Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach i wyglądzie brzucha?

O ile w przypadku zwierząt ułożenie płodu w brzuchu przed porodem nie ma najmniejszego znaczenia, tak w przypadku ludzi jest to wiedza bardzo istotna, warunkująca urodzenie dziecka siłami natury lub poprzez cesarskie cięcie. Istnieje wiele sposobów ułożenia dziecka w brzuchu. Z czego wynika ułożenie dziecka w brzuchu? Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach i wyglądzie brzucha? Sprawdzamy!

Najbezpieczniejsze i na szczęście najczęściej występujące ułożenie dziecka do porodu to ułożenie główkowe (ponad 95% noworodków w Polsce przed porodem znajdowało się w takiej pozycji). Pozostałe 5% noworodków po 30 tygodniu ciąży obiera inne ułożenie, które często wyklucza poród siłami naturalnymi. Takie „nienaturalne” ułożenia dziecka, to ułożenie poprzeczne, pośladkowe czy miednicowe. Jakie pozycje maluchów skrywają te definicje?

Ułożenie dziecka w brzuchu do porodu

Ułożenie dziecka do porodu jest bardzo istotne, bowiem warunkuje to, czy przyjście na świat malucha odbędzie się siłami naturalnymi czy poprzez cesarskie cięcie. W 95% przypadków dzieci przyjmują ułożenie tzw. główkowe, które jest najbezpieczniejsze. Główka malucha ułożona jest wówczas na dole macicy po to, by następnie wpasować się w drogi rodne matki. Dlaczego takie ułożenie dziecka do porodu jest najbezpieczniejsze? Główka u noworodka to część ciała o największym obwodzie. Jeżeli wydostanie się ona „na zewnątrz” wówczas nie powinno być problemu z pozostałymi częściami ciała. Dodatkowo jest ona najtwardsza u dziecka, co wpływa na to, iż pożądane jest, aby to ona przetarła szlaki reszcie ciała.

Ułożenie główkowe do porodu, a więc przekręcenie się dziecka następuje – w większości przypadków – w okolicach 32 tygodnia ciąży, czyli nawet na ponad miesiąc przed porodem. Po przekręceniu się dziecka dno macicy się opuszcza, a wraz z nim opada niżej cały brzuch. Obniżenie się brzucha w ciąży jest bezpośrednim znakiem ułożenia się dziecka do porodu oraz nadchodzącego rozwiązania.

Zobacz też: Ruchy dziecka przed porodem

Miednicowe ułożenie dziecka

Od 3 do 5% dzieci w Polsce nie przyjmuje prawidłowej główkowej pozycji do porodu. Jest to zazwyczaj ułożenie miednicowe dziecka, które może znacznie utrudnić poród i w większości przypadków stanowi przesłankę do wykonania cesarskiego cięcia. Wyróżnia się kilka rodzajów miednicowego ułożenia dziecka. Wśród nich występują: miednicowe ułożenie zupełne oraz niezupełne, do których zalicza się ułożenie pośladkowe, stópkowe czy kolankowe.  Wszystkie te pozycje charakteryzują się przodowaniem pośladków płodu.

Stricte miednicowe ułożenie dziecka, czyli tzw. ułożenie zupełne, polega na tym, że oprócz pośladków, u dziecka przodują jeszcze kolanka i stopki. Dzieje się tak dlatego, że dziecko przyjmuje pozycję siedzenia „po turecku” przed porodem. W przypadku tego położenia, obwód pośladków oraz zgiętych kończyn dolnych jest równy obwodowi główki. Ze względu na to, że pozycja ta może się w trakcie porodu zmienić i główka – największa wówczas i najtwardsza część ciała zostanie do urodzenia na końcu, jest to bardzo niebezpieczna pozycja i w większości przypadków zaleca się poród poprzez cesarskie cięcie.

Powstało już wiele porad jak zapobiec miednicowemu ułożeniu dziecka – część z ekspertów zaleca ćwiczenia, inni basen, jednakże według wielu ginekologów najbardziej skuteczną metodą wymuszenia na dziecku prawidłowego ułożenia jest chodzenie „na czworaka”. Ta zwierzęca pozycja ułatwia maluchowi w brzuchu przekręcenie się główką w kierunku kanałów rodnych.

Przeczytaj: Ułożenie płodu w macicy: Jak zmienia się w pozycja płodu w trakcie ciąży?

Ułożenie pośladkowe – jak rozpoznać?

Ułożenie pośladkowe, to obok ułożenia stópkowego i kolankowego, pozycja zaliczana do ułożenia miednicowego niezupełnego dziecka. Polega ono na tym, iż przed porodem dziecko jest ułożone w brzuchu w taki sposób, że przodują tylko pośladki. Ułożenie pośladkowe dziecka występuje u nawet 70% ciężarnych, spośród tych, których bobas nie ułożył się prawidłowo. Maluch w brzuchu u matki zarzuca nóżki do góry, tak, że jego stopki znajdują się na wysokości głowy.

Zalecenia:

W większości przypadków, jeżeli dziecko przed porodem ułożone jest w ten sposób zaleca się poród poprzez cesarskie cięcie. Argumentowane jest to dużą ilością powikłań, które mogą wystąpić podczas porodu naturalnego. Wśród tych powikłań wyróżnia się utknięcie główki dziecka w kanale rodnym, niedotlenienie płodu, urazy główki, które mogą nastąpić wskutek jej odchylenia w tył, a także urazy barków malucha. Ponadto poród dziecka ułożonego pośladkowo jest bardzo trudny i wymaga dobrej kondycji matki, odpowiedniej wielkości miednicy kobiety ciężarnej oraz niezbyt dużej wagi dziecka – zakłada się, iż nie powinna ona przekraczać 3,5 kg. Poród siłami naturalnymi przy ułożeniu pośladkowym dziecka zaleca się kobietom, które mają już za sobą jeden taki poród oraz gdy to dziecko nie jest większe od poprzedniego.

Sprawdź:W którym tygodniu można poznać płeć dziecka?

Ułożenie poprzeczne dziecka

Wymienione wyżej ułożenia dziecka w brzuchu mamy (główkowe, miednicowe, pośladkowe, stópkowe czy kolankowe) to ułożenia podłużne. Istnieje jednak ryzyko i zdarza się to 1 % kobiet, że dziecko przed porodem przyjmuje ułożenie poprzeczne. Sytuacja ta ma miejsce, gdy główka dziecka znajduje się po jednej stronie tułowia matki, a stopki – po drugiej. Takie ułożenie kończy się prawie zawsze cesarskim cięciem.

Prawie, ponieważ czasem lekarze usiłują odwrócić zewnętrznie dziecko, jednakże rzadko się to udaje i w większości przypadków kończy przyspieszonym przyjściem na świat malucha. Wpływ na obranie takiej pozycji przez dziecko mają zwykle mięśniaki, występujące u ciężarnej lub cysta, blokująca szyjkę macicy. Ułożenie poprzeczne dziecka najczęściej ma miejsce w przypadku ciąży mnogiej.

Sprawdź: Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Naukowcy potwierdzają wpływ płci dziecka na przebieg porodu

Jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?

Niewątpliwie najprostszą oraz najbardziej sprawdzoną metodą rozpoznawania ułożenia dziecka w brzuchu jest rozpoznanie medyczne poprzez wykonanie badania USG. To właśnie takie badanie da pełny obraz, w jaki sposób ułożone jest dziecko – nie tylko czy obrócone jest główką do dołu lub do góry, ale także w którym kierunku obrócona jest jego twarz, czy w stronę kręgosłupa czy w stronę zewnętrznej części brzucha. Ułożenie dziecka w brzuchu bliżej porodu rozpoznaje się podczas USG III trymestru, które wykonywane jest od 28 do 32 tygodnia ciąży.

Jednakże może się zdarzyć, iż po 32 tygodniu dziecko jeszcze zmieni pozycje. W związku z tym, przed porodem zawsze to badanie jest powtarzane, aby rozwiać wątpliwości i móc ocenić, czy maluch przyjdzie na świat siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie.

Sprawdź: Co czuje dziecko w brzuchu mamy?

Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach i wyglądzie brzucha?

Kobiety w ciąży okazują się być również doskonałymi obserwatorami i zdarza się, że bez wykonania tego badania potrafią rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu. Według tych obserwacji, jeżeli brzuch ciężarnej w środkowej części jest wypukły, a przyszła mama wyczuwa kopnięcia pod żebrami, wówczas dziecko ułożone jest główkowo i odwrócone jest twarzą do kręgosłupa mamy. Z kolei, przy tego samego rodzaju wypukłości, ale odczuwaniu kopnięć w przedniej części brzucha można domyślać się, iż maluch znajduje się w pozycji główkowej, a jego twarz skierowana jest ku podbrzuszu. Silne bóle podbrzusza oraz żeber przed porodem mogą być wskazówką na to, że dziecko ułożone jest główką do góry.

Zobacz też: Łożysko przodujące w ciąży [OBJAWY, ZALECENIA, LECZENIE]

Z czego wynika ułożenie dziecka w ciąży?

Literatura medyczna określa kilka aspektów, które mogą wpłynąć na inne, niż główkowe ułożenie dziecka w ciąży. Czynniki te zależne są zarówno od fizjologii matki jak i dziecka. Do pierwszej grupy przyczyn braku odwrócenia się dziecka główką do dołu należą wady wrodzone miednicy matki, mięśniaki, które zmieniają jej kształt, łożysko przodujące oraz zmiany pourazowe w miednicy.

Przyczyny:

Niektóre dzieci przyjmują nienaturalne ułożenie w ciąży ze względu na zmieniony kształt główki, spowodowany wadami wrodzonymi lub zbyt małą główką charakterystyczną dla wcześniaków. Ponadto wpływ na ułożenie dziecka w ciąży ma ilość wód płodowych, ciąża mnoga, a także zbyt krótka pępowina. Należy jednak podkreślić, iż wymienione czynniki, nie tłumaczą w 100% dlaczego dane dziecko mogło się nie obrócić – zazwyczaj wynika to z charakteru dziecka. Leniwy maluch, któremu wygodnie jest w danej pozycji, po prostu nie chce jej zmieniać.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach i wyglądzie brzucha?

 1. po czym poznać ułożenie dziecka?

  Po czym lekarz poznaje w trakcie zwykłego badania, że dziecko jest ułozone główkowo. Mój badając szyjkę i napór na nią, stwierdził, że “główka mocno napiera na szyjkę”. nie spytałam go tylko po czym on poznał że to np. nie posladki.

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   Czuja, ksztalt wewnatrz sie zmienia. Pozdrawiam

   Anetka

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   macica po rozciągnieciu jest dosyc cienka i lekarz przy badaniu dokładnie czuje kształty dziecka a zreszta moze to zrobic nie tylko wewnetrznie, takze obmacując brzuch na zewnatrz. a jesli główka mocno napiera na szyjke to poznaje po tym ze jest ona mocno napieta i ta główka lezy dosyc nisko, jakby ci robił usg to pewnie by ci jezdził prawie po spojeniu łonowym!!wiem to wszystko stad ze moja kolezanka chodzi razem ze mną do tej samej lekarki i wiem co jej mówiła bo ona ma tak samo jak ty!! pozdrawiam
   Beata-mama 2 letniej Julki i 36 tyg Mikołaja w brzuszku

   Beti

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   no właśnie mam w poniedziałek usg. Mam nadzieję, że jeśli faktycznie maluszek jest ułozony główkowo to sie juz nie odwrci. (35 tydz.)

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   eee spokojna głowa!! mój tak leżał juz w 28 tyg i lekarz mówił ze juz nie ma szans na obrót a teraz w 35 lub 36 tak jak ja tygodniu to juz naet nie ma sie co martwic bo on juz jest taki duzy ze zeby chciał sie obrócic to musiałby rozwalic nam te macice!!!!

   Beti

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   to dobrze. mój w 28 tyg. tez już był główką na dół. Beti, na kiedy masz termin boo chyba mamy podobny? Ja mam na 13.10.

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   Trochę się z Wami nie zgodzę, bo mój synek w 34 tyg. leżał główką do dołu, a przy wizycie w 36 tygodniu okazało się, że obrócił się i leży pośladeczkami w dół i tak jest do dziś. Planowane cięcie cesarskie – może już w przyszły czwartek.
   Całuję – Justyna K i 38 tyg Antoś

   biala2

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   mogę sie załozyc ze twój synek ni ejest wielkoludem i dlatego tak sie stało, bo moje dziecko napewno nie jest w satnie zrobic takiego obrotu przy takiej wadze:):)

   Beti

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   ja mam na 5.X ale urodze najprędzej za tydzien jak odstawie leki rozkurczowe bo one są silne i hamuja skurzce ale bez nich napewno sie zacznie!! zreszta ja juz mam rozwarcie na 3 palce wiec moze pójdzie szybko, na dodatek to drugie dziecko:):)

   Beti

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   beti, a ile waży twoje dziecko??

  • Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

   robiłam ostatnie usg w koncu 35 tyg to ważył juz 3 kilo!! a teraz jest koniec 36 tyg a dziecko przybiera n awadze średnio 300g na tydzien w tym miesiacu wiec licz ez ejuz ma 3300!!

   Beti

  • więcej odpowiedzi (7)
 2. Jak po ruchach odkryć położenie dziecka ???

  Powiedzcie dziewczyny czy wiecie jak są ułozone wasze maluszki? Czy możma to wywnioskować po ruchach dziecka?
  Mnie wcześniej kopała po lewej stronie, niemal w pachwinie – wtedy byłam akurat u lakarza o okazało się ze leży jeszcze główką do góry.
  Od kilku dni czuję kopanko po lewej stronie ale na wysokości pępka i w okolicach samego pępka- po prawej cisza. Jak więc jest ułożone dziecko teraz?
  No i najważniejsze pytanie- gdzie czuć kopanie jeśli dziecko leży już prawidłowo główką do dołu???

  Ania

  • Re: Jak po ruchach odkryć położenie dziecka???

   Nasz junior jeszcze jakis czas był ułozony stópkowo. Kopniecia były bardzo nieprzyjemne bo w pęcherz i w szyjkę. Mogłam isć do toalety i wystarczyło kilka kopniaczków i znowu.
   W tej chwili od jakisdwóch tygodni jubior ułozył sie główkowo. Kopniaczki zapodaje na boki i pępek. Czasami czuje jego łapki to wtedy nizej i tak jakby w środku mnie bardziej, wewnątrz sa odczuwalne pukniecia. Kiedy się przeciaga, a lubi to robić, to wiem gdzie ma stópki bo to mniej wiecej rozmaiowo pasuje. Łaskoczę go wtedy to sieszybciutko chowa :o)

   Olinka

  • Re: Jak po ruchach odkryć położenie dziecka???

   Dziecko jest zwinięte w kłębek, więc właściwie może machać rękami i nogami na wszystkie strony, szczególnie, jeśli jest bardzo ruchliwe. Jak już główka się wstawi w kanał rodny (ale u Ciebie na to jeszcze za wcześnie), to w miejscu, gdzie ona jest raczej się nic nie poczuje – żadnych ruchów. Nie wiem, czy po kopniakach można wywnioskować położenie. Natomiast na pewno można przypuszczać, gdzie jest łożysko. Tam, gdzie ono jest ruchy są znacznie słabsze, albo wręcz nie ma ich wcale, to znaczy nie czuje się ich. Więc może właśnie dlatego nie czujesz nic po prawej stronie, bo tam masz łożysko?
   PS. Ja też czuje ruchy tylko po lewejj i właśnie taka jest przyczyna…

   Kra, Wiktorek (19.11.2003) i * (10.08.2005)

  • Re: Jak po ruchach odkryć położenie dziecka???

   Do ułożenia się główką do dołu Dzidzia ma jeszcze trochę czasu. Mój Fifi w 30 tyg odstawiał takie wygibasy że głowa mała….czasem budziłam się w nocy i czułam dokładny obrót o 180 stopni. (co potem potwierdzało usg)
   Gdy już był ułożony główką w dół, większość ruchów czułam pod żebrami i z boku nad miednicą, czułam też jak przekręca się na drugi bok (widziałam,,sunące” plecy) i ruchy przechodziły pod drugie żebra. Wierz lub nie, kilkakrotnie przez pępek czułam jego piąstki!!! To było chyba najpiękniejsze uczucie, jeśli chodzi o ruchy…….

   Pamiętaj, że każda mama odczuwa ruchy inaczej….dużo zależy od ułożenia dzidzi, lokalizacji łożyska.. No i…..wiadomo 🙂 znajoma przy kości powiedziała mi, że jej mąż poczuł dzidzię dopiero pod koniec 7 miesiąca, jak się wyraziła,,nie dziwię się, przez takie pokłady tłuszczu ciężko się przebić”

   Pozdrawiam i miłych obserwacji ruchów 🙂

   GOSIA i Filipek

  • Re: Jak po ruchach odkryć położenie dziecka???

   Ja po czkawce czułam, ze głowa jest na dole;-) Z kopaniem to trudniej, bo nie wiesz, czy czujesz rączkę czy nóżkę;-)

   Karolka, Iza01.08.03,

 3. ułożenie dziecka?

  Pytanie głównie do mamuś w wyższej ciąży 🙂
  Czy wyczuwacie jak ułożone jest Wasze dziecko?
  Moja młoda była w pn posladkowo ułozona i gin mi powiedział, że są marne szanse na przekręcniae.. Ale ja mam wrażenie, że się odwróciła, przez chwile (chyba) była poprzecznie a teraz mam wrażenie, że kopie mnie po żebrach No chyba, że rekami też tak boksować może
  Więc pytam tak z ciekawości czy potraficie zlokalizować gdzie jest głowa a gdzie nogi dziecka?

  • Ja czuję.
   Od razu wiedziałam, ze Mała sie przewróciła… i to potwierdziło USG.
   Pod samymi piersiami kopie mnie strasznie. Raczkami kopie na dole i sa to duzo słabsze uderzenia.

  • Zamieszczone przez najeli
   Ja czuję.
   Od razu wiedziałam, ze Mała sie przewróciła… i to potwierdziło USG.
   Pod samymi piersiami kopie mnie strasznie. Raczkami kopie na dole i sa to duzo słabsze uderzenia.

   A w którym tygodniu Twoja córeczka ułożyła się główką w dół? Bo ja się boję, że mój Synuś nie zechce się odwrócić

  • Zamieszczone przez Kate^
   A w którym tygodniu Twoja córeczka ułożyła się główką w dół? Bo ja się boję, że mój Synuś nie zechce się odwrócić

   ok 31tc

  • No ja czuję nóżki u góry.Kopniaki są wyraźne,ale w żebra nie kopie mocno,a w sumie czuję tylko jak nóżkami ociera się o żebra i to z prawej strony

  • ostatnie usg mialam jakies 5 tygodni temu – lezal juz lebkiem w dol. czy czuje to? no wlasnie nei jestem pewna – mnie tez sie wydaje, ze uklada sie poprzecznie – czasami brzuch mam naprawde w “poziomie”. najmocniejsze kopniaki i uderzenia czuje wlasnei po srodku albo z boku… sa tez wysoko, w okolicy zeber, natomiast bardzo, bardzo rzadko czuje jakies ruchy nisko, w okolicach szyjki… wynika z tego chyba, ze cwaniak dalej lezy glowka w dol.

  • Ja wyczułam zmianę w odczuwaniu ruchów. Nie wiem dokładnie kiedy maluch się obrócił – pewnie w nocy ale wydawało mi się że kopie po żebrach – potem na USG okazało się że mam rację

  • .. A moja Niunia..cały czas fikołkuje..choć od kilku dni siedzi główkowo z małą tendencją do “skośności”..także boksuje mnie po szyjce i pęcherzu a nunki wkłada między żebra, aż tchu czasem brakuje..do tego wypycha kolankami/łokciami pępek do tego stopnia, że mam wrażenie, iż skóra zaraz pęknie..

   Zaniepokojona tym, że Mała często lądowała/ląduje poprzecznie.. A to już 31tc. pytałam ginka, czy jeszcze może się tak przekręcać.. Na co doktorek odparł, że jeszcze długo może urządzać akrobacje, szczególnie, że moje dzieciątko należy do tych, co godziny mamie spokojnie nie dadzą wysiedzieć:D

   Aha.. A jak ja Ją lokalizuję???
   Kopniaki są silne, natomiast ruchy rączkami odczuwam jako takie niby łaskotanie.. Ale też czasem Niunia potrafi boksnąć, że podskoczę..do tego moim sprzymierzeńcem są kilkakrotne w ciąu dnia czkawki..wtedy już wiem, gdzie łepuś jest:)

  • Zamieszczone przez ciapa

   Więc pytam tak z ciekawości czy potraficie zlokalizować gdzie jest głowa a gdzie nogi dziecka?

   Mi tak jak gotce pewność dawała czkawka Malucha:)

   kurczę ciapa, to już niedługo.. Ale czas leci

  • Zamieszczone przez aba
   Mi tak jak gotce pewność dawała czkawka Malucha:)

   kurczę ciapa, to już niedługo.. Ale czas leci

   Leci, leci 😀 Aga cudne dzieciaki masz

   A gdzie czujecie tą czkawkę przy ułożeniu głową w dół?
   Bo moja ma bardzo często czkawkę i najbardziej czuję ją na środku brzucha, tak z 10 cm powyzej pępka

  • Ja czuje czkawke na samym dole, tak przy włosach łonowych brzuch mi drga. Kopniaki czuje tylko i wyłacznie z prawej strony, od nerek po żebra. Raczej nie zmienia pozycji bo kopniaki ciągle w tym samym miejscu a wypychanie pupcia tez z prawej strony brzucha. Juz od dawna czuję mala w tej pozycji co nie znaczy że nagle nie zmieni zdania i się nie obróci

  • więcej odpowiedzi (7)
 4. Ułożenie dziecka

  Kochane dziewczyny!
  Jestem już w 29/30 tygodniu i wczoraj byłam na wizycie kontrolnej u mojego gina. Otóż moja dzidzia jest w dalszym ciągu ułożona pośladkowo. Czy wiecie może – kiedy maleństwo powinno się prawidłowo odwrócić – główką w dół? Czy jest na to jeszcze szansa, czy też powinnam się raczej nastawiac psychicznie na cesarkę? A jak to jest u Was?
  No i w dalszym ciągu nie znam płci. Wszystko zasłaniała pępowina.
  Pozdrowionka

  • Re: Ułożenie dziecka

   Wedlug mnie jest jeszcze szansa, ale najlepiej bedzie jezeli zasiagniesz rady i specjalisty.

   Lalka
   termin 03.04.2003

  • Re: Ułożenie dziecka

   Wedlug mnie jest jeszcze szansa, ale najlepiej bedzie jezeli zasiagniesz rady u specjalisty.

   Lalka
   termin 03.04.2003

  • Re: Ułożenie dziecka

   Nie przejmuj się, dziecko mojej siostry przekręciło się dopiero 2 tyg przed porodem, a bała się że będzie cesarka 🙂

   Kaśka i majowa Nadia

  • Re: Ułożenie dziecka

   Teoretycznie dziecko powinno obrocic sie ok 34 tygodnia a praktycznie u niektorych dzieje sie to wczesniej u innych pozniej, wiec nic jeszcze nie jest przesadzone. Do 36 tyg to naprawde nie masz sie czym martwic

   LALI i Natalka(20.03.03)

  • Re: Ułożenie dziecka

   To nawet nie szansa – to prawidlowosc ze dzieci odwracaja sie jeszcze 2 tyg przed porodem. POdobnie jak Ty w 31 tyg martwilam sie ze ulozenie miednicowe – a w 33 tyg juz mielismy glowke na dole. Nie ma sie czym martwic i nastawiac na cc bo jeszcze duzo czasu mam malenstwo
   Pozdrawiam
   Asia(15.03.03)

  • Re: Ułożenie dziecka

   Aniuszansa jest do końca ciąży a tym bardziej jeżeli jest to twoja pierwsza ciąża nie martw się na zapas.Rozmawiaj o tym z dzidzią a może zrobi Ci niespodziankę,

   ania i bobasek (15.02.2003)

  • Re: Ułożenie dziecka

   Wiesz, dokładnie nie wiem, w którym tygodniu dzidziuś powinien obrócić się główką w dół. Powiem Ci tylko tyle, że ja obecnie jestem w 26 tyg. i 11 lutego byłam na wizycie u lekarza. Pani doktor poinformowała mnie, że już dzidzia ułożyła się główką w dół, więc tak już powinno pozostać do momentu porodu. Przyznam, że troszkę się zdziwiłam, bo nie wiedziałam, że dziecko w 7 miesiącu już układa się w takiej pozycji- ale jak tak jest to się cieszę.
   Nie wiem co mam Ci odpowiedzieć w takiej sytuacji? Chyba tylko tyle, żebyś się nie zamartwiała- najwyżej pozostanie Ci do wyboru cesarka. Wiele kobiet rodzi w taki właśnie sposób, więc wszystko powinno być O.K.
   Pozdrawiam- Justyna, mama majowa.

 5. ułożenie dziecka

  Jak ułożone są wasze dzieciaczki?
  Ja jestem w 33 tc i moje ciągle leży poprzecznie. Zastanawiam się kiedy się obróci i czy w ogóle ma zamiar to zrobić? Czy to już trochę nie za późno na obrót głową w dół?
  Kaja

  • Re: ułożenie dziecka

   Kaju spokojnie u mnie w tym czasie Wiki zdążyła się jeszcze obrócić o 360 stopni. W 30 tc była główką w dół, w 34tc siedziała na pupie (ułożenie pośladkowe) a w 37tc znowu główką w dół i tak już została. Także spokojnie jeszcze się przekręci.
   Pozdrawiam i życzę spokojnej końcówki ciąży i łatwego porodu:)

 6. Ulozenie Dziecka w 29 tc

  Czesc drogie oczekujace, dzis bylam na badaniu u mojej pani ginekolog no i moj dzidzius siedzi sobie wygodnie glowka do gory, nie wiem czy mam sie martwic czy jeszcze nie, pani gin stwierdzila ze ma jeszcze sporo miejsca i moze sie obrocic ten moj chlopak, co wy wiecie na ten temat?
  przepraszam za brak polskich trzcionek i pozdrawam was slodko

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   Mój Karol już jest głowa w dół, Kacper tez na tym etapie był już główką w dół, ale spokojnie nie denerwuj się, niektóre dzieci przekręcaja się później, niektóre tuż przed porodem potrafią fiknąć. Na pewno poczujesz jak fiknie w dół.

   baby-gaga.com/p/dev141pr___.png[/img]

   Kacperek 6 czerwca 2004 + majowy Karolek 22.05.2006

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   oj ma jeszcze sporo czasu ;))

   Magda i Jula

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   Mój mały jeszcze w 32 tyg siedział na pupie, a za tydzień był juz głową w dół. Co ciekawsze mimo, że bardzo na to uważałam i obserwowałam nie mam pojęcia kiedy się przekręcił.
   Masz czas.

   Dorota, Gabrysia i chłopaczek

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   u mnie maludzek obrócił się dopiero kilka dni temu czyli w 31 tygodniu..Krzyś na fikołka czekał dłużej bo chyba do 33-34 tygodnia jeśli dobrze pamietam

   jest jeszcze czas…(choć wiem, że trudno o cierpliwość w tej kwestii)

   Weronka, Krzyś i

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   pierwsza ciąża; Lila bradzi szybko przyjeła pozycje głową w dól, tak gdzieś około 20 tygodnia i tak było do końca

   druga ciąża: Malwina na 20 tydziń wisiał jeszcze głową w dół ale potem już nie…. fikneła spowrotem, i tak juz dupcia cału czas była na dole. Moja lekkarka mi mówiła mamy jeszcze czas mamy jeszcze czas, jeszcze się może odwrócić, niestety skończyło się cesarką

   Lepiej wspominam psn niż cc

   pozdrawiam
   ADDA i..

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   Moja Wiki do 28 tyg siedziała na tyłku, w 28 przekręciła się główką w dół niestety nie długo się cieszyłam bo w 32 tyg znowu siedziała na tyłku w 35 tyg też jeszcze siedziała z główką uniesioną dumnie do góry i dopiero w 37 tyg. przekręciła się główką w dół.
   Pamiętam dokładnie było to 11 kwietnia Wielkanoc, a ona w brzuchu rewolucje urządzała, widać jej się znudziło siedzenie na pupie, niestety dla mnie nie było to nic przyjemnego, ale lepsze to niż cesarka
   Także jeszcze wszystko się może zdarzyć
   Życzę żeby dzidziuś szybciej się zdecydował na właściwą pozycję niż moja wiercipięta

   Sylwia i Wiktoria(27.04.04)

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   Moja córcia dopiero w 33 tygodniu postanowiła się obrócić, więc nie masz jeszcze powodu do zmartwień. Znam przypadek, kiedy dzieciątko ułożyło się główką na dół dopiero w 38 tygodniu.
   Pozdrawiam

  • Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

   mojej kuzynki synek w 34t jeszcze sobie siedzial:) ale w 36t na USG wyszlo ze sie obrucil i czekal, wiec sie nie martw Twoj bobas ma jeszcze duzo czasu i miejsca. Ja jestem w 30t i nie wiem jak jest mala ulozona a dowiem sie dopiero 4 kwietnia:( narazie mala i tak robi spore fikolki wiec staram sie nie myslec o ulozeniu zeby sie niemartwic.

   Ela, Kamilka (23.10.2003) i Dominika? 24.05.2006

Przebieg ciąży

Kiedy czuć ruchy dziecka?

Wszystkie przyszłe mamy z niecierpliwością wyczekują pierwszych ruchów dziecka w swoim łonie, zwłaszcza pierworódki, dla których wszystkie ciążowe sprawy są zupełną nowością. Od chwili, gdy wyczujesz po raz pierwszy, że...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży

Samoopalacz w ciąży

Ciąża to czas, w którym przyszłe mamy mogą mieć problem z zaakceptowaniem zmian zachodzących w ich wyglądzie. Często czują się nieatrakcyjne i mają silną potrzebę stosowania zabiegów upiększających. Jednak nie...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży, Zdrowie w ciąży

Palenie w ciąży

Wydawałoby się, że palenie w ciąży dzięki wielu kampaniom społecznym jest już zjawiskiem marginalnym. Badania pokazują co innego: nadal niemal 30% ciężarnych Polek regularnie lub sporadycznie pali papierosy. To, że tytoń...

Czytaj dalej →
Przebieg ciąży, Rodzice

13 najlepszych pozycji seksualnych w ciąży

O tym, że seks w czasie ciąży może być przyjemniejszy niż “normalnie” wie każdy, kto go próbował. To wszystko przez lepsze ukrwienie kobiecych miejsc intymnych. Najważniejsze w czasie miłosnych igraszek...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general