Lekcje w szkołach są skracane lub odwoływane przez upały. Które szkoły zdecydowały się na taki krok i co na to przepisy?

Choć do wakacji jeszcze 1,5 tygodnia, już teraz upały nie odpuszczają. Dziś w niektórych rejonach kraju słupki rtęci mają wskazać nawet do 33 stopni. A to nie koniec! W nadchodzących dniach może być jeszcze cieplej! Czy dyrektorzy szkół mogą odwołać lub skrócić lekcje w czasie upałów?

Lekcje w szkołach są skracane lub odwoływane przez upały. Które szkoły zdecydowały się na taki krok i co na to przepisy?
  • Dyrektorzy szkół muszą podjąć środki zaradcze, które umożliwią uczniom kontynuowanie nauki podczas upałów.
  • W wyjątkowych przypadkach lekcje mogą być skrócone z powodu upałów do 30 minut. Na taki krok zdecydowało się kilka szkół w Polsce.
  • Dyrektor za zgodą organu zarządzającego szkołą może też odwołać lekcje.

Upały a lekcje: przepisy prawa

Upały nie są wprost wymienione w żadnej podstawie prawnej, jako czynnik wpływający na skrócenie lub zawieszenie lekcji w szkole. Niemniej obowiązkiem dyrektorów szkół jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i mogą oni zawiesić lub skrócić lekcje, jeśli w obrębie szkoły występują czynniki mogące zagrozić zdrowiu uczniów. A za takie czynniki można uznać bardzo wysokie temperatury.

Zanim dyrektor szkoły wyda decyzję o odwołaniu lekcji podczas upałów, ma obowiązek podjąć działania zaradcze mające na celu zapewnienie uczniom właściwych warunków. Szkoła powinna więc zostać wyposażona w rolety lub żaluzje, wiatraki, klimatyzatory oraz dystrybutor wody pitnej dostępny bez ograniczeń dla uczniów.

Upały: zawieszone zajęcia i skrócone lekcje

W uzasadnionych wypadkach podczas upałów dyrektor szkoły może zdecydować się na skrócenie lekcji do 30 minut pod warunkiem zachowania ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć edukacyjnych zaplanowanych w tygodniowym harmonogramie lekcji. O czasie trwania zajęć dydaktycznych w klasach I-III szkoły podstawowej decydują w tym wypadku nauczyciele. Za zgodą organu prowadzącego szkołę dyrektor może również w skrajnych przypadkach zawiesić zajęcia na czas określony.

Dotychczas ze swoich uprawnień skorzystali dyrektorzy jedynie wybranych szkół w Polsce.

Wiemy, że są też takie szkoły na terenie Wielkopolski. Kurator zawsze zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci, a w tym przypadku skrócenie zajęć może tylko sprzyjać efektywnej nauce. Dyrektor z powodu upału może nawet zawiesić lekcje – mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.Już wcześniej były sytuacje, że na drugim piętrze uczniowie czuli się słabo i potrzebna była pomoc pielęgniarki – informowała “Dziennik Zachodni” Dorota Bens ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku, w której ze względu na upały zdecydowano się skrócić lekcje do 30 minut.

Jak przetrwać upały (nie tylko) w szkole?

Podczas upałów należy bezwzględnie przestrzegać zasad opracowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

  • nie należy wychodzić na dwór, jeśli nie jest to koniecznie,
  • należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu,
  • trzeba pić dużo wody oraz niesłodzonych napoi,
  • nie wolno wychodzić z domu bez nakrycia głowy,
  • należy codziennie stosować kremy z filtrem,
  • w ciągu dnia należy zasłonić i zamknąć okna, a w nocy wietrzyć,
  • w upały warto sięgnąć po lekką i przewiewną odzież w jasnych kolorach.
Sprawdź:  Wysokość alimentów 2019: od czego zależy? Sprawdź najważniejsze zmiany dotyczące alimentów!

Jeśli zauważysz u dziecka objawy przegrzania organizmu, takie jak przyspieszony oddech, wysoka temperatura, nudności, zawroty głowy oraz dreszcze, bezwzględnie dzwoń na pogotowie.

Rodzice pytają o lekcje w szkole podczas upałów:

Kiedy dyrektor może odwołać lub skrócić lekcje z powodu upałów?

Jest to możliwe jedynie w uzasadnionych wypadkach, gdy inne działania zaradcze zawiodą.

Na jakich zasadach są skrócone lekcje w czasie upału?

Lekcje mogą być skrócone do 30 minut z zachowaniem ich dotychczasowego rozkładu. W przypadku pierwszych trzech klas podstawówki, o kolejności przerabianych tematów decyduje nauczyciel.

Zobacz też: Niemowlę a upały. Jak pomóc dziecku przetrwać gorące dni?


Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz.69, z póź.zm.).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649, z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
300+ na wyprawkę szkolną otrzymacie również w tym roku. Komu przysługuje w 2019 roku? Kiedy złożyć wniosek?
300+ na dziecko będzie przyznawane również w tym roku. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu nie zostanie ustanowiona nowa ustawa, a 300 zł na dziecko nadal będzie wypłacane na podstawie rozporządzenia. Program
Czytaj dalej
Newsy Upały
Upały: Dziadek zostawił 4-latkę w nagrzanym samochodzie. Wezwany przez policję powiedział, że "najpierw musi dokończyć zakupy"
Wczoraj około godziny 16:00 na parkingu jednego z łódzkich supermarketów zauważono zamkniętą w samochodzie 4-latkę. Z nieba lał się żar, a według świadków dziewczynka spędziła w samochodzie co najmniej 20
Czytaj dalej
Newsy Upały
Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie! Problem, który wraca co roku
Temperatura rośnie, a wraz z nią wzrasta liczba policyjnych i obywatelskich interwencji związanych z pozostawieniem dzieci w nagrzanych samochodzie. Jak co roku mundurowi przypominają: wysoka temperatura w zamkniętym pojeździe może
Czytaj dalej
Upały
Odwodnienie u dziecka: Kiedy udać się do szpitala? Przyczyny, objawy i skutki odwodnienia
Okres wirusówek trwa w najlepsze. Biegunka, wymioty, brak apetytu, nadmierna potliwość. To wszystko może doprowadzić do odwodnienia. Sprawdź jakie są objawy odwodnienia, jakie leki zastosować oraz kiedy udać się do
Czytaj dalej
Porady Kulinarne Upały
Lemoniada – zdrowy sposób na orzeźwienie podczas upałów
Lemoniada z cytryną, arbuzem lub truskawkami - niezależnie od tego, z czego ją zrobisz, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na orzeźwienie podczas upałów. Dlaczego warto pić lemoniadę? Lemoniada dostarcza naszemu organizmowi witaminy
Czytaj dalej
Upały
Upały a niemowlę: Jak pomóc niemowlakowi w upały?
Upał – zwłaszcza trwający wiele dni – męczy każdego. Szukamy wtedy cienia, więcej pijemy, lżej się ubieramy. Organizm niemowlęcia nie potrafi obronić się przed wysoką temperaturą tak jak nasz, dlatego
Czytaj dalej