Założenie spirali na NFZ: Kto może skorzystać z refundacji zabiegu?

Czy wiesz, że w każdej placówce mającą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia masz prawo bezpłatnie założyć spiralę antykoncepcyjną? Wciąż wiele Polek nie zdaje sobie z tego sprawy. Dowiedz się, jakie masz prawa i co możesz zrobić, kiedy lekarz odmawia wykonania badania czy zabiegu, który ustawowo Ci przysługuje.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Wkładka domaciczna to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, która nie grozi poważnymi powikłaniami.
 • Wyróżniamy dwa rodzaje spirali domacicznych – hormonalne i niehormonalne
 • Istnieją przeciwwskazania medyczne do założenia spirali antykoncepcyjnej – lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania ginekologicznego kwalifikuje pacjentkę do zabiegu.
 • Założenie spirali jest zabiegiem szybkim, który może wywołać minimalny, krótkotrwały ból.
 • Założenie oraz ściągnięcie wkładki domacicznej jest zabiegiem refundowanym przez NFZ
 • Pacjentka, która chce założyć spiralę w placówce specjalistycznej, posiadającej kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ponosi koszt samej spirali, zabieg jest refundowany.
 • Kiedy lekarz odmawia założenia spirali na NFZ, możemy zarządzać pisemnej odmowy z uzasadnieniem, którą razem ze skargą należy złożyć w wojewódzkim oddziale NFZ-tu.

Spirala antykoncepcyjna – co to takiego?

Wkładka domaciczna to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji dająca ponad 99% skuteczności, a jednocześnie niosąca bardzo niewielkie ryzyko poważnych skutków ubocznych. Wkładka zakładana jest na 3 do 5 lat, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby usunąć ją wcześniej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wyróżniamy dwa rodzaje spirali antykoncepcyjnych:

 • wkładki hormonalne (uwalniające progesteron)
 • spirale niehormonalne (miedziane).

O tym, jaki rodzaj wkładki będzie najbardziej odpowiedni dla danej kobiety decyduje lekarz ginekolog na podstawie wywiadu lekarskiego i dokładnego badania ginekologicznego.

Wkładka hormonalna i spirala niehormonalna – czym się różnią?

Wkładki domaciczne hormonalne uwalniają progesteron, który powoduje zahamowanie płodności. Ten rodzaj wkładki sprawia, że miesiączki są bardzo skąpe lub prawie ich nie ma, dlatego szczególnie zaleca się je kobietom cierpiącym na endometriozę lub zmagającym się z bolesnymi, nieregularnymi miesiączkami. Z kolei wkładka miedziana może powodować bolesne menstruacje z obfitym krwawieniem, dlatego nie jest to dobry wybór dla kobiet, które miewają takie dolegliwości w czasie okresu.

Zobacz też: Co warto wiedzieć przed założeniem spirali antykoncepcyjnej?

Czy wkładka domaciczna jest refundowana na NFZ?

Mimo, iż spirala antykoncepcyjna to bardzo skuteczna i stosunkowo bezpieczna metoda antykoncepcji, coraz mniej kobiet decyduje się właśnie na nią, głównie ze względu na wysokie koszty. Cena spirali antykoncepcyjnej niehormonalnej to kilkaset złotych, a spirale hormonalne są jeszcze droższe. Do tego dochodzi koszt samego zabiegu. I tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie. Czy wkładka domaciczna jest refundowana na NFZ? Jak się okazuje, w świetle prawa, poradnie z kontraktem na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne mają obowiązek założyć lub usunąć wkładkę domaciczną na NFZ. Założenie wkładki na NFZ możemy się więc domagać w poradniach endokrynologicznych, ginekologiczno-położniczych, ginekologicznych i patologii ciąży.

Wkładka domaciczna refundacja NFZ

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku, mówiące o świadczeniach, które są gwarantowane z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zapewnia finansowane przez NFZ założenie, oraz usunięcie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Wobec powyższego, założenie spirali na NFZ powinno być możliwe do wykonania w każdej przychodni specjalistycznej mającej kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Spirala na NFZ może być zarówno zakładana, jak i ściągana. Pamiętać musimy jednak o tym, że koszt zakupu spirali jest wciąż po stronie pacjentki.

Ile kosztuje wkładka Mirena na NFZ?

