Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

Rozejście spojenia łonowego to termin brzmiący groźnie i niejednokrotnie napotykany w Internecie przez ciężarne. Nie jest to stan fizjologiczny i w tym przypadku zawsze wymagana jest opieka specjalisty – ginekologa, a czasem nawet ortopedy. W zależności od ciężkości może on zostać wyleczony na różne sposoby. Co to jest rozejście spojenia łonowego? Jak sobie z tym radzić? Przeczytajcie poniższy artykuł.
 
Spis treści:

  1. Czym jest spojenie łonowe?
  2. Rozejście spojenia łonowego w ciąży
  3. Objawy
  4. Zapobieganie
  5. Leczenie

 


 

Czym jest spojenie łonowe?

Spojenie łonowe nie jest terminem powszechnie znanym w naszym społeczeństwie i wielokrotny kontakt z ciężarnymi uświadomił mnie w tym temacie. Spojenie łonowe jest to połączenie dwóch kości łonowych za pomocą chrząstki. Możesz wyczuć je samodzielnie przesuwając dwoma palcami w dół pionowo poniżej pępka. Pierwsza „twarda kostka”, na którą trafisz to jest właśnie spojenie łonowe. Jaka jest rola spojenia łonowego? Ogranicza ono naszą macicę (oraz inne narządy) z przodu chroniąc ją przed urazami mechanicznymi.

Rozejście spojenia łonowego to sytuacja, w której te 2 kości łonowe odsuwają się od siebie np. na boki lub w innej płaszczyźnie. Wówczas pojawiają się wszelkiego rodzaju dolegliwości i objawy uniemożliwiające normalne fukcjonowanie.

spojenie łonowe ciąża

1. kość krzyżowa; 2. kość biodrowa; 3. kość kulszowa; 4. Kość łonowa; 5. spojenie łonowe; 6. panewka; 7. otwór zasłonowy; 8. kość guziczna | Wikipedia


 Rozejście spojenia łonowego w ciąży

Jak sama wiesz, w czasie ciąży następują różne zmiany hormonalne. Zmieniają się poziomy nie tylko hormonów płciowych takich, jak: estrogeny czy progesteron, ale również innych hormonów krążących w naszym organizmie. Poziom estrogenów w czasie ciąży znacząco rośnie i odpowiada za różne zmiany czynnościowe. Jednym z nich jest rozluźnienie miednicy. Na czym to polega? Następuje rozluźnienie spojenia łonowego zlokalizowanego z przodu naszego ciała oraz rozluźnienie stawów krzyżowo – biodrowych zlokalizowanych z tyłu miednicy. Pomimo tego poszerzenia może nastąpić uraz spojenia łonowego (np. przy podnoszeniu ciężkich rzeczy), co może prowadzić do jego uszkodzenia w czasie ciąży, ale znacznie częściej w trakcie porodu.


 

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Głównym objawem wspomnianego stanu chorobowego jest ból. Ból ten występuje właśnie w okolicy spojenia łonowego, ale może również promieniować np. do ud lub do kości krzyżowej. Właśnie z tym bólem kobiety zgłaszają się zazwyczaj do ginekologa. Ból ten może się nasilać w trakcie różnych czynności: leżeniu na boku lub na plecach. W przypadkach znacznego przemieszczenia kości łonowych może również występować charakterystyczny chód (tzw. kaczy chód). W niektórych przypadkach lekarz może zaobserwować wystąpienie krwiaka na spojeniu łonowym. Częstym objawem ogólnoustrojowym jest również gorączka lub stan podgorączkowy.


 

Jak zapobiegać rozejściu spojenia łonowego w ciąży?

Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest bardzo bolesną dolegliwością znacznie dezorganizującą życie. Wiele kobiet chciałoby zapewne jej uniknąć. Można to zrobić stosując się do pewnych zasad.

  1. Nie dźwigaj w ciąży – dźwiganie jest niebezpieczne dla wszystkich kobiet, ale szczególnie dla kobiet w ciąży. Podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów może spowodować nie tylko rozejście spojenia łonowego, ale również poronienie, krwawienie, a w przypadku dodatkowego urazu (np. poślizgnięcie z ciężkim przedmiotem) nawet przedwczesne oddzielenie łożyska i śmierć dziecka.
  2. Dozuj ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna to zdrowie, ale w ciąży musi być ona odpowiednio dostosowana do sytuacji fizycznej każdej matki. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś danej dyscypliny, nie próbuj jej w ciąży. Jest to podstawowa zasada obowiązująca ciężarne. Jeśli ćwiczyłaś regularnie przed ciążą kontynuuj ją w czasie ciąży. Nie dobieraj zbyt dużego obciążenia, unikaj sportów ekstremalnych. Mile widziane w ciąży są 30 min spacery przynajmniej raz dziennie (optymalna liczba to 2 razy dziennie). Pamiętaj, że każdą aktywność fizyczną powinnaś skonsultować z ginekologiem lub położną prowadzącą ciążę.
  3. Bądź ostrożna – staraj się zaplanować swój dzień i unikaj impulsywnych zachowań. Stres i „szybkie życie” częściej narażają Cię na prawdopodobieństwo wypadku, który może doprowadzić do rozejścia spojenia łonowego. Korzystaj z czasu ciąży i postaraj się być spokojniejsza.
  4. Nie odmawiaj sobie odpoczynku – każda kobieta w ciąży potrzebuje odpoczynku. Wybierz to, co Cię relaksuje: nie ma znaczenie czy będzie to 20 minutowa drzemka na kanapie czy relaksująca kąpiel. Pamiętaj, że robisz to zarówno dla siebie, jak i maluszka. 

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

W przypadku ciąży leczenie rozejścia spojenia łonowego jest tylko objawowe. Pacjentkom zaleca się zazwyczaj ograniczenie wysiłku fizycznego i dźwigania. Wspomagająco stosuje się leki przeciwbólowe. Jednakże takie leczenie jest konieczne do skonsultowania z ginekologiem, gdyż niektóre leki przeciwbólowe mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. W ciężkich przypadkach stosowany jest pas na rozejście spojenia łonowego. Jest to mocny pas biodrowy z bocznymi pelotami, który „trzyma” wszystkie struktury ze sobą zapobiegając ich dalszemu rozchodzeniu.

Pas na spojenie łonowe

Rozejście spojenia łonowego w ciąży to dolegliwość, której można uniknąć przez podjęcie działań zapobiegawczych. Jeśli już wystąpi, stosuj się do zaleceń specjalistów, a objawy ustąpią. Pamiętaj, że ciąża to stan, owszem naturalny, ale także szczególny, nie tylko dla Ciebie, ale również osób w Twoim otoczeniu.