Studenci-widmo. Płacą czesne, a na zajęciach nikt ich nie widział. “To tańsze niż ZUS, a i tak nie dostaniemy emerytury”

Ich nazwiska widnieją na listach, a co miesiąc na konto uczelni wpływa przelew. Na zajęciach nikt ich jednak od dawna nie wiedział, a niektórzy na wydziale nie pojawili się ani razu. Studenci-widmo, bo o nich mowa, wolą opłacać czesne na studiach niż odprowadzać składki do ZUS-u. W skali roku i tak wychodzą na tym lepiej, oszczędzając nawet kilka tysięcy złotych. Nie wierzą, że system emerytalny przetrwa, dlatego wolą inwestować w innych miejscach.

Opłaty za studia tańsze niż ZUS

W czasach kryzysu gospodarczego i szalejącej inflacji codzienne życie staje się coraz trudniejsze. Koszty utrzymania rosną, dlatego tak wiele osób boryka się z problemami finansowymi. Szczególnie często dotykają one młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy i zdobywają doświadczenie, a zatem nie mogą liczyć na zbyt wysokie wynagrodzenia na start. Zmuszeni trudną sytuacją często zgadzają się na pracę w oparciu o umowę o dzieło czy umowę zlecenia, a potem kombinują, jak zorganizować sobie ubezpieczenie lub oszczędzić na składach ZUS, aby co miesiąc zostawało im więcej pieniędzy.

Jednym ze sposobów na ominięcie kosztów związanych z ubezpieczeniem społecznym jest posiadanie statusu studenta. Student do 26. roku życia może korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych (tj. chodzić do lekarza na NFZ czy korzystać z pomocy w szpitalu), o ile zostanie zgłoszony do ubezpieczenia przez kogoś z rodziny (najczęściej któregoś z rodziców) lub przez uczelnię. Dzięki temu, jeśli młody człowiek pracuje na umowę zlecenie (co w przypadku pierwszy prac jest niemal powszechne), w kieszeni pozostaje mu nawet ponad 1000 zł więcej. Woli więc zapisać się na jakikolwiek kierunek, prywatnie, i opłacać czesne, ponieważ w skali roku robi się z tego spora oszczędność.

Zobacz: Niedoprawiony rosół? Zapomnij o Maggi! Sięgnij po ten popularny składnik, doda smaku i jest o wiele zdrowszy

Studenci-widmo, czyli studiowanie dla ubezpieczenia i zniżek

Korzystanie z ubezpieczenia w takiej formie ma jednak spore minusy. Do ZUS-u nie trafiają składki, które odkładane są na emeryturę. Wielu młodych nie wierzy jednak, że system emerytalny przetrwa do momentu, gdy oni będą mogli z niego skorzystać. Wolą więc oszczędzać teraz i odkładać, np. na podróże, na własne mieszkanie czy rozkręcenie biznesu w przyszłości.

Sprawdź też:

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general