Ulga na dziecko – do ilu lat? Nie wszyscy rodzice mogą z niej skorzystać. Jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga prorodzinna od lat jest najczęściej stosowaną w zeznaniach podatkowych Polaków. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego – koszty związane z wychowaniem dzieci są bardzo wysokie i stale rosną, a dzięki odliczeniu można sporo zyskać. Aby jednak skorzystać z ulgi, trzeba spełniać określone warunki. Kto może odliczyć ulgę na dzieci? Ile wynosi zwrot podatku na dziecko? Ulga na dziecko 2023/2024 – do ilu lat?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, a także rodzicom zastępczym.
  • Z odliczenia można skorzystać na dzieci małoletnie, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (niezależnie od wieku) oraz na dzieci pełnoletnie do 25. roku życia pod warunkiem, że się uczą, a ich dochody nie przekroczyły 3089 zł rocznie.
  • Wysokość ulgi zależy od liczby dzieci i wynosi: za jedno dziecko - 1.112,04 zł/rok,
  • za drugie dziecko – 1.112,04 zł/rok, za trzecie dziecko – 2.000,04 zł/rok, za czwarte i każde kolejne dziecko – 2700,00 zł/rok.

Ulga podatkowa na dzieci 2024

Prawo do skorzystania z ulgi na dzieci mają nie tylko rodzice, ale także opiekunowie prawni oraz rodzice zastępczy. Osoby, które chcą uzyskać zwrot, muszą jednak rzeczywiście wykonywać władzę rodzicielską, tj. zajmować się opieką nad pociechami i ponosić związane z nią koszty. Samo posiadanie władzy rodzicielskiej czy płacenie alimentów nie uprawnia do pozwala na odliczenie.

Ulga na dziecko przysługuje jednak wyłącznie osobom, których dochody podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej.

Z ulgi nie możesz natomiast skorzystać, jeżeli uzyskujesz wyłącznie dochody:

  • opodatkowane 19% podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej,
  • opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).

Ulga na dziecko 2023 – do ilu lat?

Rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na każde dziecko do 18. roku życia oraz każdą pociechę (niezależnie od wieku), która posiada orzeczenie o niepełnosprawności i otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Przepisy pozwalają również zastosować odliczenie na dziecko pełnoletnie do momentu ukończenia przez nie 25. roku życia pod warunkiem, że nadal się uczy, a jego roczne dochody podlegające opodatkowaniu nie przekroczyły 3089 złotych.

Ulga przysługuje na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 16 061,28 zł rocznie brutto.

Zobacz: Ulga na internet – co ile lat można ją odliczyć? Trzeba uważać, aby nie stracić pieniędzy

Ulga na dzieci: ile wynosi?

Wysokość przysługującej ulgi zależy od liczby dzieci w rodzinie. Rodzice jednego dziecka mogą liczyć na odliczenie wynoszące 1112,04 zł za rok, przy dwójce dzieci będzie to w sumie 2224,08 zł za rok, a przy trójce – 4224,12 złotych. Na czwarte i każde kolejne dziecko rodzice mogą uzyskać odliczenie w wysokości po 2700 zł za rok.

  • pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
  • drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
  • trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
  • czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Mama, Finanse

Pieniądze na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy i pieniądze? Urlop wychowawczy pozwala w pełni poświęcić czas dziecku, jednak wielu rodziców zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze. Oto kilka faktów, które warto znać,...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general