Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny. Jakie mogą być przyczyny?

Test negatywny a jednak ciąża? Wiele kobiet zastanawia się, czy to możliwe i czy test może wyjść negatywny mimo ciąży. Szczególnie gdy spóźnia się miesiączka i pojawia się niepokój. Okazuje się jednak, że tak – test może dać wynik negatywny, mimo że tak naprawdę kobieta jest w ciąży. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny – co to może oznaczać?

Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny – czy to możliwe?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowych – płytkowe, strumieniowe, paskowe. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne typy różnią się od siebie nie tylko sposobem przeprowadzania testu, ale także dokładnością. Te najbardziej czułe są w stanie wykryć ciąże już około dwa tygodnie po zapłodnieniu. Zasada ich działania jest taka sama – opiera się na wykrywaniu hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa), który zaczyna być wytwarzany w organizmie po zapłodnieniu i zwiększa się w kolejnych tygodniach.

Na wczesnym etapie ciąży, tuż po zapłodnieniu, poziom hormonu hCG może być zbyt niski, aby test mógł go wykryć. Produkcja gonadtotropiny kosmówkowej rozpoczyna się zazwyczaj 6-12 dni po zapłodnieniu. Jeśli więc kobieta przeprowadzi badanie za wcześnie, istnieje możliwość, że da ono wynik fałszywie negatywny.

Test można wykonać najwcześniej w dniu planowanej miesiączki, a najlepiej kilka dni po tym terminie. Co jednak bardzo istotne, nawet później ilość hCG może być niewystarczająca i test da wynik fałszywie negatywy, mimo że kobieta jest w ciąży. Jeśli więc wciąż brak pewności, a istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, warto udać się do lekarza lub wykonać test z krwi, który jest nieco bardziej dokładny.

Zobacz: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Negatywny test ciążowy a ciąża

Ciąża mimo negatywnego testu jest prawdopodobna nie tylko wtedy, gdy badanie zostanie przeprowadzone zbyt wcześnie. Stężenie hormonu hCG w moczu może okazać się niewystarczające, aby wykryć ciążę, jeśli próba zostanie pobrana o złej porze dnia. Najlepiej użyć pierwszego porannego moczu, w którym znajduje się największa ilość gonadtotropiny kosmówkowej.

Wynik może okazać się fałszywie negatywny również w sytuacji, gdy kobieta spożyje zbyt wiele płynów. Mocz będzie wówczas bardziej rozcieńczony i jednocześnie zmniejszy się stężenie hormonu.

Sprawdź: Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?

Negatywny test ciążowy w 6 tygodniu ciąży – jak to możliwe?

Przeprowadzony w warunkach domowych zwykły test z apteki może nie wykryć ciąży nawet w 5. czy 6. tygodniu, chociaż nie zdarza się to bardzo często. Fałszywy wynik może być rezultatem wypicia zbyt dużej ilości płynów, które sprawia, że mocz będzie bardziej rozcieńczony i stężenie hCG może być zbyt niskie, aby wykrył je zwykły test.

Może się również okazać, że zakupiony test nie jest wystarczająco czuły, a poziom gonadtotropiny kosmówkowej w pierwszym okresie po zapłodnieniu jest jeszcze dosyć niski. W razie wątpliwości, jeśli miesiączka nadal się nie pojawia, można wykonać test hormonu hCG z krwi lub udać się na wizytę do ginekologa.

Zobacz: Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!

2 tygodnie spóźnia mi się okres a test negatywny. Czy jestem w ciąży?

Jeśli miesiączka nie pojawia się w planowanym terminie, nie musi to oznaczać od razu ciąży. Jest wiele innych czynników, które mogą rozregulować cykl i przesunąć menstruację. Do opoźnienia miesiączki może dojść z powodu:

  • karmienia piersią,
  • silny stres,
  • choroby (nawet zwykła infekcji czy przeziębienia),
  • podróży (np. samolotem),
  • zmęczenia, niewyspania,
  • zespołu wielotorbielowatych jajników, PCOS.

Jeśli jednak okres spóźnia się 2 tygodnie lub więcej, warto zacząć od wykonania domowego testu z apteki. Niezależnie od wyniku dobrze byłoby skonsultować tę sytuację z lekarzem. Brak miesiączki może być spowodowany jakąś poważniejszą chorobą.

Sprawdź: Co oznacza rozlany test ciążowy?

Czytelnicy pytają: “Jestem w ciąży a test wychodzi negatywny. Co to może oznaczać?”

Testy negatywne a jednak ciąża – czy to możliwe?

Tak, wynik testu może okazać się fałszywie negatywny, jeśli np. zostanie wykonany zbyt wcześnie.

Czy miałyście negatywny test a byłyście w ciąży?

Wiele kobiet doświadczyło takiej sytuacji, jeśli wykonały test zbyt wcześnie – wtedy stężenie hCG jest jeszcze zbyt niskie, aby wykrył je zwykły test apteczny.

Objawy ciąży a test negatywny – dlaczego?

Wynik może być fałszywie negatywny z powodu zbyt niskiego poziomu hCG, w razie wątpliwości warto zrobić test z krwi. Objawy nie muszą jednak oznaczać ciąży – mogą być wywołane stresem lub innymi problemami zdrowotnymi.

Brak okresu, test negatywny a ciąża – jak to możliwe?

Tak, test może wyjść negatywny, nawet jeśli kobieta jest w ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy badanie wykonane zostanie zbyt wcześnie lub po spożyciu zbyt dużej ilości płynów (wówczas mocz staje się za bardzo rozrzedzony i stężenie hCG spada).

Test negatywny 3 dni przed okresem – czy mogę być w ciąży?

Wykonanie testy przed planowanym terminiem miesiączki nie będzie miarodajne. Najwcześniej można przeprowadzić badanie w pierwszym dniu planowanego okresu, a najlepiej kilka dni później.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Testy ciążowe

Co oznacza rozlany test ciążowy?

Domowe testy ciążowe charakteryzują się dużą czułością i stanowią całkiem wiarygodne źródło informacji na temat ewentualnego zapłodnienia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przeprowadzona próba daje trudny do odczytania wynik....

Czytaj dalej →
Cykl miesiączkowy, Testy ciążowe

Brak okresu a test negatywny

Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może...

Czytaj dalej →
Testy ciążowe

Ile kosztuje test ciążowy?

Test ciążowy to pierwszy krok do stwierdzenia ciąży, dlatego kupuje go wiele kobiet, które chcą się dowiedzieć, czy spodziewają się dziecka. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych, które...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general