Choć do wakacji jeszcze 1,5 tygodnia, już teraz upały nie odpuszczają. Dziś w niektórych rejonach kraju słupki rtęci mają wskazać nawet do 33 stopni. A to nie koniec! W nadchodzących dniach może być jeszcze cieplej! Czy dyrektorzy szkół mogą odwołać lub skrócić lekcje w czasie upałów?
- Dyrektorzy szkół muszą podjąć środki zaradcze, które umożliwią uczniom kontynuowanie nauki podczas upałów.
- W wyjątkowych przypadkach lekcje mogą być skrócone z powodu upałów do 30 minut. Na taki krok zdecydowało się kilka szkół w Polsce.
- Dyrektor za zgodą organu zarządzającego szkołą może też odwołać lekcje.
Upały a lekcje: przepisy prawa
Upały nie są wprost wymienione w żadnej podstawie prawnej, jako czynnik wpływający na skrócenie lub zawieszenie lekcji w szkole. Niemniej obowiązkiem dyrektorów szkół jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i mogą oni zawiesić lub skrócić lekcje, jeśli w obrębie szkoły występują czynniki mogące zagrozić zdrowiu uczniów. A za takie czynniki można uznać bardzo wysokie temperatury.
Zanim dyrektor szkoły wyda decyzję o odwołaniu lekcji podczas upałów, ma obowiązek podjąć działania zaradcze mające na celu zapewnienie uczniom właściwych warunków. Szkoła powinna więc zostać wyposażona w rolety lub żaluzje, wiatraki, klimatyzatory oraz dystrybutor wody pitnej dostępny bez ograniczeń dla uczniów.
Upały: zawieszone zajęcia i skrócone lekcje
W uzasadnionych wypadkach podczas upałów dyrektor szkoły może zdecydować się na skrócenie lekcji do 30 minut pod warunkiem zachowania ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć edukacyjnych zaplanowanych w tygodniowym harmonogramie lekcji. O czasie trwania zajęć dydaktycznych w klasach I-III szkoły podstawowej decydują w tym wypadku nauczyciele. Za zgodą organu prowadzącego szkołę dyrektor może również w skrajnych przypadkach zawiesić zajęcia na czas określony.
Dotychczas ze swoich uprawnień skorzystali dyrektorzy jedynie wybranych szkół w Polsce.
Wiemy, że są też takie szkoły na terenie Wielkopolski. Kurator zawsze zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci, a w tym przypadku skrócenie zajęć może tylko sprzyjać efektywnej nauce. Dyrektor z powodu upału może nawet zawiesić lekcje – mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Już wcześniej były sytuacje, że na drugim piętrze uczniowie czuli się słabo i potrzebna była pomoc pielęgniarki – informowała „Dziennik Zachodni” Dorota Bens ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku, w której ze względu na upały zdecydowano się skrócić lekcje do 30 minut.
Jak przetrwać upały (nie tylko) w szkole?
Podczas upałów należy bezwzględnie przestrzegać zasad opracowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:
- nie należy wychodzić na dwór, jeśli nie jest to koniecznie,
- należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu,
- trzeba pić dużo wody oraz niesłodzonych napoi,
- nie wolno wychodzić z domu bez nakrycia głowy,
- należy codziennie stosować kremy z filtrem,
- w ciągu dnia należy zasłonić i zamknąć okna, a w nocy wietrzyć,
- w upały warto sięgnąć po lekką i przewiewną odzież w jasnych kolorach.
Jeśli zauważysz u dziecka objawy przegrzania organizmu, takie jak przyspieszony oddech, wysoka temperatura, nudności, zawroty głowy oraz dreszcze, bezwzględnie dzwoń na pogotowie.
Rodzice pytają o lekcje w szkole podczas upałów:
Kiedy dyrektor może odwołać lub skrócić lekcje z powodu upałów?
Jest to możliwe jedynie w uzasadnionych wypadkach, gdy inne działania zaradcze zawiodą.
Na jakich zasadach są skrócone lekcje w czasie upału?
Lekcje mogą być skrócone do 30 minut z zachowaniem ich dotychczasowego rozkładu. W przypadku pierwszych trzech klas podstawówki, o kolejności przerabianych tematów decyduje nauczyciel.
Zobacz też: Niemowlę a upały. Jak pomóc dziecku przetrwać gorące dni?
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz.69, z póź.zm.).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649, z późn. zm.).