Wózek dla bliźniaków: Jaki wybrać?

Pojawienie się na świecie bliźniaków to podwójne szczęście, ale również podwójne wyzwanie, któremu rodzice muszą sprostać. W przypadku bliźniaków szczególnie trudno zdecydować, jakie akcesoria dla dzieci wybrać. Jednym z problemów, którym muszą sprostać rodzice bliźniaków, jest wybór wózka. Do wyboru są dwie możliwości – można kupić dwa wózki albo wybrać jeden, ale podwójny, czyli taki, w którym można przewozić dwoje dzieci jednocześnie. Wydawać by się mogło, że wózek dla bliźniaków to nic innego jak większy klasyczny wózek, jednak w rzeczywistości sprawa jest znacznie trudniejsza, a wybór podwójnego wózka nie jest tak łatwy. Przy zakupie wózka dla bliźniaków trzeba zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. Podpowiadamy, jaki wózek najlepiej wybrać i na co zwracać uwagę, żeby wózek był wygodny dla dzieci i rodziców.

Jaki wózek wybrać: podwójny czy dwa pojedyncze?

W niektórych sytuacjach uzasadniony jest zakup dwóch pojedynczych wózków, choć niektórym może się wydawać, że przy bliźniakach takie rozwiązanie nie ma większego sensu. Warto zdecydować się na zakup dwóch pojedynczych wózków, jeśli planujecie wychodzić na spacery zawsze razem albo jeśli jednemu z rodziców będzie pomagać babcia maluszków czy niania. Wówczas każda z osób będzie mogła prowadzić jeden wózek, a pojedyncze pojazdy będą znacznie wygodniejsze, lżejsze i bardziej mobilne niż podwójny wózek. Dlatego, jeśli jesteście pewni, że zawsze będziecie mogli wyjść z dziećmi oboje, możecie zdecydować się na zakup dwóch wózków. Niestety, problem pojawia się, gdy jedno z rodziców nie może w danej chwili wyjść, a maluchy trzeba zabrać na przykład do lekarza. W takiej sytuacji niezbędny będzie podwójny wózek.

Wózki dziecięce dla bliźniaków: co jest istotne przy wyborze?

Wybór wózka dla bliźniaków jest znacznie trudniejszy niż wybór zwykłego wózka, a co więcej, takie pojazdy są mniej dostępne i trudniej znaleźć je w sklepie tradycyjnym czy internetowym. Z jednej strony może to utrudniać znalezienie odpowiedniego sprzętu, jednak z drugiej, ograniczony wybór może przyspieszyć sprawę zakupu. Nie oznacza to jednak, że należy kupić pierwszy lepszy wózek dla bliźniąt, który się trafi – przed ostatecznym wyborem warto przejrzeć oferty sklepów internetowych, poczytać opinie innych rodziców i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Wybierając wózek trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii, które determinują to, czy pojazd będzie dla Was wygodny i komfortowy w użytkowaniu. Wózek dla dzieci musi być przede wszystkim funkcjonalny, więc bardzo ważne jest, żeby spełniał kilka warunków. Co jest najważniejsze przy wyborze wózka dla bliźniąt?

Wiek i wzrost dzieci

To najważniejsza sprawa, ponieważ do wielkości i wieku dzieci należy dopasować wózek. Pojazd nie może być zbyt mały, ponieważ dzieciom będzie niewygodnie, nie może być również zbyt duży, bo spowoduje to, że trudniej będzie się z nim poruszać. Poza tym, od wieku dzieci zależy, czy wózek ma być przeznaczony do przewożenia maluchów jedynie w pozycji leżącej, czy będzie służyć starszym dzieciom, które potrafią już samodzielnie siedzieć.

Pomieszczenie, w którym będziecie przechowywali wózek

To bardzo ważna kwestia, którą koniecznie musicie przemyśleć wybierając wózek. Musicie zastanowić się, czy będziecie często przenosić wózek, wnosić go po schodach, czy przechowywać na parterze lub w piwnicy. Z pomieszczeniem, w którym będziecie przechowywać wózek wiąże się wielkość oraz waga wózka. Trzeba sobie również zadać pytanie, czy zawsze rodzice będą wychodzić na spacer razem, czy czasami jedno z nich będzie musiało samodzielnie poradzić sobie z przeniesieniem wózka, włożeniem go do windy lub wniesieniem po schodach.

Pora roku, w której urodzą się dzieci

Decydując się na konkretny model wózka musicie wziąć pod uwagę również to, czy dzieci urodzą się w zimie czy w lecie, ponieważ od tego będzie zależeć potrzebne wyposażenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dla bliźniaków?

Wybór wózka dla bliźniaków może być naprawdę trudny. Taki wózek możecie kupić w sklepie internetowym, w którym zazwyczaj wybór jest większy, a ceny są bardziej korzystne, jednak najlepiej obejrzeć dany model w tradycyjnym sklepie. Tylko wtedy można sprawdzić, jak wózek się prowadzi, czy jest on wystarczająco zwrotny i stabilny. Niestety, w sklepie nie można sprawdzić, jak wózek będzie się prowadził po nierównej powierzchni, jak się go wnosi po schodach, krawężnikach, czy też składa, dlatego przed zakupem warto również poradzić się innych rodziców albo poczytać opinie na temat wybranego modelu wózka na forach internetowych.

Waga wózka

Waga wózka to kluczowa sprawa, ponieważ decyduje o tym, czy jedna osoba będzie w stanie poruszać się swobodnie z wózkiem, przenosić go, wnosić po schodach, krawężnikach itp. Jeśli macie w planach podróżowanie z maluchami autobusami lub tramwajami, musicie wybrać wózek, który będzie możliwie jak najlżejszy. Pamiętajcie, że oprócz wózka będziecie musieli nosić dwójkę dzieci, których wagę musicie doliczyć. Jeżeli mieszkacie na parterze, wychodząc na dwór nie musicie pokonywać żadnych schodów i nie planujecie dalekich spacerów, a jedynie przechadzanie się po najbliższej okolicy, waga wózka nie jest aż tak kluczową sprawą. Jednak, jeśli żeby wyjść na spacer jesteście zmuszeni do znoszenia wózka z piętra, będziecie go często transportować i wnosić na przykład do samochodu, najlepiej, żeby pojazd był jak najlżejszy. Niestety, zakup zbyt ciężkiego wózka może się skończyć sytuacją, w której jedno z rodziców nie będzie w stanie wyjść nigdzie samo, ponieważ do przenoszenia pojazdu będą niezbędne dwie osoby. Pamiętajcie, że wagę wózka można odczuć nie tylko, gdy trzeba go dźwigać, ale nawet podczas pchania go, zwłaszcza na nierównych nawierzchniach. A spacer powinien być przecież przyjemnością, a nie katorgą, zarówno dla dzieci, jak i dla Ciebie.

Rozmiar wózka

Wybierając podwójny wózek dla bliźniaków musicie dokładnie poznać jego wymiary. Musicie sprawdzić szerokość oraz długość wózka, zmierzyć drzwi w domu oraz bagażnik samochodu, w którym będziecie przewodzić wózek. Mierzenie drzwi naprawdę nie jest przesadą, ponieważ niektóre wózki są na tyle szerokie, że nie mieszczą się w węższych drzwiach. Sprawdźcie również wymiary klatki schodowej, windy, korytarzy w domu czy bloku mieszkalnym, a także wymiary pomieszczenia, w którym będziecie przechowywali wózek. Jeśli mieszkacie na wysokim piętrze, najlepiej zorientujcie się, czy w Waszym bloku istnieje możliwość przechowywania wózka w piwnicy albo innym bezpiecznym, zamkniętym pomieszczeniu, do którego łatwiej byłoby wnieść wózek. Mierząc wózek nie pomijajcie wypustek, kół czy też innych elementów, które powiększają rozmiar pojazdu.

Głębokość wózka

Głębokość wózka musi być dostosowana przede wszystkim do wieku dziecka. Niemowlaki potrzebują wózków, w których będą mogły wygodnie leżeć, natomiast dla starszych dzieci bardziej odpowiednia będzie spacerówka. Przy wyborze spacerówki bardzo ważna jest szerokość siedzisk. Taki typ wózka może służyć maluchowi nawet przez około dwa lata, więc warto kupić spacerówkę z nieco szerszymi siedziskami, tak żeby dzieci mieściły się w nich, gdy trochę podrosną. Najlepiej, żeby siedziska dało się niezależnie regulować i opuszczać, tak żeby jedno dziecko mogło siedzieć, a drugie leżeć.

Rączka wózka

Sposób mocowania czy regulacji rączki jest bardzo ważny ze względu na komfort osoby, która będzie prowadziła wózek. Rączka musi mieć możliwość regulacji, tak żeby dopasować jej wysokość do wzrostu osoby prowadzącej pojazd. Najlepiej, żeby rączka miała jeszcze możliwość przełożenia. Wózki mają najczęściej dwa typy rączek – łamane albo pełne. Łamana rączka wymusza prowadzenie wózka dwoma rękoma, jednak daje możliwość łatwiejszego składania wózka. Zaletą pełnej rączki jest to, że gdy zajdzie taka konieczność, można prowadzić wózek jedną ręką.

Sposób składania

To, w jaki sposób i jak łatwo wózek się składa jest ważne szczególnie wówczas, gdy planujecie go często przewozić albo będziecie go składać do przechowywania. Najlepiej sprawdźcie sposób składania jeszcze w sklepie przed zakupem. Tylko wtedy możecie mieć pewność, że nawet w pojedynkę poradzicie sobie ze złożeniem pojazdu i umieszczeniem go na przykład w bagażniku samochodu. Po złożeniu wózka w sklepie możecie dodatkowo dokładnie zmierzyć wszystkie jego wymiary, żeby upewnić się, że zmieści się on w bagażniku.

Materiały, z których wykonany jest wózek

Tkaniny, którymi pokryty jest wózek są bardzo ważne, ponieważ decydują o tym, jak łatwo wózek można czyścić oraz jak szybko będzie się brudził. Tapicerka powinna być wykonana z materiału, który daje się łatwo wyczyścić i szybko schnie, przez co nawet po deszczu będzie szybko gotowy do następnego użycia. Najlepiej, żeby tapicerka miała dość ciemny kolor, ponieważ jasna będzie się bardziej brudziła i będzie wyglądała nieestetycznie, a poza tym trudniej ją będzie wyczyścić. Zwróćcie uwagę również na to, żeby tapicerkę można było łatwo zdjąć i wyprać. Ważny jest również materiał, z którego wykonana jest gondola. Ta tkanina będzie miała bezpośredni kontakt ze skórą maluszków, więc musi być naturalna i bezpieczna. Najlepiej, żeby materiał gondoli był nieprzemakający, oddychający i dawał się łatwo czyścić.

Atesty i certyfikaty

To bardzo ważne, żeby wszystkie elementy wózka były wykonane z takich materiałów, które nie są toksyczne, nie powodują reakcji alergicznych czy innych kłopotów ze zdrowiem. Również sama konstrukcja wózka powinna gwarantować dzieciom i rodzicom bezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest, żeby pojazd posiadał certyfikat, że został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa i jest odpowiedni dla dzieci. Jednym z popularnych oznaczeń jest trójkąt z literą B w środku. Takie oznaczenie to gwarancja, że wózek został sprawdzony i dopuszczony na rynek przez Państwowy Zakład Higieny.

Dodatkowe wyposażenie

Wprawdzie wyposażenie takie jak kosz, dodatkowe kieszenie czy torby nie jest niezbędne, ale znacznie poprawia komfort korzystania z wózka. Przy dwójce dzieci musicie mieć więcej miejsca na rzeczy, które będziecie mieć ze sobą na spacerze, takich jak pieluszki, butelki, kocyki czy też jedzenie. Poza tym, w wózku przydaje się miejsce na zakupy, przez co przy okazji spaceru będziecie mogli załatwiać najważniejsze sprawunki potrzebne do domu. Ważne są również budki. Przede wszystkim muszą one chronić bliźniaki przez czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz czy mocne słońce. Najlepiej, żeby budki składały się niezależnie, dzięki czemu będziecie mogli przykryć dziecko, które w danej chwili śpi, a drugiemu zostawić widok na otoczenie. Bardzo ważne jest również to, żeby budki dosyć cicho się składały, dzięki czemu możliwa będzie regulacja nawet podczas snu maluchów.

Dodatkowo możecie zamontować na wózku grzechotki, małe karuzele albo inne zabawki, które zaciekawią maluchy i będą dla nich dodatkową atrakcją podczas spacerów. Takie gadżety mogą również działać na dziecko uspokajająco, więc przydadzą się, jeśli maluszek nie może zasnąć lub jest zaniepokojony podczas spaceru.

Sprawdź: Najbardziej funkcjonalne torby do wózka >>>

Co jeszcze jest ważne?

Jest jeszcze kilka spraw, które decydują o wygodzie korzystania z wózka dla bliźniaków. Wózek powinien być wyposażony w porządne pasy, najlepiej co najmniej trzypunktowe. Jako że dzieci są bardzo ciekawskie, zapinanie pasów jest absolutnie konieczne, żeby któremuś ze szkrabów nie przyszedł do głowy pomysł samodzielnego wybrania się na wycieczkę.

Żeby wózek był wygodny i bezpieczny, a także dawał się łatwo prowadzić, musi być stabilny, żeby nawet podczas gwałtownych ruchów dzieci nie wywrócił się. Istotne są również dobre hamulce, które przydadzą się zwłaszcza podczas spacerów w mieście, gdzie często zachodzi konieczność zatrzymywania się na światłach czy zwalniania, żeby kogoś przepuścić przodem. Hamulce powinny dać się łatwo zablokować, co jest szczególnie ważne podczas postoju na górce oraz w trakcie podróży komunikacją miejską. Najlepiej, by wózek był wyposażony w dobrej jakości hamulce postojowe, czyli takie, które wciska się nogą i przydają się na przykład podczas jazdy w autobusie oraz tarczowe, które pozwalają na delikatne wyhamowanie wózka na przykład w czasie zjeżdżania z górki.


Sprawdź: Największy wybór spacerówek dla bliźniaków >>


Oprócz tego, wózek musi mieć dobre amortyzatory, zwłaszcza, gdy planujecie używać go również na nierównych powierzchniach. To, czy wózek ma dobrą amortyzację, sprawdzisz delikatnie bujając pojazdem. Ważne, żeby podczas takiej próby wózek był stabilny i nie wydawał żadnych niepokojących dźwięków, takich jak piszczenie czy trzeszczenie. W dziecięcych wózkach spotyka się trzy rodzaje amortyzacji – sprężyny, paski oraz wahacze. Sprężyny sprawdzą się dobrze na różnych rodzajach podłoża, ponieważ siła amortyzacji dopasowuje się do nierówności. Zaletą pasków jest głównie to, że są ciche i amortyzują również ruchy na boki.

Równie ważne co amortyzatory są koła. Ogólna zasada jest taka, że im gorsza i bardziej nierówna powierzchnia, po której będziecie jeździć, tym większe powinny być koła. Na trudne nawierzchnie najlepiej sprawdzi się wózek z dużymi pompowanymi kołami. Taki wózek poradzi sobie na śniegu, piasku, trawie czy żwirze, a także będzie zapewniał lepszą amortyzację wstrząsów. Musisz jednak wiedzieć, że wózek z dużymi kołami będzie cięższy i będziecie potrzebować dodatkowo pompki, żeby dopompowywać koła. Dlatego, jeśli będzie używać wózka głównie w mieście, na chodnikach, na asfalcie, lepiej zdecydujcie się na wózek z mniejszymi kółkami.

Oprócz rozmiaru kół, koniecznie zwróćcie uwagę na to, jak są zamontowane i jaka jest ich konstrukcja. W wózkach przeznaczonych dla bliźniaków dobrze sprawdzą się kółka obracane, które sprawią, że skręcanie będzie znacznie łatwiejsze. Ważny jest też materiał, z którego są wykonane kółka. Oprócz kół pompowanych, które najlepiej amortyzują drgania, dostępne są również takie piankowe oraz plastikowe. Zaletą tych wykonanych z pianki jest to, że są wytrzymałe, lekkie, dobrze jadą po różnych rodzajach nawierzchni, nie trzeba ich pompować i nie można ich przebić, jednak amortyzują znacznie gorzej niż kółka pompowane. Zdecydowanie najgorszym wyborem są kółka plastikowe. Przez to, że są one całkowicie twarde i nieelastyczne, kompletnie nie nadają się na nawierzchnie, na których występują chociażby drobne nierówności.

Jaki typ wózka wybrać: tandem czy równoległy?

W sklepach można znaleźć dwa typy podwójnych wózków dla dzieci – tandem i wózki, w których bliźniaki albo dzieci w podobnym wieku siedzą obok siebie. W wózku typu tandem maluchy siedzą naprzeciwko siebie albo jedno za drugim. Ogromną zaletą takich wózków jest to, że są one zazwyczaj dużo lżejsze niż wózki, w których maluchy siedzą obok siebie. Poza tym, takie wózki są węższe, przez co łatwiej je prowadzić, a także przeprowadzić wózek przez drzwi czy po zatłoczonym chodniku. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że takie wózki są dość długie, przez co manewrowanie może okazać się utrudnione. Zaletą jest jednak to, że dzieci siedzące naprzeciwko albo jedno za drugim nie przeszkadzają sobie wzajemnie i nie mogą się szturchać lub wzajemnie sobie dokuczać.  Z jednej strony jest to zaleta, jednak z drugiej dzieci w takim wózku są praktycznie pozbawione kontaktu, zwłaszcza w modelu, w którym nie siedzą naprzeciwko siebie. Bardzo wiele dzieci lubi patrzeć na siebie nawzajem i wiedzieć, że drugi maluch jest blisko, a niektóre typy wózków tandemowych niestety to uniemożliwiają. Poza tym, w wózku, w którym jedno z bliźniąt jedzie za drugim, dziecko, które siedzi z tyłu praktycznie nie widzi, co dzieje się przed nim, a całe pole widzenia zajmują plecy rodzeństwa. Rozwiązaniem może być wózek, w którym jedno z siedzeń jest umieszczone nieco wyżej, w taki sposób, że obydwa maluchy mogą obserwować świat. Problemem, jaki bardzo często występuje w wózkach tego typu jest brak możliwości jednoczesnego rozłożenia obydwu siedzisk. Oznacza to, że tylko jedno dziecko może w danym momencie leżeć. Dlatego kupując wózek typu tandem, koniecznie sprawdź, czy można w nim jednocześnie rozłożyć obydwa siedzenia.

Drugi rodzaj wózków to tak zwane wózki typu „obok siebie”. W takich pojazdach maluchy leżą albo siedzą obok siebie, dzięki czemu przez cały czas spaceru mogą mieć kontakt, razem się bawić czy rozmawiać, więc możesz mieć pewność, że dzieci nie będą się nudzić. Taki nieustanny kontakt jest zaletą, ale jednocześnie wadą, ponieważ, jeśli jedno z dzieci będzie chciało spać, a drugie będzie się poruszać, śpiący bliźniak będzie się co chwila budził. Wózki tego typu są dostępne w formie dwóch osobnych gondol albo jednej większej, w której zmieszczą się dwa szkraby. Wózki „obok siebie” mają również swoje wady. Przede wszystkim są szerokie, więc ich prowadzenie może sprawiać niemałe kłopoty. Takie wózki prowadzi się trudniej również ze względu na ich znaczną wagę.

Oprócz tego, wózki z jedną gondolą zazwyczaj ciężko się składa i chowa albo umieszcza na przykład w bagażniku samochodu. Decydując się na tandem albo wózek typu „obok siebie” zwróćcie uwagę na to, żeby miejsca dla maluchów nie były zbyt wąskie, ponieważ dzieciom w takim wózku będzie po prostu niewygodnie.

Wielofunkcyjne wózki dla bliźniaków

W sklepach dostępne są również wielofunkcyjne wózki przeznaczone dla bliźniąt. Charakteryzują się one tym, że można je dostosować do danej sytuacji i aktualnych potrzeb. Takie wózki najczęściej dają możliwość położenia jednego z oparć, tak żeby jedno dziecko mogło siedzieć, gdy drugie chce akurat spać. Wózeczek wielofunkcyjny to świetna opcja, gdy nie wiecie, czy lepiej zdecydować się na klasyczny wózek czy na spacerówkę. Co więcej, wózki wielofunkcyjne są dostępne w wersjach przeznaczonych dla trojaczków, czworaczków, a nawet sześcioraczków.


Sprawdź: Wyprzedaż wózków wielofunkcyjnych dla bliźniaków >>


Ciekawą opcją są również wózki, które mogą pełnić funkcję zarówno jedno– jak i dwuosobowego. Takie wózki są bezpieczne i wygodne, a przede wszystkim można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj taki wózek składa się z wózka podobnego do jednoosobowego pojazdu, do którego doczepia się specjalne nosidełko, w którym można przewozić drugie dziecko. Nosidełko znajduje się w takich wózkach najczęściej w miejscu, w którym w klasycznym wózku jest koszyk. Zwykle siedziska w takich wózeczkach można ustawiać albo jedno za drugim albo naprzeciw siebie, z tym, że jedno z nich jest położone nieco wyżej niż drugie. Wózek tego typu to idealne rozwiązanie również dla osób, które mają już jedno dziecko i spodziewają się pojawienie na świecie kolejnego maleństwa.

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo