Zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów! Podstawą przyznania nie tylko kwarantanna dziecka “Rodzice skorzystają”

Z każdym dniem przybywa zamkniętych placówek z powodu wykrycia kolejnych zakażeń koronawirusem. W zależności od liczby zarażonych dyrektor decyduje o zamknięciu całej placówki lub tymczasowym zawieszeniu pracy jednej klasy lub oddziału. Wówczas uczniowie trafiają na nauczanie zdalne, ale nie wszyscy kierowani są również na kwarantannę. Tutaj pojawiał się więc problem z zasiłkiem opiekuńczym i zwolnieniem. Teraz zasady mają się zmienić. Na jakiej podstawie będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • ZUS zapowiada zmianę przepisów dotyczących przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły.
  • Od teraz prawo do zasiłku będą mieli także rodzice, których dziecko formalnie nie jest na kwarantannie, ale z powodu koronawirusa jego szkoła, przedszkole zostaną zamknięte lub jego klasa tymczasowo przejdzie na nauczanie zdalne.
  • Środki będą przysługiwać na dziecko do 8. roku życia, które nie może uczęszczać normalnie do szkoły, ale w systemie nie ma kwarantanny (np. w przypadku jeśli nie było obecne w placówce i nie miało bezpośredniego kontaktu z zarażonym).

ZUS ogłasza nowe zasady w sprawie zasiłku opiekuńczego

Wzrosty liczby zakażeń z ostatnich dni naturalnie przekładają się także na funkcjonowanie placówek oświaty. Każdego dnia w wielu szkołach i przedszkolach wykrywane jest kolejne ognisko wirusa, z powodu którego część uczniów musi trafić na kwarantannę, a wszyscy zmuszeni są rozpocząć nauczanie zdalne. Ta sytuacja przysparza mnóstwo problemów logistycznych i chaosu organizacyjnego nie tylko dla dyrektorów i nauczycieli, ale także rodzicom. Dzieciom, które z konieczności zostają wysłane na naukę w domu, trzeba zapewnić odpowiednią opiekę i nadzór, szczególnie jeśli są bardzo małe. Nie wszyscy mogą liczyć na pomoc dziadków. W takiej sytuacji niekiedy pojawia się kłopot.

Warto pamiętać, że dziecko na kwarantannie lub na izolacji domowej zgodnie z obowiązującymi przepisami traktowane jest jak chore, co oznacza, że rodzice ubezpieczeni w ZUS mają prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy i zwolnienie z pracy na ten okres.

Tutaj pojawiał się jednak niekiedy pewnie problem, ze względu na to, że przepisy nie były całkowicie jednoznaczne. Zdarzały się bowiem przypadki, kiedy z powodu dużego ogniska wirusa nagle na naukę zdalną kierowana była cała szkoła, ale nie wszyscy uczniowie mieli bezpośredni kontakt z zakażonym, lub nie byli tego dnia obecni na zajęciach. Wówczas nie byli oni w systemie objęci kwarantanną i ZUS nie wydawał przychylnych decyzji dla ubiegających się o zasiłek opiekuńczy. Teraz jednak ma się to zmienić. Urzędnicy ogłosili zmianę dotychczasowych zasad, a nowe zasady mają być korzystniejsze dla rodziców.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Zasiłek opiekuńczy – nie tylko na dziecko na kwarantannie

Po zmianie przepisów nie będzie już żadnych wątpliwości w kwestii przyznawania zasiłku opiekuńczego. Nowe zasady mówią o tym, że nawet jeśli formalnie dziecko nie jest na kwarantannie, ale jego szkoła, przedszkole lub klasa została tymczasowo zamknięta/zawieszona i skierowana na nauczanie zdalne z powodu ogniska wirusa, to rodzicowi będzie przysługiwało prawo do zasiłku opiekuńczego. O zasiłek na opiekę będą mogli się ubiegać rodzice zdrowego dziecka do 8. roku życia, który nie może uczęszczać do placówki, chociaż nie jest objęty kwarantanną.

Jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu)rzecznik ZUS Paweł Żebrowski (cytat za Bankier.pl)

Sprawdź też: Już jest! Zgoda na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku 5-11 lat! Kiedy ruszą zapisy?
Sprawdź też: Nauczanie zdalne grudzień 2021: “Nasze nastawienie się zmienia”
Sprawdź też: Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021? Ta informacja może zaskoczyć

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo