Zasiłek opiekuńczy według nowych przepisów! Podstawą przyznania nie tylko kwarantanna dziecka “Rodzice skorzystają”

Z każdym dniem przybywa zamkniętych placówek z powodu wykrycia kolejnych zakażeń koronawirusem. W zależności od liczby zarażonych dyrektor decyduje o zamknięciu całej placówki lub tymczasowym zawieszeniu pracy jednej klasy lub oddziału. Wówczas uczniowie trafiają na nauczanie zdalne, ale nie wszyscy kierowani są również na kwarantannę. Tutaj pojawiał się więc problem z zasiłkiem opiekuńczym i zwolnieniem. Teraz zasady mają się zmienić. Na jakiej podstawie będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • ZUS zapowiada zmianę przepisów dotyczących przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły.
  • Od teraz prawo do zasiłku będą mieli także rodzice, których dziecko formalnie nie jest na kwarantannie, ale z powodu koronawirusa jego szkoła, przedszkole zostaną zamknięte lub jego klasa tymczasowo przejdzie na nauczanie zdalne.
  • Środki będą przysługiwać na dziecko do 8. roku życia, które nie może uczęszczać normalnie do szkoły, ale w systemie nie ma kwarantanny (np. w przypadku jeśli nie było obecne w placówce i nie miało bezpośredniego kontaktu z zarażonym).

ZUS ogłasza nowe zasady w sprawie zasiłku opiekuńczego

Wzrosty liczby zakażeń z ostatnich dni naturalnie przekładają się także na funkcjonowanie placówek oświaty. Każdego dnia w wielu szkołach i przedszkolach wykrywane jest kolejne ognisko wirusa, z powodu którego część uczniów musi trafić na kwarantannę, a wszyscy zmuszeni są rozpocząć nauczanie zdalne. Ta sytuacja przysparza mnóstwo problemów logistycznych i chaosu organizacyjnego nie tylko dla dyrektorów i nauczycieli, ale także rodzicom. Dzieciom, które z konieczności zostają wysłane na naukę w domu, trzeba zapewnić odpowiednią opiekę i nadzór, szczególnie jeśli są bardzo małe. Nie wszyscy mogą liczyć na pomoc dziadków. W takiej sytuacji niekiedy pojawia się kłopot.

Warto pamiętać, że dziecko na kwarantannie lub na izolacji domowej zgodnie z obowiązującymi przepisami traktowane jest jak chore, co oznacza, że rodzice ubezpieczeni w ZUS mają prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy i zwolnienie z pracy na ten okres.

Tutaj pojawiał się jednak niekiedy pewnie problem, ze względu na to, że przepisy nie były całkowicie jednoznaczne. Zdarzały się bowiem przypadki, kiedy z powodu dużego ogniska wirusa nagle na naukę zdalną kierowana była cała szkoła, ale nie wszyscy uczniowie mieli bezpośredni kontakt z zakażonym, lub nie byli tego dnia obecni na zajęciach. Wówczas nie byli oni w systemie objęci kwarantanną i ZUS nie wydawał przychylnych decyzji dla ubiegających się o zasiłek opiekuńczy. Teraz jednak ma się to zmienić. Urzędnicy ogłosili zmianę dotychczasowych zasad, a nowe zasady mają być korzystniejsze dla rodziców.

Sprawdź: Kwarantanna dziecka – Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Zasiłek opiekuńczy – nie tylko na dziecko na kwarantannie

Po zmianie przepisów nie będzie już żadnych wątpliwości w kwestii przyznawania zasiłku opiekuńczego. Nowe zasady mówią o tym, że nawet jeśli formalnie dziecko nie jest na kwarantannie, ale jego szkoła, przedszkole lub klasa została tymczasowo zamknięta/zawieszona i skierowana na nauczanie zdalne z powodu ogniska wirusa, to rodzicowi będzie przysługiwało prawo do zasiłku opiekuńczego. O zasiłek na opiekę będą mogli się ubiegać rodzice zdrowego dziecka do 8. roku życia, który nie może uczęszczać do placówki, chociaż nie jest objęty kwarantanną.

Jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu)rzecznik ZUS Paweł Żebrowski (cytat za Bankier.pl)

Sprawdź też: Już jest! Zgoda na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku 5-11 lat! Kiedy ruszą zapisy?
Sprawdź też: Nauczanie zdalne grudzień 2021: “Nasze nastawienie się zmienia”
Sprawdź też: Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021? Ta informacja może zaskoczyć

Dodaj komentarz

Pandemia

Co z zasiłkiem opiekuńczym po 26 lipca?

Od wybuchu pandemii koronawirusa i zamknięcia przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych, rząd umożliwił wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Zasiłek mógł być przyznany rodzicom dzieci do lat 8. Od...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo