Nie tylko zasiłek pielęgnacyjny! Sprawdź, które świadczenia wzrosły w listopadzie!

Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zakładające wzrost zasiłków rodzinnych. Zmiany weszły w życie od 1 listopada br. Skorzystają na nich osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej.

Nie tylko zasiłek pielęgnacyjny! Sprawdź, które świadczenia wzrosły w listopadzie!
Wikipedia

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny!

Wraz z początkiem listopada wzrosły kwoty świadczeń rodzinnych. Niektóre z nich po raz pierwszy od 12 lat. Jak podkreślali pracownicy rządu w komunikacie Centrum Informacji Rządu jeszcze w sierpniu tego roku, kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła po raz pierwszy od 12 lat. Podwyżka ma być pierwszym etapem zmian mających na celu zrównanie zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym. Kolejnych podwyżek możemy oczekiwać w 2019 roku.

“Kwota zasiłku pielęgnacyjnego ostatni raz była podnoszona w 2006 r. Podwyżka obejmie ok. 912 tys. osób z niepełnosprawnością. To zmiana postulowana i oczekiwana przez środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W tym roku nastąpi pierwszy etap zrównania zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym, wypłacanym przez ZUS, a w 2019 drugi etap”- powiedziała minister Elżbieta Rafalska cytowana w komunikacie Centrum Informacji Rządu.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie rodzinne, które przysługuje m.in. niepełnosprawnemu dziecku oraz osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności, która ukończyła już 16 rok życia. Kwota ta jest wypłacana bezpośrednio osobie wymagającej opieki i ma na celu częściowe pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na wniosek osoby uprawnionej do jego otrzymania lub jej przedstawiciela ustawowego, a podczas podejmowania decyzji o przyznaniu zasiłku brane jest pod uwagę kryterium dochodowe. Kryteria dochodowe do wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego wynoszą odpowiednio: 674 zł oraz dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 764 zł

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 listopada zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie o 31,42 zł. Po podwyżce kwota zasiłku wyniesie 184,42 zł. W 2019 roku będzie miała miejsce kolejna podwyżka – kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie o dalsze 31,42 zł i wyniesie 215,84 zł.

Wzrost wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które nie mogą podjąć pracy zarobkowej ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Dotychczas zasiłek przyznawany był w kwocie 520 zł miesięcznie. W przypadku niepełnych miesięcy kalendarzowych z zasady wypłaca się go w wysokości będącej wynikiem pomnożenia 1/30 kwoty specjalnego zasiłku opiekuńczego przez ilość dni, na które został przyznany. Otrzymaną sumę zaokrągla się do 10 gr w górę.

W przypadku tego świadczenia rodzinnego również istnieje konieczność spełnienia określonych kryteriów dochodowych. Dochód na osobę w rodzinie nie może w tym wypadku przekroczyć 764 zł.

Od 1 listopada 2018 kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego wzrośnie o 100 zł i wyniesie 620 zł. Nie zmieni się natomiast kryterium dochodowe do otrzymania tego świadczenia rodzinnego.

“Od 1 listopada 2018 r. wzrosną kwoty następujących świadczeń rodzinnych: zasiłek pielęgnacyjny – 184,42 zł (wzrost o 31,42 zł) – I etap. Od 1 listopada 2019 r. będzie wynosił 215,84 zł (wzrost o o 31,42 zł) – II etap. Docelowo kwota tego zasiłku wzrasta o ponad 40 proc. Specjalny zasiłek opiekuńczy – 620 zł (wzrost o 19,2 proc., czyli o 100 zł)”- cytuje komunikat Rady Ministrów Money.pl.

Pozostałe świadczenia rodzinne na dziecko

Od 1 listopada 2018 weryfikacji podlegają też inne świadczenia na dziecko i wyniosą odpowiednio:

  • zasiłek rodzinny na dziecko do ukończenia 5. roku życia – 95 zł;
  • zasiłek rodzinny na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia – 124 zł;
  • zasiłek rodzinny na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia – 135 zł;
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka – 1 tys. zł;
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego – 400 zł;
  • dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka – 193 zł, przy zastosowaniu ograniczenia do kwoty 386 zł przyznawanej na wszystkie dzieci.

Jaki będzie koszt wyższych świadczeń rodzinnych?

Według rozporządzenia jeszcze w tym roku koszt zmiany kwoty zasiłków rodzinnych zamknie się w kwocie 77,8 mln zł, z czego 59,1 mln zł pochłonie podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego.  W przyszłym 2019 roku według szacunków zmiana wysokości świadczeń pociągnie za sobą koszty rzędu 522,1 mln zł, z czego 413,8 mln zł zostanie przeznaczone na podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego.

Jak podkreśla rząd wprowadzone od tego miesiąca podwyżki świadczeń rodzinnych, w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego mają być znaczącą pomocą dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. A jak Wy je oceniacie?

Sprawdź też:

[Zdjęcie główne: Wikipedia]

Dodaj komentarz

Ciąża
Stosujesz zioła w ciąży? Po te kilka nie powinnaś sięgać!
Ciąża to bardzo specyficzny okres w życiu kobiety. W ciągu 9 miesięcy dochodzi do intensywnych zmian fizjologicznych w ciele przyszłej matki, związanych z noszeniem pod sercem swojego dziecka. W okresie
Czytaj dalej
Prawo
Koszty rozwodu: ile wynoszą i od czego zależą?
Wśród pytań dotyczących przebiegu postępowania w sprawie o rozwód, pytanie o koszty rozwodu pojawia się stosunkowo często. Celem niniejszego artykułu jest rozwianie wszystkich wątpliwości, które mogą pojawić się na tym
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej
Edukacja Turystyka Newsy
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Newsy
Mamy dziewczynek pokochają list tej matki: “Nie przepraszaj!”
"Nie przepraszaj, gdy ktoś na Ciebie wpadnie". Zdanie to wygląda na uniwersalną poradę, której powinniśmy się trzymać każdego dnia. Te mądre słowa pochodzą z listu pewnej mamy, która radzi swojej córeczce,
Czytaj dalej
Finanse Newsy
5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych nie muszą
Czytaj dalej
Rozrywka dla dzieci Newsy
Bajki 2019: Kinowe premiery filmów animowanych [PRZEGLĄD]
O ile rok 2018 nie był zbyt łaskawy dla miłośników filmów animowanych, o tyle w 2019 roku żaden z nich nie ma powodów do narzekania. Niemalże w każdym miesiącu tego
Czytaj dalej
Przedszkolak Newsy
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo "młodym" świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w ogóle pomysł
Czytaj dalej