Lekcje w szkołach są skracane lub odwoływane przez upały. Które szkoły zdecydowały się na taki krok i co na to przepisy?

Choć do wakacji jeszcze 1,5 tygodnia, już teraz upały nie odpuszczają. Dziś w niektórych rejonach kraju słupki rtęci mają wskazać nawet do 33 stopni. A to nie koniec! W nadchodzących dniach może być jeszcze cieplej! Czy dyrektorzy szkół mogą odwołać lub skrócić lekcje w czasie upałów?

Lekcje w szkołach są skracane lub odwoływane przez upały. Które szkoły zdecydowały się na taki krok i co na to przepisy?
  • Dyrektorzy szkół muszą podjąć środki zaradcze, które umożliwią uczniom kontynuowanie nauki podczas upałów.
  • W wyjątkowych przypadkach lekcje mogą być skrócone z powodu upałów do 30 minut. Na taki krok zdecydowało się kilka szkół w Polsce.
  • Dyrektor za zgodą organu zarządzającego szkołą może też odwołać lekcje.

Upały a lekcje: przepisy prawa

Upały nie są wprost wymienione w żadnej podstawie prawnej, jako czynnik wpływający na skrócenie lub zawieszenie lekcji w szkole. Niemniej obowiązkiem dyrektorów szkół jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i mogą oni zawiesić lub skrócić lekcje, jeśli w obrębie szkoły występują czynniki mogące zagrozić zdrowiu uczniów. A za takie czynniki można uznać bardzo wysokie temperatury.

Zanim dyrektor szkoły wyda decyzję o odwołaniu lekcji podczas upałów, ma obowiązek podjąć działania zaradcze mające na celu zapewnienie uczniom właściwych warunków. Szkoła powinna więc zostać wyposażona w rolety lub żaluzje, wiatraki, klimatyzatory oraz dystrybutor wody pitnej dostępny bez ograniczeń dla uczniów.

Upały: zawieszone zajęcia i skrócone lekcje

W uzasadnionych wypadkach podczas upałów dyrektor szkoły może zdecydować się na skrócenie lekcji do 30 minut pod warunkiem zachowania ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć edukacyjnych zaplanowanych w tygodniowym harmonogramie lekcji. O czasie trwania zajęć dydaktycznych w klasach I-III szkoły podstawowej decydują w tym wypadku nauczyciele. Za zgodą organu prowadzącego szkołę dyrektor może również w skrajnych przypadkach zawiesić zajęcia na czas określony.

Dotychczas ze swoich uprawnień skorzystali dyrektorzy jedynie wybranych szkół w Polsce.

Wiemy, że są też takie szkoły na terenie Wielkopolski. Kurator zawsze zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci, a w tym przypadku skrócenie zajęć może tylko sprzyjać efektywnej nauce. Dyrektor z powodu upału może nawet zawiesić lekcje – mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.Już wcześniej były sytuacje, że na drugim piętrze uczniowie czuli się słabo i potrzebna była pomoc pielęgniarki – informowała „Dziennik Zachodni” Dorota Bens ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku, w której ze względu na upały zdecydowano się skrócić lekcje do 30 minut.

Jak przetrwać upały (nie tylko) w szkole?

Podczas upałów należy bezwzględnie przestrzegać zasad opracowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

  • nie należy wychodzić na dwór, jeśli nie jest to koniecznie,
  • należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu,
  • trzeba pić dużo wody oraz niesłodzonych napoi,
  • nie wolno wychodzić z domu bez nakrycia głowy,
  • należy codziennie stosować kremy z filtrem,
  • w ciągu dnia należy zasłonić i zamknąć okna, a w nocy wietrzyć,
  • w upały warto sięgnąć po lekką i przewiewną odzież w jasnych kolorach.

Jeśli zauważysz u dziecka objawy przegrzania organizmu, takie jak przyspieszony oddech, wysoka temperatura, nudności, zawroty głowy oraz dreszcze, bezwzględnie dzwoń na pogotowie.

Rodzice pytają o lekcje w szkole podczas upałów:

Kiedy dyrektor może odwołać lub skrócić lekcje z powodu upałów?

Jest to możliwe jedynie w uzasadnionych wypadkach, gdy inne działania zaradcze zawiodą.

Na jakich zasadach są skrócone lekcje w czasie upału?

Lekcje mogą być skrócone do 30 minut z zachowaniem ich dotychczasowego rozkładu. W przypadku pierwszych trzech klas podstawówki, o kolejności przerabianych tematów decyduje nauczyciel.

Zobacz też: Niemowlę a upały. Jak pomóc dziecku przetrwać gorące dni?


Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz.69, z póź.zm.).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649, z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
300+ na wyprawkę szkolną otrzymacie również w tym roku. Komu przysługuje w 2019 roku? Kiedy złożyć wniosek?
300+ na dziecko będzie przyznawane również w tym roku. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu nie zostanie ustanowiona nowa ustawa, a 300 zł na dziecko nadal będzie wypłacane na podstawie rozporządzenia. Program
Czytaj dalej
Newsy Upały
Upały: Dziadek zostawił 4-latkę w nagrzanym samochodzie. Wezwany przez policję powiedział, że "najpierw musi dokończyć zakupy"
Wczoraj około godziny 16:00 na parkingu jednego z łódzkich supermarketów zauważono zamkniętą w samochodzie 4-latkę. Z nieba lał się żar, a według świadków dziewczynka spędziła w samochodzie co najmniej 20
Czytaj dalej
Upały
Odwodnienie u dziecka: Kiedy udać się do szpitala? Przyczyny, objawy i skutki odwodnienia
Okres wirusówek trwa w najlepsze. Biegunka, wymioty, brak apetytu, nadmierna potliwość. To wszystko może doprowadzić do odwodnienia. Sprawdź jakie są objawy odwodnienia, jakie leki zastosować oraz kiedy udać się do
Czytaj dalej
Porady Kulinarne Upały
Lemoniada – zdrowy sposób na orzeźwienie podczas upałów
Lemoniada z cytryną, arbuzem lub truskawkami - niezależnie od tego, z czego ją zrobisz, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na orzeźwienie podczas upałów. Dlaczego warto pić lemoniadę? Lemoniada dostarcza naszemu organizmowi witaminy
Czytaj dalej
Upały
Upały a niemowlę: Jak pomóc niemowlakowi w upały?
Upał – zwłaszcza trwający wiele dni – męczy każdego. Szukamy wtedy cienia, więcej pijemy, lżej się ubieramy. Organizm niemowlęcia nie potrafi obronić się przed wysoką temperaturą tak jak nasz, dlatego
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt Upały
Woda do picia: z kranu, filtrowana, a może butelkowana?
Spór o to, jaka jest najlepsza woda do picia nie ustaje! Według wielu osób, woda z kranu nie nadaje się do spożycia bezpośrednio po nalaniu do szklanki i zamiast tego
Czytaj dalej