Kalendarz szczepień – sprawdź, kiedy i przeciwko czemu musisz zaszczepić swojego maluszka

Szczepienia w ostatnich czasach wzbudzają ogromne emocje wśród rodziców. Mają swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że szczepionki wywołują poważne skutki uboczne. Specjaliści przekonują jednak, że dużo bardziej niebezpieczne dla maluszka mogą być choroby, przeciwko którym szczepi się dziecko niż skutki samej szczepionki i zalecają szczepienie malucha zgodnie z kalendarzem szczepień.

Kalendarz szczepień – sprawdź, kiedy i przeciwko czemu musisz zaszczepić swojego maluszka
pixabay

Kalendarz szczepień

Szczepienia dzieli się na obowiązkowe, które są podawane maluszkom bezpłatnie, oraz zalecane, za które trzeba w Polsce zapłacić. Koniecznie dowiedz się, jakie szczepienia i kiedy należy przeprowadzić, aby nie przegapić odpowiedniego wieku dziecka.

Szczepienia w pierwszym roku życia dziecka

Od razu po urodzeniu dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy. Poza tym należy podać pierwszą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B, czyli wirusowemu zapaleniu wątroby. W drugim miesiącu życia maluszka należy podać drugą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B. Poza tym, obowiązkowe szczepienia w tym okresie życia dziecka to szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (pierwsza dawka), bakterii Haemophilus influenzae typu b (szczepienie zwane Hib, pierwsza dawka) oraz pneumokokom (pierwsza dawka). W czwartym miesiącu należy podać drugie dawki szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib oraz pneumokokom. To również czas na pierwszą dawkę szczepienia przeciwko polio.

U dzieci w wieku od 5 do 6 miesięcy podaje się trzecie dawki szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz Hib, a także drugą dawkę szczepionki przeciwko polio. Ostatnie szczepienie w pierwszym roku życia maluszka przeprowadza się, gdy ma on siedem miesięcy. Jest to trzecie szczepienie przeciwko WZW typu B.

Jeśli zdecydujesz się na podanie niemowlęciu szczepionek zalecanych, ale nie obowiązkowych, w pierwszym roku życia malec powinien zostać zaszczepiony przeciwko rotawirusom oraz meningokokom. Takie szczepienia można wykonywać, gdy dziecko ukończy dwa miesiące, a dokładny wiek dziecka powinien być określony na ulotce konkretnej szczepionki.

Sprawdź:  Pneumokoki: Szczepić czy nie szczepić?

Szczepienia w drugim roku życia dziecka

Gdy niemowlę ma trzynaście miesięcy, czyli niedługo po ukończeniu pierwszego roku życia, przeprowadza się szczepienia przeciwko odrze, śwince oraz różyczce. W tym okresie podawana jest pierwsza dawka tych szczepionek. W tym samym czasie podaje się trzecią dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom. Zalecanymi szczepieniami, które można przeprowadzić, gdy maluch ma trzynaście miesięcy, są szczepienia przeciwko ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz meningokokom.

Trzy miesiące później, czyli gdy dziecko ma szesnaście miesięcy, przeprowadza się szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (czwarta dawka), Hib (czwarta dawka), polio (trzecia dawka). Zalecane jest podanie drugiej dawki szczepionki przeciw ospie wietrznej.

Szczepienia: szósty rok życia dziecka

Aż do szóstego roku życia dziecka nie ma obowiązku podawania kolejnych szczepień. W szóstym roku życia podaje się pierwszą dawkę szczepionki przypominającej przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz polio.

Szczepienia po szóstym roku życia

Po tych obowiązkowych szczepieniach w szóstym roku życia dziecka, dopiero po trzech latach, czyli gdy maluch ma dziewięć lat, zaleca się zaszczepienie dziecka przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Najlepiej podać trzy dawki szczepionki w odstępach, które zaleci lekarz. Szczepienie można przeprowadzić również później, gdy dziecko jest starsze niż dziewięć lat. Szczepienie obowiązkowe należy przeprowadzić dopiero, gdy dziecko ma dziesięć lat. Podaje się wówczas dawkę przypominającą szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. W czternastym roku życia podaje się drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi, a w dziewiętnastym roku życia należy podać trzecią dawkę przypominającą tej samej szczepionki.

Oprócz tego, zaleca się, aby co roku szczepić dziecko przeciwko grypie. Szczepionka może zostać podana po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Przed podaniem każdej szczepionki dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza.

Sprawdź:  Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę

Dodaj komentarz

Newsy
"Cesarka była najleniwszą rzeczą jaką zrobiłam!" twierdzi aktorka Kate Hudson
W social mediach nie możesz liczyć na szybkie zapomnienie czy wybaczenie... zwłaszcza, gdy narazisz się społeczności matek. Przekonała się o tym gwiazda Hollywood, Kate Hudson. Matka dwójki dzieci nazwała swoje
Czytaj dalej
Zakupy
Kombinezon dziecięcy: jaki wybrać żeby był ciepły i wygodny?
Na dworze robi się już coraz zimniej i wielkimi krokami zbliża się jesień, a później zima, nadchodzi więc czas, aby zacząć się rozglądać za ciepłym ubrankiem dla dziecka. Świetnym rozwiązaniem
Czytaj dalej
Szczepienia Zdrowie dziecka
Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę
Ile trwa obrzęk po szczepieniu? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy wystarczy przygotować okład z sody? Sprawdź jak złagodzić ból po szczepieniu u niemowlaka. Odczyn poszczepienny czy NOP ? Wielu rodziców drży
Czytaj dalej
Szczepienia
Kalendarz szczepień 2019: zmiany! Co zmienia się w harmonogramie szczepień dzieci na 2019 rok?
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował kalendarz szczepień 2019. Zmiany dotyczą m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, odrze, śwince i różyczce oraz na pneumokoki. Jak wygląda kalendarz szczepień noworodków i dzieci na 2019?
Czytaj dalej
Szczepienia
Szczepionka MMR: odra, świnka, różyczka w jednym szczepieniu

Szczepionka MMR to szczepienie wykonywane u dzieci w wieku 13-14 miesięcy oraz w wieku 10 lat. Szczepionka MMR jest obowiązkowa w Polsce. I choć odra, świnka, różyczka może pojawić się
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Szczepienia
Meningokoki: Czym są meningokoki i czy należy się ich bać?
Jednym ze szczepień zalecanych, czyli nieobowiązkowych i płatnych, w polskim kalendarzu szczepień są meningokoki. Czym są? To niewielkie bakterie, które stosunkowo rzadko powodują choroby, jednak gdy trafią do organizmu z
Czytaj dalej