Rumień zakaźny u dzieci. Jak go rozpoznać? Objawy mogą wprowadzać rodziców w błąd rumien

Rumień zakaźny u dzieci. Jak go rozpoznać? Objawy mogą wprowadzać rodziców w błąd

Rumień zakaźny to jedna z tych chorób, które często atakują we wczesnym dzieciństwie, chociaż dorośli również mogą zarazić się tym wirusem. Chociaż jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest czerwona wysypka, to początkowe symptomy mogą być mylące i wskazywać na inne schorzenia. Jak rozpoznać rumień zakaźny u dzieci? Jakie daje objawy?

Rumień zakaźny u dzieci – jakie objawy?

Nazwa choroby sugeruje, że powinniśmy zwracać uwagę na objawy przede wszystkim skórne. Okazuje się jednak, że symptomy rumienia bywają dosyć mylące. Pierwszy etap rozwoju zakażenia przypomina bardziej objawy zwykłej infekcji, ponieważ obserwuje się wówczas:

  • gorączkę lub stan podgorączkowy,
  • obniżenie samopoczucia,
  • bóle głowy i mięśni, 
  • ból gardła i zaczerwienienie gardła,
  • katar i kaszel,
  • brak apetytu,
  • nudności.

Te objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni, a potem stopniowo ustępują. Właśnie w tym momencie dziecko może wydawać się już zupełnie zdrowe, a w rzeczywistości rumień dopiero się rozwija. Po tym okresie na twarzy może pojawić się rumień na policzkach. W kolejnych dniach wysypka i zaczerwienienie skóry może pojawić się także na ramionach, klatce piersiowej, na nogach i pośladkach. Rumień kształtem przypomina koronkę, ale – co ciekawe – nie pojawia się stopach i dłoniach. 

Wysypka powinna ustąpić po około tygodniu, ale zdarza się, że utrzymuje się dłużej.

Zobacz: Wirus RSV u dzieci! Objawy choroby mogą być bardzo niebezpieczne. Jak je rozpoznać?

Jak wygląda leczenie rumienia?

Rumień leczy się objawowo, ponieważ jest to choroba wywoływana przez wirus i dlatego nie stosuje się żadnych antybiotyków. Chory powinien jednak dużo odpoczywać, wysypiać się i dbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Doraźnie można brać również tabletki przeciwbólowe i na obniżenie temperatury.

Zakażenie wirusem rumienia nie jest szczególnie niebezpieczne. Może jednak okazać się groźne dla kobiet w ciąży, ponieważ zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu, a może nawet doprowadzić do poronienia. Na ostry przebieg choroby są narażone się także osoby cierpiące z powodu złej budowy hemoglobiny.

Sprawdź też: