Upały a niemowlę: Jak pomóc niemowlakowi w upały?

Upał – zwłaszcza trwający wiele dni – męczy każdego. Szukamy wtedy cienia, więcej pijemy, lżej się ubieramy. Organizm niemowlęcia nie potrafi obronić się przed wysoką temperaturą tak jak nasz, dlatego w gorące dni powinniśmy szczególnie zadbać o nasze dziecko.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki upałów, niż dorośli.
  • Chcąc uchronić dziecko przed potówkami i przegrzaniem, należy zwracać uwagę na to, z czego są uszyte ubranka. Najlepiej sprawdzą się naturalne tkaniny.
  • Warto pamiętać o częstszej zmianie pieluszek niemowlęcia. Podczas upałów bakterie mnożą się w bardzo szybkim tempie.
  • W upalne dni nie należy wychodzić z niemowlęciem na spacer w godzinach 10:00-17:00.
  • Każde niemowlę, również noworodka, przed wyjściem na dwór należy smarować kremem z filtrem. Wybieraj produkty z oznaczeniem 0+ na opakowaniu.
  • Mamy karmiące piersią powinny karmić dziecko na żądanie. Skład mleka zmienia się podczas upałów tak, by lepiej gasić pragnienie niemowlęcia.
  • W trakcie gorącego letniego dnia można przemyć czoło, kark i skronie maleństwa letnią wodą

Niemowlę a upały

Potówki, odparzenia, odwodnienie, udar słoneczny… Niemowlęta i dzieci do 6 roku życia są najbardziej narażone na negatywne skutki upałów. Konsekwencje przegrzania małego ciałka mogą być nie tylko przykre, lecz wręcz niebezpieczne dla zdrowia niemowlęcia. Na co zwrócić uwagę, by upał nie dawał się naszemu dziecku tak mocno we znaki? Jak do upałów przygotować niemowlęta oraz starsze dzieci? Maluszki należy bezwzględnie chronić przed przegrzaniem, nadmierną ekspozycją na słońce i odwodnieniem. I choć wydaje się to oczywiste, dbać o odpowiednie ubranka. Krótki rękawek to za mało. Jeśli ubranie uszyto ze sztucznej, nieprzepuszczającej powietrza tkaniny, możesz szybko spodziewać się potówek na delikatnej skórze niemowlęcia. Podczas dużego upału, niemowlę można pozostawić w samej pieluszce. Nie zapominaj jednak o przewiewnej czapeczce, która ochroni główkę dziecka przed słońcem. Powinno ją nosić nie tylko niemowlę, w upały czapkę powinno mieć też starsze dziecko. Najlepiej jest wybrać czapkę wykonaną z jasnych tkanin. Czy przykrywać dziecko w upał? Układając niemowlę do snu można przykryć je jedynie flanelową pieluchą lub bardzo cienkim kocykiem.

Chronimy niemowlę przed słońcem

Niemowlęta bardzo lubią spacery, ale w upalne dni czasem bezpieczniej pozostać z dzieckiem w domu. Ewentualnie wychodzić na zewnątrz przed godziną 10.00 i po godzinie 17.00, kiedy temperatura jest nieco niższa. Nawet wtedy nie wystawiajmy dziecka na pełne słońce – niemowlęta do 6. miesiąca życia zawsze powinny pozostawać w cieniu, starszym również to nie zaszkodzi. Otrzymają wystarczającą dawkę promieni słonecznych, by wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D, a nie narazimy ich przy tym na poparzenia. Koniecznie smarujmy skórę dziecka kremem z filtrem powyżej 20 – i to co najmniej co godzinę.

Dodatkową osłoną przed ostrym słońcem będzie również przewiewne, najlepiej białe (na pewno jasne) ubranko z gęsto tkanej bawełny oraz nakrycie głowy – dla leżącego niemowlęcia czapeczka z daszkiem, dla siedzącego kapelusik z możliwie jak najszerszym rondem, które ochroni również oczy dziecka.

Zarówno niemowlę, jak i małe dziecko nie powinno być wystawione na ekspozycję bardzo silnego słońca. Wiele mam chcąc chronić niemowlę przed promieniami słońca podnosi budkę wózka. Oczywiście daje ona cień, ale w środku wózeczka robi się wręcz nieznośnie gorąco. Lepszym pomysłem jest zakup specjalnej parasolki do wózka. Pewien tata zrobił też eksperyment i zakrył wózek pieluszką. O tym, jak bardzo wzrosła temperatura wewnątrz wózka pisaliśmy TUTAJ.

Nie tylko niemowlę nie powinno przebywać na słońcu. Zdecydowanie bezpieczniejsze dla dzieci do szóstego roku życia jest przebywanie podczas upałów w cieniu. Mimo tego nie wolno zapominać o posmarowaniu brzdąca kremem z filtrem.

Kremy z filtrem dla niemowląt i małych dzieci

Już od pierwszych dni życia niemowlę należy smarować kremem z filtrem. Krem do opalania dla dzieci warto wybierać rozważnie. Po pierwsze kupując krem dla noworodka zwróć uwagę na to, czy można go używać od pierwszego dnia życia. Na opakowaniu może się też pojawić oznaczenie 0+. Po drugie ważny jest rodzaj użytych filtrów.

Krem do opalania powinien chronić skórę dziecka zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Minimalna ochrona małego dziecka to 25-30 SPF. Przy niemowlętach można pomyśleć nawet o SPF 50. Warto stawiać na kosmetyki zawierające filtry mineralne (fizyczne), a nie chemiczne. Nakładając kremy z filtrem stosuj się do zaleceń producenta – zbyt mała ilość kosmetyku zmniejsza ochronę przed promieniowaniem.

To wciąż nie wszystko! Przed użyciem kremu do opalania dla dzieci, przetestuj go na niewielkim fragmencie skóry. W zetknięciu z promieniami słonecznymi niektóre alergeny, jak np. witamina C mogą naprawdę dotkliwie uczulać.  Ta mama tego nie zrobiła i dla jej córeczki skończyło się to bardzo źle. >>>>

Czy dopajać niemowlę w upały?

Mamy karmiące piersią powinny przystawiać niemowlę na każde żądanie. Prawdopodobnie dziecko będzie jadło krótko, choć częściej niż zwykle. Podczas upałów skład kobiecego mleka zmienia się i na początku karmienia przede wszystkim gasi pragnienie. Pierwsze krople pokarmu są bowiem bardziej rozwodnione i lepiej zaspokajają pragnienie. Dlatego karm niemowlę krócej, ale często.

Niemowlętom karmionym sztucznie zaleca się dodatkowe podawanie wody przegotowanej lub mineralnej, przeznaczonej specjalnie dla najmłodszych dzieci (jest mniej mineralizowana). Starsze niemowlaki, których dieta została już rozszerzona o inne pokarmy, można dopajać również sokiem rozrobionym z wodą lub podawać im owocowe przeciery. Mieszanki mleczne przygotowujemy bezpośrednio przed wypiciem ich przez dziecko, unikniemy w ten sposób ryzyka, że rozmnożą się w nich bakterie, czemu sprzyja upał.

Podczas upałów więcej płynów należy podawać także starszym dzieciom. Warto sięgnąć po wodę i pełną witamin lemoniadę. Co jeśli przedszkolak lub szkolniak podczas upałów nie chce jeść? Cóż, ty również nie masz ochoty na jedzenie, gdy jest gorąco! Przygotuj maluchowi talerz pełen świeżych owoców i warzyw. Możesz też pokusić się o przygotowanie pysznych koktajli na bazie mleka lub soku.

Sprawdź pyszne przepisy na lemoniadę >>>>

Uważamy na przegrzanie niemowlęcia

Ochrona niemowlaka przed słońcem to jedno, zapobieganie przegrzaniu organizmu niemowlęcia to drugie. W upalne dni uważniej obserwujmy zachowanie dziecka i kontrolujmy temperaturę jego ciała (sprawdzamy, czy skóra na piersi lub karku nie jest zbyt ciepła). Nasz niepokój powinny budzić mocne rumieńce, spocona, ale też rozpalona i sucha skóra. Jeśli towarzyszy im rozdrażnienie szkraba, mogą to być objawy udaru cieplnego.

W gorące, parne dni lepiej spacerować z dzieckiem w wózku, niż używać nosidełka lub chusty, w których maluszek szybciej się zgrzeje i zapoci. Cień, a do tego przepływ powietrza, zapewni parasolka. Pod rozłożoną budką wózka może się zrobić zbyt duszno. Najlepszym miejscem na przechadzkę są parki albo inne tereny z dużą ilością zieleni. I nie chodzi tylko o walory estetyczne – budynki i ulice po prostu szybciej się nagrzewają, a potem dłużej oddają ciepło.

W domu warto przenieść łóżeczko lub wózek do najchłodniejszego pomieszczenia. Pilnujemy jednak, by niemowlę nie leżało w przeciągu czy zbyt blisko klimatyzacji lub wentylatora. Okna od samego rana zasłaniamy, by powietrze się nie nagrzewało.

Jak ubierać niemowlę na spacer w upały? Najlepiej wcale. Najbardziej komfortowo będzie się czuło w samej pieluszce, ewentualnie w bawełnianym body bez rękawów lub rampersie. Gdy skwar jest wyjątkowo dokuczliwy, nie przykrywamy dziecka również podczas snu, na pewno się nie wychłodzi. W roli kołderki świetnie sprawdzają się wówczas pieluszki z flaneli, tetry i poszewki na kołderkę.

W upalne dni częściej myjemy niemowlę

Skoro nam, dorosłym, mycie przynosi ulgę w upalne dni, to samo dotyczy niemowląt – choć pocą się zdecydowanie mniej. Skóra małych dzieci jest niestety dużo bardziej podatna na podrażnienia i infekcje niż nasza. Dlatego dobrze jest co dzień kąpać niemowlę w letniej wodzie, dokładnie obmywając przy tym skórę między wszystkimi fałdkami, w zgięciach łokci, kolan, w pachwinach i pod paszkami, gdzie gromadzi się najwięcej brudu i złuszczonego naskórka. Jeśli smarujemy po myciu dziecko kremem, wybierzmy taki o lżejszej, łatwo wchłaniającej się konsystencji.

W trakcie dnia warto od czasu do czasu przemyć czoło, kark i skronie maleństwa letnią wodą (nigdy lodowatą), w trakcie spaceru zaś używać do tego celu wody w sprayu lub wilgotnych chusteczek.

Co ze zmienianiem pieluszek w upalne dni?

Robimy to jeszcze częściej. W wysokich temperaturach bakterie mnożą się w zastraszającym tempie, więc tylko w ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstania podrażnień i odparzeń na skórze pod pieluchą. Na pewno przewijamy dziecko przed każdą drzemką i spacerem.

Jeśli nasz maluszek jeszcze się nie przemieszcza, pozwólmy jego pupie na chwilę „odetchnąć” od pieluchy, kładąc go na kocyku zabezpieczonym podkładem. Gdy już raczkuje albo nawet chodzi, z pewnością również wygodnie mu będzie na golasa (najwyżej ucierpią na tym trochę nasze dywany lub meble).

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo