Nie tylko zasiłek pielęgnacyjny! Sprawdź, które świadczenia wzrosły w listopadzie!

Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zakładające wzrost zasiłków rodzinnych. Zmiany weszły w życie od 1 listopada br. Skorzystają na nich osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej.

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny!

Wraz z początkiem listopada wzrosły kwoty świadczeń rodzinnych. Niektóre z nich po raz pierwszy od 12 lat. Jak podkreślali pracownicy rządu w komunikacie Centrum Informacji Rządu jeszcze w sierpniu tego roku, kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła po raz pierwszy od 12 lat. Podwyżka ma być pierwszym etapem zmian mających na celu zrównanie zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym. Kolejnych podwyżek możemy oczekiwać w 2019 roku.

“Kwota zasiłku pielęgnacyjnego ostatni raz była podnoszona w 2006 r. Podwyżka obejmie ok. 912 tys. osób z niepełnosprawnością. To zmiana postulowana i oczekiwana przez środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W tym roku nastąpi pierwszy etap zrównania zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym, wypłacanym przez ZUS, a w 2019 drugi etap”- powiedziała minister Elżbieta Rafalska cytowana w komunikacie Centrum Informacji Rządu.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie rodzinne, które przysługuje m.in. niepełnosprawnemu dziecku oraz osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności, która ukończyła już 16 rok życia. Kwota ta jest wypłacana bezpośrednio osobie wymagającej opieki i ma na celu częściowe pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na wniosek osoby uprawnionej do jego otrzymania lub jej przedstawiciela ustawowego, a podczas podejmowania decyzji o przyznaniu zasiłku brane jest pod uwagę kryterium dochodowe. Kryteria dochodowe do wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego wynoszą odpowiednio: 674 zł oraz dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 764 zł

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 listopada zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie o 31,42 zł. Po podwyżce kwota zasiłku wyniesie 184,42 zł. W 2019 roku będzie miała miejsce kolejna podwyżka – kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie o dalsze 31,42 zł i wyniesie 215,84 zł.

Wzrost wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które nie mogą podjąć pracy zarobkowej ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Dotychczas zasiłek przyznawany był w kwocie 520 zł miesięcznie. W przypadku niepełnych miesięcy kalendarzowych z zasady wypłaca się go w wysokości będącej wynikiem pomnożenia 1/30 kwoty specjalnego zasiłku opiekuńczego przez ilość dni, na które został przyznany. Otrzymaną sumę zaokrągla się do 10 gr w górę.

W przypadku tego świadczenia rodzinnego również istnieje konieczność spełnienia określonych kryteriów dochodowych. Dochód na osobę w rodzinie nie może w tym wypadku przekroczyć 764 zł.

Od 1 listopada 2018 kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego wzrośnie o 100 zł i wyniesie 620 zł. Nie zmieni się natomiast kryterium dochodowe do otrzymania tego świadczenia rodzinnego.

“Od 1 listopada 2018 r. wzrosną kwoty następujących świadczeń rodzinnych: zasiłek pielęgnacyjny – 184,42 zł (wzrost o 31,42 zł) – I etap. Od 1 listopada 2019 r. będzie wynosił 215,84 zł (wzrost o o 31,42 zł) – II etap. Docelowo kwota tego zasiłku wzrasta o ponad 40 proc. Specjalny zasiłek opiekuńczy – 620 zł (wzrost o 19,2 proc., czyli o 100 zł)”- cytuje komunikat Rady Ministrów Money.pl.

Pozostałe świadczenia rodzinne na dziecko

Od 1 listopada 2018 weryfikacji podlegają też inne świadczenia na dziecko i wyniosą odpowiednio:

  • zasiłek rodzinny na dziecko do ukończenia 5. roku życia – 95 zł;
  • zasiłek rodzinny na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia – 124 zł;
  • zasiłek rodzinny na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia – 135 zł;
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka – 1 tys. zł;
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego – 400 zł;
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka – 193 zł, przy zastosowaniu ograniczenia do kwoty 386 zł przyznawanej na wszystkie dzieci.

Jaki będzie koszt wyższych świadczeń rodzinnych?

Według rozporządzenia jeszcze w tym roku koszt zmiany kwoty zasiłków rodzinnych zamknie się w kwocie 77,8 mln zł, z czego 59,1 mln zł pochłonie podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego.  W przyszłym 2019 roku według szacunków zmiana wysokości świadczeń pociągnie za sobą koszty rzędu 522,1 mln zł, z czego 413,8 mln zł zostanie przeznaczone na podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego.

Jak podkreśla rząd wprowadzone od tego miesiąca podwyżki świadczeń rodzinnych, w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego mają być znaczącą pomocą dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. A jak Wy je oceniacie?

Sprawdź też:

[Zdjęcie główne: Wikipedia]

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo