Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny. Jakie mogą być przyczyny?

Test negatywny a jednak ciąża? Wiele kobiet zastanawia się, czy to możliwe i czy test może wyjść negatywny mimo ciąży. Szczególnie gdy spóźnia się miesiączka i pojawia się niepokój. Okazuje się jednak, że tak – test może dać wynik negatywny, mimo że tak naprawdę kobieta jest w ciąży. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny – co to może oznaczać?

Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny – czy to możliwe?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowych – płytkowe, strumieniowe, paskowe. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne typy różnią się od siebie nie tylko sposobem przeprowadzania testu, ale także dokładnością. Te najbardziej czułe są w stanie wykryć ciąże już około dwa tygodnie po zapłodnieniu. Zasada ich działania jest taka sama – opiera się na wykrywaniu hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa), który zaczyna być wytwarzany w organizmie po zapłodnieniu i zwiększa się w kolejnych tygodniach.

Na wczesnym etapie ciąży, tuż po zapłodnieniu, poziom hormonu hCG może być zbyt niski, aby test mógł go wykryć. Produkcja gonadtotropiny kosmówkowej rozpoczyna się zazwyczaj 6-12 dni po zapłodnieniu. Jeśli więc kobieta przeprowadzi badanie za wcześnie, istnieje możliwość, że da ono wynik fałszywie negatywny.

Test można wykonać najwcześniej w dniu planowanej miesiączki, a najlepiej kilka dni po tym terminie. Co jednak bardzo istotne, nawet później ilość hCG może być niewystarczająca i test da wynik fałszywie negatywy, mimo że kobieta jest w ciąży. Jeśli więc wciąż brak pewności, a istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, warto udać się do lekarza lub wykonać test z krwi, który jest nieco bardziej dokładny.

Zobacz: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Negatywny test ciążowy a ciąża

Ciąża mimo negatywnego testu jest prawdopodobna nie tylko wtedy, gdy badanie zostanie przeprowadzone zbyt wcześnie. Stężenie hormonu hCG w moczu może okazać się niewystarczające, aby wykryć ciążę, jeśli próba zostanie pobrana o złej porze dnia. Najlepiej użyć pierwszego porannego moczu, w którym znajduje się największa ilość gonadtotropiny kosmówkowej.

Wynik może okazać się fałszywie negatywny również w sytuacji, gdy kobieta spożyje zbyt wiele płynów. Mocz będzie wówczas bardziej rozcieńczony i jednocześnie zmniejszy się stężenie hormonu.

Sprawdź: Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?

Negatywny test ciążowy w 6 tygodniu ciąży – jak to możliwe?

Przeprowadzony w warunkach domowych zwykły test z apteki może nie wykryć ciąży nawet w 5. czy 6. tygodniu, chociaż nie zdarza się to bardzo często. Fałszywy wynik może być rezultatem wypicia zbyt dużej ilości płynów, które sprawia, że mocz będzie bardziej rozcieńczony i stężenie hCG może być zbyt niskie, aby wykrył je zwykły test.

Może się również okazać, że zakupiony test nie jest wystarczająco czuły, a poziom gonadtotropiny kosmówkowej w pierwszym okresie po zapłodnieniu jest jeszcze dosyć niski. W razie wątpliwości, jeśli miesiączka nadal się nie pojawia, można wykonać test hormonu hCG z krwi lub udać się na wizytę do ginekologa.

Zobacz: Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!

2 tygodnie spóźnia mi się okres a test negatywny. Czy jestem w ciąży?

Jeśli miesiączka nie pojawia się w planowanym terminie, nie musi to oznaczać od razu ciąży. Jest wiele innych czynników, które mogą rozregulować cykl i przesunąć menstruację. Do opoźnienia miesiączki może dojść z powodu:

  • karmienia piersią,
  • silny stres,
  • choroby (nawet zwykła infekcji czy przeziębienia),
  • podróży (np. samolotem),
  • zmęczenia, niewyspania,
  • zespołu wielotorbielowatych jajników, PCOS.

Jeśli jednak okres spóźnia się 2 tygodnie lub więcej, warto zacząć od wykonania domowego testu z apteki. Niezależnie od wyniku dobrze byłoby skonsultować tę sytuację z lekarzem. Brak miesiączki może być spowodowany jakąś poważniejszą chorobą.

Sprawdź: Co oznacza rozlany test ciążowy?

Czytelnicy pytają: “Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny. Co to może oznaczać?”

Testy negatywne a jednak ciąża – czy to możliwe?

Tak, wynik testu może okazać się fałszywie negatywny, jeśli np. zostanie wykonany zbyt wcześnie.

Czy miałyście negatywny test a byłyście w ciąży?

Wiele kobiet doświadczyło takiej sytuacji, jeśli wykonały test zbyt wcześnie – wtedy stężenie hCG jest jeszcze zbyt niskie, aby wykrył je zwykły test apteczny.

Objawy ciąży a test negatywny – dlaczego?

Wynik może być fałszywie negatywny z powodu zbyt niskiego poziomu hCG, w razie wątpliwości warto zrobić test z krwi. Objawy nie muszą jednak oznaczać ciąży – mogą być wywołane stresem lub innymi problemami zdrowotnymi.

Brak okresu, test negatywny a ciąża – jak to możliwe?

Tak, test może wyjść negatywny, nawet jeśli kobieta jest w ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy badanie wykonane zostanie zbyt wcześnie lub po spożyciu zbyt dużej ilości płynów (wówczas mocz staje się za bardzo rozrzedzony i stężenie hCG spada).

Test negatywny 3 dni przed okresem – czy mogę być w ciąży?

Wykonanie testy przed planowanym terminiem miesiączki nie będzie miarodajne. Najwcześniej można przeprowadzić badanie w pierwszym dniu planowanego okresu, a najlepiej kilka dni później.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo