Wyniki matur 2022 – statystyki pozostawiają wiele do życzenia. Niektóre rozszerzenie wypadły naprawdę słabo

Maturzyści, którzy przystępowali do egzaminów w maju tego roku, 5 lipca poznali rezultaty swoich starań. Chociaż zdecydowana większość maturzystów zdobyła upragnione świadectwo dojrzałości, to jednak szczegółowe wyniki nie są do końca zadowalające. Zwłaszcza w przypadku przedmiotów rozszerzonych, z których średnie rezultaty pozostawiają trochę do życzenia. Ile procent maturzystów nie zdało? Kto ma prawo do poprawki? Wyniki matur 2022 – jak prezentują się statystyki?

Wyniki matur 2022 – statystyki. Lepiej niż rok temu, ale wciąż niezbyt optymistycznie

Do tegorocznej matury przystąpiło łącznie 268 257 uczniów. 5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła oficjalne wyniki i każdy ze zdających mógł dowiedzieć się, jak mu poszło. Jak się okazuje, świadectwo dojrzałości otrzymało niespełna 80% wszystkich maturzystów (dokładnie 78,2%), co oznacza, że przynajmniej jednego z trzech egzaminów obowiązkowych nie zdało ponad 20%. 15,5% – czyli ponad 41 tysięcy – piszących ma prawo przystąpić do poprawki w sierpniu. Kolejne 6,3% niestety nie zaliczyło więcej niż jednego przedmiotu, a zatem pozostaje im ponowne przystąpienie do matury za rok.

Jak co roku, najwięcej maturzystów spośród tych, którzy nie zdali, nie poradziło sobie z matematyką. Odsetek zdanych egzaminów z tego przedmiotu na poziomie podstawowym wyniósł 82%. Język polski zdało 95% piszących, a w przypadku języków obcych statystyka prezentuje się następująco:

  • angielski: 94% sukcesów,
  • niemiecki: 86% sukcesów,
  • rosyjski: 89% sukcesów,
  • włoski: 96% sukcesów,
  • francuski: 98% sukcesów,
  • hiszpański: 95% sukcesów.

Powyższe rezultaty nie budzą właściwie żadnych zastrzeżeń. Niestety nieco gorzej to wygląda, gdy przyjrzeć się szczegółowym danym dotyczącym średnich wyników, które opublikowała CKE. Średnia z języka polskiego wyniosła 54%, z matematyki – 58%, a z języka angielskiego – 76%. Przypomnijmy tylko, że aby zdać każdy z trzech obowiązkowych przedmiotów, wystarczyło uzyskać co najmniej 30%.

Zobacz: Wielkie rozczarowanie po wynikach egzaminów. W katolickim liceum żaden uczeń nie zdał matury

Średnie wyniki matur 2022 – rozszerzenia nie poszły najlepiej

Zgodnie z aktualnymi zasadami aby uzyskać świadectwo dojrzałości, nie wystarczy zaliczyć trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym na przynajmniej 30%. Warunkiem koniecznym jest także przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzony. Ponieważ jednak nie obowiązuje na nim żaden próg punktowy, nie można go nie zdać. Paradoksalnie więc nawet 0% uznawane jest za pozytywny wynik – uprawnia bowiem do otrzymania świadectwa maturalnego.

Co jednak bardzo ważne, to właśnie przede wszystkim wyniki z egzaminów rozszerzonych zadecydują o tym, jak potoczy się postępowanie rekrutacyjne na studiach. Im wyższy wynik z rozszerzenia, tym większe szanse na rozpoczęcie nauki na wymarzonym kierunku. Arkusze na poziomie rozszerzonym z danego przedmiotu sprawdzają bardziej zaawansowaną i specjalistyczną wiedzę, ponieważ obejmują bardziej znacznie szerszy zakres materiału.

Niestety tegoroczne statystki matur wskazują na to, że rozszerzenia nie poszły najlepiej. Z żadnego egzaminu – poza językiem polskim i językami obcymi – nie udało się przekroczyć 50% średniej. Prawdopodobnie wynika to po części z faktu, że uczniów nie obowiązywały limity punktowe.

Matura 2022 statystyki – średnie wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym:

  • biologia – 43%
  • chemia – 37%
  • filozofia – 39%
  • fizyka – 37%
  • geografia – 40%
  • historia – 38%
  • historia muzyki – 38%
  • historia sztuki – 39%
  • informatyka – 40%
  • matematyka 33%
  • WOS – 30%.

Sprawdź: Odwołanie od matury 2022. Niezadowalający wynik to nie koniec świata. Sprawdź, jak wnioskować o weryfikację punktów

Centyle matura 2022 CKE

Wyniki procentowe, które każdy ze zdających poznał 5 lipca, to jednak nie jedyna informacja przekazana przez CKE. Na świadectwie maturalnym obok procentów znajduje się bowiem także uzyskany rezultat, ale w skali centylowej. Służy ona przede wszystkim temu, aby sprawdzić, jak nasz wynik prezentuje się na tle innych.

Wynik na skali centylowej to odsetek liczby maturzystów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu na określonym poziomie wynik taki sam jak Ty lub niższy. Na przykład jeśli Twój wynik centylowy wyniesie 87, będzie to oznaczać, że 87% wszystkich maturzystów, którzy przystąpili do tego egzaminu, uzyskało za rozwiązanie zadań wynik taki sam lub niższy, a 13% maturzystów uzyskało wynik wyższy.portal terazmatura.pl

Oficjalne dane dotyczące skali centylowej tegorocznych wyników matur, z podziałem na poszczególne przedmioty, przejrzeć można pod tym linkiem – wyniki centylowe matura 2022.

Zobacz: Poprawka matury 2022. Nie każdy może do niej przystąpić. Co robić w przypadku niezdanego egzaminy?

Rodzice pytają o ogólnopolskie wyniki matur 2022

CKE centyle matura 2022 – co oznaczają?

Centyle oznaczają odsetek osób, które osiągnęły ten sam lub niższy wynik z danej matury.

Wyniki matur 2022 ogólnopolskie – jak się prezentują?

Maturę zdało 78,2% maturzystów, 15,5% ma prawo podejść do poprawki w sierpniu, a 6,3% nie zdało więcej niż dwóch przedmiotów, a więc może poprawiać dopiero za rok. Gorzej prezentują się średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów, zwłaszcza rozszerzonych.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo