Antykoncepcja dla mężczyzn: zastrzyki hormonalne, plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn, wazektomia i prezerwatywy

Powszechnie uważa się, że antykoncepcja dla mężczyzn to przede wszystkim prezerwatywy i wazektomia. Trwają jednak badania nad wieloma nowymi środkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Dzięki temu obie strony związku będą mogły wspólnie wybrać skuteczne sposoby antykoncepcji.

Dlaczego antykoncepcja dla mężczyzn?

Antykoncepcja dla mężczyzn to niejako odpowiedź środowiska medycznego i koncernów farmaceutycznych na zapotrzebowanie społeczeństwa. Jak wiadomo, najpopularniejsza metoda zabezpieczeń to obecnie hormonalna antykoncepcja u kobiet. Choć wykazuje się ogromną skutecznością i jest łatwa w stosowaniu, powoduje pewne skutki uboczne. Dlatego tak wiele par dąży do znalezienia alternatywnej metody zabezpieczenia, która będzie nie tylko skuteczna, ale również pozwoli uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Choć wciąż najpopularniejsze sposoby antykoncepcji dla mężczyzn to prezerwatywa i wazektomia, coraz częściej mówi się o wprowadzeniu na rynek metod hormonalnych. Takie środki antykoncepcyjne dla mężczyzn mogą się okazać prawdziwą rewolucją, stąd też badania nad nimi nabierają coraz większego tempa, a termin ich wprowadzenia do powszechnego obiegu staje się coraz bliższy.

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Jak już wspomnieliśmy, na chwilę obecną w Polsce jedynymi dostępnymi metodami antykoncepcji dla mężczyzn są prezerwatywy oraz wazektomia  (przecięcie nasieniowodów). Niektórzy do sposobów zapobiegania niechcianej ciąży zaliczają stosunek przerywany, czy też po prostu wstrzemięźliwość seksualną, przy czym skuteczność pierwszej z metod pozostawia wiele do życzenia, zaś druga bywa trudna w zastosowaniu. Inne rodzaje antykoncepcji dla mężczyzn, nad którymi wciąż jeszcze trwają prace i które jeszcze nie są dostępne na polskim rynku to:

  • środki plemnikobójcze dla mężczyzn,
  • tabletki hormonalne,
  • zastrzyki hormonalne,
  • plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn.

Zanim jednak zdecydujemy się na którąś z metod antykoncepcji dla mężczyzn, warto dowiedzieć się jak dokładnie działają.

Stosunek przerywany i wstrzemięźliwość seksualna

Mówiąc o męskiej antykoncepcji wiele osób ma przede wszystkim na myśli metody naturalne, nie wymagające stosowania jakichkolwiek preparatów czy dodatkowych akcesoriów. Zalicza się do nich:

  • Wstrzemięźliwość seksualną – polega ona na zaprzestaniu współżycia w okresie płodnym. Choć odpowiednio stosowana charakteryzuje się praktycznie 100% skutecznością, wymaga jednak dużej determinacji ze strony obojga partnerów. Ponadto ze względu na fakt, iż określenie dni płodnych u kobiety jest skomplikowanym zadaniem (wpływa na nie wiele czynników takich jak stres, leki, pora roku), aby ta metoda była skuteczna wymaga stosowania nawet kilkudniowego marginesu błędu. Sprawia to, że w ciągu miesiąca zostaje tak naprawdę niewiele stuprocentowo bezpiecznych dni. Ze względu na konieczność codziennego prowadzenia obserwacji śluzu i temperatury u kobiet, nie jest to zbyt popularna metoda antykoncepcji. W wielu przypadkach niestosowane się do powyższych wytycznych sprawia, że w praktyce okazuje się ona dużo mniej skuteczna.
  • Stosunek przerywany – popularny, choć wiąże się ze sporym ryzykiem zajścia w ciążę. Dlatego też powinien być stosowany przede wszystkim przez pary, które biorą pod uwagę możliwość spłodzenia potomstwa. Spowodowane jest to nie tylko faktem, iż wiele mężczyzn ma problem z wyczuciem odpowiedniego momentu na wyjęcie członka tuż przed wytryskiem, ale również obecnością plemników w preejakulacie. To wydzielina wydostająca się z męskiego członka podczas seksu jeszcze przed ostatecznym wytryskiem. Ciężko jest jednoznacznie określić moment jej pojawienia się, a zawarte w niej plemniki również mają możliwość zapłodnienia. Dodatkowym minusem poza niską skutecznością (wskaźnik Pearla wynosi w tym przypadku aż 28!) jest ryzyko wystąpienia zaburzeń o podłożu nerwicowym, uniemożliwiającym osiągnięcie przyjemności z seksu. Mężczyzna zamiast skupić się na odczuwaniu przyjemności musi bowiem cały czas pamiętać o tym, aby odpowiednio szybko wyjąć członek z pochwy. Po pewnym czasie stosowanie tej metody może nawet doprowadzić do problemów z erekcją.

