Poprawka matury 2022. Nie każdy może do niej przystąpić. Co robić w przypadku niezdanego egzaminy?

Rankiem 5 lipca zostały ogłoszone wyniki matur 2022. Osoby przystępujące w tym roku do egzaminów poznały wreszcie rezultaty swoich starań. Niestety jak co roku nie wszystkim udało się uzyskać wymaganą liczbę punktów, aby zdać. Część maturzystów, którym nie do końca się powiodło, będzie mogła skorzystać z jeszcze jednej szansy i przystąpić do sierpniowej poprawy. Zgodnie z wytycznymi CKE nie wszyscy będą mieli taką możliwość. Jak poszła matura 2022? Kto może przystąpić do egzaminu w drugim terminie? Kiedy poprawka matury 2022?

Kiedy poprawka matury 2022?

Matura to jednocześnie jedno z pierwszych i jedno z najważniejszych wyzwań w życiu młodego człowieka. Nic więc dziwnego, że przystąpienie do egzaminów, a później oczekiwanie na rezultaty kosztuje tyle nerwów i stresu. W tym roku wyniki matur ogłoszone zostały 5 lipca o godzinie 8:30. Aby zdać, należało uzyskać co najmniej 30% z trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego) oraz przystąpić do przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Co ważne, w przypadku egzaminu rozszerzonego nie obowiązywał żaden próg punktowy, co oznacza, że nie dało się go nie zdać – wystarczyło się na nim pojawić.

Niestety nie wszystkim udaje się uzyskać pozytywne rezultaty majowych testów. Jeśli komuś się nie powiedzie, ma jednak jeszcze jedną szansę na zdobycie świadectwa dojrzałości w tym roku. CKE daje bowiem możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Nie każdy jednak będzie mógł z niej skorzystać, ponieważ istnieją pewne konkretne warunki. Do poprawki mogą przystąpić wyłącznie te osoby, które nie zdały tylko jednego spośród trzech obowiązkowych egzaminów (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego).

Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego przedmiotu (lub egzamin został im unieważniony), będę mogli poprawić swój wynik dopiero w maju przyszłego roku. Zgodnie z przepisami można ponownie przystąpić do matury w okresie 5 lat, licząc od października roku, w którym przystąpiły do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.

Poprawka matury 2022 odbędzie się 23 sierpnia o 9.00. Jak informuje CKE, miejsce, gdzie zostanie przeprowadzony egzamin, zostanie ogłoszone na stronie internetowej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Zobacz: Kserokopia świadectwa dojrzałości jest tym samym co odpis? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować dokumenty

Poprawa matury 2022 polski

Jeśli maturzysta nie zdał egzaminu tylko z języka polskiego, będzie mógł do niego przystąpić jeszcze raz 23 sierpnia o godzinie 9.00. W terminie poprawkowym zdający zmierzą się z tym samym typem zadań, ale oczywiście o innej treści.

Poprawa matury 2022 matematyka

Osoby, którym nie udało się uzyskać wymaganych 30% z matematyki, ale zdały pozostałe egzaminy, również mogą skorzystać z możliwości poprawki w drugim terminie – 23 sierpnia o godzinie 9.00.

Sprawdź: Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę w 2022?

Jak poszły matury 2022?

Tegoroczne wyniki są nieco lepsze niż te osiągnięte przez zdających w 2021 roku. Najprawdopodobniej wpływ na to miał powrót do nauki stacjonarnej. Do egzaminów w maju przystąpiło łącznie 268 257 zdających. 209 837 osobom spośród tej grupy udało się uzyskać pozytywny wynik i zdobyć świadectwo dojrzałości, co oznacza, że maturę zdało 78,2% maturzystów. 41 587 uczniów, czyli 15,5%, ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu – a więc nie zdali tylko jednego z trzech obowiązkowych przedmiotów.

Zobacz: Strajk nauczycieli na początku roku szkolnego? “Będziemy walczyć o najlepsze rozwiązania dla polskiej edukacji”

Rodzice pytają o poprawy matur 2022

Kiedy poprawa matury 2022?

Matura 2022 poprawa odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 9.00.

Matury 2022 jak poszły?

Maturę zdało 78,2% zdających. 41 587 spośród tych, które nie zdały mogą jeszcze przystąpić do egzaminu w sierpniu, ponieważ nie zdały tylko jednego z obowiązkowych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Matura

Matematyka matura 2022 – ile trwa?

Egzamin maturalny z matematyki jest jednym z tych, które budzą największych postrach wśród maturzystów. Jak co roku, abiturienci zmierzą się z nią już drugiego dnia maturalnych zmagań. w czwartek 5...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla gości

Sukienki na Wielkanoc

W jaki sposób ubieracie się na Święta? Czy stroicie się elegancko na śniadanie wielkanocne? Jeśli w tym roku chciałybyście wyglądać stylowo to powinnyście wybrać białą sukienkę. Sukienki Wielkanocne Wielkanoc to...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general