Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?

Plamienie implantacyjne to najwcześniejszy objaw ciąży, który jest w stanie zaobserwować kobieta. Łatwo je przeoczyć i pomylić ze zwykłym okresem. Jak wygląda krwawienie implantacyjne i kiedy występuje? Ile trwa oraz kiedy należy zrobić test ciążowy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Plamienie implantacyjne jest pierwszym objawem ciąży, jaki może zaobserwować przyszła mama.
 • Krwawienie pojawia się kilka dni po zapłodnieniu i zazwyczaj trwa kilka godzin.
 • Cechą charakterystyczną plamienia po implementacji zarodka jest znikoma ilość krwi i jej brunatne zabarwienie.
 • Kobieta może tez odczuwać kłujące bóle podbrzusza, jednak są one zdecydowanie mniej dokuczliwe niż w trakcie miesiączki.

Plamienie implantacyjne

By krwawienie implantacyjne w ogóle mogło wystąpić, musi dojść do zapłodnienia. Około 5 dnia cyklu menstruacyjnego w jednym z jajników zaczyna się rozwijać komórka jajowa, która otoczona jest pęcherzykiem Graffa. W drugiej połowie cyklu, ok. 14 dnia przed okresem, pęcherzyk pęka uwalniając komórkę jajową. Wiele kobiet zauważa wówczas typowe objawy owulacji:

 • ból owulacyjny, który w prawdzie nie występuje u wszystkich kobiet, jednak wiele z nas bezbłędnie go rozpoznaje. Jest spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graffa;
 • plamienie owulacyjne pojawia się u większości pań. Może być zauważone w postaci plamek krwi na wkładce lub w śluzie owulacyjnym;
 • podwyższona temperatura ciała, którą zauważają te z nas, które uważnie obserwują swój cykl owulacyjny. Zmiana jest niewielka, bo zaledwie o kilka kresek.

Jeśli przemieszczające się w jajowodzie dojrzałe jajeczko napotka na swojej drodze plemnik, dochodzi do zapłodnienia. W tym momencie rozpoczyna się cykl podziałów, na skutek których powstaje zygota. To jednak jeszcze nie koniec drogi, jaka pozostaje do przebycia zapłodnionemu jajeczku. Jeszcze kilka dni potrwa zanim dotrze ono do macicy. Zazwyczaj zajmuje to około dwóch do czterech dni. Gdy zarodek przywędruje jajowodem do macicy, znajduje sobie dogodne miejsce, by się zagnieździć. Na skutek działania estrogenu i progesteronu błona śluzowa macicy jest znacznie przekrwiona. Jej powierzchnię naruszają enzymy trawienne, wydzielane przez zarodek. Dzięki temu możliwa jest implementacja zarodka do bogatej w materiał odżywczy warstwy gąbczastej. To właśnie podczas zagnieżdżania się zarodka występuje krwawienie implantacyjne.

Plamienie implantacyjne: kiedy?

Krwawienie po zapłodnieniu jest zauważane jedynie przez około 25% przyszłych mam i nie musi mieć miejsca. Dochodzi do niego na skutek uszkodzenia przebiegających w błonie śluzowej macicy naczyń krwionośnych. To wówczas pojawia się bardzo skąpe plamienie implantacyjne. Ile dni po stosunku ma ono miejsce? Trudno to jednoznacznie określić, ponieważ plemnik może przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Właśnie dlatego podaje się, że krwawienie implantacyjne występuje 6-12 dni po zapłodnieniu. Ile trwa? Zazwyczaj nie dłużej niż kilka godzin.

Krwawienie implantacyjne: objawy

Skąd wiadomo, że to nie miesiączka, a plamienie implantacyjne? Jak wygląda krwawienie po zagnieżdżeniu się zarodka? Przede wszystkim jest dosyć skąpe, zdecydowanie mniej obfite niż krwawienie miesiączkowe. Jeśli zadajesz sobie pytanie czy to plamienie implantacyjne czy okres, to z pewnością poznasz to nie tylko po ilości krwi, ale również po jej kolorze. Nie jest ona w kolorze żywej czerwieni, jak podczas okresu. Plamy krwi są ciemne, brązowawe lub brunatne. Nie ma też w nim skrzepów charakterystycznych dla miesiączki. Plamienie implantacyjne często wiąże się z bólem brzucha. Nie jest on tak silny jak skurcze towarzyszące miesiączce. Ból przy plamieniu implantacyjnym opisywany jest raczej jako lekkie, tępe kłucie w podbrzuszu, które jest ledwo wyczuwalne i mija po kilku godzinach.

Plamienie to trwa zazwyczaj kilka godzin i nie dłużej niż jeden-dwa dni. Jeżeli się przedłuża powyżej trzech dni to konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Plamienie implantacyjne

Pytania czytelników:

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest bardzo skąpe i ma ciemnobrunatny kolor. Może być to też jedynie zabarwiony krwią śluz. Zdarza się, że krwawieniu towarzyszy niewielki ból podbrzusza.

Ile trwa krwawienie implantacyjne?

To, jak długo trwa plamienie implantacyjne, jest indywidualną kwestią. Zazwyczaj nie dłużej niż kilka godzin, ale bywa, że przedłuża się do 1-2 dni.

Czy plamienie implantacyjne boli?

Plamieniu po implementacji zarodka mogą towarzyszyć delikatne skurcze macicy, które kobiety opisują jako kłucie w podbrzuszu.

Czy plamienie implantacyjne może być obfite?

Cechą charakterystyczną krwawienia po zapłodnieniu jest skąpa ilość krwi.

Jak odróżnić okres od krwawienia implantacyjnego?

Jako, że krwawienie implantacyjne występuje w podobnym czasie, co spodziewana miesiączka, bywa z nią mylone. podczas implementacji zarodka kobieta odczuwa jedynie niezbyt nasilony ból brzucha, który różni się od silniejszych skurczów charakterystycznych dla miesiączki. Ponadto krew w trakcie plamienia implantacyjnego ma bardziej brązowo-brunatny kolor, co odróżnia go od intensywnie czerwonej krwi miesiączkowej.

Ile dni po stosunku występuje plamienie implantacyjne?

Krwawienie pojawia się około 6-12 dni po zapłodnieniu.

Czy plamienie implantacyjne może mieć skrzepy?

W niewielkiej ilość krwi raczej nie są widoczne skrzepy.

Ile najdłużej może trwać krwawienie implantacyjne?

Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 1-2 dni, a podejrzewasz ciążę, powinnaś zasięgnąć porady lekarza.

Czy plamienie implantacyjne zawsze oznacza ciążę?

Plamienie jest objawem zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jest pierwszym zauważanym przez kobietę objawem ciaży.

Dodaj komentarz

5 komentarzy: Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?

 1. Witajcie ja miałam plamienie implantacyjne. Około 5 dni po wykonaniu testu, rankiem w toalecie ujrzałam ciemnobrunatno plamy krwi. Po chwili krew stała się bardziej czerwona i krwawienie nieco silniejsze. Cała przerażona pojechałam na szpitalny SOR. Ponieważ to moja 5 ciąża, w tym jedno poronienie 4 miesiące temu, byłam przerażona, gdyż we wcześniejszych ciążach nigdy tego nie doświadczyłam. Na SORze okazało się, że widać już pęcherzyk ciążowy bez echa zarodka i krwawienie ustało po ok. 2 godzinach.

  Teraz jeszcze czekam cała w stresie przed piątkowym USG. Wtedy dowiem się, czy w pęcherzyku ciążowym zobaczę zarodka i czy usłyszę echo serca. Lekarze podejrzewali puste jajo płodowe. Jednak czuję że wszystko będzie ok. Jeśli któraś z Was miała takie podejrzenia i u któryś się diagnoza potwierdziła bądź też historia zakończyła się szczęśliwie, proszę o waszą opowieść. Doda mi ona sił na kolejne dni. Tak bardzo się boję.

  Przyszłe mamy nie przejmujcie się: krwawienie implantacyjne może być, ale nie musi. Jak wspominałam to 5 ciąża, z czego mam 3 dzieci – najstarsze 21, najmłodsza córka 8 lat. Wcześniej nie miałam plamienia więc nie jest to regułą.

  • plamienie implantacyjne- fakty z życia naszych ciężarówek

   Kochane cieżarówki i kobitki po porodach, czy pamiętacie u siebie plamienie implantacyjne?
   Jeśli tak to kiedy było, jak wyglądało.
   W necie jest masa różnych wersji a ja jestem ciekawa po prostu faktów, z życia.
   Proszę Was o odpowiedzi…

   • Widzę, że nie wiele się dowiesz. Ja mimo chęci nie pomogę gdyż w obu ciążach nie miałam plamienia implantacyjnego.

   • miałam w pierwszej ciąży
    obserwowałam cykle (starałam się pół roku), mierzyłam temperaturę
    dołek implantacyjny (temp spadła o 4 kreski, następnego dnia podskoczyła o 4) i w tym dniu zauważyłam bardzo delikatną strużkę podbarwionego krwią śluzu

    szczerze ci powiem, że gdybym się tak intensywnie nie starała, pewnie bym tego nie zauważyła

    było to 10 dpo
    dwa dni później zrobiłam test
    był pozytywny 🙂

   • U mnie nie wystąpiło.

   • U mnie wystąpiło w 30 dc 3 dni przed pozytywnym testem.
    Starałam sie 24 miesiące i to było jedyne plamienie przed datą @.

   • a mozecie opisywać jak dokładnie ono wyglądało?

   • Ja miałam dokładnie 7 dni po owu 🙂 Do dziś pamiętam jak się załamałam i płakałam, że mi się faza lutealna totalnie skróciła i nici z cyklu z clo Nawet poprawiałam sobie humor sheridansem, bo plamienie było intensywno krwiste, więc @ na bank… 4 dni później popołudniu był bladzioszek, który właśnie zasypia sobie słodko (i będzie grzecznie spał do 7 rano zaklinanie rzeczywistości )

   • Moje to było lekkie plamienie którego wcześniej nigdy nie miałam.
    Było to jednorazowe. Też myślałam, że to @ byłam zła ale jak następnego dnia było czysto to już wiedziałam, że to jest “to”

   • Zamieszczone przez izabel-la1986
    Moje to było lekkie plamienie którego wcześniej nigdy nie miałam.
    Było to jednorazowe. Też myślałam, że to @ byłam zła ale jak następnego dnia było czysto to już wiedziałam, że to jest “to”

    a żywa krew czy śluzik brunatny?

   • Zamieszczone przez eveke
    a żywa krew czy śluzik brunatny?

    W moim przypadku śluz ze stróżkami krwi ale różnie dziewczyny tu opisywały.

   • Tak nostalgicznie – historia mojego plamienia implantacyjnego 😉

   • więcej odpowiedzi (4)
  • czyżby plamienie implantacyjne ?

   witajcie, nie wiem co się dzieje, nigdy tak nie miałam. 5 dni po owulacji czyli we wtorek miałam delikatne dosłownie delikatne plamienie ale tylko podczas siusiu, na papierze koloru żywoczerwonego, pierwsza mysl to oczywiscie implantacja ale potem wyprowadziłam siebie z błędu (za wcześnie) i pomyślałam że po poniedziałkowym przytulanku… jakieś naczynko pękło. Ale wczoraj (6 dni po owulacji), dokładnie o 22.30 w trakcie leżenia w łożku poczułam jak mi leci trochę krwi, po wytarciu wstałam i znowu poleciało mi po nogach, dziś rano wstałam i nic nie ma, podczas podcierania tylko te resztki. Nie wiem co myśleć, może to niedomoga ciałka żółtego?

