Spojenie łonowe podczas ciąży

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

Rozejście spojenia łonowego to termin brzmiący groźnie i niejednokrotnie napotykany w Internecie przez ciężarne. Nie jest to stan fizjologiczny i w tym przypadku zawsze wymagana jest opieka specjalisty – ginekologa, a czasem nawet ortopedy. W zależności od ciężkości może on zostać wyleczony na różne sposoby. Co to jest rozejście spojenia łonowego? Jak sobie z tym radzić? Przeczytajcie poniższy artykuł.

Czym jest spojenie łonowe?

Spojenie łonowe nie jest terminem powszechnie znanym w naszym społeczeństwie i wielokrotny kontakt z ciężarnymi uświadomił mnie w tym temacie. Spojenie łonowe jest to połączenie dwóch kości łonowych za pomocą chrząstki. Możesz wyczuć je samodzielnie przesuwając dwoma palcami w dół pionowo poniżej pępka. Pierwsza „twarda kostka”, na którą trafisz to jest właśnie spojenie łonowe. Jaka jest rola spojenia łonowego? Ogranicza ono naszą macicę (oraz inne narządy) z przodu chroniąc ją przed urazami mechanicznymi.

Rozejście spojenia łonowego to sytuacja, w której te 2 kości łonowe odsuwają się od siebie np. na boki lub w innej płaszczyźnie. Wówczas pojawiają się wszelkiego rodzaju dolegliwości i objawy uniemożliwiające normalne fukcjonowanie.

spojenie łonowe ciąża
1. kość krzyżowa; 2. kość biodrowa; 3. kość kulszowa; 4. Kość łonowa; 5. spojenie łonowe; 6. panewka; 7. otwór zasłonowy; 8. kość guziczna | Wikipedia

Rozejście spojenia łonowego w ciąży

Jak sama wiesz, w czasie ciąży następują różne zmiany hormonalne. Zmieniają się poziomy nie tylko hormonów płciowych takich, jak: estrogeny czy progesteron, ale również innych hormonów krążących w naszym organizmie. Poziom estrogenów w czasie ciąży znacząco rośnie i odpowiada za różne zmiany czynnościowe. Jednym z nich jest rozluźnienie miednicy. Na czym to polega? Następuje rozluźnienie spojenia łonowego zlokalizowanego z przodu naszego ciała oraz rozluźnienie stawów krzyżowo – biodrowych zlokalizowanych z tyłu miednicy. Pomimo tego poszerzenia może nastąpić uraz spojenia łonowego (np. przy podnoszeniu ciężkich rzeczy), co może prowadzić do jego uszkodzenia w czasie ciąży, ale znacznie częściej w trakcie porodu.

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Głównym objawem wspomnianego stanu chorobowego jest ból. Ból ten występuje właśnie w okolicy spojenia łonowego, ale może również promieniować np. do ud lub do kości krzyżowej. Właśnie z tym bólem kobiety zgłaszają się zazwyczaj do ginekologa. Ból ten może się nasilać w trakcie różnych czynności: leżeniu na boku lub na plecach. W przypadkach znacznego przemieszczenia kości łonowych może również występować charakterystyczny chód (tzw. kaczy chód). W niektórych przypadkach lekarz może zaobserwować wystąpienie krwiaka na spojeniu łonowym. Częstym objawem ogólnoustrojowym jest również gorączka lub stan podgorączkowy.

Jak zapobiegać rozejściu spojenia łonowego w ciąży?

Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest bardzo bolesną dolegliwością znacznie dezorganizującą życie. Wiele kobiet chciałoby zapewne jej uniknąć. Można to zrobić stosując się do pewnych zasad.

 1. Nie dźwigaj w ciąży – dźwiganie jest niebezpieczne dla wszystkich kobiet, ale szczególnie dla kobiet w ciąży. Podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów może spowodować nie tylko rozejście spojenia łonowego, ale również poronienie, krwawienie, a w przypadku dodatkowego urazu (np. poślizgnięcie z ciężkim przedmiotem) nawet przedwczesne oddzielenie łożyska i śmierć dziecka.
 2. Dozuj ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna to zdrowie, ale w ciąży musi być ona odpowiednio dostosowana do sytuacji fizycznej każdej matki. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś danej dyscypliny, nie próbuj jej w ciąży. Jest to podstawowa zasada obowiązująca ciężarne. Jeśli ćwiczyłaś regularnie przed ciążą kontynuuj ją w czasie ciąży. Nie dobieraj zbyt dużego obciążenia, unikaj sportów ekstremalnych. Mile widziane w ciąży są 30 min spacery przynajmniej raz dziennie (optymalna liczba to 2 razy dziennie). Pamiętaj, że każdą aktywność fizyczną powinnaś skonsultować z ginekologiem lub położną prowadzącą ciążę.
 3. Bądź ostrożna – staraj się zaplanować swój dzień i unikaj impulsywnych zachowań. Stres i „szybkie życie” częściej narażają Cię na prawdopodobieństwo wypadku, który może doprowadzić do rozejścia spojenia łonowego. Korzystaj z czasu ciąży i postaraj się być spokojniejsza.
 4. Nie odmawiaj sobie odpoczynku – każda kobieta w ciąży potrzebuje odpoczynku. Wybierz to, co Cię relaksuje: nie ma znaczenie czy będzie to 20 minutowa drzemka na kanapie czy relaksująca kąpiel. Pamiętaj, że robisz to zarówno dla siebie, jak i maluszka.

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

W przypadku ciąży leczenie rozejścia spojenia łonowego jest tylko objawowe. Pacjentkom zaleca się zazwyczaj ograniczenie wysiłku fizycznego i dźwigania. Wspomagająco stosuje się leki przeciwbólowe. Jednakże takie leczenie jest konieczne do skonsultowania z ginekologiem, gdyż niektóre leki przeciwbólowe mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. W ciężkich przypadkach stosowany jest pas na rozejście spojenia łonowego. Jest to mocny pas biodrowy z bocznymi pelotami, który „trzyma” wszystkie struktury ze sobą zapobiegając ich dalszemu rozchodzeniu.

Pas na spojenie łonowe

Rozejście spojenia łonowego w ciąży to dolegliwość, której można uniknąć przez podjęcie działań zapobiegawczych. Jeśli już wystąpi, stosuj się do zaleceń specjalistów, a objawy ustąpią. Pamiętaj, że ciąża to stan, owszem naturalny, ale także szczególny, nie tylko dla Ciebie, ale również osób w Twoim otoczeniu.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Spojenie łonowe podczas ciąży

 1. Pas na rozejście spojenia łonowego może pomóc

  Przebieg ciąży

  Książeczka ciąży

  Karta ciąży, czasami nazywana także kartą przebiegu ciąży to ważny dokument, który lekarz zakłada najczęściej podczas wizyty potwierdzającej, że zostaniesz mamą. W karcie ciąży zapisuje się jej przebieg, wszystkie informacje...

  Czytaj dalej →
  Porady Kulinarne

  Tłuszcz do smażenia pączków/faworków

  Jaki tłuszcz do smażenia pączków/faworków sprawdzi się najlepiej? Obecnie do przygotowania tłustoczwartkowych smakołyków najczęściej używany jest olej roślinny, przede wszystkim rzepakowy. warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna dostępna...

  Czytaj dalej →
  Bliźniaki

  Rowerek dla bliźniaków

  Zakup roweru może stanowić problem dla wielu rodziców, a tym bardziej, jeśli mają oni w domu nie jednego, a dwa małe szkraby, które chcą rozpocząć przygodę z jazdą na rowerze....

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general