Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza

Zgodnie z tradycją chrześcijańską rodzice chrzestni odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego wybór odpowiedniej osoby do pełnienia tej funkcji stanowi nie lada wyzwanie dla rodziców. Nie wystarczy, że kandydaci są wierzący i mają wszystkie niezbędne sakramenty. Przed ceremonią księża często zadają kilka dodatkowych pytań na intymne tematy. Nieprawidłowa odpowiedź może grozić

Zaskakujące wymogi dla rodziców chrzestnych

Każdy, kto chciałaby zostać chrzestnym, powinien zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo odpowiedzialna i znacząca rola. Zgodnie z zasadami kandydaci do sprawowania tej funkcji powinni być nie tylko osobami wierzącymi, ale także godnymi zaufania i sumiennymi. Co ważne jednak, nie wystarczy, że kandydat będzie deklarował wiarę czy przedstawi zaświadczenie o przyjęciu wszystkich niezbędnych sakramentów. Bierzmowanie, komunia i spowiedź to dopiero początek długiej listy warunków, które przed potencjalnymi chrzestnymi stawiają parafie.

Niekiedy kandydat musi udowodnić także, że uczestniczył w lekcjach religii w szkole średniej oraz że bierze czynny i regularny udział w życiu swojej wspólnoty, tj. jest obecny na niedzielnych mszach, systematycznie uczęszcza do spowiedzi itd. Aby tego dowieść, konieczne może być okazanie księdzu świadectwa szkolnego oraz zdobycie zaświadczenia od naszego proboszcza.

Zobacz: Podliczyła chrzestnej koszty komunii dziecka. “12 tys. Uzbierałaś już tyle? Oczywiście jesteś zaproszona”

Bierzmowanie to nie wszystko

Potencjalni chrzestni mają więc do spełnienia kilka ważnych warunków. Przede wszystkim muszą być ochrzczeni, przyjąć bierzmowanie oraz aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła. Może się jednak okazać, że wszystkie wspomniane zaświadczenie nie wystarczą i ksiądz nie wyrazi zgody na ceremonię z wybranymi chrzestnymi.

Jeśli coś wzbudzi wątpliwości proboszcza, może on poprosić kandydatów na indywidualną rozmowę. W trakcie spotkanie ksiądz często zadaje pytania dotyczące prywatnych, a nawet intymnych spraw. Przede wszystkim będzie chciał wiedzieć, czy dana osoba żyje w formalnym czy nieformalnym związku lub czy nie jest przypadkiem po rozwodzie. Taki kandydat, nawet mimo spełnienia pozostałych warunków, może nie otrzymać zgody na zostanie chrzestnym.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo