20 kwietnia – Od dzisiaj można wyjść z dzieckiem na spacer do lasu! Są jednak “ale”…

Zgodnie z zapowiedziami premiera, Mateusza Morawieckiego, od 20 kwietnia złagodzono restrykcje dotyczące izolacji społecznej. Od poniedziałku można zatem wyjść na spacer z dzieckiem, pobiegać czy pojeździć na rowerze nie ryzykując mandatu. Sprawdź, czego jednak należy się wystrzegać.

Rekreacja, ale z umiarem

Od 20 kwietnia zostały otwarte zieleńce, lasy, parki i plaże, co oznacza, że można przemieszczać się po nich nie obawiając się zatrzymania przez policjanta. Należy jednak stosować się do zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób i nakazu zasłaniania ust i nosa. Wyjątkiem od tej ostatniej reguły jest spacer po lesie – tutaj nie musimy zasłaniać twarzy, pod warunkiem, że nie mijamy innych przechodniów. Na parkingach przy lasach i terenach rekreacyjnych przy lasach nakaz jest utrzymany.

Przypominamy, że zasłanianie ust i nosa dotyczy wszystkich, z wyjątkiem dzieci poniżej 4. roku życia i osób chorujących na choroby wykluczające zasłanianie dróg oddechowych (jak np. astma).

Sprawdź: Czy dzieci powinny chodzić w maseczce?

UWAGA: chociaż od dzisiaj nie ma nakazu rygorystycznego stosowania się do zasad izolacji społecznej, w dalszym ciągu jest ona zalecana. Rekreacja w wyżej wymienionym zakresie jest możliwa, jeśli “zależy od tego nasza kondycja psychiczna”. Zwolnienie z pewnych restrykcji nie oznacza zatem, że przywrócono w pełni możliwości spotkań towarzyskich czy długiego spacerowania – należy zachować umiar i unikać miejsc przeludnionych.

Czy dzieci w lesie muszą nosić maseczkę?

Ministerstwo Środowiska poinformowało w niedzielę (19.04.2020), że w lesie nie ma obowiązku noszenia maseczki. Także publikowane w niedzielę rozporządzenie Rady Ministrów potwierdza brak konieczności noszenia maseczek w lesie. Zgodnie z tym rozporządzeniem usta oraz nos należy zasłaniać w parkach oraz na cmentarzach, ale w lasach już nie jest to obowiązkowe.

Place zabaw zamknięte

Place zabaw pozostają zamknięte. Przypominamy, że dzieci, nawet w maskach, nie powinny spędzać ze sobą czasu, również na świeżym powietrzu. Od dzisiaj możliwe jest jednak wychodzenie z domu bez rodzica dzieci trzynastoletnich i starszych. Dzieci, chociaż w zdecydowanej większości przypadków zarażenie koronawirusem przechodzą łagodnie lub bezobjawowo, mogą być roznosicielami wirusa. Kontakty między dziećmi stanowią zatem potencjalne ryzyko epidemiologiczne.

Sprawdź: Nowe (nietypowe) objawy koronawirusa u dzieci

Lasy odżyły, ale na krótko?

Dwutygodniowy zakaz wstępu do lasu przyczynił się do odrodzenia się przyrody – leśniczy z różnych części kraju raportują, że dzikie zwierzęta zaczęły odważniej się przemieszczać, pojawiają się na szlakach, parkingach leśnych czy nawet na podmiejskich osiedlach. To piękny manifest przyrody, która pokazuje, jak niewiele czasu potrzeba, aby powróciła do równowagi, jaka na co dzień zaburzana jest przez ingerencję człowieka. Wychodząc zatem obecnie do lasu można spodziewać się niecodziennych widoków, takich jak napotkanie stada saren czy zajęcy – warto dodatkowo uczulić dzieci, aby zachowywały się możliwie cicho i z poszanowaniem dla mieszkańców tych terenów.

Niestety, możliwością wchodzenia do lasów możemy nie cieszyć się długo – aktualnym problemem w tym zakresie okazuje się bowiem nie koronawirus, ale szerząca się susza i związane z nią ryzyko występowania pożarów. Stosujmy się do nakazów leśniczych i omijajmy tereny, do których czasowo został wzbroniony wstęp ze względu na możliwość zaprószenia ognia.

Sprawdź: Jak nosić maseczkę żeby okulary nie parowały?

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Newsy

Do kiedy wystawianie ocen końcowych?

Rok szkolny powoli dobiega końca, ale nie wszyscy uczniowie mają już wystawione oceny końcowe. Kiedy to nastąpi? Zapoznaliśmy się z harmonogramem roku szkolnego 2019/2020 kilku szkół podstawowych i średnich, aby...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Czerwona pupa u niemowlaka

Czerwona pupa u niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u maluszków. Pojawia się nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Niewielkie zaczerwienienia mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry, dlatego należy zwrócić...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general