W której klasie jest komunia? Dzieci przystępujące do sakramentu muszą być w odpowiednim wieku

Według chrześcijańskiej tradycji przystąpienie do sakramentu komunii po raz pierwszy jest jednym z najważniejszych momentów w życiu duchowym człowieka. Przyjęcie Eucharystii po raz pierwszy to symbol wspólnoty z Chrystusem oraz z całą społecznością wierzących. W Kościele katolickim do komunii przystępują już dzieci w szkole podstawowej, a sama uroczystość ma charakter nie tylko religijny, ale także rodzinny. W której klasie jest komunia? Ile lat ma dziecko, idąc do komunii?

W której klasie jest komunia?

Pierwsza Komunia Święta to oczywiście ważne wydarzenie religijne dla każdej wierzącej osoby oraz jej najbliższych. Przystąpienie do sakramentu pozwala w końcu w pełni uczestniczyć w mszy świętej, a sama Eucharystia jest symbolem Nowego Przymierza z Bogiem oraz wspólnoty wszystkich chrześcijan. Zgodnie z katolicką tradycją w Polsce pierwsza komunia wiąże się także ze spotkaniami rodzinnymi i świętowaniem w gronie najbliższych. Z okazji uroczystości organizuje się imprezy, uroczyste obiady, a dzieci obdarowywane są prezentami, co często spotyka się z krytyką. Wiele osób zarzuca rodzicom komercjalizację komunii, która powinna być jednak świętem duchowym.

Jeszcze do niedawna zasady dotyczące wieku dzieci komunijnych wyglądały nieco inaczej, dlatego pamiętając poprzednie ustalenia, wiele osób zastanawia się, kiedy dzieci idą do komunii. Jak wynika z aktualnych kościelnych przepisów, ustanowionych przez Komisję Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, do pierwszej komunii przystępują dzieci, które uczęszczają do III klasy szkoły podstawowej.

Zobacz: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Komunia – ile lat ma dziecko przystępujące do sakramentu?

Każda parafia wyznacza własny termin na pierwszą komunię w danym roku, chociaż najczęściej jest to jakiś weekend maja, ewentualnie na początku czerwca. A w jakim wieku pierwsza komunia się odbywa najczęściej? Zgodnie z obowiązującymi normami w Kościele, po raz pierwszy do komunii przystępują, które rocznikowo mają 9 lat.

Sprawdź: Komunia w innej parafii. Jak ją zorganizować? Czasami nie jest to łatwe

Kiedy komunia dzieci z rocznika 2015?

Pierwsza komunia w Polsce dotyczy wszystkich wierzących dziewięciolatków. Dzieci urodzone w 2015 roku skończą 9 lat w 2024 roku i dlatego to właśnie wtedy będą przystępować do komunii po raz pierwszy.

Zobacz: Savoir vivre zaproszenia na komunię, czyli jak wypisać zaproszenie dla cioci i wujka

Rocznik 2016 – kiedy do komunii?

Dzieci z rocznika 2016 będą obchodzić 9. urodziny dopiero w 2025 roku. To właśnie wtedy – w maju lub w czerwcu w zależności od konkretnej parafii – będą przystępować do pierwszej komunii świętej.

Sprawdź: Cytaty na komunię. Poznaj ciekawe sentencje komunijne do zaproszeń!

Komunia 2023 – jaki rocznik?

W majowe i czerwcowe weekend po raz pierwszy do sakramentu pokuty, a następnie Eucharystii przystąpią dzieci, które urodziły się w 2014 roku, ponieważ w ciągu najbliższych 12 miesięcy skończą 9 lat i są w tej chwili w III klasie szkoły podstawowej.

Zobacz: Pierwsza Komunia Święta u prawosławnych wygląda nieco inaczej niż katolicka. Czym się różni?

Rodzice pytają, w której klasie komunia

Komunia święta – kiedy?

Komunie odbywają się zazwyczaj w maju lub na początku sierpnia. Przystępują do nich dzieci, które rocznikowo mają 9 lat, czyli są w trzeciej klasie podstawówki.

Rocznik 2014 kiedy do komunii?

Rocznik 2014 przystąpi do komunii w 2023 roku.

Komunia w której klasie?

W III klasie szkoły podstawowej.

Ile lat się ma jak się idzie do komunii?

Rocznikowo dzieci komunijne mają 9 lat.

W której klasie ma się komunię?

W III klasie podstawówki.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo