Co to jest Child Alert i jak działa ten system? Już po raz szósty pomaga policji w Polsce

Child Alert to specjalny system alarmowy, który uruchamia się w naprawdę wyjątkowych przypadkach. Po jego ogłoszeniu natychmiast wdrażane są odpowiednie procedury postępowania polegające przede wszystkim na ścisłej współpracy pomiędzy policją a mediami. Child Alert – jak dokładnie działa? W Polsce już sześć razy pomógł w odnalezieniu dziecka.

Child Alert – jak działa? Wyjątkowy system alarmowy pomaga policji

Child Alert to wyjątkowe narzędzie, które pomaga służbom w prowadzeniu skutecznych poszukiwań zaginionych dzieci. Specjalnie skonstruowany system pozwala na natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem mediów, tradycyjnych i społecznościowych. Wraz ze zdjęciem dziecka udostępniany jest także komunikat z opisem wyglądu, stroju oraz okoliczności zaginięcia.

O uruchomieniu procedury Child Alert decyduje policja. Po otrzymaniu zgłoszenia o zaginięciu funkcjonariusze oceniają, czy wszczęcie alarmu jest wskazane. Kryteria ogłaszania Child Alert wyglądają następująco:

  • W dniu zaginięcia dziecko nie miało jeszcze 18 lat.
  • Istnieje podejrzenie, że dziecko zostało porwane albo że jego życie lub zdrowie jest zagrożone.
  • Rodzic wyrazi zgodę na ogłoszenie alarmu.
  • Służby zakładają, że ogłoszenie alarmu może pomóc w odnalezieniu dziecka.
  • Policja dysponuje informacjami, które pomogą przygotować komunikat.

W momencie ogłoszenia alertu rozpoczynają się skoordynowane działania poszukiwawcze policji ze Strażą Graniczną Służbą Celną oraz mediami. Procedury są z góry ustalone, dlatego wszystko dzieje się bardzo szybko i sprawnie. Po uruchomieniu Child Alert tworzona jest specjalna linia pod numerem telefonu 995, na którą mogą dzwonić osoby mające jakieś informacje w sprawie.

Zobacz: Poszukiwana 11-letnia Wiktoria z Sosnowca odnaleziona! Policja wydała komunikat i odwołała Child Alert

Child Alert – ile razy w Polsce był uruchamiany?

Child Alert funkcjonuje w 16 krajach Unii Europejskiej, a w Polsce obowiązuje od listopada 2013 roku. Od momentu wprowadzenia uruchomiono go sześciokrotnie: w kwietniu i listopadzie 2015, w marcu 2019, w lutym 2020, w listopadzie 2022 oraz całkiem niedawno – na początku sierpnia 2023 roku, kiedy zaginęła 11-letnia Wiktoria z Sosnowca. Wszystkie dzieci poszukiwane z pomocą alertu zostały szczęśliwie odnalezione.

Sprawdź: Najnowsze ustalenia w sprawie tragedii na promie szokują. Problemy w tej rodzinie trwały od lat? “Niepokoił nas stan mamy”

Czytelnicy pytają o procedury alarmowe

Child Alert w Polsce przypadki – ile ich było?

W sumie alertu użyto w Polsce dotychczas sześć razy.

Child Alert – co to?

Specjalny system alarmowy, który pozwala na skoordynowane działanie służb i mediów w celu odnalezienia zaginionego dziecka – polega przede wszystkim na błyskawicznym rozpowszechnieniu wizerunku dziecka wraz z najważniejszymi danymi.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo