Matki rekordzistki. Poznaj niezwykłe mamy wpisane do Księgi rekordów Guinnessa

Ciąża i poród to niezwykłe chwile w życiu kobiety i wie o tym każda mama. Są jednak matki, które zapisały się na kartach historii jako rekordzistki, wyróżniając się na tle innych rodzicielek. Kim jest kobieta, która urodziła najwięcej dzieci? Ile miała lat osoba, która została najstarszą mamą na świecie? Oto lista matek, które zostały wpisane do Księgi rekordów Guinnessa.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Księga rekordów Guinnessa zawiera kilka niezwykłych zapisów dotyczących matek.
  • Jedną z matek rekordzistek jest nieznana z imienia Rosjanka, która urodziła 69 dzieci. Inną rekordzistką została Hiszpanka, która urodziła bliźnięta w wieku 66 lat, zostając tym samym najstarszą matką na świecie.

Kobieta, która urodziła najwięcej dzieci

Według Księgi rekordów Guinnessa rekordzistką pod względem liczby urodzonych dzieci jest nieznana z imienia żona Fiodora Wasiljewa, chłopa z miejscowości Szuja położonej w Rosji, który żył w latach 1707-1782. Małżonka Wasiljewa miała urodzić łącznie 69 dzieci, w tym 16 par bliźniaków. Oprócz tego Wasiljewa siedmiokrotnie rodziła trojaczki i czterokrotnie czworaczki. Co ciekawe, Fiodor Wasiljew miał lącznie 87 dzieci, ponieważ jego druga żona urodziła mu kolejnych 18 potomków.

“Chociaż ten historyczny rekord dotyczący największej liczby dzieci urodzonych przez jedną kobietę powinien być traktowany z ostrożnością, z pewnością można przypuszczać, że pani Wasiljewa mogła mieć genetyczną predyspozycję do hiperowulacji (uwalniania wielu komórek jajowych w jednym cyklu), co znacznie zwiększa szansa na ciążę mnogą. Nie jest również niemożliwe, aby kobieta była w 27 ciążach w okresie jej płodności” – czytamy w oficjalnym opisie tego niezwykłego rekordu Guinnessa.

Najstarsza matka na świecie

Kobietą, którą wpisano do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarszą matkę na świecie, jest Maria del Carmen Bousada Lara. Rekordzistka urodziła się 5 stycznia 1940 r. w Hiszpanii, a w chwili, gdy urodziła chłopców bliźniaków, miała 66 lat i 358 dni.  Synowie Hiszpanki – Christian i Pau – urodzili się 29 grudnia 2006 roku w Barcelonie. Maria del Carmen Bousada Lara zaszła w ciążę bliźniaczą dzięki metodzie in vitro. Kobieta poddała się tej procedurze w USA, po tym, jak lekarze z Hiszpanii odmówili jej leczenia ze względu na jej wiek. Kiedy pojechała do kliniki w Stanach Zjednoczonych, zataiła swój wiek i powiedziała, że ma 55 lat. Niestety, Maria del Carmen Bousada Lara zmarła trzy lata po urodzeniu bliźniaków w wyniku choroby nowotworowej.

Najstarsza matka, która poczęła naturalnie

Osobą, która poczęła dziecko w sposób naturalny w wyjątkowo dojrzałym wieku jest  Dawn Brooke z Wielkiej Brytanii. Kobieta została matką 20 sierpnia 1997 roku, w wieku 59 lat. Poród odbył się poprzez cesarskie cięcie. Brooke nie planowała ciąży. Zaszła w nią przez przypadek, w czasie ostatniej owulacji w jej życiu.

Matka, która urodziła bliźniaczki w dwóch różnych krajach

Kobietą, która jako pierwsza urodziła bliźnięta w dwóch różnych krajach, jest Carol Munro z Wielkiej Brytanii. 23 września 1976 roku została przewieziona do Welshpool Hospital w Walii, gdzie urodziła małą Heidi. Ze względu na komplikacje przy porodzie Brytyjka została przetransportowana do szpitala Royal Shrewsbury Hospital w Anglii i tam urodziła drugą córkę – Katherine. Co ciekawe, Munro nie wiedziała, że jest w ciąży bliźniaczej aż do momentu porodu.

Źródła:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general