Koszt wkładki domacicznej nie jest mały, dlatego dla pacjentek to bardzo pomocne, kiedy sam zabieg wykonywany jest na NFZ. Za zabieg założenia spirali na NFZ, fundusz zwraca gabinetowi 93 zł, co w porównaniu ze stawką, jaką trzeba zapłacić za sam zabieg w gabinecie prywatnym, nie jest dużą kwotą. Pacjentki wybierające prywatne gabinety ginekologiczne muszą bowiem liczyć się z kosztem założenia wkładki oscylującym między 400, a nawet 800 zł, a do tego dochodzi jeszcze koszt wkładki. O ile założenie spirali na NFZ jest refundowane i każda kobieta ma prawo się ubiegać o wykonanie tego zabiegu, o tyle wkładkę musi zakupić sama. Na stronie popularnych aptek DOZ możemy znaleźć informację, że za najchętniej wybieraną wkładkę Mirena musimy zapłacić od 600 zł. Wkładka wystarcza na 5 lat użytkowania. Po tym czasie należy ją usunąć.

Założenie wkładki na NFZ

Założenie spirali antykoncepcyjnej odbywa się w gabinecie ginekologicznym podczas wizyty. W czasie zakładania wkładki pacjentka może odczuwać lekki ból, jednak nie jest to regułą. Przez pierwsze 12 tygodni kobieta powinna udawać się regularnie na wizyty kontrolne w celu sprawdzenia, czy nie dziej się nic niepokojącego. Jeżeli pacjentka dobrze toleruje wkładkę i lekarz nie ma żadnych zastrzeżeń, kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się co rok lub częściej, jeżeli lekarz tak zaleci.

Kiedy założenie spirali na NFZ nie jest możliwe?

Spirale antykoncepcyjne mogą być stosowane zarówno u kobiet, które już rodziły, jak i u tych, które poród mają jeszcze przed sobą. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których ginekolog może odmówić zastosowania tej metody antykoncepcji niezależnie od tego, czy wkładka domaciczna jest refundowana przez NFZ czy zakładana w prywatnym gabinecie. Zaliczamy do nich:

 • choroby nowotworowe narządu rodnego,
 • choroby nowotworowe piersi,
 • choroby nowotworowe wątroby,
 • nieprawidłowy wynik cytologii,
 • choroby weneryczne leczone w przeciągu minionych 3 miesięcy,
 • podejrzenie ciąży,
 • mięśniaki macicy,
 • wada budowy macicy,
 • uczulenie na którykolwiek ze składników wkładki,
 • zakończona ciąża, na mniej niż 6 tygodni przed założeniem wkładki (obowiązuje również w przypadku poronienia).

Dlaczego lekarz odmawia założenia spirali domacicznej?

Na wstępie musimy zaznaczyć, że trzeba rozróżnić dwie sytuacje: pierwsza, kiedy lekarz odmawia założenia wkładki ze wskazań medycznych i druga, kiedy lekarza odmawia wykonania refundowanego zabiegu bez podania przyczyny. Biorąc pod uwagę pierwszą sytuację, musimy być świadome, że aby założyć spiralę antykoncepcyjną, lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką i wykonać badanie ginekologiczne. Na tej podstawie może stwierdzić, iż pacjentka nie kwalifikuje się do stosowania takiej metody antykoncepcyjnej z różnych względów, o których pisaliśmy już wyżej. W takiej sytuacji dla własnego zdrowia powinniśmy zastosować się do zaleceń lekarza. Niestety dość często kobiety chcące założyć wkładkę domaciczną, spotykają się z odmową lekarzy, którzy twierdzą na przykład, że kobiety bezdzietne nie powinny stosować tego rodzaju metody antykoncepcji lub powołują się na klauzulę sumienia. Zdarzają się też przypadki, kiedy lekarz kieruje pacjentkę do prywatnego gabinetu twierdząc, że nie może złożyć spirali na NFZ.

Lekarz odmawia założenia wkładki domacicznej na NFZ: co robić?

Przede wszystkim w przypadku, kiedy lekarz odmawia założenia spirali antykoncepcyjnej na NFZ, możemy zażądać od niego odmowy na piśmie wraz z uzasadnieniem. Kopię odmowy razem z pisemną skargą należy złożyć w najbliższym wojewódzkim oddziale NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie skarg od kobiet powinien pociągnąć do odpowiedzialności lekarzy, a także placówki, które nie wywiązują się z obowiązków, jakie nakłada na nie kontrakt z NFZ. Lekarz odmawiający założenia wkładki ze względu na klauzulę sumienia powinien wskazać nam inne miejsce, w którym taki zabieg jest wykonywany. Niestety wciąż jeszcze wiele kobiet nie zna swoich praw i nie wie, że zabieg złożenia spirali antykoncepcyjnej NFZ refunduje. Co więcej, kobiety nie zgłaszają takich sytuacji, dlatego fundusz nie ma pola manewru, aby wyciągać konsekwencje wobec takich praktyk.

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo