Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?

W marcu w Polsce na kwarantannie koronawirusowej przebywa ponad 220 tys. osób. Wiele z nich nie ma pewności, czy kwarantanna jest płatna i komu dokładnie przysługuje wynagrodzenie w czasie tej przymusowej przerwy w pracy. Niedawno wprowadzono nowe poprawki związane z pobytem na kwarantannie, dlatego sprawdziliśmy dla was aktualną sytuację prawną. Sprawdź, czy kwarantanna jest płatna oraz kto za nią płaci ZUS czy pracodawca. Czy kwarantanna jest płatna 100%?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Jeśli pracownik został skierowany na kwarantannę lub izolację decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przysługuje mu prawo do pobierania świadczeń chorobowych na takich samych zasadach, jak w przypadku innych zwolnień chorobowych.
 • Świadczenia na czas kwarantanny otrzymają wyłącznie pracownicy objęci ubezpieczeniem ZUS.
 • W czasie trwania kwarantanny ubezpieczony pracownik otrzymuje świadczenie w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.
 • Wysokość wypłaty wynosi 80% pensji.

Kiedy trafiamy na kwarantannę?

Zasadniczo na kwarantannę będziemy skierowani przez Państwową Inspekcję Sanitarną, gdy zachodzi podejrzenie, że mieliśmy kontakt z osobą zarażoną koronawirusem i w takim przypadku będzie ona trwała nie więcej niż 10 dni. Okres ten może jednak być dłuższy w przypadku, gdy kwarantanna objęła nas w związku z zachorowaniem współdomownika. 

Kwarantanna obejmie nas niejako “automatycznie”, gdy: 

 • Przekraczamy granicę – tak zwana kwarantanna graniczna (kwarantanna w tym przypadku nie dotyczy w pełni zaszczepionych, ozdrowieńców, osób, które otrzymały negatywny wynik testu w ciągu ostatnich 48 godzin oraz dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką zaszczepionych dorosłych).
 • Gdy otrzymamy skierowanie na test – wtedy trwa do otrzymania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni.
 • W przypadku, gdy odbywamy izolację z domownikiem zarażonym koronawirusem. Wtedy okres naszej kwarantanny trwa jeszcze siedem dni, po wyleczeniu się współmieszkańca. 

Według nowych zapisów jeżeli już zaszczepiliśmy się przeciwko Covid-19 kwarantanna nie obejmie nas w tym ostatnim przypadku. 

Wynagrodzenie na kwarantannie: Czy kwarantanna jest płatna? 

Według oficjalnych informacji rządowych, zamieszczonych na stronie gov.pl, każda osoba ubezpieczona skierowana decyzją sanepidu na kwarantannę lub izolację ma prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu choroby. Oznacza to, że kwarantanna jest traktowana tak samo jak tradycyjne zwolnienie chorobowe i jest płatna. Pracownik, objęty ubezpieczeniem, będzie dostawał w tym okresie wypłatę w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.

Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej.gov.pl

Kwarantanna – ile płatna? Czy kwarantanna jest płatna 100%?

Za czas jaki spędzamy na kwarantannie, otrzymujemy wynagrodzenie na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego innego zwolnienia chorobowego – wynosi więc 80% naszej pensji. 

Co musimy zrobić, by otrzymać wynagrodzenie za pobyt na kwarantannie? Jeśli jesteśmy skierowani na kwarantannę przez Państwową Inspekcję Sanitarną, wtedy ZUS automatycznie poinformuje o tym naszego pracodawcę, my nie musimy pisać oficjalnego oświadczenia – niemniej powinniśmy telefonicznie lub mailowo poinformować go o powodach naszej nieobecności. 

Ale w przypadku gdy

 • trafiliśmy na kwarantannę w związku z chorobą współdomownika, 
 • ubiegamy się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie, 

wtedy powinniśmy złożyć pracodawcy oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny lub sprawowania opieki. 

Sprawdź: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?

Czy kwarantanna jest płatna niezależnie od formy zatrudnienia? 

Niestety nie. Do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku w czasie przebywania na kwarantannie musimy być objęci ubezpieczeniem chorobowym, a więc być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, albo prowadzić własną działalność gospodarczą. 

Jak jest płatna kwarantanna domowa? Kto płaci za kwarantannę – ZUS czy pracodawca?

Gdy jako pracownik przebywamy w odosobnieniu i nie świadczymy pracy, przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek na ogólnie przyjętych zasadach niezdolności do pracy z powodu choroby.

 • Wynagrodzenie chorobowe jest najczęściej wypłacane przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. W przypadku pracowników powyżej 50. roku życia – przez pierwsze 14 dni.
 • Zasiłek na kwarantannie jest wypłacany przez ZUS gdy pracownik przebywa w izolacji dłużej niż 33 lub 14 dni.

Prowadząc własną działalność gospodarczą, to my jesteśmy płatnikiem składek, rozliczamy się wtedy bezpośrednio z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce? 

Praca zdalna na kwarantannie

Jeżeli nasze obowiązki możemy wykonywać w formie zdalnej lub telepracy, możemy uzgodnić z pracodawcą takie wypełnienie świadczenia pracy. Pozostając aktywni zawodowo, nie mamy jednak prawa do zasiłku ani wynagrodzenia chorobowego – pobieramy po prostu zwyczajną wypłatę.

Sprawdź: Bon energetyczny już wkrótce! Rząd będzie dopłacał do prądu, gazu i paliwa.

Rodzice pytają, czy kwarantanna jest płatna?

Kwarantanna – jak płatna?

Wynagrodzenie na kwarantannie przysługuje na takich samych zasadach, jak w przypadku każdego zwolnienia chorobowego. Kwarantanna jest więc płatna pod warunkiem, że pracownik jest objęty ubezpieczeniem ZUS. Przysługuje mu w tym okresie wypłata środków w formie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.

Czy kwarantanna jest płatna 100 procent?

Nie, niezależnie od tego, czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy podczas trwania kwarantanny, otrzyma 80% pensji.

Kwarantanna – ile procent płatna?

Na kwarantannie, podobnie jak w przypadku innych zwolnień chorobowych, osobom ubezpieczonym przysługuje wypłata w wysokości 80% pensji, z tytuły wynagrodzenie chorobowego lub zwolnienia chorobowego.

Kwarantanna – ile płatna 80% czy 100%?

Ubezpieczonemu pracownikowi na kwarantannie przysługuje wypłata wynosząca 80% pensji, tak samo jak w czasie trwania każdego innego zwolnienia chorobowego.

Sprawdź też: Obniżenie oceny z zachowania za brak maseczki. Czy można karać uczniów za brak maseczki w szkole?

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general