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    jeszcze jedno, w trakcie tego wieczornego plamienia czułam kłucie w prawym jajniku, to było wyraźne kłucie…..

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    Palmienia koloru czerwonego sa jak najbardziej obiecujące. Nidomogi hormonów ukazują się przeważnie w brązowym plamieniu. Mierzysz może temperaturę z rana? Jeżeli nie to może jutro po przebudzeniu zmierz i podziel sie wynikiem z nami. Na plamienie okołoowulacyjne to chyba już za późno, wię trzymam kciuki aby to było to o czym myślimy:).

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    Witaj Nemezis, temperatury nie mierzyłam w tym cyklu, ponieważ chciałam się troszkę odblokować i nie myśleć tak intensywnie o staraniach, ale tego objawu nie dało sie nie zauważyc więc znowu zaczynam…..
    Jutro napewno zmierze temperature po przebudzeniu i dam znac
    Pozdrawiam

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    wiola trzymam kciuki ale różnie to bywa, ja w którymś tam cyklu też miałm plamienie po raz pierwszy w zyciu a ciąży nie było ale mam nadzieję że u Ciebie to jest TO!
    ~~~~może się przyda:)

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    Kaju pewnie się przyda…, dziękuję. Oczywiście zawsze liczę na cud ale zapewne to nie ciąża, ale co tam nadzieje zawsze trzeba mieć
    Pozdrawiam

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    wiola777
    mam nadzieje, ze to wlasnie twoje “wyluzowanie” dalo taki efekt!

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    Dziś byłam u gina, na USG zauważył torbielke, aż mu sie ciepło zrobiło jak ją zobaczył, wcześniej jej nie miałam czy co?
    Co do endo -powiedział że jest bardzo piękne i grube, kazał mi zacząć brać duphaston 2×2 od dziś i zobaczymy co będzie dalej. @ ma przyjść 3 czerwca i wtedy mam zrobić test. Jejuś jakie to wszystko skomplikowane, miałam nie brać już żadnych leków a tu masz….
    Oczywiście będę brała ten duphaston ale wcale sie nie nastawiam na ciąże, nie chcę sie znowu rozczarować
    Pozdrawiam

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    Nemezis mierzyłam temperaturkę dziś i wynosiła 36,8

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    wiolu zycze ci z calego serca zajscia w ciaze i mam nadzieje ze to nastapi juz lada dzien i pamietaj ze ja nie klamie i tak sie stanie:):) ja we wtorek na 2 iui ide zobaczymy choc niewieze tym lekarza bo u zony jest dobrze plemniki srednie a po pierwszej nieudanej iui nieprzepisali nawet zadnych prochow hehehe co sadzisz o tym?pozdrawiam i czekam na twoje 2 krechy

   • Re: czyżby plamienie implantacyjne?

    Wiolu no to tempka ładna. Oby sie utrzymała a nawet skoczyła !!!!! Jeju az mi serducho sie zatrzymuje z radości jak dzieje się coś takiego:). Kciuków nie przestane trzymać.

   • więcej odpowiedzi (42)
  • Czy zawsze wystepuje plamienie implantacyjne???

   Witam Was dziewczyny……….mam do Was pytanko bo tyle sie mowi ostatnio o plamieniu implantacyjnym…..kiedy nastepuje itd… powiedzcie mi bo bardzo mnie to ciekawi……czy implantacja odbywa sie zawsze objawowo tzn nastepuje brunatne krawienie czy uplawy?????? Czy jest mozliwe ze nieraz nie ma zadnego plamienia i implantacja odbywa sie bez objawowo………..roznie sie naczytalam i juz sama nie wiem jak jest. Czy wszystkie dziewczyny ktore ciesza sie juz swoimi malymi szczesciami mialy objawy plamienia implantacyjnego???
   Napiszcie mi co o tym sadzicie………….z gory dziekuje.
   Pozdrawiam wszystkie starajace i nie tylko :-))
   Trzymam kciuki zeby nam sie udalo !!!
   Aneta

   • Re: Czy zawsze wystepuje plamienie implantacyjne???

    Nie jestem specjalistka w plamieniu implantacyjnym, bo nigdy go nie mialam, nawet jak zaszlam w ciaze, takze nie jest to regula, wszystko zalezy od urody organizmu, jest to tak samo jak z bolami owulacyjnymi, jedne je wyczuwaja inne i w tym ja nawet nie wiedza ze taki bol istnieje.
    pozdrawiam
    Aga

    Agnieszka
    [Zobacz stronę]

   • Re: Czy zawsze wystepuje plamienie implantacyjne???

    Zgadzam sie z malajka, ja tez takiego plamienia nie mialam.

    Gosia

   • Re: Czy zawsze wystepuje plamienie implantacyjne???

    Witaj!
    No wiec jezeli chodzi o to krwawienie, to ja nie mialam…. tak wiec bywa, ze jest i tak, i tak znam jednak przypadek, gdzie byly 3 ciaze u tej samej kobiety i za kazdym razem krwawienie wystepowalo….
    Pozdrowionka i powodzenia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Przesylam dzidziusiowe fluidki!!!!
    Kale

   • Re: Czy zawsze wystepuje plamienie implantacyjne???

    Dziekuje wszystkim za odpowiedzi…..i przyznam ze troszke mnie to uspokoilo czyli generalnie bywa roznie, zalezy indywidualnie od kazdej kobietki
    Aneta sciskajaca kciuki za siebie i za Was :-))

   • Re: Czy zawsze wystepuje plamienie implantacyjne???

    Przy pierwszych dwoch razach nie mialam plamienia implantacyjnego, ale obie te ciaze poronilam w 5-tym tyg. Przy trzeciej (tez nieudanej) i tej obecnej (czterotygodniowej) mialam. To ostatnie plamienie pojawilo sie u mnie kolo 9-go dnia od zaplodnienia. Zycze Wam i sobie udanych ciaz!

   • Re: Czy zawsze wystepuje plamienie implantacyjne???

    Trzymam kciuki, zeby teraz bylo wszystko dobrze. Nalezy ci sie przesliczny zdrowiutki dzidzius. Pozdrawiam!

    Gosia

   • Re: Dzieki!

    Dzieki! Ja tez trzymam kciuki za Was wszystkie! Wierze, ze w koncu musi sie nam udac! Pozdrowienia!

  • Miałam bardzo podobnie. Około 7-8 dni po owulacji wystąpiło ciemno-czerwone krwawienie. Leciutki ból brzucha. Pomyślałam też, że mam problemy z fazą lutealną, bo mi się cykl skrócił. Przyjęłam krwawienie za początek okresu, jednak na drugi dzień zamiast mocniejszego krwawienia było takie samo skąpe czerwone. Malutko. W sumie wystarczyłaby wkładka. Ja znowu pewna, że na drugi dzień już będą mocne bóle i okres w pełni jak zawsze, a tu przeszło. Jedynie delikatnie na jasny brąz plamiłam. Oczywiście chodziłam cały czas z podpaską, ale ten okres wydał mi się podejrzany, ponieważ zawsze dostawałam już na tym etapie mocnych skurczy, bóli miesiączkowych, a tym razem bezboleśnie. Zrobiłam więc test ciążowy, który wyszedł lekko pozytywnie. Plamienie ustalo po dwóch dniach, a kolejne testy wychodziły coraz mocniejsze. Dzień przed terminem prawdziwego okresu był juz mocno pozytywny test wykonany po południu. Oczywiście w dniu, kiedy miała być prawdziwa miesiączka były silne bóle jak na okres i tak trwały u mnie ze trzy tygodnie, ale już bez żadnego plamienia.

   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
   Logo