Jak rozpoznać zepsute awokado? Na jakie cechy owocu zwrócić uwagę przy jego zakupie, aby w domu nie okazało się, że nabyliśmy nieświeży produkt? Oto kilka wskazówek, które pozwolą wam cieszyć się pysznym smakiem tego niezwykłego owocu, jakim jest awokado. Stosujcie się do nich, a unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek.
Zepsute awokado – kiedy awokado jest zepsute?
Kiedy awokado jest zepsute? Istnieje kilka prostych sposobów na weryfikację czy oferowane w sklepie awokado jest świeże i nadające się do spożycia. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, czy awokado nie jest zbyt miękkie. Generalnie zasada jest prosta. Po lekkim naciśnięciu skórki, owoc powinien delikatnie ustąpić pod naporem naszego palca, jednak po jego zabraniu, powierzchnia owocu powinna powrócić do poprzedniego kształtu. Jeśli tak się nie stanie, może to świadczyć o tym, że owoc jest najzwyczajniej w świecie przejrzały. Zbyt twarde awokado może natomiast wskazywać, że jest ono niedojrzałe.
Kolejnym sposobem, za pomocą którego rozpoznamy zepsute awokado, jest zwrócenie uwagi na jego barwę. Kolor najpopularniejszej w polskich sklepach odmiany Fuerte powinien być jednolicie ciemnozielony. Wszelkiego rodzaju przebarwienia, ciemne plamy lubczarne awokado mogą świadczyć o nieświeżości owocu. Lepiej powstrzymać się od zakupu awokado z przebarwieniami, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.
Jeśli zakupiliśmy już owoc, to po jego przekrojeniu koniecznie zwróćmy uwagę na barwę i strukturę miąższu. Brązowe nitki w awokado, jego żylasta struktura, czarne kropki w awokado lub awokado ciemne w środku mogą być oznaką zepsucia. Jeśli jednak kolor miąższu jest jednolicie zielonkawo–żółty, a w jednym miejscu nieco brązowy, może to świadczyć nie o zgniliźnie, a o niegroźnym obiciu owocu, które nie sprawia, że nie nadaje się on do spożycia. Obite awokado możemy jeść bez ryzyka, że nam zaszkodzi. Brązowe awokado nie musi oznaczać, że jest ono zepsute.
Koniecznie zwróćmy uwagę na smak oraz zapach owocu. Dojrzałe i zdrowe awokado ma słodkawy, lekko orzechowy posmak. Jeśli stwierdzisz, że owoc jest kwaśny lub gorzki, może to świadczyć o jego zepsuciu. Awokado zepsute rozpoznamy również oczywiście po obecności pleśni. Z uwagi na toksyny wytwarzane przez pleśnie, owoc z jej nalotem absolutnie nie nadaje się do spożycia.
Zobacz też: Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Jak rozpoznać zepsute jajko?
Czy robaczywe awokado to zepsute awokado?
Jak każde warzywo i owoc, również i awokado może paść ofiarą owadów, które złożą w nim swoje jajka, w wyniku czego zaczną w nim żerować ich larwy. Czy takie awokado nadaje się do spożycia? Cóż… Generalnie większość larw nie jest niebezpieczna dla ludzi, jednak pytanie brzmi – czy na pewno chcemy to robić. Fakt faktem – jedzenie owadów oraz larw w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne, a wiele osób zachęca do włączania owadów do swojej diety. Czy można jeść robaczywe awokado? Nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań, jednak wiele osób może mieć mimo wszystko wewnętrzny opór przed takim działaniem.
Sprawdź: Rodzice zaskoczeni! To są najlepsze nalewki mające właściwości lecznicze
Czy można jeść awokado z plamami?
To zależy. Musimy najpierw stwierdzić czy plamy nie świadczą o zepsuciu. Jeśli plamy występują na skórce, a do tego owoc jest nienaturalnie miękki, to lepiej powstrzymać się od jego spożycia. Cechy te mogą świadczyć o procesach gnilnych. Dodatkowo jeśli po przekrojeniu owocu stwierdzimy w nim nienaturalne przebarwienia, czarne plamy, przypominające brązowe nitki albo struktura miąższu będzie żylasta, oznaczać to będzie, że lepiej się powstrzymać od jego konsumpcji. Jeśli po przekrojeniu owocu okaże się, że jest on lekko zbrązowiały w jednym miejscu, może to świadczyć o tym, że się on obił i nie jest zepsuty. W takiej sytuacji nadaje się do spożycia. Ewentualnie obitą część możemy wedle uznania wykroić. Zepsute awokado to nie to samo co obite.
Zobacz również: Gorzka sałata – Dlaczego sałata jest gorzka?
Rodzice pytają:
Awokado jest dojrzałe, kiedy po naciśnięciu jego powierzchnia lekko ugina się pod naporem naszego palca, a po jego zabraniu powraca do poprzedniego kształtu. Dodatkowo barwa powinna być w miarę jednolita i ciemnozielona w przypadku najpopularniejszej w polskich sklepach odmiany Fuerte.
Awokado najlepiej zjeść od razu w całości, jeśli jednak chcemy zachować jego połowę, to warto, aby była to połowa z pestką w środku. W celu zachowania jego świeżości, powierzchnię miąższu możemy skropić dodatkowo sokiem z cytryny.
Jeśli stwierdzimy, że nosi ono znamię którejś z wyżej wymienionych cech mogących świadczyć o gniciu owocu, tj. zbyt miękki miąższ, przebarwienia skórki oraz przebarwienia miąższu niebędące obiciem. Zdecydowanie powinniśmy powstrzymać się od jedzenia owocu, na którego powierzchni stwierdzimy oznaki pleśni, która wydziela toksyczne związki szkodliwe dla naszych organizmów.
Jeśli miąższ awokado ma naturalny słodkawo–orzechowy smak i zielonkawo–żółtą barwę, to tak. Jednak zachowajmy ostrożność.