Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce? Pięciolatki otrzymają dziecięcą wersję szczepionki Pfizer/BioNTech

Prawdopodobnie już w przeciągu najbliższego tygodnia w USA może rozpocząć się akcja szczepień przeciw Covid-19 wśród dzieci. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób pozytywnie zaopiniowała zalecenie szczepienia najmłodszych w wieku 5-11 lat i wydała na nie zgodę. To przełomowa decyzja, która może mieć wpływ na podjęcie podobnych decyzji w Polsce. Czy to oznacza, że szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już niebawem?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób pozytywnie zaopiniowało szczepienie przeciw koronawirusowi dzieci w przedziale wiekowym 5-11 lat.
  • Maluchy od 5 do 11 lat mają otrzymać dziecięcą wersję szczepionki wyprodukowaną przez firmę Pfizer/BioNTech.
  • Doradca premiera ds. Covid-19 profesor Andrzej Horban mówił niedawno, że Polska będzie próbowała ominąć czas oczekiwania na decyzję Europejskiej Agencji Leków i dopuści do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia na podstawie wyników badań z USA.

Zgoda na szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi

Czwarta fala pandemii zdecydowanie przyśpiesza w ostatnim czasie. Eksperci już od dawna mówią, że kluczowym narzędziem do zahamowania liczby zakażeń mogą być szczepienia wśród młodszych dzieci, ponieważ wirus bardzo szybko rozprzestrzenia się w szkołach. Zanim jednak szczepionki zostaną zatwierdzone dla najmłodszych, przechodzą szereg kompleksowych analiz i testów.

Zobacz: Dziecko na kwarantannie 2021 – co z rodzicami? Jak wygląda opieka?

Jak wynika z najnowszych doniesień z USA, przeprowadzone dotychczas badania przyniosły pozytywne rezultaty i Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób wydało zgodę na dopuszczenie dzieci od piątego roku życia do podania szczepionki przeciwko Covid-19. Dyrektorka organizacji, Rochelle P. Walensky, zapewnia, że preparat jest skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla maluchów od 5 do 11 lat. Testy nie wykazały żadnych poważnych zagrożeń ani niepokojących skutków ubocznych. Zaobserwowane reakcje po podaniu szczepionki przeciw Covid-19 nie różnią od tych wynikających z przyjęcia pozostałych obowiązkowych szczepień.

W badaniach klinicznych efekty uboczne były łagodne, samoograniczające się, podobne do obserwowanych u dorosłych, a także występujących podczas podawania innych szczepionek zalecanych dla dzieci. Najczęstszym efektem ubocznym był ból ramieniaRochelle Walensky, dyrektorka Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób

Pozytywna opinia Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób z pewnością przyśpieszy szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi na terenie USA. Może także przyczynić się do podjęcia podobnych decyzji w naszym kraju. Czy szczepienie pięciolatków jest możliwe już w listopadzie?

Zobacz: Bon energetyczny już wkrótce! Rząd będzie dopłacał do prądu, gazu i paliwa.

Dziecięca wersja szczepionki Pfizer/BioNTech. “Niemal w 91 proc. skuteczne”

Stanowisko Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób dotyczące szczepienia pięciolatków przeciwko koronawirusowi może mieć przełomowe znaczenie w tej kwestii. Jak stwierdził Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, decyzja ta otwiera “drogę do ochrony najmłodszych przed zakażeniem i jego powikłaniami”.

Po tej opinii proces w USA już ruszył – rozpoczęły się dostawy i rozprowadzanie szczepionek dla dzieci. Maluchy mają otrzymać dziecięcą wersję szczepionki wyprodukowanej przez Pfizer/BioNTech. Jak wynika z badań, wykazuje ona aż 91% skuteczności w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi Covid-19, a tym samym przeciwdziała powstawaniu niebezpiecznych powikłań. Zdaniem ekspertów szczepienie w przedziale 5-11 lat jest tym bardziej istotne, że wariant Delta atakuje dzieci znacznie częściej i mocniej niż wcześniejsze odmiany wirusa. Covid-19 stanowi więc dla najmłodszych dużo większe zagrożenie niż dotychczas.

Sprawdź: 400 plus na dziecko: nagroda pocieszenia od rządu? Niektórzy jednak dostaną aż 1500 zł

Pozytywna opinia amerykańskiej organizacji może się okazać kluczowa i wiążąca także dla polskiego systemu ochrony zdrowia. W Europie również trwają badania i analizy mające na celu bezpieczne dopuszczenie szczepionek przeciwko Covid-19 dla dzieci poniżej 12. roku życia. Jeden z doradców premiera w sprawach związanych z pandemią zwracał jednak ostatnio uwagę na to, że być może Polska nie będzie czekała na decyzję Europejskiej Agencji Leków, ale postanowi dopuścić szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi na podstawie danych z USA.

będziemy dążyć do tego, aby nie czekać na decyzję Unii Europejskiej, tylko wprowadzić to w Polsce jak najszybciej, korzystając z danych klinicznych, które już są dostępne, bo one są przekonujące.Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19

W Stanach dzieci w wieku 5-11 lat będą mogły zaczepić się już w przeciągu najbliższego miesiąc. Czy więc szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już niedługo rozpocznie się także w Polsce?

Zobacz też: Niemowlę po szczepieniu – co powinno zaniepokoić?
Zobacz też: Szczepienie w wieku 13 lat: Na co musisz oraz na co warto zaszczepić 13-latka?

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo