Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?

W marcu w Polsce na kwarantannie koronawirusowej przebywa ponad 220 tys. osób. Wiele z nich nie ma pewności, czy kwarantanna jest płatna i komu dokładnie przysługuje wynagrodzenie w czasie tej przymusowej przerwy w pracy. Niedawno wprowadzono nowe poprawki związane z pobytem na kwarantannie, dlatego sprawdziliśmy dla was aktualną sytuację prawną. Sprawdźcie, czy kwarantanna jest płatna oraz kto za nią płaci ZUS czy pracodawca.

Kiedy trafiamy na kwarantannę?

Zasadniczo na kwarantannę będziemy skierowani przez Państwową Inspekcję Sanitarną, gdy zachodzi podejrzenie, że mieliśmy kontakt z osobą zarażoną koronawirusem i w takim przypadku będzie ona trwała nie więcej niż 10 dni. Okres ten może jednak być dłuższy w przypadku, gdy kwarantanna objęła nas w związku z zachorowaniem współdomownika. 

Kwarantanna obejmie nas niejako “automatycznie”, gdy: 

  • Przekraczamy granicę – tak zwana kwarantanna graniczna.
  • Gdy otrzymamy skierowanie na test – wtedy trwa do otrzymania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni.
  • W przypadku, gdy odbywamy izolację z domownikiem zarażonym koronawirusem. Wtedy okres naszej kwarantanny trwa jeszcze siedem dni, po wyleczeniu się współmieszkańca. 

Według nowych zapisów jeżeli już zaszczepiliśmy się przeciwko Covid-19 kwarantanna nie obejmie nas w tym ostatnim przypadku. 

Pracownik na kwarantannie: Ile płatna jest nasza przerwa w pracy? 

Za czas jaki spędzamy na kwarantannie, otrzymujemy wynagrodzenie na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego innego zwolnienia chorobowego – wynosi więc 80% naszej pensji. 

Co musimy zrobić, by otrzymać wynagrodzenie za pobyt na kwarantannie? Jeśli jesteśmy skierowani na kwarantannę przez Państwową Inspekcję Sanitarną, wtedy ZUS automatycznie poinformuje o tym naszego pracodawcę, my nie musimy pisać oficjalnego oświadczenia – niemniej powinniśmy telefonicznie lub mailowo poinformować go o powodach naszej nieobecności. 

Ale w przypadku gdy

  • trafiliśmy na kwarantannę w związku z chorobą współdomownika, 
  • ubiegamy się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie, 

wtedy powinniśmy złożyć pracodawcy oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny lub sprawowania opieki. 

Czy kwarantanna jest płatna niezależnie od formy zatrudnienia? 

Niestety nie. Do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku w czasie przebywania na kwarantannie musimy być objęci ubezpieczeniem chorobowym, a więc być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, albo prowadzić własną działalność gospodarczą. 

Kto płaci za kwarantannę – ZUS czy pracodawca

Gdy jako pracownik przebywamy w odosobnieniu i nie świadczymy pracy, przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek na ogólnie przyjętych zasadach niezdolności do pracy z powodu choroby.

  • Wynagrodzenie chorobowe jest najczęściej wypłacane przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. W przypadku pracowników powyżej 50. roku życia – przez pierwsze 14 dni.
  • Zasiłek na kwarantannie jest wypłacany przez ZUS gdy pracownik przebywa w izolacji dłużej niż 33 lub 14 dni.

Prowadząc własną działalność gospodarczą, to my jesteśmy płatnikiem składek, rozliczamy się wtedy bezpośrednio z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Praca zdalna na kwarantannie

Jeżeli nasze obowiązki możemy wykonywać w formie zdalnej lub telepracy, możemy uzgodnić z pracodawcą takie wypełnienie świadczenia pracy. Pozostając aktywni zawodowo, nie mamy jednak prawa do zasiłku ani wynagrodzenia chorobowego – pobieramy po prostu zwyczajną wypłatę.

Dodaj komentarz

Ciąża miesiąc po miesiącu

4 miesiąc ciąży

4 miesiąc ciąży trwa od 14 do 17. tygodnia. Jest rozpoczęciem drugiego trymestru. To najmniej doskwierający mamie czas, ponieważ ustępują początkowe dolegliwości w postaci nudności i wymiotów, a brzuch nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general