Puszyste faworki na dwa sposoby [sprawdzone przepisy]

Tuż obok pączków, nieodłączną tradycją tłustego czwartku są właśnie faworki. Puszyste, złociste i miękkie smakują wyśmienicie, ich przygotowanie jest mniej czasochłonne niż pączków, a dla niedoświadczonej gospodyni – także łatwiejsze. Uwielbiamy zajadać się tym przysmakiem, ale zwykle kupujemy go w piekarniach lub cukierniach. W tym roku zaskocz swoich bliskich pysznymi, domowymi faworkami. Jak je przygotować? Poniżej sprawdzony przepis na faworki: miękkie i puszyste, z drożdżami oraz bez nich.

Prosty przepis na miękkie i puszyste faworki bez drożdży

Ciasto smażone kojarzy nam się przede wszystkim z drożdżami. To podstawowy składnik pysznych domowych pączków. Drugim smażonym przysmakiem są faworki. Tutaj przepis na chrusty przewiduje użycie proszku do pieczenia, więc smażymy je bez udziału drożdży. Mamy sprawdzony przepis na klasyczne faworki, który zamieszczamy poniżej.

Składniki na chruściki (puszyste, bez drożdży i z proszkiem do pieczenia)

Jak zrobić chrusty? Aby przygotować mięciutkie faworki bez drożdży, musimy zacząć od skompletowania wszystkich niezbędnych składników. Co będzie nam potrzebne? Lista nie jest zbyt długa:

  • mąka pszenna – dwie szklanki,
  • żółtka kurzych jaj – siedem,
  • proszek do pieczenia – jedna łyżeczka,
  • śmietana 12 procent – 200 g,
  • cukier waniliowy – jedna łyżeczka.

Powyższe składniki posłużą do przygotowania ciasta na najlepsze faworki bez drożdży. Dodatkowo będziesz potrzebować cukru pudru do posypania (wedle własnego uznania) i litr oleju do smażenia. Dlaczego aż litr? Ponieważ faworki muszą swobodnie pływać na powierzchni tłuszczu. Miękkie i puszyste faworki krok po kroku.

Składniki na ciasto są już na stole. Jak przygotować puszyste faworki ze śmietaną? W pierwszej kolejności przesiewamy mąkę do miski i dodajemy wszystkie żółtka. W dalszej kolejności, do naczynia wsypujemy cukier waniliowy i wlewamy przygotowaną śmietanę. Teraz możemy przystąpić do zagniatania składników. Jak długo powinna trwać ta czynność? Ciasto na faworki zagniatamy aż do uzyskania jednolitej i gładkiej konsystencji. Gdy poszczególne składniki połączą się, przez 5 minut uderzamy ciastem o stolnicę. Teraz musimy mu pozwolić nieco się ochłodzić. Przykrywamy masę czystą ściereczką i wstawiamy do lodówki, mniej więcej na 15 minut

Gdy ciasto będzie już odpowiednio chłodne, należy je rozwałkować. Optymalna grubość to mniej więcej pół centymetra. Gdy placek są już gotowy, dzielimy go na dwie równe części i posypujemy niewielką ilością mąki.

Teraz możemy przystąpić do wycinania faworków. Ciasto kroimy na 10- centymetrowe paski (optymalna szerokość to 3 centymetry). Każdy z nich nacinamy w środkowej części. Przez nacięcie przekładamy jeden koniec, następnie delikatnie rozciągamy i formujemy, w taki sposób, żeby powstał charakterystyczny splot faworka. Gotowe paski odkładamy i przykrywamy (to zapobiegnie wyschnięciu ciasta). 

Faworki wrzucamy do rozgrzanego tłuszczu i zmniejszamy płomień palnika. Czekamy aż ciasto zarumieni się z obu stron. Gotowe faworki wykładamy na ręcznik kuchenny. Gdy przestygną, posypujemy je cukrem pudrem. 

Sprawdź: Wszystko na temat tłustego czwartku

Przepis na puszyste chruściki drożdżowe

Nie można nie wspomnieć, że wszystkie walory klasycznych faworków można łatwo połączyć z wyśmienitym smakiem ciasta drożdżowego. Pulchne faworki drożdżowe są prawie tak samo łatwe w przygotowaniu, jak ich klasyczna wersja.

Składniki na puszyste faworki drożdżowe:

Ponownie, zaczynamy od skompletowania wszystkich składników:

  • cukier – dwie łyżki,
  • mąka tortowa – dwie szklanki,
  • spirytus – jedna łyżka,
  • jajka – dwa,
  • roztopione masło – 80 g,
  • ciepłe mleko – 200 ml,
  • suche drożdże – 8 g.

Będziemy także potrzebować oleju do smażenia (1 litr) i cukru pudru do posypania faworków. Drożdżowe faworki krok po kroku.

Jak zrobić faworki? W pierwszej kolejności przesiewamy mąkę do dużej miski. Następnie dodajemy drożdże, jajka (delikatne roztrzepane), mleko, cukier i spirytus. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy część roztopionego masła i wyrabiamy ciasto. Gdy masa wchłonie cały tłuszcz, dodajemy kolejną porcję. Ciasto przykrywamy czystą ściereczką lub owijamy folią spożywczą i odstawiamy do ciepłego miejsca, na 60-90 minut. Gdy już zwiększy swoją objętość, rozwałkowujemy je na posypanej mąką stolnicy, aż do uzyskania placka o grubości 0,5 cm. Wycinamy i smażymy faworki, tak samo, jak w poprzednim przepisie. 

Rodzice pytają o puszyste faworki

Co zrobić, żeby faworki były miękkie?

Złocisty kolor faworków i ich miękka, delikatna struktura, to zasługa dużej ilości żółtek. Niestety, czasami zdarza się, że smażone ciasto przypala się, przez co wychodzi twarde, albo odwrotnie – przesiąknięte tłuszczem. Na szczęście, takich niespodzianek można łatwo uniknąć:

  • nie przesadzaj z cukrem – to właśnie cukier jest najczęstszą przyczyną przypalania się ciasta, więc trzymaj się proporcji podanych w przepisie,
  • nie zapominaj o spirytusie – dodatek spirytusu uchroni ciasto przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu,
  • pamiętaj o rozgrzaniu tłuszczu do właściwej temperatury – jeżeli temperatura tłuszczu będzie zbyt niska, ciasto nasiąknie, natomiast zbyt wysoka temperatura doprowadzi do jego przypalenia,
  • po usmażeniu faworków, odsącz tłuszcz – w tym celu wystarczy równomiernie rozłożyć je na ręczniku kuchennym.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo