Kolonie i obozy młodzieżowe: BEZTROSKO, ALE CZY BEZPIECZNIE! Zwróć uwagę dokąd i z kim wysyłasz swoje dziecko

W ubiegłym roku na kolonie i obozy wyjechało 1,25 mln dzieci i młodzieży, ustanawiając tym samym wakacyjny rekord. Zdecydowana większość dzieci wypoczywała w kraju, ale aż ponad 7% wyjechało za granicę. Najwięcej do Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Chorwacji. W sumie – jak wynika z danych pochodzących z bazy wypoczynku prowadzonej przez MEN, organizatorzy zarejestrowali ponad 29 tys. zgłoszeń organizacji letniego wypoczynku. Ponad 3 tys. z nich zostało skontrolowanych. W wyniku kontroli zlokalizowano 34 wypoczynki, których organizatorzy nie zgłosili do bazy wypoczynku. Oznacza to, że wyjazd ten był poza kontrolą służb. Lista przepisów, norm i wymogów do spełnienia dla organizatorów wypoczynku jest tak długa, że nie wszyscy są w stanie jej sprostać.

Aby spać spokojnie – warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze kolonii oraz obozów młodzieżowych. Zacznijmy od podstawy…

Organizator kolonii/obozów młodzieżowych

Zazwyczaj najbardziej godnymi zaufania wydają nam się organizatorzy kolonii, o których słyszeliśmy dobre opinie w kręgach naszych znajomych. I słusznie – dzięki temu mamy pewność, że wysyłamy dziecko w sprawdzone miejsce. Poza dobrymi wspomnieniami naszych siostrzeńców, bratanków i dzieci znajomych, warto jednak sprawdzić aspekt prawny. Organizator letniego wypoczynku – mowa tu o koloniach, półkoloniach, obozach, biwakach – musi być wpisany do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Łatwo to sprawdzić choćby w internecie TUTAJ. To pierwszy, kluczowy krok do oceny wiarygodności firmy, na której ofertę trafiliśmy.

Przeszukanie internetu, weryfikacja wiarygodności organizatora kolonii czy obozów młodzieżowych w oczach innych rodziców, którzy mieli okazję skorzystać z jego usług – to czynność dodatkowa, ale równie istotna. Jeśli organizator ma ugruntowaną pozycję – nie trudno będzie znaleźć opinii na jego temat. Czasem warto dodatkowo dopytać o odczucia innych rodziców na forach i grupach tematycznych w popularnych serwisach.

Zgłoszenie do kuratorium oświaty

Każdy letni wypoczynek, trwający dłużej niż 2 dni musi być zgłoszony do Kuratorium Oświaty. Formularz, który musi wypełnić organizator jest na tyle szczegółowy, że weryfikuje wiele kwestii, m.in.:

  • warunki, w których będą mieszkały dzieci,
  • czy grupy, na które będą podzielone nie są zbyt duże,
  • czy kadra kierownicza i wychowawcza ma odpowiednie kwalifikacje,
  • czy ośrodek ma pozytywną opinię straży pożarnej.

Informacja o zgłoszeniu dociera również do Stacji Sanitarno –  Epidemiologicznej, która może przeprowadzić kontrolę i sprawdzić czy dzieci mieszkają w dobrych warunkach.

Organizator ma obowiązek zgłosić wypoczynek najpóźniej na 21 dni przed jego rozpoczęciem w przypadku kolonii krajowych i na 14 dni w przypadku półkolonii lub wypoczynku za granicą.

Ogólną bazę wypoczynku prowadzi – za pomocą systemu teleinformatycznego – Minister Edukacji Narodowej. Dzięki temu rodzice NA STRONIE MINISTERSTWA  mogą w szybki i łatwy sposób sprawdzić spełnienie przez organizatora warunków określonych w przepisach prawa.

Miejsce kolonii lub obozu

W Polskę czy może za granicę? Przed tym dylematem staje wielu rodziców. Jeśli dziecko dopiero rozpoczyna życie kolonijne polecam miejsca, które nie są zbyt daleko oddalone od rodzinnego domu. Pamiętajmy, że zmęczenie samą podróżą może spowodować eskalację tęsknoty za rodzicami. Wyjazdy zagraniczne to dobry sprawdzian dla dzieci starszych. Pozwalają nie tylko na wykazanie się samodzielnością, ale również zmierzenie się z umiejętnościami językowymi.

W czasach tak dużego zanieczyszczenia powietrza warto również sprawdzać, na ile turystyczne miejscowości zapewnią Twojemu dziecku zdrowy wypoczynek. By dokonać świadomego wyboru wystarczy prześledzić internetowe mapy szacujące jakość powietrza w danym miejscu.

Kadra

Wychowawcą kolonijnym może zostać jedynie osoba z uprawnieniami. W przypadku weryfikacji kadry papiery to jednak nie wszystko. Warto dodatkowo sprawdzić na ile wychowawcy mają doświadczenie w pracy z dziećmi i jakimi dodatkowymi kompetencjami mogą się pochwalić.  Obozy tematyczne, jakich dziś wiele, bez pasjonatów w danej dziedzinie mogą okazać się  czasem nie w pełni wykorzystanym.

Jeśli chodzi o weryfikację formalną – należy również zwrócić uwagę na funkcję kierownika wypoczynku. Nie może on bowiem pełnić jednocześnie obowiązków wychowawcy. Dzięki temu mamy pewność, że nad bezpieczeństwem i właściwym przebiegiem programu czuwa wyznaczona do tego, wykwalifikowana osoba. Kontakt do kierownika kolonii powinien być udostępniony najpóźniej w dniu rozpoczęcia wypoczynku.

Grupy

Do realizacji programu w komfortowych warunkach niezbędne są dwa warunki: odpowiednia liczebność grupy oraz odpowiedni podział wiekowy. Im bardziej organizatorzy przykładają się do spełnienia tych warunków, tym większa szansa, że nasze dziecko skorzysta z programu i wyniesie z zajęć „coś” dla siebie.

Jak wynika z przepisów pod opieką jednego wychowawcy może być nie więcej niż 20 uczestników. W przypadku dzieci młodszych – do 10 roku życia – liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy wypoczynku nie może zaś przekraczać 15 osób.

Warto również sprawdzić, w jaki sposób organizator dokonuje podziału na grupy wiekowe. Szczególnie ważne jest aby dzieci młodsze, zwłaszcza te, które dopiero rozpoczynają przygodę z kolonijnym życiem przebywały w przyjaznym dla siebie środowisku, wśród rówieśników.

Jeśli Twoje dziecko wyjeżdża z koleżanką/kolegą – poinformuj organizatora o tym fakcie już na etapie zgłoszenia. Pozwoli to na przydzielenie dzieci do tej samej grupy i pokoju.

Program

Wakacje to czas ładowania baterii, usystematyzowania zdobytej wiedzy oraz odrobina lenistwa, które pobudza do kreatywnego myślenia. Dobrze jednak, jeśli nie jest to czas stracony. Różnorodność tematyczna rozmaitych form wypoczynku daje szerokie możliwości, ale program zajęć nie powinien zachwycać jedynie swą formą graficzną, lecz również spersonalizowaną ofertą, odpowiednią dla danego dziecka. Przed dokonaniem decyzji o wyborze turnusu, polecam dokładnie przejrzeć opis wypoczynku i sprawdzić, czy jest tam choć kilka pozycji, które zainspirują lub nauczą czegoś nasze dziecko.

Dokonując wyboru – zapomnijmy jednocześnie o naszych własnych ambicjach na rzecz rzeczywistych potrzeb dzieci. Obóz piłkarski może być tak samo rozwijający jak kolonia z programowaniem. Sugerowanie dzieciom konkretnego wypoczynku w ostateczności może wpłynąć na ich negatywne nastawienie – jeszcze przed rozpoczęciem kolonii.

Co więcej – należy się upewnić na ile zaplanowany program dostosowany jest do wieku i dojrzałości emocjonalnej dzieci. W przypadku dzieci, które po raz pierwszy wyjechały poza rodzinny dom – ważne jest, aby program był na tyle intensywny, żeby dziecko nie miało czasu na emocjonalne rozterki. Jednak wieczorami niezbędne będzie poświęcenie tym dzieciom znacznie większej uwagi. Dlatego – przed wyborem kolonii – warto zapoznać się nie tylko z ogólnym programem, ale również z przykładowym harmonogramem dnia.

Obiekt

Weryfikacja w jaki sposób organizator zapewnia bezpieczeństwo miejsca, gdzie nocują nasze dzieci – nawet jeśli jest to obóz wędrowny – to spokój rodzica. W przypadku pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli nie zaszkodzi poszukać w internecie opinii o obiekcie, sprawdzić na ile oferowane warunki zgadzają się ze stanem rzeczywistym.

Obiekt, w którym odbywa się półkolonia, kolonia czy obóz młodzieżowy powinien być również ogrodzony i zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi. Z punktu widzenia rodzica – konieczność anonsowania ewentualnych wizyt może być odczytane negatywnie, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci – stanowi gwarancję, że organizatorzy dbają o bezpieczeństwo przebywających na terenie ośrodka dzieci. W przypadku organizacji wypoczynku na terenie hotelu lub ośrodka wypoczynkowego nie zaszkodzi dopytać czy obiekt jest w tym czasie zamknięty dla Gości indywidualnych.

Należy również zwrócić uwagę na rodzaj zakwaterowania. W zależności od preferencji dziecka możemy wybierać od obozów pod namiotem po luksusowe obiekty wypoczynkowe. Ważne jest jednak aby dziecko było świadome czego się spodziewać. 

Zaplecze

Lato bywa kapryśne. Dobrze jest więc gdy miejsce, w które wysyłamy nasze dziecko posiadało na tyle szeroką infrastrukturę, aby zapewnić atrakcje niezależnie od pogody. Najlepsze ośrodki kolonijne mają rozbudowane zaplecze z różnymi alternatywami oraz niezliczoną ilością sprzętu, która zapewnia realizację programu w każdych warunkach pogodowych. Warto zatem dopytać jakie atrakcje przewidział organizator i jakiego typu sprzęt posiada do dyspozycji dzieci, który pozwoli na aktywne spędzenie czasu – nawet w przypadku tygodniowego deszczu.

Plaża

Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku, a gdy tylko świeci słońce – plażowania. Jednak nawet najlepszy wychowawca grupy nie powinien sprawować jedynej opieki nad dziećmi w wodzie. Nad bezpieczeństwem dzieci na plaży musi czuwać wykwalifikowany ratownik. Warto dopytać czy organizator zadbał również i o ten aspekt i kto będzie pilnował dzieci w trakcie zażywania kąpieli.

Sprawdzić można również samo kąpielisko. NA STRONIE WWW znajduje się baza  wszystkich kąpielisk, gdzie bezpiecznie można się kąpać. Wystarczy wpisać nazwę organizatora / miejsca pobytu by uzyskać informacje na temat jakości wody czy godzin otwarcia kąpieliska.

Indywidualna dieta dla alergika

Niby oczywistość, a jednak nadal nie wszędzie łatwo jest wyegzekwować indywidualną dietę dla alergików. Dlatego – jeśli istnieje taka potrzeba – sprawdźmy jeszcze przed rezerwacją, na ile organizator jest w stanie zapewnić niezbędną elastyczność w zakresie przygotowywanych posiłków. Jeśli na czas pobytu dziecka przypadają jego urodziny – poinformujmy o tym organizatora, aby mógł zaplanować stosowną niespodziankę.

Dojazd

Najbardziej popularnym środkiem transportu przy organizacji wypoczynku letniego jest autokar. Ostatecznej jego weryfikacji organizator powinien dokonać przed wyjazdem grupy na wypoczynek. Jeśli tego nie zrobi, rodzice samodzielnie mogą zlecić służbom policyjnym badanie stanu technicznego pojazdu.

Coraz częściej można się również spotkać z opcją „dojazd własny”. Jeśli się na to zdecydujemy pamiętajmy, aby dowieźć dziecko na określony czas. Czasem ważne relacje rozpoczynają się na samym początku wypoczynku – w trakcie wspólnej podróży czy rozdzielania miejsca zakwaterowania.

Kolonie i obozy młodzieżowe 2019: jak wybrać najlepsze?

Wybór idealnego wypoczynku dla dzieci jest trudną i odpowiedzialną decyzją, a ilość ofert, które czyhają na nas na każdym kroku stawia nas przed ciężkim zadaniem. Jeśli jednak poświęcimy czas na dokładną weryfikację z dużym prawdopodobieństwem zapewnimy dziecku wakacje marzeń, praktyczną lekcję samodzielności i zawarcia nowych przyjaźni, a nam samym – pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby nasze dziecko przebywające pod opieką innych – było również bezpieczne. Pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie – wybierając półkolonię, obóz czy kolonię – należy robić to wspólnie. To nasze dziecko będzie uczestnikiem kolonii/półkolonii – nie my, dorośli. Jeśli zakładamy wspólny wyjazd z rodzeństwem – nie zapominajmy o potrzebach każdego z dzieci. Czasami lepiej jest wysłać je osobno, aby każde z nich miało „wakacje swojego życia”.

Artykuł przygotowany we współpracy z Anetą Jaworską, Dyrektor Zarządzającą Centrum Aktywnego Wypoczynku GWAREK na Mazurach – miejsca, do którego od lat przyjeżdżają dzieci i młodzież z całej Polski na kolonie, półkolonie i obozy.

Dodaj komentarz

Turystyka

Wakacje we Włoszech z dzieckiem

Wakacje spędzone z dziećmi, to wspaniały pomysł, wbrew opiniom sceptyków, którzy wróżą zmarnowany urlop pełen narzekań i wyrzeczeń. Podróżowanie z maluchami buduje więź pomiędzy nimi a rodzicami. To czas, gdy...

Czytaj dalej →
Turystyka

Weekend w Pogoni za Wielkanocnym Zającem

Do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, ale to nie znaczy, że nie możecie rozpocząć przygotowań zdecydowanie wcześniej! W jeden z przedświątecznych weekendów wyruszcie w pogoń za Wielkanocnym Zającem! W Pogoni...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general