Czy 8 czerwca jest wolny od pracy? Zyskaj aż 4 dni wolnego!

Wolne i odpoczynek przydają się każdemu, dlatego czekamy na nie z niecierpliwością. Szczególnie cieszy nas, kiedy przerwa od obowiązków wypada w okresie wiosenno-letnim, kiedy można spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu czy zrelaksować się na słońcu. W czerwcu czeka nas możliwość przedłużenia sobie weekendu, ale trzeba pamiętać o urlopie. Czy 8 czerwca jest wolny od pracy? Czy 9 czerwca dzieci idą do szkoły?

Czy 8 czerwca jest wolny od pracy?

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolicki, które co roku celebruje się bardzo uroczyście. W całej Polsce tego dnia odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem, które zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie tradycyjnie odczytuje się związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Uroczystość Bożego Ciała to tzw. święto ruchome, co roku występujące pod inną datą, zawsze w czwartek. Zgodnie z tradycją chrześcijańską termin uzależniony jest od Wielkanocy. Ponieważ Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), które z kolei wypadają 49 dni po Uroczystości Zmartwychwstania.

Boże Ciało jest świętem ustawowo wolnym od pracy, dlatego tego dnia większość z nas nie idzie do pracy ani do szkoły. W tym roku będzie to właśnie 8 czerwca.

Zobacz: Koniec roku szkolnego 2023. Uczniowie zaczną wakacje wyjątkowo wcześnie, a we wrześniu też czeka niespodzianka

Czy 9 czerwca jest wolny od pracy i szkoły?

9 czerwca 2023, czyli piątek po Bożym Ciele, jest zwykłym dniem roboczym. Aby przedłużyć sobie weekend, trzeba więc wykorzystać urlop. Warto jednak to zrobić, ponieważ biorąc tylko jeden dzień, zyskujemy aż 4 dni odpoczynku.

Nieco inaczej kwestia 9 czerwca wygląda w szkołach. Zazwyczaj w takich sytuacjach dyrektorzy placówek korzystają z przysługującego im przywileju (tzw. dni dyrektorskich) i dają uczniom wolne od zajęć, aby mogły spokojnie cieszyć się długim weekendem. Nie jest to reguła, ale jednak większość szkół tak funkcjonuje, szczególnie w tym okresie, kiedy większość ocen jest już wystawiona.

Sprawdź: To zadanie z egzaminu przejdzie do historii! Ślimak na deskorolce stał się bohaterem memów wśród ósmoklasistów

Czytelnicy pytają o wolne 8 czerwca

8 czerwca wolne od pracy?

Tak, 8 czerwca jest wolny od pracy i szkoły.

Czy Boże Ciało jest wolne?

Boże Ciało to święto ustawowo wolne od pracy.

Czy 9 czerwca jest wolny od szkoły?

To zależy od decyzji dyrektora, ale zazwyczaj jest to dzień wolny (dni dyrektorskie).

8 czerwca dzień wolny od pracy?

Tak, jest to dzień wolny od pracy.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo