedziałek. 

Sprawdź: Kiedy rozpoczyna się przerwa wielkanocna w 2021 roku? 

Dla kogo najwięcej dni wolnych od szkoły w 2021?

Tegoroczni maturzyści zajęcia szkolne kończą już 30 kwietnia. Już od tego dnia będą mogli skupić się wyłącznie na egzaminach kończących ich edukację szkolną – dojrzałości lub potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Matury rozpoczynają się 4 maja i będą trwały do 22 maja 2021 roku. 

Poprawki w wakacje 2021

Nie każdy uczeń będzie mógł cieszyć się tak długimi wakacjami, jak jego rówieśnicy. Wszyscy, którym powinęła się noga i otrzymali na koniec roku szkolnego ocenę niedostateczną z jednego lub dwóch przedmiotów, mogą zdecydować się na podejście do letnich egzaminów poprawkowych. To ostatnia szansa, by wywalczyć promocję do kolejnej klasy. 

Podpowiadamy: Gdzie spędzić wakacje 2021 z dziećmi? 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo