Wystawianie języka i problemy neurologiczne. Jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodziców? W niektórych przypadkach konieczny będzie lekarz

Zaburzenia o podłożu neurologicznym nie zawsze muszą dać o sobie znać już w wieku niemowlęcym. Niektóre schorzenia czy dolegliwości diagnozuje się również na późniejszych etapach rozwoju, np. w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Nie każdy objaw musi wskazywać na poważną chorobę, ale rodzice powinni zachować czujność i uważnie obserwować swoje dziecko. Które symptomy powinny być szczególnie alarmujące i kiedy jest dobry moment na wizytę u lekarza? Wystawianie języka to nie jedyne często problemy neurologiczne, które mogą pojawić się u maluszków.

Wystawianie języka a problemy neurologiczne

Jednym z objawów, które najczęściej budzą obawy rodziców, ponieważ mogą wskazywać na pewne zaburzenia neurologiczne, jest wystawianie języka. Chociaż dzieci w okresie niemowlęcym nierzadko da się zaobserwować tę przypadłość, to jednak nie zawsze musi być ona powodem do niepokoju. Jej przyczyny mogą być bowiem całkiem przyziemne i niegroźne. Maluszki wystawiają języka np. gdy gorączkują lub jest przegrzane. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę, czy dziecko przesadnie się poci, odkrywa kocyk/kołderkę i nerwowo przewraca z boku na bok. Takie zachowanie może wskazywać na podwyższoną temperaturę ciała.

Niemowlę może wystawiać język również w sytuacji, gdy odczuwa głód lub pragnienie. Jeśli sytuacja powtarza się dosyć często i rzeczywiście dziecko chce wówczas pić lub jeść, może być to objaw odwodnienia lub gorączki.

Wysuwanie języka u dziecka może jednak mieć nieco poważniejsze przyczyny. W ewentualnej diagnostyce kluczowa jest przede wszystkim rola rodziców. Należy bardzo uważnie obserwować maluszka. Jeśli wystawia język i przy tym otwiera buzie notorycznie, od kilkunastu do kilkudziesięciu razy na dobę, trzeba udać się na wizytę do specjalisty – logopedy (oczywiście o ile pozostałe możliwe przyczyny zostały wyeliminowane – gorączka, uczucie pragnienia). Konsultacja pozwoli sprawdzić, czy wysuwanie języka nie jest spowodowane np. obniżonym napięciem mięśniowym. Logopeda oceni reakcje odruchowe ustno-twarzowe, sprawdzi, jak przebiega karmienie. Jeśli nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, zalecana będzie wizyta u neurologa.

Zobacz: Czy można posyłać dziecko z katarem do przedszkola? Lekarze specjaliści są zgodni

Niepokojące objawy neurologiczne u niemowlaka

Poza notorycznym wystawianiem języka (nawet kilkadziesiąt razy dziennie) istnieje jeszcze kilka objawów, które powinny zwrócić szczególną uwagę rodziców. Niektóre z nich można zaobserwować już w pierwszych dniach życia i nie zawsze muszą być oznaką poważnego schorzenia, ale na wszelki wypadek lepiej udać się na konsultacje do lekarza.

Zaburzenia neurologiczne u niemowląt – objawy:

  • niezanikające odruchy – maluch przychodzi na świat z pewnym odruchami mimowolnymi, które z czasem – najczęściej maksymalnie w okolicach 2 miesiąca życia – powinny zaniknąć. Jeśli tak się nie stanie, może to mieć podłoże neurologiczne.
  • prężenie się – jeśli połączone jest z niespokojnym snem i częstym płaczem, tym bardziej powinno zostać skonsultowane ze specjalistą.
  • opóźnienie w opanowaniu przez dziecko podstawowych czynności takich jak siadanie, mówienie, raczkowanie, samodzielne jedzenie.
  • zaburzenia widzenia lub słuchu.
  • drgawki.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Drżenie brody u rocznego dziecka

U maluszków układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecko wykonuje tylko nieskoordynowane i spontaniczne ruchy nóżkami czy rączkami, a dopiero z czasem nabiera pewności i większej kontroli nad ciałem. W tym okresie rodzice mogą zaobserwować okresowe drżenie kończyn lub brody, szczególnie podczas zabiegów pielęgnacyjnych, np. karmienia. Drżenie to powinno ustąpić po chwili pod wpływem dotyku. Co ważne, może się utrzymywać nawet do 6. miesiąca życia.

Jeśli jednak takie drżenie pojawia się na późniejszym etapie rozwoju niemowlaka, warto skonsultować sprawę z lekarzem. Tym bardziej gdy niepokojąca jest częstotliwość lub drżenie nie znika po dotknięciu.

Wykrzywienie twarzy u dziecka

Regularnie powtarzające się, mimowolne ruchy w obrębie mięśni twarzy mogą świadczyć o pojawieniu się tików nerwowych. Mimo że nazwa może budzić niepokój, to jednak nie zawsze mają one poważne przyczyny. Pojawiają się w różnym wieku, często np. w okresie dojrzewania i najczęściej w takim przypadku po jakimś czasie samoistnie znikają.

Najczęstszą przyczyną występowania tików (np. wykrzywiania twarzy, grymasów) jest podłoże genetyczne. Odpowiadać za nie mogą również silne emocje takie jak stres, strach czy lęk, ale także te bardziej pozytywne jak np. euforia. Tiki nerwowe mogą także świadczyć o poważniejszym schorzeniu, ponieważ często są symptomem:

  • choroby Huntingtona,
  • porażenia mózgowego,
  • zespołu Tourette’a,
  • choroby Parkinsona,
  • stanów związanych z niedokrwieniem ośrodkowego układu nerwowego.

Niezależnie od przyczyny, jeśli tylko zaobserwujemy takie niepokojące zachowanie, najlepiej udać się najpierw do pediatry, a następnie do neurologa dziecięcego.

Sprawdź: Czy dzieci mogą jeść grzyby? Jeśli poda się je za wcześnie, mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Zaburzenia neurologiczne u dzieci – objawy

Problemy o podłożu neurologicznym mogą wystąpić na każdym etapie życia dziecka. Zaburzenia neurologiczne u dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnych nie są czymś szczególnie wyjątkowym, ale na pewno powinny wzbudzić czujność rodziców. Objawy, które należałoby skonsultować z lekarzem to m.in.:

  • zaburzenia świadomości,
  • tiki nerwowe,
  • obniżone lub zwiększone napięcie mięśniowe,
  • oczopląs,
  • nadwrażliwość na bodźce,
  • niewykonywanie czynności właściwych dla danego etapu rozwoju,
  • brak kontaktu wzrokowego,
  • występowanie drgawek,
  • zaburzenia równowagi,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z mową.

Sprawdź: Jakie badania gdy dziecko się poci? Nie lekceważ tych objawów

Choroby neurologiczne u dzieci

Zaburzenia i choroby układu nerwowego u dzieci mogą dać o sobie znać na każdym etapie rozwoju. Nie zawsze muszą świadczyć o ciężkim genetycznym schorzeniu, ale bardzo ważna jest czujność i odpowiednia reakcja rodziców. Jak wynika ze statystyk do najczęściej diagnozowanych chorób neurologicznych u dzieci zalicza się:

  • padaczkę,
  • wodogłowie,
  • zaburzenia neurorozwojowe (mogą być związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu),
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • rozszczep kręgosłupa.

Nieco rzadziej u dzieci stwierdza się również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy stwardnienie rozsiane, a także choroba Krabbego oraz zespół Retta.

Zobacz: Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to nawet 1338 zł co miesiąc. Komu przysługuje?

Rodzice pytają o wystawianie języka a problemy neurologiczne

Niemowlę przyciąga głowę do klatki piersiowej – dlaczego?

Jeśli dziecko nagle przyciąga głowę do klatki piersiowej, a jednocześnie jego rączki są rozchylone na boki, takie zachowanie może świadczyć o występowaniu padaczki wczesnodziecięcej. Warto skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie zbadał dziecko pod tym kątem.

Zaciskanie pięści neurologia – co może oznaczać?

Zaciskanie pięści jest zupełnie naturalne dla małego dziecka do 4. miesiąca życia, ponieważ układ nerwowy maluszka nie jest jeszcze dostatecznie dojrzały. Jeśli jednak symptom ten nie znika w późniejszych etapach rozwoju, należy udać się do specjalisty.

Dlaczego dziecko krzyżuje palce u rąk?

Tutaj potrzeba dokładniejszej diagnostyki. Warto więc po pierwsze zaobserwować dziecko – kiedy najczęściej pojawia się ten objaw, w jakich okolicznościach. Następnie z naszymi wnioskami udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i ewentualnie zaleci dalszą diagnostykę.

Dlaczego dziecko podwija palce u nóg?

Podkurczanie lub podwijanie palców u nóg są naturalnym objawem u maluszków, nawet tych, które już zaczynają się poruszać. Powinien on jednak stopniowo zanikać w trakcie dojrzewania aparatu ruchu. Jeśli tak się nie stanie, może świadczyć o pewnych zaburzeniach, np. zbyt duże napięcie długiego ścięgna zginacza.

Problemy ze snem niemowlaka neurolog – co może być powodem?

Problemy ze snem u maluszka mogą być objawem neurologicznym – notoryczne problemy z zasypianiem, bezsenność, często pobudki w nocy to symptomy, które warto skonsultować z neurologiem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo