W marcu w Polsce na kwarantannie koronawirusowej przebywa ponad 220 tys. osób. Wiele z nich nie ma pewności, czy kwarantanna jest płatna i komu dokładnie przysługuje wynagrodzenie w czasie tej przymusowej przerwy w pracy. Niedawno wprowadzono nowe poprawki związane z pobytem na kwarantannie, dlatego sprawdziliśmy dla was aktualną sytuację prawną. Sprawdź, czy kwarantanna jest płatna oraz kto za nią płaci ZUS czy pracodawca. Czy kwarantanna jest płatna 100%?

- Jeśli pracownik został skierowany na kwarantannę lub izolację decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przysługuje mu prawo do pobierania świadczeń chorobowych na takich samych zasadach, jak w przypadku innych zwolnień chorobowych.
- Świadczenia na czas kwarantanny otrzymają wyłącznie pracownicy objęci ubezpieczeniem ZUS.
- W czasie trwania kwarantanny ubezpieczony pracownik otrzymuje świadczenie w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.
- Wysokość wypłaty wynosi 80% pensji.
Kiedy trafiamy na kwarantannę?
Zasadniczo na kwarantannę będziemy skierowani przez Państwową Inspekcję Sanitarną, gdy zachodzi podejrzenie, że mieliśmy kontakt z osobą zarażoną koronawirusem i w takim przypadku będzie ona trwała nie więcej niż 10 dni. Okres ten może jednak być dłuższy w przypadku, gdy kwarantanna objęła nas w związku z zachorowaniem współdomownika.
Kwarantanna obejmie nas niejako “automatycznie”, gdy:
- Przekraczamy granicę – tak zwana kwarantanna graniczna (kwarantanna w tym przypadku nie dotyczy w pełni zaszczepionych, ozdrowieńców, osób, które otrzymały negatywny wynik testu w ciągu ostatnich 48 godzin oraz dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką zaszczepionych dorosłych).
- Gdy otrzymamy skierowanie na test – wtedy trwa do otrzymania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni.
- W przypadku, gdy odbywamy izolację z domownikiem zarażonym koronawirusem. Wtedy okres naszej kwarantanny trwa jeszcze siedem dni, po wyleczeniu się współmieszkańca.
Według nowych zapisów jeżeli już zaszczepiliśmy się przeciwko Covid-19 kwarantanna nie obejmie nas w tym ostatnim przypadku.
Wynagrodzenie na kwarantannie: Czy kwarantanna jest płatna?
Według oficjalnych informacji rządowych, zamieszczonych na stronie gov.pl, każda osoba ubezpieczona skierowana decyzją sanepidu na kwarantannę lub izolację ma prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu choroby. Oznacza to, że kwarantanna jest traktowana tak samo jak tradycyjne zwolnienie chorobowe i jest płatna. Pracownik, objęty ubezpieczeniem, będzie dostawał w tym okresie wypłatę w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.
Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej.gov.pl
Kwarantanna – ile płatna? Czy kwarantanna jest płatna 100%?
Za czas jaki spędzamy na kwarantannie, otrzymujemy wynagrodzenie na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego innego zwolnienia chorobowego – wynosi więc 80% naszej pensji.
Co musimy zrobić, by otrzymać wynagrodzenie za pobyt na kwarantannie? Jeśli jesteśmy skierowani na kwarantannę przez Państwową Inspekcję Sanitarną, wtedy ZUS automatycznie poinformuje o tym naszego pracodawcę, my nie musimy pisać oficjalnego oświadczenia – niemniej powinniśmy telefonicznie lub mailowo poinformować go o powodach naszej nieobecności.
Ale w przypadku gdy
- trafiliśmy na kwarantannę w związku z chorobą współdomownika,
- ubiegamy się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie,
wtedy powinniśmy złożyć pracodawcy oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny lub sprawowania opieki.
Sprawdź: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?
Czy kwarantanna jest płatna niezależnie od formy zatrudnienia?
Niestety nie. Do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku w czasie przebywania na kwarantannie musimy być objęci ubezpieczeniem chorobowym, a więc być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, albo prowadzić własną działalność gospodarczą.
Jak jest płatna kwarantanna domowa? Kto płaci za kwarantannę – ZUS czy pracodawca?
Gdy jako pracownik przebywamy w odosobnieniu i nie świadczymy pracy, przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek na ogólnie przyjętych zasadach niezdolności do pracy z powodu choroby.
- Wynagrodzenie chorobowe jest najczęściej wypłacane przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. W przypadku pracowników powyżej 50. roku życia – przez pierwsze 14 dni.
- Zasiłek na kwarantannie jest wypłacany przez ZUS gdy pracownik przebywa w izolacji dłużej niż 33 lub 14 dni.
Prowadząc własną działalność gospodarczą, to my jesteśmy płatnikiem składek, rozliczamy się wtedy bezpośrednio z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce?
Praca zdalna na kwarantannie
Jeżeli nasze obowiązki możemy wykonywać w formie zdalnej lub telepracy, możemy uzgodnić z pracodawcą takie wypełnienie świadczenia pracy. Pozostając aktywni zawodowo, nie mamy jednak prawa do zasiłku ani wynagrodzenia chorobowego – pobieramy po prostu zwyczajną wypłatę.
Sprawdź: Bon energetyczny już wkrótce! Rząd będzie dopłacał do prądu, gazu i paliwa.
Rodzice pytają, czy kwarantanna jest płatna?
Wynagrodzenie na kwarantannie przysługuje na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego zwolnienia chorobowego. Kwarantanna jest więc płatna pod warunkiem, że pracownik jest objęty ubezpieczeniem ZUS. Przysługuje mu w tym okresie wypłata środków w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.
Nie, niezależnie od tego, czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy podczas trwania kwarantanny, otrzyma 80% pensji.
Na kwarantannie, podobnie jak w przypadku innych zwolnień chorobowych, osobom ubezpieczonym przysługuje wypłata w wysokości 80% pensji, z tytuły wynagrodzenie chorobowego lub zwolnienia chorobowego.
Ubezpieczonemu pracownikowi na kwarantannie przysługuje wypłata wynosząca 80% pensji, tak samo jak w czasie trwania każdego innego zwolnienia chorobowego.
Sprawdź też: Obniżenie oceny z zachowania za brak maseczki. Czy można karać uczniów za brak maseczki w szkole?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców
Ważne sprawy dla Najmniejszych Odkrywców. O bajkach, które uczą tolerancji i empatii
- Rodzice.pl
- Newsy
- Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?
Zmiany w nauce zdalnej od września! MEN chce walczyć z “fikcyjnymi zajęciami”
Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa możliwość kontynuacji nauczania zdalnego po wakacjach. Chce jednak walczyć z fikcyjnymi lekcjami, nakładając na nauczycieli obowiązek prowadzenia zajęć według stacjonarnego planu zajęć. W tym celu ma...
Czytaj dalej →Koronawirusowa gra w ciuciubabkę: Czy pozwolić rodzicom na przebywanie na oddziałach pediatrycznych?
Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie...
Czytaj dalej →Powrót do szkół: Kiedy dzieci wrócą do szkoły?
Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego powrót dzieci do szkół jest możliwy po zakończeniu ferii 2021, czyli 18 stycznia. Do tego czasu jednak sytuacja może się...
Czytaj dalej →Koronawirus: Czy dzieci wrócą do szkół od września 2020?
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że ministerstwo aktualnie prowadzi prace nad rozwiązaniami, które umożliwią pod względem bezpieczeństwa powrót uczniów do szkół od nowego roku szkolnego. Tym samym rozdział, jakim...
Czytaj dalej →Już jest! Zgoda na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku 5-11 lat! Kiedy ruszą zapisy?
Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. To dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy z niecierpliwością i stresem czekali na...
Czytaj dalej →Nowa strategia walki z pandemią! Rządowy projekt szczególnie niekorzystny dla nauczycieli?
Pandemia Covid-19 nie odpuszcza, a wręcz przeciwnie. Nowy wariant Omikron spowodował naprawdę dynamiczne i niepokojące wzrosty zakażeń. Eksperci alarmują i wskazują konieczność podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych w celu zahamowania rozprzestrzeniania...
Czytaj dalej →Nauka zdalna 2022: uczniowie nie wrócą do szkół 10 stycznia? Znamy stanowisko ministra edukacji!
Zgodnie z rozporządzeniem pomału zbliża koniec rozpoczętej 20 grudnia nauki zdalnej w szkołach. Dotychczas wszystko wskazywało na to, że poniedziałek 10 stycznia będzie dla uczniów pierwszym dniem zajęć stacjonarnych po...
Czytaj dalej →26 niezwykle ważnych pytań do pediatry na temat dzieci w czasie koronawirusa [Wywiad z pediatrą Łukaszem Grzywaczem #tatapediatra]
W Polsce mamy coraz większe ograniczenia związane z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Informacji na jego temat przybywa coraz więcej, choć to nie zmniejsza niepokoju społecznego. Dr n. med. Paweł Grzesiowski...
Czytaj dalej →Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 9 listopada [ZASADY]
Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi i komu przysługuje? Jak wygląda oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i gdzie należy je złożyć? Odpowiadamy na wszystkie...
Czytaj dalej →Utrata węchu i smaku po Covid-19. Kiedy odzyskam węch?
Utrata węchu i smaku to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów Covid-19, który pojawia się około 4-5 dnia od daty pierwszych symptomów choroby. Kiedy wraca węch? Jak odzyskać smak? I czy...
Czytaj dalej →500+ zostanie wstrzymane, jeśli protesty kobiet się nie zakończą [obrzydliwe sugestie w TV]
Stacja telewizyjna, która działa na zlecenie partii rządzącej “sugeruje”, że jeśli kobiety nie przestaną strajkować, to trzeba będzie ograniczyć program 500+, wyprawkę szkolną, 13 oraz 14 emeryturę i wiele innych...
Czytaj dalej →Bon turystyczny nie dla wszystkich. Kto go dostanie, a kto nie?
Sejm w dalszym ciągu nie zajął się poprawkami Senatu dotyczącymi ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, co oznacza, że prawo ustanawiające ten bon wciąż nie obowiązuje. Mimo to na stronie internetowej Ministerstwa...
Czytaj dalej →Kwarantanna dziecka 2022. Korzystne zmiany już weszły w życie! Rodzice zadowoleni
Wszystko wskazuje na to, że V fala pandemii może szczególnie mocno dać nam się we znaki. Z prognoz wynika, że wkrótce liczba nowych przypadków osiągnie poziom nawet 100 tysięcy dziennie....
Czytaj dalej →Ta dziecięca piosenka o koronawirusie podbija internet [UWAGA! Wpada w ucho!]
11 marca 2020 WHO ogłosiło pandemię wirusa COVID-19. Jest to największy stopień alertu, jakie jest wydawany przez Światową Organizację Zdrowia. Oznacza on, że nowo poznany wirus powoduje przedłużające się epidemie...
Czytaj dalej →Wigilia online! Sprawdź 3 pomysły na wigilię klasową online
Wigilia to wyjątkowe wydarzenie, na które z niecierpliwością oczekujemy przez cały rok. Wigilijne spotkanie to także ważna okazja dla uczniów. Co roku tuż przed rozpoczęciem przerwy świątecznej dzieci zbierają się...
Czytaj dalej →Gdy chcesz wyjść wcześniej z pracy…
Tramwajem do ślubu? A czemu nie…
Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...
Czytaj dalej →Dzieci na weselu
Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...
Czytaj dalej →