Święto, które nieodłącznie kojarzy się dzieciom z prezentami jest z pewnością Boże Narodzenie. Coraz częściej jednak rodzice decydują się na wręczanie dzieciom prezentów z także z okazji Wielkanocy. O ile w zimie posłańcem z workiem wypchanym prezentami jest Święty Mikołaj, to podczas wiosennego święta upominki przynosi Zajączek Wielkanocny. Kiedy przychodzi zajączek oraz co przynosi? Dowiecie się poniżej.
Czego symbolem jest Zajączek Wielkanocny?
Zając jest jednym z symboli wiosennego święta obchodzonego przez ludzi na całym świecie. Wraz z żółtymi kurczętami, baziami i kolorowym pisankami zdobi wielkanocne kartki okolicznościowe, a jego małe figurki przyozdabiają wielkanocne stoły i są elementem dekoracji mieszkania. Skąd dokładnie wzięła się postać zająca przy okazji Wielkiej Nocy – nie wiadomo. Można się w nim doszukiwać symbolu życia, do którego wraca świat po zimowym śnie. Podobnie jak kurczęta symbolizuje płodność i obfitość zsyłaną przez Naturę. Symbolu płodności w zającach dopatrywali się dawni chłopi polscy.
Postać zająca jako wielkanocnego symbolu może również być zaszłością po wierze ludów germańskich w dawną boginię noszącą imię Ostara. Imię to w języku starogermańskim „święta wielkanocne”. Przez stulecia jej święto było obchodzone w kwietniu, łączyło się z uroczystymi obchodami. Po wkroczeniu wiary chrześcijańskiej w nasze rejony Europy, pogańskie święto zostało stopniowo zastąpione przez Wielkanoc, ale dawna symbolika nadal była silnie obecna – chociażby w nazwie czy w utożsamianiu bogini z tym świętem przez używanie jej nieodłącznego towarzysza – zająca, a także kurzych jaj, jako symbolu wiosennego święta.
Kiedy przychodzi zajączek?
W krajach skandynawskich, zwłaszcza w Szwecji, a także w Niemczech, od dziesięcioleci kultywowana jest tradycja szukania świątecznych prezentów przynoszonych przez zajączka. Zazwyczaj ma to miejsce po uroczystym wielkanocnym śniadaniu. Tradycja ta przywędrowała również do nas. W Wielkopolsce i na Śląsku jest już całkiem dobrze utrwalona i zalicza się do obowiązkowych wydarzeń z okazji Wielkanocy.
Po niedzielnym śniadaniu dzieci wyruszają na poszukiwania ukrytych po całym domu prezentów. Poprzedniego wieczora zostawiają w widocznym miejscu koszyczek wielkanocny, który rano zastają wypełniony upominkami. Ale zajączek lubi również zostawić prezenty w ukrytych miejscach, by szukanie ich było dla dzieci wyzwaniem i dobrą zabawą.
Prezent na zajączka dla dziecka, czyli co przynosi zajączek wielkanocny?
Prezent na zajączka nie musi być okazały. Tradycja dotyczy drobnych upominków, głównie słodyczy, które z łatwością można ukryć w domowych schowkach, szafkach i szufladach. U naszych zachodnich sąsiadów zajączek przynosił wielkie czekoladowe jajko, które wypełnione było innymi słodyczami i drobnymi zabawkami.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, bo prezent na zajączka był okazją do wręczenia większego podarunku, o którym maluch od dawna marzy.
Czy Wy w Waszych domach obchodzicie „zajączka”? Co zazwyczaj Wasze dzieci znajdują wśród upominków wielkanocnych, które przyniósł wielkanocny zając?