Spojenie łonowe podczas ciąży
Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jak sobie z tym poradzić?
Rozejście spojenia łonowego to termin brzmiący groźnie i niejednokrotnie napotykany w Internecie przez ciężarne. Nie jest to stan fizjologiczny i w tym przypadku zawsze wymagana jest opieka specjalisty – ginekologa, a czasem nawet ortopedy. W zależności od ciężkości może on zostać wyleczony na różne sposoby. Co to jest rozejście spojenia łonowego? Jak sobie z tym radzić? Przeczytajcie poniższy artykuł.
Czym jest spojenie łonowe?
Spojenie łonowe nie jest terminem powszechnie znanym w naszym społeczeństwie i wielokrotny kontakt z ciężarnymi uświadomił mnie w tym temacie. Spojenie łonowe jest to połączenie dwóch kości łonowych za pomocą chrząstki. Możesz wyczuć je samodzielnie przesuwając dwoma palcami w dół pionowo poniżej pępka. Pierwsza „twarda kostka”, na którą trafisz to jest właśnie spojenie łonowe. Jaka jest rola spojenia łonowego? Ogranicza ono naszą macicę (oraz inne narządy) z przodu chroniąc ją przed urazami mechanicznymi.
Rozejście spojenia łonowego to sytuacja, w której te 2 kości łonowe odsuwają się od siebie np. na boki lub w innej płaszczyźnie. Wówczas pojawiają się wszelkiego rodzaju dolegliwości i objawy uniemożliwiające normalne fukcjonowanie.
1. kość krzyżowa; 2. kość biodrowa; 3. kość kulszowa; 4. Kość łonowa; 5. spojenie łonowe; 6. panewka; 7. otwór zasłonowy; 8. kość guziczna | Wikipedia
Rozejście spojenia łonowego w ciąży
Jak sama wiesz, w czasie ciąży następują różne zmiany hormonalne. Zmieniają się poziomy nie tylko hormonów płciowych takich, jak: estrogeny czy progesteron, ale również innych hormonów krążących w naszym organizmie. Poziom estrogenów w czasie ciąży znacząco rośnie i odpowiada za różne zmiany czynnościowe. Jednym z nich jest rozluźnienie miednicy. Na czym to polega? Następuje rozluźnienie spojenia łonowego zlokalizowanego z przodu naszego ciała oraz rozluźnienie stawów krzyżowo – biodrowych zlokalizowanych z tyłu miednicy. Pomimo tego poszerzenia może nastąpić uraz spojenia łonowego (np. przy podnoszeniu ciężkich rzeczy), co może prowadzić do jego uszkodzenia w czasie ciąży, ale znacznie częściej w trakcie porodu.
Objawy rozejścia spojenia łonowego
Głównym objawem wspomnianego stanu chorobowego jest ból. Ból ten występuje właśnie w okolicy spojenia łonowego, ale może również promieniować np. do ud lub do kości krzyżowej. Właśnie z tym bólem kobiety zgłaszają się zazwyczaj do ginekologa. Ból ten może się nasilać w trakcie różnych czynności: leżeniu na boku lub na plecach. W przypadkach znacznego przemieszczenia kości łonowych może również występować charakterystyczny chód (tzw. kaczy chód). W niektórych przypadkach lekarz może zaobserwować wystąpienie krwiaka na spojeniu łonowym. Częstym objawem ogólnoustrojowym jest również gorączka lub stan podgorączkowy.
Jak zapobiegać rozejściu spojenia łonowego w ciąży?
Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest bardzo bolesną dolegliwością znacznie dezorganizującą życie. Wiele kobiet chciałoby zapewne jej uniknąć. Można to zrobić stosując się do pewnych zasad.
- Nie dźwigaj w ciąży – dźwiganie jest niebezpieczne dla wszystkich kobiet, ale szczególnie dla kobiet w ciąży. Podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów może spowodować nie tylko rozejście spojenia łonowego, ale również poronienie, krwawienie, a w przypadku dodatkowego urazu (np. poślizgnięcie z ciężkim przedmiotem) nawet przedwczesne oddzielenie łożyska i śmierć dziecka.
- Dozuj ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna to zdrowie, ale w ciąży musi być ona odpowiednio dostosowana do sytuacji fizycznej każdej matki. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś danej dyscypliny, nie próbuj jej w ciąży. Jest to podstawowa zasada obowiązująca ciężarne. Jeśli ćwiczyłaś regularnie przed ciążą kontynuuj ją w czasie ciąży. Nie dobieraj zbyt dużego obciążenia, unikaj sportów ekstremalnych. Mile widziane w ciąży są 30 min spacery przynajmniej raz dziennie (optymalna liczba to 2 razy dziennie). Pamiętaj, że każdą aktywność fizyczną powinnaś skonsultować z ginekologiem lub położną prowadzącą ciążę.
- Bądź ostrożna – staraj się zaplanować swój dzień i unikaj impulsywnych zachowań. Stres i „szybkie życie” częściej narażają Cię na prawdopodobieństwo wypadku, który może doprowadzić do rozejścia spojenia łonowego. Korzystaj z czasu ciąży i postaraj się być spokojniejsza.
- Nie odmawiaj sobie odpoczynku – każda kobieta w ciąży potrzebuje odpoczynku. Wybierz to, co Cię relaksuje: nie ma znaczenie czy będzie to 20 minutowa drzemka na kanapie czy relaksująca kąpiel. Pamiętaj, że robisz to zarówno dla siebie, jak i maluszka.
Leczenie rozejścia spojenia łonowego
W przypadku ciąży leczenie rozejścia spojenia łonowego jest tylko objawowe. Pacjentkom zaleca się zazwyczaj ograniczenie wysiłku fizycznego i dźwigania. Wspomagająco stosuje się leki przeciwbólowe. Jednakże takie leczenie jest konieczne do skonsultowania z ginekologiem, gdyż niektóre leki przeciwbólowe mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. W ciężkich przypadkach stosowany jest pas na rozejście spojenia łonowego. Jest to mocny pas biodrowy z bocznymi pelotami, który „trzyma” wszystkie struktury ze sobą zapobiegając ich dalszemu rozchodzeniu.
Rozejście spojenia łonowego w ciąży to dolegliwość, której można uniknąć przez podjęcie działań zapobiegawczych. Jeśli już wystąpi, stosuj się do zaleceń specjalistów, a objawy ustąpią. Pamiętaj, że ciąża to stan, owszem naturalny, ale także szczególny, nie tylko dla Ciebie, ale również osób w Twoim otoczeniu.
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem
1 komentarzy: Spojenie łonowe podczas ciąży
Pas na rozejście spojenia łonowego może pomóc