Skala Bishopa: co to jest?

Skala Bishopa to określenie, z którymi kobiety spotykają się po raz pierwszy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy są w ciąży. Skala Bishopa jest to tak zwany położniczy indeks prognostyczny. Określa, czy szyjka macicy jest już gotowa do porodu naturalnego. Co dokładnie podlega ocenie i jaka jest skala?

Szyjka macicy

Szyjka macicy to jej dolna część, która łączy macicę z pochwą. Jest to wąski kanał, który zamyka macicę. Zmienia się on w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. W dni niepłodne szyjka macicy jest twarda i zamknięta. Ujście na jej końcu otwiera się w miarę zbliżania dni płodnych, by w czasie jajeczkowania ułatwić plemnikom ich dalszą drogę. To właśnie tędy plemniki dostają się do macicy, by napotkać dalej na swoje jajo gotowe do zapłodnienia.

Szyjka macicy wydziela śluz, po którego konsystencji można poznać, w jakim czasie cyklu właśnie znajduje się kobieta. Ten w dni niepłodne jest gęsty i lepki. Zamyka ujście szyjki macicy. Zmienia się on w miarę zbliżania do dni płodnych. Wtedy staje się bardzo śliski, rozciągliwy jak białko surowego jajka. Jest pełen wartości odżywczych, które przedłużą żywotność plemników, gdy te znajdą się we wnętrzu pochwy i szyjki macicy, a wszystko po to, by doszło do zapłodnienia. Gdy to nastąpi, ujście szyjki macicy zostanie zabezpieczone przez czop śluzowy, który przez następne miesiące będzie chronił płód przed drobnoustrojami i bakteriami mogącymi przedostać się z zewnątrz do wnętrza macicy.

Szyjką macicy maluch w chwili porodu przedostaje się na świat i to właśnie po jej wyglądzie można określić, czy moment ten jest już blisko.

Skala dojrzałości szyjki macicy według Bishopa

Gdy ciąża zbliża się ku końcowi, szyjka macicy zaczyna dojrzewać. Oznacza to, że przygotowuje się ona do porodu. Zaczyna się powoli rozwierać, by umożliwić dziecku przyjście na świat. W ocenie szyjki pomaga skala Bishopa. Ocenia się ją wtedy pod czterema względami i z uwagi na charakterystyczne objawy, każdą cechę odpowiednio ocenia. Im więcej punktów, tym lepsze przygotowanie szyjki do porodu i oznacza to, że zbliża się on wielkimi krokami.

Skala bishopa tabelka

Przede wszystkim ocenie podlega pozycja szyjki macicy. Gdy jest skierowana ku kości krzyżowej, przyznawany jest jeden punkt. Dwa punkty są przyznawane, gdy szyjka macicy znajduje się w pobliżu osi kanału rodnego. Trzy punkty są, gdy szyjka jest już w osi kanału rodnego.

Następnie analizie podlega rozwarcie ujścia zewnętrznego. Gdy jest ono zamknięte przyznawany jest jeden punkt. Dwa punkty są za rozwarcie na 1-2 centymetry, a trzy, gdy rozwarcie jest na 2-3 centymetry.

Następnie sprawdza się, czy szyjka uległa skróceniu. Jeśli ma ona ok. 2 centymetry jest jeden punkt. Jeśli mierzy sobie około centymetra, przyznawane są dwa punkty. Gdy jest już zanikająca – punktów jest trzy.

Ostatnią rzeczą sprawdzaną przy skali Bishopa jest konsystencja szyjki macicy. Gdy jest ona całkiem twarda, przyznawany jest jeden punkt. Gdy zaczyna mięknąć i jest średniej twardości – punktów jest dwa. Gdy jest całkowicie miękka, przyznawane są trzy punkty.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo