Jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?

O ile w przypadku zwierząt ułożenie płodu w brzuchu przed porodem nie ma najmniejszego znaczenia, tak w przypadku ludzi jest to wiedza bardzo istotna, warunkująca urodzenie dziecka siłami natury lub poprzez cesarskie cięcie. Istnieje wiele sposobów ułożenia dziecka w brzuchu.

Jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?

Najbezpieczniejsze i na szczęście najczęściej występujące ułożenie dziecka do porodu to ułożenie główkowe (ponad 95% noworodków w Polsce przed porodem znajdowało się w takiej pozycji). Pozostałe 5% noworodków po 30 tygodniu ciąży obiera inne ułożenie, które często wyklucza poród siłami naturalnymi. Takie „nienaturalne” ułożenia dziecka, to ułożenie poprzeczne, pośladkowe czy miednicowe. Jakie pozycje maluchów skrywają te definicje? Z czego wynika ułożenie dziecka w brzuchu oraz jak sprawdzić, jak ułożony jest nasz maluszek? Sprawdzamy!

Ułożenie dziecka w brzuchu do porodu

Ułożenie dziecka do porodu jest bardzo istotne, bowiem warunkuje to, czy przyjście na świat malucha odbędzie się siłami naturalnymi czy poprzez cesarskie cięcie. W 95% przypadków dzieci przyjmują ułożenie tzw. główkowe, które jest najbezpieczniejsze. Główka malucha ułożona jest wówczas na dole macicy po to, by następnie wpasować się w drogi rodne matki. Dlaczego takie ułożenie dziecka do porodu jest najbezpieczniejsze? Główka u noworodka to część ciała o największym obwodzie. Jeżeli wydostanie się ona „na zewnątrz” wówczas nie powinno być problemu z pozostałymi częściami ciała. Dodatkowo jest ona najtwardsza u dziecka, co wpływa na to, iż pożądane jest, aby to ona przetarła szlaki reszcie ciała.

Ułożenie główkowe do porodu, a więc przekręcenie się dziecka następuje – w większości przypadków – w okolicach 32 tygodnia ciąży, czyli nawet na ponad miesiąc przed porodem. Po przekręceniu się dziecka dno macicy się opuszcza, a wraz z nim opada niżej cały brzuch. Obniżenie się brzucha w ciąży jest bezpośrednim znakiem ułożenia się dziecka do porodu oraz nadchodzącego rozwiązania.

Miednicowe ułożenie dziecka

Od 3 do 5% dzieci w Polsce nie przyjmuje prawidłowej główkowej pozycji do porodu. Jest to zazwyczaj ułożenie miednicowe dziecka, które może znacznie utrudnić poród i w większości przypadków stanowi przesłankę do wykonania cesarskiego cięcia. Wyróżnia się kilka rodzajów miednicowego ułożenia dziecka. Wśród nich występują: miednicowe ułożenie zupełne oraz niezupełne, do których zalicza się ułożenie pośladkowe, stópkowe czy kolankowe.  Wszystkie te pozycje charakteryzują się przodowaniem pośladków płodu.

Sprawdź:  Seks w ciąży [OCZAMI MAMY, TATY I LEKARZA]

Stricte miednicowe ułożenie dziecka, czyli tzw. ułożenie zupełne, polega na tym, że oprócz pośladków, u dziecka przodują jeszcze kolanka i stopki. Dzieje się tak dlatego, że dziecko przyjmuje pozycję siedzenia „po turecku” przed porodem. W przypadku tego położenia, obwód pośladków oraz zgiętych kończyn dolnych jest równy obwodowi główki. Ze względu na to, że pozycja ta może się w trakcie porodu zmienić i główka – największa wówczas i najtwardsza część ciała zostanie do urodzenia na końcu, jest to bardzo niebezpieczna pozycja i w większości przypadków zaleca się poród poprzez cesarskie cięcie.

Powstało już wiele porad jak zapobiec miednicowemu ułożeniu dziecka – część z ekspertów zaleca ćwiczenia, inni basen, jednakże według wielu ginekologów najbardziej skuteczną metodą wymuszenia na dziecku prawidłowego ułożenia jest chodzenie „na czworaka”. Ta zwierzęca pozycja ułatwia maluchowi w brzuchu przekręcenie się główką w kierunku kanałów rodnych.

Ułożenie pośladkowe – jak rozpoznać?

Ułożenie pośladkowe, to obok ułożenia stópkowego i kolankowego, pozycja zaliczana do ułożenia miednicowego niezupełnego dziecka. Polega ono na tym, iż przed porodem dziecko jest ułożone w brzuchu w taki sposób, że przodują tylko pośladki. Ułożenie pośladkowe dziecka występuje u nawet 70% ciężarnych, spośród tych, których bobas nie ułożył się prawidłowo. Maluch w brzuchu u matki zarzuca nóżki do góry, tak, że jego stopki znajdują się na wysokości głowy.

W większości przypadków, jeżeli dziecko przed porodem ułożone jest w ten sposób zaleca się poród poprzez cesarskie cięcie. Argumentowane jest to dużą ilością powikłań, które mogą wystąpić podczas porodu naturalnego. Wśród tych powikłań wyróżnia się utknięcie główki dziecka w kanale rodnym, niedotlenienie płodu, urazy główki, które mogą nastąpić wskutek jej odchylenia w tył, a także urazy barków malucha. Ponadto poród dziecka ułożonego pośladkowo jest bardzo trudny i wymaga dobrej kondycji matki, odpowiedniej wielkości miednicy kobiety ciężarnej oraz niezbyt dużej wagi dziecka – zakłada się, iż nie powinna ona przekraczać 3,5 kg. Poród siłami naturalnymi przy ułożeniu pośladkowym dziecka zaleca się kobietom, które mają już za sobą jeden taki poród oraz gdy to dziecko nie jest większe od poprzedniego.

Sprawdź:  Wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu

Ułożenie poprzeczne dziecka

Wymienione wyżej ułożenia dziecka w brzuchu mamy (główkowe, miednicowe, pośladkowe, stópkowe czy kolankowe) to ułożenia podłużne. Istnieje jednak ryzyko i zdarza się to 1 % kobiet, że dziecko przed porodem przyjmuje ułożenie poprzeczne. Sytuacja ta ma miejsce, gdy główka dziecka znajduje się po jednej stronie tułowia matki, a stopki – po drugiej. Takie ułożenie kończy się prawie zawsze cesarskim cięciem.

Prawie, ponieważ czasem lekarze usiłują odwrócić zewnętrznie dziecko, jednakże rzadko się to udaje i w większości przypadków kończy przyspieszonym przyjściem na świat malucha. Wpływ na obranie takiej pozycji przez dziecko mają zwykle mięśniaki, występujące u ciężarnej lub cysta, blokująca szyjkę macicy. Ułożenie poprzeczne dziecka najczęściej ma miejsce w przypadku ciąży mnogiej.

Jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?

Niewątpliwie najprostszą oraz najbardziej sprawdzoną metodą rozpoznawania ułożenia dziecka w brzuchu jest rozpoznanie medyczne poprzez wykonanie badania USG. To właśnie takie badanie da pełny obraz, w jaki sposób ułożone jest dziecko – nie tylko czy obrócone jest główką do dołu lub do góry, ale także w którym kierunku obrócona jest jego twarz, czy w stronę kręgosłupa czy w stronę zewnętrznej części brzucha. Ułożenie dziecka w brzuchu bliżej porodu rozpoznaje się podczas USG III trymestru, które wykonywane jest od 28 do 32 tygodnia ciąży.

Jednakże może się zdarzyć, iż po 32 tygodniu dziecko jeszcze zmieni pozycje. W związku z tym, przed porodem zawsze to badanie jest powtarzane, aby rozwiać wątpliwości i móc ocenić, czy maluch przyjdzie na świat siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie.

Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach i wyglądzie brzucha?

Kobiety w ciąży okazują się być również doskonałymi obserwatorami i zdarza się, że bez wykonania tego badania potrafią rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu. Według tych obserwacji, jeżeli brzuch ciężarnej w środkowej części jest wypukły, a przyszła mama wyczuwa kopnięcia pod żebrami, wówczas dziecko ułożone jest główkowo i odwrócone jest twarzą do kręgosłupa mamy. Z kolei, przy tego samego rodzaju wypukłości, ale odczuwaniu kopnięć w przedniej części brzucha można domyślać się, iż maluch znajduje się w pozycji główkowej, a jego twarz skierowana jest ku podbrzuszu. Silne bóle podbrzusza oraz żeber przed porodem mogą być wskazówką na to, że dziecko ułożone jest główką do góry.

Sprawdź:  Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład

Z czego wynika ułożenie dziecka w ciąży?

Literatura medyczna określa kilka aspektów, które mogą wpłynąć na inne, niż główkowe ułożenie dziecka w ciąży. Czynniki te zależne są zarówno od fizjologii matki jak i dziecka. Do pierwszej grupy przyczyn braku odwrócenia się dziecka główką do dołu należą wady wrodzone miednicy matki, mięśniaki, które zmieniają jej kształt, łożysko przodujące oraz zmiany pourazowe w miednicy.

Sprawdź:

Niektóre dzieci przyjmują nienaturalne ułożenie w ciąży ze względu na zmieniony kształt główki, spowodowany wadami wrodzonymi lub zbyt małą główką charakterystyczną dla wcześniaków. Ponadto wpływ na ułożenie dziecka w ciąży ma ilość wód płodowych, ciąża mnoga, a także zbyt krótka pępowina. Należy jednak podkreślić, iż wymienione czynniki, nie tłumaczą w 100% dlaczego dane dziecko mogło się nie obrócić – zazwyczaj wynika to z charakteru dziecka. Leniwy maluch, któremu wygodnie jest w danej pozycji, po prostu nie chce jej zmieniać.

6 komentarzy: Jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?

2020-09-29 15:26:58

po czym poznać ułożenie dziecka?

Po czym lekarz poznaje w trakcie zwykłego badania, że dziecko jest ułozone główkowo. Mój badając szyjkę i napór na nią, stwierdził, że “główka mocno napiera na szyjkę”. nie spytałam go tylko po czym on poznał że to np. nie posladki.

Sprawdź:  Seks w ciąży [OCZAMI MAMY, TATY I LEKARZA]
beti Dodane ponad rok temu,

Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

macica po rozciągnieciu jest dosyc cienka i lekarz przy badaniu dokładnie czuje kształty dziecka a zreszta moze to zrobic nie tylko wewnetrznie, takze obmacując brzuch na zewnatrz. a jesli główka mocno napiera na szyjke to poznaje po tym ze jest ona mocno napieta i ta główka lezy dosyc nisko, jakby ci robił usg to pewnie by ci jezdził prawie po spojeniu łonowym!!wiem to wszystko stad ze moja kolezanka chodzi razem ze mną do tej samej lekarki i wiem co jej mówiła bo ona ma tak samo jak ty!! pozdrawiam
Beata-mama 2 letniej Julki i 36 tyg Mikołaja w brzuszku

Beti

Sprawdź:  Dentysta w ciąży? Jak wygląda leczenie zębów w ciąży?
beti Dodane ponad rok temu,

Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

eee spokojna głowa!! mój tak leżał juz w 28 tyg i lekarz mówił ze juz nie ma szans na obrót a teraz w 35 lub 36 tak jak ja tygodniu to juz naet nie ma sie co martwic bo on juz jest taki duzy ze zeby chciał sie obrócic to musiałby rozwalic nam te macice!!!!

Beti

Sprawdź:  Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?
biala2 Dodane ponad rok temu,

Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

Trochę się z Wami nie zgodzę, bo mój synek w 34 tyg. leżał główką do dołu, a przy wizycie w 36 tygodniu okazało się, że obrócił się i leży pośladeczkami w dół i tak jest do dziś. Planowane cięcie cesarskie – może już w przyszły czwartek.
Całuję – Justyna K i 38 tyg Antoś

biala2

Sprawdź:  Palenie w ciąży
beti Dodane ponad rok temu,

Re: po czym poznać ułożenie dziecka?

ja mam na 5.X ale urodze najprędzej za tydzien jak odstawie leki rozkurczowe bo one są silne i hamuja skurzce ale bez nich napewno sie zacznie!! zreszta ja juz mam rozwarcie na 3 palce wiec moze pójdzie szybko, na dodatek to drugie dziecko:):)

Beti

Sprawdź:  Dentysta w ciąży? Jak wygląda leczenie zębów w ciąży?
2020-09-29 15:26:58

Jak po ruchach odkryć położenie dziecka ???

Powiedzcie dziewczyny czy wiecie jak są ułozone wasze maluszki? Czy możma to wywnioskować po ruchach dziecka?
Mnie wcześniej kopała po lewej stronie, niemal w pachwinie – wtedy byłam akurat u lakarza o okazało się ze leży jeszcze główką do góry.
Od kilku dni czuję kopanko po lewej stronie ale na wysokości pępka i w okolicach samego pępka- po prawej cisza. Jak więc jest ułożone dziecko teraz?
No i najważniejsze pytanie- gdzie czuć kopanie jeśli dziecko leży już prawidłowo główką do dołu???

Ania

Sprawdź:  Ułożenie płodu w macicy: Jak zmienia się w pozycja płodu w trakcie ciąży?
olinja Dodane ponad rok temu,

Re: Jak po ruchach odkryć położenie dziecka???

Nasz junior jeszcze jakis czas był ułozony stópkowo. Kopniecia były bardzo nieprzyjemne bo w pęcherz i w szyjkę. Mogłam isć do toalety i wystarczyło kilka kopniaczków i znowu.
W tej chwili od jakisdwóch tygodni jubior ułozył sie główkowo. Kopniaczki zapodaje na boki i pępek. Czasami czuje jego łapki to wtedy nizej i tak jakby w środku mnie bardziej, wewnątrz sa odczuwalne pukniecia. Kiedy się przeciaga, a lubi to robić, to wiem gdzie ma stópki bo to mniej wiecej rozmaiowo pasuje. Łaskoczę go wtedy to sieszybciutko chowa :o)

Olinka

Sprawdź:  Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład
kra Dodane ponad rok temu,

Re: Jak po ruchach odkryć położenie dziecka???

Dziecko jest zwinięte w kłębek, więc właściwie może machać rękami i nogami na wszystkie strony, szczególnie, jeśli jest bardzo ruchliwe. Jak już główka się wstawi w kanał rodny (ale u Ciebie na to jeszcze za wcześnie), to w miejscu, gdzie ona jest raczej się nic nie poczuje – żadnych ruchów. Nie wiem, czy po kopniakach można wywnioskować położenie. Natomiast na pewno można przypuszczać, gdzie jest łożysko. Tam, gdzie ono jest ruchy są znacznie słabsze, albo wręcz nie ma ich wcale, to znaczy nie czuje się ich. Więc może właśnie dlatego nie czujesz nic po prawej stronie, bo tam masz łożysko?
PS. Ja też czuje ruchy tylko po lewejj i właśnie taka jest przyczyna…

Kra, Wiktorek (19.11.2003) i * (10.08.2005)

Sprawdź:  Seks w ciąży [OCZAMI MAMY, TATY I LEKARZA]
gosik Dodane ponad rok temu,

Re: Jak po ruchach odkryć położenie dziecka???

Do ułożenia się główką do dołu Dzidzia ma jeszcze trochę czasu. Mój Fifi w 30 tyg odstawiał takie wygibasy że głowa mała….czasem budziłam się w nocy i czułam dokładny obrót o 180 stopni. (co potem potwierdzało usg)
Gdy już był ułożony główką w dół, większość ruchów czułam pod żebrami i z boku nad miednicą, czułam też jak przekręca się na drugi bok (widziałam,,sunące” plecy) i ruchy przechodziły pod drugie żebra. Wierz lub nie, kilkakrotnie przez pępek czułam jego piąstki!!! To było chyba najpiękniejsze uczucie, jeśli chodzi o ruchy…….

Pamiętaj, że każda mama odczuwa ruchy inaczej….dużo zależy od ułożenia dzidzi, lokalizacji łożyska.. No i…..wiadomo 🙂 znajoma przy kości powiedziała mi, że jej mąż poczuł dzidzię dopiero pod koniec 7 miesiąca, jak się wyraziła,,nie dziwię się, przez takie pokłady tłuszczu ciężko się przebić”

Pozdrawiam i miłych obserwacji ruchów 🙂

GOSIA i Filipek

Sprawdź:  Kiedy czuć ruchy dziecka?
2020-09-29 15:26:58

ułożenie dziecka?

Pytanie głównie do mamuś w wyższej ciąży 🙂
Czy wyczuwacie jak ułożone jest Wasze dziecko?
Moja młoda była w pn posladkowo ułozona i gin mi powiedział, że są marne szanse na przekręcniae.. Ale ja mam wrażenie, że się odwróciła, przez chwile (chyba) była poprzecznie a teraz mam wrażenie, że kopie mnie po żebrach No chyba, że rekami też tak boksować może
Więc pytam tak z ciekawości czy potraficie zlokalizować gdzie jest głowa a gdzie nogi dziecka?

Sprawdź:  Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
kate Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez najeli:Ja czuję.
Od razu wiedziałam, ze Mała sie przewróciła… i to potwierdziło USG.
Pod samymi piersiami kopie mnie strasznie. Raczkami kopie na dole i sa to duzo słabsze uderzenia.

A w którym tygodniu Twoja córeczka ułożyła się główką w dół? Bo ja się boję, że mój Synuś nie zechce się odwrócić

Sprawdź:  Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład
aniaos Dodane ponad rok temu,

ostatnie usg mialam jakies 5 tygodni temu – lezal juz lebkiem w dol. czy czuje to? no wlasnie nei jestem pewna – mnie tez sie wydaje, ze uklada sie poprzecznie – czasami brzuch mam naprawde w “poziomie”. najmocniejsze kopniaki i uderzenia czuje wlasnei po srodku albo z boku… sa tez wysoko, w okolicy zeber, natomiast bardzo, bardzo rzadko czuje jakies ruchy nisko, w okolicach szyjki… wynika z tego chyba, ze cwaniak dalej lezy glowka w dol.

Sprawdź:  Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład
gotka Dodane ponad rok temu,

.. A moja Niunia..cały czas fikołkuje..choć od kilku dni siedzi główkowo z małą tendencją do “skośności”..także boksuje mnie po szyjce i pęcherzu a nunki wkłada między żebra, aż tchu czasem brakuje..do tego wypycha kolankami/łokciami pępek do tego stopnia, że mam wrażenie, iż skóra zaraz pęknie..

Zaniepokojona tym, że Mała często lądowała/ląduje poprzecznie.. A to już 31tc. pytałam ginka, czy jeszcze może się tak przekręcać.. Na co doktorek odparł, że jeszcze długo może urządzać akrobacje, szczególnie, że moje dzieciątko należy do tych, co godziny mamie spokojnie nie dadzą wysiedzieć:D

Aha.. A jak ja Ją lokalizuję???
Kopniaki są silne, natomiast ruchy rączkami odczuwam jako takie niby łaskotanie.. Ale też czasem Niunia potrafi boksnąć, że podskoczę..do tego moim sprzymierzeńcem są kilkakrotne w ciąu dnia czkawki..wtedy już wiem, gdzie łepuś jest:)

Sprawdź:  Wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu
Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ciapa:
Więc pytam tak z ciekawości czy potraficie zlokalizować gdzie jest głowa a gdzie nogi dziecka?

Mi tak jak gotce pewność dawała czkawka Malucha:)

kurczę ciapa, to już niedługo.. Ale czas leci

Sprawdź:  Ułożenie płodu w macicy: Jak zmienia się w pozycja płodu w trakcie ciąży?
ciapa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez aba:Mi tak jak gotce pewność dawała czkawka Malucha:)

kurczę ciapa, to już niedługo.. Ale czas leci

Leci, leci 😀 Aga cudne dzieciaki masz

A gdzie czujecie tą czkawkę przy ułożeniu głową w dół?
Bo moja ma bardzo często czkawkę i najbardziej czuję ją na środku brzucha, tak z 10 cm powyzej pępka

Sprawdź:  Seks w ciąży [OCZAMI MAMY, TATY I LEKARZA]
agusia150 Dodane ponad rok temu,

Ja czuje czkawke na samym dole, tak przy włosach łonowych brzuch mi drga. Kopniaki czuje tylko i wyłacznie z prawej strony, od nerek po żebra. Raczej nie zmienia pozycji bo kopniaki ciągle w tym samym miejscu a wypychanie pupcia tez z prawej strony brzucha. Juz od dawna czuję mala w tej pozycji co nie znaczy że nagle nie zmieni zdania i się nie obróci

Sprawdź:  Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
2020-09-29 15:26:59

Ułożenie dziecka

Kochane dziewczyny!
Jestem już w 29/30 tygodniu i wczoraj byłam na wizycie kontrolnej u mojego gina. Otóż moja dzidzia jest w dalszym ciągu ułożona pośladkowo. Czy wiecie może – kiedy maleństwo powinno się prawidłowo odwrócić – główką w dół? Czy jest na to jeszcze szansa, czy też powinnam się raczej nastawiac psychicznie na cesarkę? A jak to jest u Was?
No i w dalszym ciągu nie znam płci. Wszystko zasłaniała pępowina.
Pozdrowionka

Sprawdź:  Seks w ciąży [OCZAMI MAMY, TATY I LEKARZA]
lali Dodane ponad rok temu,

Re: Ułożenie dziecka

Teoretycznie dziecko powinno obrocic sie ok 34 tygodnia a praktycznie u niektorych dzieje sie to wczesniej u innych pozniej, wiec nic jeszcze nie jest przesadzone. Do 36 tyg to naprawde nie masz sie czym martwic

LALI i Natalka(20.03.03)

Sprawdź:  Ułożenie płodu w macicy: Jak zmienia się w pozycja płodu w trakcie ciąży?
asiulek Dodane ponad rok temu,

Re: Ułożenie dziecka

To nawet nie szansa – to prawidlowosc ze dzieci odwracaja sie jeszcze 2 tyg przed porodem. POdobnie jak Ty w 31 tyg martwilam sie ze ulozenie miednicowe – a w 33 tyg juz mielismy glowke na dole. Nie ma sie czym martwic i nastawiac na cc bo jeszcze duzo czasu mam malenstwo
Pozdrawiam
Asia(15.03.03)

Sprawdź:  Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
mala103 Dodane ponad rok temu,

Re: Ułożenie dziecka

Aniuszansa jest do końca ciąży a tym bardziej jeżeli jest to twoja pierwsza ciąża nie martw się na zapas.Rozmawiaj o tym z dzidzią a może zrobi Ci niespodziankę,

ania i bobasek (15.02.2003)

Sprawdź:  Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?
Dodane ponad rok temu,

Re: Ułożenie dziecka

Wiesz, dokładnie nie wiem, w którym tygodniu dzidziuś powinien obrócić się główką w dół. Powiem Ci tylko tyle, że ja obecnie jestem w 26 tyg. i 11 lutego byłam na wizycie u lekarza. Pani doktor poinformowała mnie, że już dzidzia ułożyła się główką w dół, więc tak już powinno pozostać do momentu porodu. Przyznam, że troszkę się zdziwiłam, bo nie wiedziałam, że dziecko w 7 miesiącu już układa się w takiej pozycji- ale jak tak jest to się cieszę.
Nie wiem co mam Ci odpowiedzieć w takiej sytuacji? Chyba tylko tyle, żebyś się nie zamartwiała- najwyżej pozostanie Ci do wyboru cesarka. Wiele kobiet rodzi w taki właśnie sposób, więc wszystko powinno być O.K.
Pozdrawiam- Justyna, mama majowa.

Sprawdź:  Spanie w ciąży: Najlepsze pozycje do spania dla ciężarnych
sylaz Dodane ponad rok temu,

Re: ułożenie dziecka

Kaju spokojnie u mnie w tym czasie Wiki zdążyła się jeszcze obrócić o 360 stopni. W 30 tc była główką w dół, w 34tc siedziała na pupie (ułożenie pośladkowe) a w 37tc znowu główką w dół i tak już została. Także spokojnie jeszcze się przekręci.
Pozdrawiam i życzę spokojnej końcówki ciąży i łatwego porodu:)

Sprawdź:  Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
2020-09-29 15:26:59

Ulozenie Dziecka w 29 tc

Czesc drogie oczekujace, dzis bylam na badaniu u mojej pani ginekolog no i moj dzidzius siedzi sobie wygodnie glowka do gory, nie wiem czy mam sie martwic czy jeszcze nie, pani gin stwierdzila ze ma jeszcze sporo miejsca i moze sie obrocic ten moj chlopak, co wy wiecie na ten temat?
przepraszam za brak polskich trzcionek i pozdrawam was slodko

Sprawdź:  Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
lettka Dodane ponad rok temu,

Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

Mój Karol już jest głowa w dół, Kacper tez na tym etapie był już główką w dół, ale spokojnie nie denerwuj się, niektóre dzieci przekręcaja się później, niektóre tuż przed porodem potrafią fiknąć. Na pewno poczujesz jak fiknie w dół.

baby-gaga.com/p/dev141pr___.png[/img]

Kacperek 6 czerwca 2004 + majowy Karolek 22.05.2006

Sprawdź:  Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?
dorot Dodane ponad rok temu,

Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

Mój mały jeszcze w 32 tyg siedział na pupie, a za tydzień był juz głową w dół. Co ciekawsze mimo, że bardzo na to uważałam i obserwowałam nie mam pojęcia kiedy się przekręcił.
Masz czas.

Dorota, Gabrysia i chłopaczek

Sprawdź:  Wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu
Dodane ponad rok temu,

Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

u mnie maludzek obrócił się dopiero kilka dni temu czyli w 31 tygodniu..Krzyś na fikołka czekał dłużej bo chyba do 33-34 tygodnia jeśli dobrze pamietam

jest jeszcze czas…(choć wiem, że trudno o cierpliwość w tej kwestii)

Weronka, Krzyś i

Sprawdź:  Dentysta w ciąży? Jak wygląda leczenie zębów w ciąży?
adda Dodane ponad rok temu,

Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

pierwsza ciąża; Lila bradzi szybko przyjeła pozycje głową w dól, tak gdzieś około 20 tygodnia i tak było do końca

druga ciąża: Malwina na 20 tydziń wisiał jeszcze głową w dół ale potem już nie…. fikneła spowrotem, i tak juz dupcia cału czas była na dole. Moja lekkarka mi mówiła mamy jeszcze czas mamy jeszcze czas, jeszcze się może odwrócić, niestety skończyło się cesarką

Lepiej wspominam psn niż cc

pozdrawiam
ADDA i..

Sprawdź:  Ułożenie płodu w macicy: Jak zmienia się w pozycja płodu w trakcie ciąży?
sylaz Dodane ponad rok temu,

Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

Moja Wiki do 28 tyg siedziała na tyłku, w 28 przekręciła się główką w dół niestety nie długo się cieszyłam bo w 32 tyg znowu siedziała na tyłku w 35 tyg też jeszcze siedziała z główką uniesioną dumnie do góry i dopiero w 37 tyg. przekręciła się główką w dół.
Pamiętam dokładnie było to 11 kwietnia Wielkanoc, a ona w brzuchu rewolucje urządzała, widać jej się znudziło siedzenie na pupie, niestety dla mnie nie było to nic przyjemnego, ale lepsze to niż cesarka
Także jeszcze wszystko się może zdarzyć
Życzę żeby dzidziuś szybciej się zdecydował na właściwą pozycję niż moja wiercipięta

Sylwia i Wiktoria(27.04.04)

Sprawdź:  Palenie w ciąży
marcysia Dodane ponad rok temu,

Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

Moja córcia dopiero w 33 tygodniu postanowiła się obrócić, więc nie masz jeszcze powodu do zmartwień. Znam przypadek, kiedy dzieciątko ułożyło się główką na dół dopiero w 38 tygodniu.
Pozdrawiam

Sprawdź:  Etapy rozwoju płodu w poszczególnych tygodniach ciąży
jezynka Dodane ponad rok temu,

Re: Ulozenie Dziecka w 29 tc

mojej kuzynki synek w 34t jeszcze sobie siedzial:) ale w 36t na USG wyszlo ze sie obrucil i czekal, wiec sie nie martw Twoj bobas ma jeszcze duzo czasu i miejsca. Ja jestem w 30t i nie wiem jak jest mala ulozona a dowiem sie dopiero 4 kwietnia:( narazie mala i tak robi spore fikolki wiec staram sie nie myslec o ulozeniu zeby sie niemartwic.

Ela, Kamilka (23.10.2003) i Dominika? 24.05.2006

Sprawdź:  Dentysta w ciąży? Jak wygląda leczenie zębów w ciąży?

Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany
Czytaj dalej
Dom i ogród
Naklejki ze zwierzętami – dekoracja, którą ozdobisz całe mieszkanie
Istnieje bardzo prosty sposób na szybką metamorfozę wnętrza. W tym celu warto sięgnąć po samoprzylepne naklejki, którymi ozdobimy nie tylko każde pomieszczenie w naszym domu, ale i każdą gładką powierzchnię.
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół?
Na pewnym etapie ciąży każda mama zastanawia się, jak pomóc dziecku obrócić się główką w dół. Tylko taka pozycja zwiększa szanse na szybki, mniej bolesny poród siłami natury. Zmniejsza się
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Spojenie łonowe podczas ciąży
Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jak sobie z tym poradzić? Rozejście spojenia łonowego to termin brzmiący groźnie i niejednokrotnie napotykany w Internecie przez ciężarne. Nie jest to stan fizjologiczny i
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Ułożenie płodu w macicy: Jak zmienia się w pozycja płodu w trakcie ciąży?
Dziecko w łonie matki jest bardzo ruchliwe - wie o tym każda przyszła mama, która ma za sobą co najmniej 5 miesięcy ciąży. Jakie pozycje przyjmują dzieci w zależności od
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Wielkość i waga płodu tydzień po tygodniu
To niesamowite, jak bardzo zmienia się Wasze dziecko podczas 9 miesięcy! Sprawdź, jak wygląda wielkość i waga płodu w poszczególnych tygodniach ciąży. Waga i wielkość płodu Wielkość i waga zarodka emocjonuje przyszłych
Czytaj dalej