Wrzucamy ziemniaki do zimnej czy ciepłej wody? Większość osób popełnia błąd i nawet o tym nie wie

Jak ugotować ziemniaki? Odpowiedź na to pytanie dla wielu może wydawać się banalna. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, czy ziemniaki należy wrzucać do zimnej, czy gorącej wody.

Ziemniaki to źródło m.in.: witaminy B1, B5, A czy E, ale także potasu, żelaza czy wapnia. Wszystkie je można jednak łatwo stracić. W jaki sposób? Wrzucając bulwy do wody o nieodpowiedniej temperaturze.

Jak gotować ziemniaki, żeby nie straciły wartości? Temperatura ma znaczenie

Ziemniaki, które będą leżały długo w zimnej wodzie, pozbawimy wszystkich cennych wartości. Dlatego prawidłowym sposobem gotowania bulw, jest wrzucenie ich do wrzątku. Większość z nas niestety tuż po umyciu ziemniaków, zostawia je w wodzie, soli i dopiero zagotowuje. Prawidłowa kolejność powinna natomiast wyglądać nieco inaczej. Umyte ziemniaki odstawiamy na talerz, następnie doprowadzamy wodę w garnku do wrzenia, solimy i dopiero wrzucamy kartofle.

Co zrobić z wodą po ugotowaniu ziemniaków? Nie wylewaj jej do zlewu

Najczęściej po ugotowaniu ziemniaków wodę wylewamy. Są znacznie lepsze sposoby na jej wykorzystanie. W niej również znajdują się wyżej wspomniane witaminy i minerały. Woda po ziemniakach będzie świetną bazą do sosu, gdyż zadziała jak zagęstnik.

Poza tym możemy wlać ją do czajnika i zagotować. W ten prosty sposób pozbędziemy się kamienia bez użycia octu czy chemicznych substancji. Taka woda będzie też wspaniałą odżywką do roślin. Tutaj jednak bardzo ważne jest, aby była ona ostudzona i niesolona. Inaczej możemy zaszkodzić kwiatom.

Na tym nie koniec. Woda po gotowaniu ziemniaków doskonale nawilża skórę, a jednocześnie działa łagodząco. Najczęściej moczy się w niej stopy lub dłonie, a następnie wciera krem. Taka kuracja na zadziała jak kompres na suchą skórę.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo