Spojenie łonowe podczas ciąży

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

Rozejście spojenia łonowego to termin brzmiący groźnie i niejednokrotnie napotykany w Internecie przez ciężarne. Nie jest to stan fizjologiczny i w tym przypadku zawsze wymagana jest opieka specjalisty – ginekologa, a czasem nawet ortopedy. W zależności od ciężkości może on zostać wyleczony na różne sposoby. Co to jest rozejście spojenia łonowego? Jak sobie z tym radzić? Przeczytajcie poniższy artykuł.

Czym jest spojenie łonowe?

Spojenie łonowe nie jest terminem powszechnie znanym w naszym społeczeństwie i wielokrotny kontakt z ciężarnymi uświadomił mnie w tym temacie. Spojenie łonowe jest to połączenie dwóch kości łonowych za pomocą chrząstki. Możesz wyczuć je samodzielnie przesuwając dwoma palcami w dół pionowo poniżej pępka. Pierwsza „twarda kostka”, na którą trafisz to jest właśnie spojenie łonowe. Jaka jest rola spojenia łonowego? Ogranicza ono naszą macicę (oraz inne narządy) z przodu chroniąc ją przed urazami mechanicznymi.

Rozejście spojenia łonowego to sytuacja, w której te 2 kości łonowe odsuwają się od siebie np. na boki lub w innej płaszczyźnie. Wówczas pojawiają się wszelkiego rodzaju dolegliwości i objawy uniemożliwiające normalne fukcjonowanie.

spojenie łonowe ciąża
1. kość krzyżowa; 2. kość biodrowa; 3. kość kulszowa; 4. Kość łonowa; 5. spojenie łonowe; 6. panewka; 7. otwór zasłonowy; 8. kość guziczna | Wikipedia

Rozejście spojenia łonowego w ciąży

Jak sama wiesz, w czasie ciąży następują różne zmiany hormonalne. Zmieniają się poziomy nie tylko hormonów płciowych takich, jak: estrogeny czy progesteron, ale również innych hormonów krążących w naszym organizmie. Poziom estrogenów w czasie ciąży znacząco rośnie i odpowiada za różne zmiany czynnościowe. Jednym z nich jest rozluźnienie miednicy. Na czym to polega? Następuje rozluźnienie spojenia łonowego zlokalizowanego z przodu naszego ciała oraz rozluźnienie stawów krzyżowo – biodrowych zlokalizowanych z tyłu miednicy. Pomimo tego poszerzenia może nastąpić uraz spojenia łonowego (np. przy podnoszeniu ciężkich rzeczy), co może prowadzić do jego uszkodzenia w czasie ciąży, ale znacznie częściej w trakcie porodu.

Sprawdź:  Jak wygląda prowadzenie ciąży w Medicover?

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Głównym objawem wspomnianego stanu chorobowego jest ból. Ból ten występuje właśnie w okolicy spojenia łonowego, ale może również promieniować np. do ud lub do kości krzyżowej. Właśnie z tym bólem kobiety zgłaszają się zazwyczaj do ginekologa. Ból ten może się nasilać w trakcie różnych czynności: leżeniu na boku lub na plecach. W przypadkach znacznego przemieszczenia kości łonowych może również występować charakterystyczny chód (tzw. kaczy chód). W niektórych przypadkach lekarz może zaobserwować wystąpienie krwiaka na spojeniu łonowym. Częstym objawem ogólnoustrojowym jest również gorączka lub stan podgorączkowy.

Jak zapobiegać rozejściu spojenia łonowego w ciąży?

Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest bardzo bolesną dolegliwością znacznie dezorganizującą życie. Wiele kobiet chciałoby zapewne jej uniknąć. Można to zrobić stosując się do pewnych zasad.

  1. Nie dźwigaj w ciąży – dźwiganie jest niebezpieczne dla wszystkich kobiet, ale szczególnie dla kobiet w ciąży. Podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów może spowodować nie tylko rozejście spojenia łonowego, ale również poronienie, krwawienie, a w przypadku dodatkowego urazu (np. poślizgnięcie z ciężkim przedmiotem) nawet przedwczesne oddzielenie łożyska i śmierć dziecka.
  2. Dozuj ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna to zdrowie, ale w ciąży musi być ona odpowiednio dostosowana do sytuacji fizycznej każdej matki. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś danej dyscypliny, nie próbuj jej w ciąży. Jest to podstawowa zasada obowiązująca ciężarne. Jeśli ćwiczyłaś regularnie przed ciążą kontynuuj ją w czasie ciąży. Nie dobieraj zbyt dużego obciążenia, unikaj sportów ekstremalnych. Mile widziane w ciąży są 30 min spacery przynajmniej raz dziennie (optymalna liczba to 2 razy dziennie). Pamiętaj, że każdą aktywność fizyczną powinnaś skonsultować z ginekologiem lub położną prowadzącą ciążę.
  3. Bądź ostrożna – staraj się zaplanować swój dzień i unikaj impulsywnych zachowań. Stres i „szybkie życie” częściej narażają Cię na prawdopodobieństwo wypadku, który może doprowadzić do rozejścia spojenia łonowego. Korzystaj z czasu ciąży i postaraj się być spokojniejsza.
  4. Nie odmawiaj sobie odpoczynku – każda kobieta w ciąży potrzebuje odpoczynku. Wybierz to, co Cię relaksuje: nie ma znaczenie czy będzie to 20 minutowa drzemka na kanapie czy relaksująca kąpiel. Pamiętaj, że robisz to zarówno dla siebie, jak i maluszka.
Sprawdź:  Spanie w ciąży: Najlepsze pozycje do spania dla ciężarnych

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

W przypadku ciąży leczenie rozejścia spojenia łonowego jest tylko objawowe. Pacjentkom zaleca się zazwyczaj ograniczenie wysiłku fizycznego i dźwigania. Wspomagająco stosuje się leki przeciwbólowe. Jednakże takie leczenie jest konieczne do skonsultowania z ginekologiem, gdyż niektóre leki przeciwbólowe mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. W ciężkich przypadkach stosowany jest pas na rozejście spojenia łonowego. Jest to mocny pas biodrowy z bocznymi pelotami, który „trzyma” wszystkie struktury ze sobą zapobiegając ich dalszemu rozchodzeniu.

Pas na spojenie łonowe

Rozejście spojenia łonowego w ciąży to dolegliwość, której można uniknąć przez podjęcie działań zapobiegawczych. Jeśli już wystąpi, stosuj się do zaleceń specjalistów, a objawy ustąpią. Pamiętaj, że ciąża to stan, owszem naturalny, ale także szczególny, nie tylko dla Ciebie, ale również osób w Twoim otoczeniu.

1 komentarzy: Spojenie łonowe podczas ciąży

Dodaj komentarz

Noworodek Poród
Niedotlenienie okołoporodowe. Czy wiesz, jakie konsekwencje może mieć dla dziecka?
Każda przyszła mama odczuwa stres i niepokój narastający wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Boimy się nie tylko o sam jego przebieg, ale przede wszystkim o życie i zdrowie naszego
Czytaj dalej
Moda
Jak wyczyścić zamszowe buty? [Domowe Sposoby]
Zamsz to materiał, który pięknie się prezentuje i jest bardzo trwały. Jednak czyszczenie butów zamszowych może przysparzać problemów. Poznaj domowe sposoby na to, aby przywrócić piękny wygląd swojej ulubionej parze
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Jak wygląda prowadzenie ciąży w Medicover?
Prowadzenie ciąży przebiega w każdej placówce podobnie Jego cel to dbałość o zdrowie oraz dobre samopoczucie mamy i dziecka. W placówkach państwowych jest ono z góry ustalone i ogólnodostępne. W
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
Rozwój płodu to złożony, a zarazem niezwykle fascynujący proces. Zwłaszcza pierwsze tygodnie od momentu poczęcia to okres intensywnych zmian, kiedy dochodzi m.in. do organogenezy. Większość przyszłych mam przez całą ciążę
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?
O ile w przypadku zwierząt ułożenie płodu w brzuchu przed porodem nie ma najmniejszego znaczenia, tak w przypadku ludzi jest to wiedza bardzo istotna, warunkująca urodzenie dziecka siłami natury lub
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół?
Na pewnym etapie ciąży każda mama zastanawia się, jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół. Tylko taka pozycja zwiększa szanse na szybki, mniej bolesny poród siłami natury. Zmniejsza się
Czytaj dalej