Lekcje w szkołach są skracane lub odwoływane przez upały. Które szkoły zdecydowały się na taki krok i co na to przepisy?

Choć do wakacji jeszcze 1,5 tygodnia, już teraz upały nie odpuszczają. Dziś w niektórych rejonach kraju słupki rtęci mają wskazać nawet do 33 stopni. A to nie koniec! W nadchodzących dniach może być jeszcze cieplej! Czy dyrektorzy szkół mogą odwołać lub skrócić lekcje w czasie upałów?

  • Dyrektorzy szkół muszą podjąć środki zaradcze, które umożliwią uczniom kontynuowanie nauki podczas upałów.
  • W wyjątkowych przypadkach lekcje mogą być skrócone z powodu upałów do 30 minut. Na taki krok zdecydowało się kilka szkół w Polsce.
  • Dyrektor za zgodą organu zarządzającego szkołą może też odwołać lekcje.

Upały a lekcje: przepisy prawa

Upały nie są wprost wymienione w żadnej podstawie prawnej, jako czynnik wpływający na skrócenie lub zawieszenie lekcji w szkole. Niemniej obowiązkiem dyrektorów szkół jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i mogą oni zawiesić lub skrócić lekcje, jeśli w obrębie szkoły występują czynniki mogące zagrozić zdrowiu uczniów. A za takie czynniki można uznać bardzo wysokie temperatury.

Zanim dyrektor szkoły wyda decyzję o odwołaniu lekcji podczas upałów, ma obowiązek podjąć działania zaradcze mające na celu zapewnienie uczniom właściwych warunków. Szkoła powinna więc zostać wyposażona w rolety lub żaluzje, wiatraki, klimatyzatory oraz dystrybutor wody pitnej dostępny bez ograniczeń dla uczniów.

Upały: zawieszone zajęcia i skrócone lekcje

W uzasadnionych wypadkach podczas upałów dyrektor szkoły może zdecydować się na skrócenie lekcji do 30 minut pod warunkiem zachowania ogólnego tygodniowego czasu trwania zajęć edukacyjnych zaplanowanych w tygodniowym harmonogramie lekcji. O czasie trwania zajęć dydaktycznych w klasach I-III szkoły podstawowej decydują w tym wypadku nauczyciele. Za zgodą organu prowadzącego szkołę dyrektor może również w skrajnych przypadkach zawiesić zajęcia na czas określony.

Dotychczas ze swoich uprawnień skorzystali dyrektorzy jedynie wybranych szkół w Polsce.

Wiemy, że są też takie szkoły na terenie Wielkopolski. Kurator zawsze zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci, a w tym przypadku skrócenie zajęć może tylko sprzyjać efektywnej nauce. Dyrektor z powodu upału może nawet zawiesić lekcje – mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Już wcześniej były sytuacje, że na drugim piętrze uczniowie czuli się słabo i potrzebna była pomoc pielęgniarki – informowała “Dziennik Zachodni” Dorota Bens ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku, w której ze względu na upały zdecydowano się skrócić lekcje do 30 minut.

Jak przetrwać upały (nie tylko) w szkole?

Podczas upałów należy bezwzględnie przestrzegać zasad opracowanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

  • nie należy wychodzić na dwór, jeśli nie jest to koniecznie,
  • należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu,
  • trzeba pić dużo wody oraz niesłodzonych napoi,
  • nie wolno wychodzić z domu bez nakrycia głowy,
  • należy codziennie stosować kremy z filtrem,
  • w ciągu dnia należy zasłonić i zamknąć okna, a w nocy wietrzyć,
  • w upały warto sięgnąć po lekką i przewiewną odzież w jasnych kolorach.

Jeśli zauważysz u dziecka objawy przegrzania organizmu, takie jak przyspieszony oddech, wysoka temperatura, nudności, zawroty głowy oraz dreszcze, bezwzględnie dzwoń na pogotowie.

Rodzice pytają o lekcje w szkole podczas upałów:

Kiedy dyrektor może odwołać lub skrócić lekcje z powodu upałów?

Jest to możliwe jedynie w uzasadnionych wypadkach, gdy inne działania zaradcze zawiodą.

Na jakich zasadach są skrócone lekcje w czasie upału?

Lekcje mogą być skrócone do 30 minut z zachowaniem ich dotychczasowego rozkładu. W przypadku pierwszych trzech klas podstawówki, o kolejności przerabianych tematów decyduje nauczyciel.

Zobacz też: Niemowlę a upały. Jak pomóc dziecku przetrwać gorące dni?


Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz.69, z póź.zm.).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649, z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo