Jak kroić winogrona dla dzieci? To ważniejsze, niż mogłoby się wydawać

Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, jak ogromne korzyści płyną z regularnego spożywania warzyw i owoców. To niewyczerpane źródło niezwykle cennych dla organizmu składników odżywczych i witamin, dlatego tak ważne jest, aby zachęcać do jedzenia także dzieci. Trzeba jednak pamiętać, aby dostosować pożywienie do wieku dziecka i podać je w odpowiedni sposób. Zjedzenie zbyt dużego kawałka jabłka czy połknięcie winogrona w całości może prowadzić do niebezpiecznego zadławienia. Jak kroić winogrona dla dzieci? Od kiedy winogrona dla niemowlaka?

Jak kroić winogrona dla dzieci?

Każdy z nas może zakrztusić się kawałkiem jedzenia, ale w przypadku dzieci jest to szczególnie duże zagrożenie. Zwykle reakcją obronną organizmu jest kaszel, który pomaga pozbyć się intruza z dróg oddechowych. Nie zawsze jednak to się udaje i wówczas może dojść do ich zatkania, co stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

Aby unikać ryzyka, lepiej podawać dziecku jedzenie w mikroporcjach, które swobodnie pogryzie lub po prostu bez przeszkód połknie. Dotyczy to również owoców, w tym truskawek, malin czy winogron. Chociaż wydają się na tyle miękkie, że nie powinny stanowić problemu, to jednak mogą doprowadzić do tragedii.

Specjaliści w dziedzinie żywienia dzieci oraz lekarze pediatrzy zalecają, aby podawać dziecku winogrona pokrojone – nawet nie na połówki, ale dla bezpieczeństwa – na ćwiartki. To samo dotyczy innych produktów – wiśni, czereśni, truskawek, a także pomidorków koktajlowych. Dzięki temu maluch będzie mógł spokojnie i ze smakiem zajadać swoje ulubione owoce i warzywa.

Zobacz: Czy dzieci mogą jeść rabarbar? To niepozorne warzywo kryje zaskakujące właściwości

Jak podawać winogrona niemowlakowi?

Winogrona można zacząć podawać dziecku w momencie, gdy zaczęło już spożywać pokarmy stały, najczęściej w okolicach 10. miesiąca życia. W przypadku niemowląt bezwględnie należy jednak owoce pokroić na drobne kawałki – minimum ćwiartki, a w przypadku większych owoców, nawet drobniej.

Sprawdź: Trujący cis: jak bardzo jest szkodliwy? Jakie są objawy zatrucia cisem?

Czy możliwe jest zakrztuszenie winogronem?

Zadławienie winogronem jest jak najbardziej możliwe i raz na jakiś czas słyszymy niestety o tragicznych finałach takiego wypadku. Do takiego dramatu doszło niedawno w jednym z przedszkoli w Rzeszowie. Według wstępnych informacji 3-letnie dziecko miało zakrztusić się owocem, ponoć właśnie winogronem. Mimo udzielenia natychmiastowej pomocy i reanimacji chłopca nie udało się uratować.

Zobacz: Od kiedy chrupki kukurydziane dla niemowląt?

Rodzice pytają, jak kroić winogrona dla dzieci

Winogrona od którego miesiąca?

Winogrona i inne owoce można podawać w momencie, gdy dziecko spożywa już pokarmy stałe, czyli najczęściej w okolicach 10. miesiąca życia lub nieco później.

Od kiedy winogron dla niemowlaka?

Dopiero w momencie, gdy dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe.

Zakrztuszenie winogronem Rzeszów – co się stało?

3-letnie dziecko zmarło w przedszkolu, mimo reanimacji. Prawdopodobną przyczyną śmierci było zadławienie właśnie winogronem.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo