Wnuki królowej Elżbiety. William i Harry wcale nie należeli do ulubieńców monarchini. Kto jeszcze nazywał ją “babcią”?

Chociaż Elżbieta II zasiadła na tronie w wieku zaledwie 25 lat, to jednak szybko okazało się, że świetnie nadaje się do tej roli. Rządziła nieprzerwanie przez ponad 70 lat, zyskując tym samym tytuł najdłużej panującego monarchy Wielkiej Brytanii. W tym czasie stała się niekwestionowaną ikoną, ale nie skupiała się wyłącznie na swoich publicznych funkcjach. Doczekała się bowiem aż czwórki dzieci i ośmiorga wnucząt. Kim są wnuki królowej Elżbiety II? Który z nich zasłużył na miano ulubieńca?

Ile wnucząt ma Elżbieta II?

Brytyjska rodzina królewska przyciąga uwagę ludzi i mediów już od wielu dekad. Mimo że jej członkowie wciąż pozostają na świeczniku, to jednak części z nich udaje się chronić swoją prywatność i wieść w miarę normalne życie. Dlatego też nie wszyscy wiedzą, ilu dokładnie wnucząt doczekała się królowa Elżbieta. Okazuje się, że jest to całkiem pokaźna gromadka – w sumie jest ich bowiem aż ośmioro. Zdecydowanie największym zainteresowaniem już od lat cieszą się synowie księcia Karola (obecnie króla Karola II) – William i Harry. Swoją popularność zawdzięczają najprawdopodobniej temu, że są najbliżsi w kolejce do tronu i w ostatnich latach było głośno o ich związkach – małżeństwie Williama z Kate Middleton oraz Harry’ego z amerykańską aktorką Meghan Markle. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ich matką następców tronu była uwielbiana przez wszystkich i niezwykle charyzmatyczna postać w rodzinie królewskiej, czyli księżna Diana.

Jednak William i Harry to nie jedyne osoby, które mogłyby zwracać się do Elżbiety II per “babciu”. Najstarszy wnuk królowej to Peter Philips, urodzony w 1977 roku syn księżniczki Anny. Mężczyzna zazwyczaj stara się trzymać z dala od blasku fleszy, dlatego niewiele o nim wiadomo. Księżniczka Anna doczekała się również drugiego dziecka – córki o imieniu Zara (obecnie nosi nazwisko Tindall), która profesjonalnie trenuje jeździectwo i brała nawet udział w igrzyskach.

Kolejne dwie wnuczki Elżbiety II to córki księcia Andrzeja – Beatrycze (urodzona w 1988) oraz Eugenia (urodzona 1990). Księżniczka Beatrycze na co dzień robi karierę w biznesie, podczas gdy jej siostra zawodowo związana jest ze sztuką.

Najmłodsze wnuki Elżbiety II to dzieci księcia Edwarda. Mowa o Lady Louise oraz Jamesie. Co ciekawe, ani Louise, ani James nie mają tytułów książęcych, a jedynie hrabiowskie. Ponoć była to decyzja ich rodziców.

Królowa Elżbieta zdążyła doczekać się też licznej grupy prawnunków.

 1. Książę George, prawnuk z małżeństwa księcia Williama i księżnej Kate
 2. Księżniczka Charlotte, prawnuczka z małżeństwa księcia Williama i księżnej Kate
 3. Książę Louis, prawnuk z małżeństwa księcia Williama i księżnej Kate
 4. Archie Mountbatten-Windsor, prawnuk z małżeństwa księcia Harry’ego i Meghan Markle
 5. Lilibet Mountbatten-Windsor, prawnuczka z małżeństwa księcia Harry’ego i Meghan Markle
 6. Savannah Phillips, prawnuczka z małżeństwa Petera Phillipsa i jego byłej żony Autumn.
 7. Isla Elizabeth Phillips, prawnuczka z małżeństwa Petera Phillipsa i jego byłej żony Autumn.
 8. Mia Grace Tindall, prawnuczka z małżeństwa Zary i Mike’a Tindall
 9. Lena Elisabeth Tindall, prawnuczka z małżeństwa Zary i Mike’a Tindall
 10. Lucas Tindall, prawnuk z małżeństwa Zary i Mike’a Tindall
 11. August Philip Hawke Brooksbank – syn Eugenii
 12. Sienna Elizabeth Mapelli Mozzi – córka Beatrycze.

Zobacz: Matki rekordzistki. Poznaj niezwykłe mamy wpisane do Księgi rekordów Guinnessa

Wnuki królowej Elżbiety II. Kto był jej faworytem?

Królowa Elżbieta – jak łatwo się domyślić – nie była jednak typową babcią. Wielu dziennikarzy i specjalistów, którzy od lat śledzili losy brytyjskiej rodziny królewskiej, twierdzi, że większość wnuków zwracała się do niej w sposób oficjalny, z pełnym szacunkiem. Brytyjska monarchini nie była ponoć zbyt otwarta i nawet podczas spotkać z najbliższymi pozostawała bardzo powściągliwa w okazywaniu uczuć. Od dawna krążyły jednak pogłoski, że królowa ma wśród wnuków swoich ulubieńców. Zdaniem niektórych chodzi o dzieci jedynej córki – księżniczki Anny – czyli Petera Phillipsa i Zary Tindall, którzy mogli ponoć liczyć na specjalne względu Elżbiety II. Na niektóre ich wybory monarchini potrafiła przymykać oko.

Wyjątkowe miejsce w życiu królowej miały zajmować również córki księcia Andrzeja (podobno ulubionego dziecka Elżbiety) – księżniczki Beatrycze i Eugenia. Według nieoficjalnych informacji jako jedyne mogły zwracać się do monarchini per “babciu”. Często również towarzyszyły królowej podczas wakacji.

Sprawdź: Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie

Czytelnicy pytają o wnuczęta królowej Elżbiety

Królowa Elżbieta II wnuki – jak się nazywają?

Elżbieta II wnuki i prawnuki – ośmioro wnucząt: William, Harry, Eugenia, Beatrycze, Peter, Zara, Louise i James i dwanaścioro prawnucząt: George, Charlotte, Louis, Archie, Lilibet, Savannah, Isla, Mia, Lena, Lucas, August, Sienna.

Ile wnuków ma Elżbieta II?

Elżbieta II doczekała się ośmiorga wnucząt.

Babcia królowej Elżbiety – kim była?

Babcią Elżbiety II była Maria Teck, spokrewniona z Habsburgami.

Ile królowa Elżbieta ma wnuków?

Królowa miała ośmioro wnucząt.

Królowa Elżbieta 2 wnuki – ilu?

Wnuki królowej Elżbiety II to William, Harry, Eugenia, Beatrycze, Peter, Zara, Louise i James.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo