Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia: kiedy przysługuje zasiłek chorobowy i ile wynosi?

To, że zasiłek chorobowy przysługuje nam, gdy jesteśmy chorzy jest niemal oczywiste. Jak to jednak wygląda po ustaniu zatrudnienia? Jakie są zasady przyznawania zasiłku chorobowego, jego wysokość oraz kto może liczyć na wypłatę świadczenia?

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy?

Zacznijmy od wyjaśniania, kiedy ogólnie przysługuje zasiłek chorobowy. Jest on ściśle powiązany z faktem odprowadzania składek chorobowych. W przypadku umowy o pracę są one pobierane automatycznie. Nie ma znaczenia, czy jest to umowa o pracę na pełny etat czy jedynie na jego część, a także czy jest to umowa o pracę na czas nieokreślony czy określony. Składki są odprowadzane zawsze.

W przypadku umowy zlecenia i umowy o dzieło sytuacja wygląda inaczej. Składki chorobowe nie są odprowadzane dobrowolnie, musisz złożyć pracodawcy oświadczenie o tym, że wnosisz o ich odprowadzanie. Podobnie jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – składki chorobowe odprowadzasz dobrowolnie.

Według informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu,
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:
1) absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
2) jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
3) ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
4) posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Gdy zachodzi taka potrzeba i lekarz wypisuje Ci zwolnienie lekarskie z tytułu niezdolności do pracy, za okres niepracowania, przysługuje zasiłek chorobowy, który wypłacany jest właśnie z odprowadzanych składek chorobowych. Przez pierwszych 33 dni trwania choroby wypłacany jest przez pracodawcę, a następnie przez ZUS.

Sytuacja jest zupełnie jasna, gdy jesteś ze swoim pracodawcą w trakcie trwania stosunku pracy. Co jeśli on ustał?

Kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia ma miejsce w dwóch tylko sytuacjach. Pierwsza z nich jest wtedy, gdy niezdolność do pracy trwa bez przerwy i przez co najmniej 30 dni oraz gdy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Druga sytuacja, gdy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu zatrudnienia to wtedy, gdy niezdolność do pracy trwa bez przerwy i przez co najmniej 30 dni oraz gdy powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub choroby, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek chorobowy można pobierać nie dłużej niż 182 dni lub – w przypadku ciąży lub zachorowania na gruźlicę – przez 270 dni. Warto zauważyć, że zwolnienie lekarskie nie musi przebiegać nieprzerwanie. Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się niezdolność do pracy spowodowane tą samą przyczyną, jeżeli przerwa pomiędzy zwolnieniami była nie dłuższa niż 60 dni.

Gdzie wysłać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia dostarcza się do oddziału ZUS zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania. W dokumentacji należy podać dane byłego pracodawcy jako płatnika ostatniego składek.

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Wysokość zasiłku chorobowego jest równowartością 80% podstawy wymiaru składki, a w przypadku pobytu w szpitalu o 10% mniej. Zasiłek w wysokości 100% wynagroszenia przysługuje tylko w kilku przypadkach.

Jak czytamy na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasiłek wypłaca się w wysokości 100 proc. wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy:

  • przypada w okresie ciąży,
  • powstała w skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo