W marcu w Polsce na kwarantannie koronawirusowej przebywa ponad 220 tys. osób. Wiele z nich nie ma pewności, czy kwarantanna jest płatna i komu dokładnie przysługuje wynagrodzenie w czasie tej przymusowej przerwy w pracy. Niedawno wprowadzono nowe poprawki związane z pobytem na kwarantannie, dlatego sprawdziliśmy dla was aktualną sytuację prawną. Sprawdź, czy kwarantanna jest płatna oraz kto za nią płaci ZUS czy pracodawca. Czy kwarantanna jest płatna 100%?
Kiedy trafiamy na kwarantannę?
Zasadniczo na kwarantannę będziemy skierowani przez Państwową Inspekcję Sanitarną, gdy zachodzi podejrzenie, że mieliśmy kontakt z osobą zarażoną koronawirusem i w takim przypadku będzie ona trwała nie więcej niż 10 dni. Okres ten może jednak być dłuższy w przypadku, gdy kwarantanna objęła nas w związku z zachorowaniem współdomownika.
Kwarantanna obejmie nas niejako “automatycznie”, gdy:
- Przekraczamy granicę – tak zwana kwarantanna graniczna (kwarantanna w tym przypadku nie dotyczy w pełni zaszczepionych, ozdrowieńców, osób, które otrzymały negatywny wynik testu w ciągu ostatnich 48 godzin oraz dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką zaszczepionych dorosłych).
- Gdy otrzymamy skierowanie na test – wtedy trwa do otrzymania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni.
- W przypadku, gdy odbywamy izolację z domownikiem zarażonym koronawirusem. Wtedy okres naszej kwarantanny trwa jeszcze siedem dni, po wyleczeniu się współmieszkańca.
Według nowych zapisów jeżeli już zaszczepiliśmy się przeciwko Covid-19 kwarantanna nie obejmie nas w tym ostatnim przypadku.
Wynagrodzenie na kwarantannie: Czy kwarantanna jest płatna?
Według oficjalnych informacji rządowych, zamieszczonych na stronie gov.pl, każda osoba ubezpieczona skierowana decyzją sanepidu na kwarantannę lub izolację ma prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu choroby. Oznacza to, że kwarantanna jest traktowana tak samo jak tradycyjne zwolnienie chorobowe i jest płatna. Pracownik, objęty ubezpieczeniem, będzie dostawał w tym okresie wypłatę w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.
Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej.
gov.pl
Kwarantanna – ile płatna? Czy kwarantanna jest płatna 100%?
Za czas jaki spędzamy na kwarantannie, otrzymujemy wynagrodzenie na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego innego zwolnienia chorobowego – wynosi więc 80% naszej pensji.
Co musimy zrobić, by otrzymać wynagrodzenie za pobyt na kwarantannie? Jeśli jesteśmy skierowani na kwarantannę przez Państwową Inspekcję Sanitarną, wtedy ZUS automatycznie poinformuje o tym naszego pracodawcę, my nie musimy pisać oficjalnego oświadczenia – niemniej powinniśmy telefonicznie lub mailowo poinformować go o powodach naszej nieobecności.
Ale w przypadku gdy
- trafiliśmy na kwarantannę w związku z chorobą współdomownika,
- ubiegamy się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie,
wtedy powinniśmy złożyć pracodawcy oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny lub sprawowania opieki.
Sprawdź: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?
Czy kwarantanna jest płatna niezależnie od formy zatrudnienia?
Niestety nie. Do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku w czasie przebywania na kwarantannie musimy być objęci ubezpieczeniem chorobowym, a więc być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, albo prowadzić własną działalność gospodarczą.
Jak jest płatna kwarantanna domowa? Kto płaci za kwarantannę – ZUS czy pracodawca?
Gdy jako pracownik przebywamy w odosobnieniu i nie świadczymy pracy, przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek na ogólnie przyjętych zasadach niezdolności do pracy z powodu choroby.
- Wynagrodzenie chorobowe jest najczęściej wypłacane przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. W przypadku pracowników powyżej 50. roku życia – przez pierwsze 14 dni.
- Zasiłek na kwarantannie jest wypłacany przez ZUS gdy pracownik przebywa w izolacji dłużej niż 33 lub 14 dni.
Prowadząc własną działalność gospodarczą, to my jesteśmy płatnikiem składek, rozliczamy się wtedy bezpośrednio z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce?
Praca zdalna na kwarantannie
Jeżeli nasze obowiązki możemy wykonywać w formie zdalnej lub telepracy, możemy uzgodnić z pracodawcą takie wypełnienie świadczenia pracy. Pozostając aktywni zawodowo, nie mamy jednak prawa do zasiłku ani wynagrodzenia chorobowego – pobieramy po prostu zwyczajną wypłatę.
Sprawdź: Bon energetyczny już wkrótce! Rząd będzie dopłacał do prądu, gazu i paliwa.
Rodzice pytają, czy kwarantanna jest płatna?
Wynagrodzenie na kwarantannie przysługuje na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego zwolnienia chorobowego. Kwarantanna jest więc płatna pod warunkiem, że pracownik jest objęty ubezpieczeniem ZUS. Przysługuje mu w tym okresie wypłata środków w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.
Nie, niezależnie od tego, czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy podczas trwania kwarantanny, otrzyma 80% pensji.
Na kwarantannie, podobnie jak w przypadku innych zwolnień chorobowych, osobom ubezpieczonym przysługuje wypłata w wysokości 80% pensji, z tytuły wynagrodzenie chorobowego lub zwolnienia chorobowego.
Ubezpieczonemu pracownikowi na kwarantannie przysługuje wypłata wynosząca 80% pensji, tak samo jak w czasie trwania każdego innego zwolnienia chorobowego.
Sprawdź też: Obniżenie oceny z zachowania za brak maseczki. Czy można karać uczniów za brak maseczki w szkole?