Sprawdź: Czy możliwa jest ciąża bez wytrysku?

Prezerwatywy

Jedną z najstarszych metod antykoncepcji dla mężczyzn jest prezerwatywa. To cienka membrana, kiedyś wykonywana ze skóry lub jelit zwierząt, na ten moment głównie lateksowa, umożliwiająca pełny stosunek seksualny bez ryzyka przedostania się plemników do dróg rodnych kobiety. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie ona założona na członek przed stosunkiem, a nie w jego trakcie, kiedy doszło już do wydzielenia się ejakulatu. Główną zaletą prezerwatyw jest łatwość w użyciu oraz szeroka dostępność. Prezerwatywy możemy zakupić nie tylko w aptece, ale również w drogeriach, na stacjach benzynowych a nawet w kioskach czy supermarketach. Jest to również jedna z najtańszych metod antykoncepcji. Nie należy zapominać także o tym, że prezerwatywy jako jedyne dodatkowo zmniejszają ryzyko zarażenia się od partnera chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV, WZW czy choroby weneryczne.

Jeśli chodzi o skuteczność jaką daje mechaniczna antykoncepcja dla mężczyzn, prezerwatywy mają wskaźnik Pearla 2-15, co oznacza że mimo wszystko nie dają one 100% zabezpieczenia przed ciążą, związane jest to jednak w większości przypadków z ich nieprawidłowym użytkowaniem. Z tego powodu często zaleca się ich stosowanie z dodatkowymi środkami antykoncepcyjnymi, takimi jak np. preparaty plemnikobójcze.

Prezerwatywy mają również kilka wad, wśród których wymienia się przede wszystkim:

  • dyskomfort odczuwany przez mężczyznę w trakcie stosunku,
  • zmniejszoną wrażliwość na bodźce i doznania,
  • reakcje alergiczne na lateks lub środki dodatkowo stosowane w prezerwatywach (np. substancje zapachowe, smakowe czy nawilżające),
  • ryzyko zsunięcia się prezerwatywy lub pęknięcia w trakcie stosunku.

Sprawdź: Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Wazektomia

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa również wazektomia, często określana jako męska sterylizacja. To chirurgiczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg polega na przecięciu nasieniowodów, czyli przewodów którymi plemniki z jąder trafiają do członka. Choć brzmi groźnie, jest to zabieg mało inwazyjny i prosty do przeprowadzenia, a ryzyko powikłań jest niewielkie.

Główną zaletą wazektomii jest fakt, iż prawidłowo przeprowadzona daje praktycznie 100% skuteczności, właściwie jako jedyna na ten moment męska antykoncepcja. Zabieg polecany jest przede wszystkim mężczyznom, którzy już posiadają dzieci i nie planują więcej potomstwa w przyszłości. Należy również pamiętać, że wbrew powszechnej opinii jest to metoda odwracalna. Do mniej więcej 10 lat od przeprowadzenia wazektomii można dokonać reoperacji, po której 90% mężczyzn odzyskuje pełną płodność. Po 15 latach skuteczność zabiegu odwrotnego to już jedynie 25-30%.

Zalety przecięcia nasieniowodów to:

  • brak wpływu na odczuwanie przyjemności z seksu – mężczyzna wciąż ma możliwość odczuwania orgazmu i wytrysku, jedynie płyn nasienny pozbawiony jest plemników,
  • brak wpływu na gospodarkę hormonalną – nie powoduje zmian w wyglądzie oraz stanie zdrowia,
  • zabieg jest krótki, trwa około 30 min i w pełni legalny.

Z kolei wśród wad wazektomii wymienia się:

  • wysoką cenę (koszt to około 2-3 tysiące złotych),
  • konieczność przeprowadzenia badania nasienia przed i po przeprowadzonym zabiegu (badanie bardzo krępujące dla wielu mężczyzn),
  • niewielkie ryzyko powikłań takich jak zapalenie jądra czy reakcje autoimmunologiczne.

Na chwilę obecną w Polsce przeprowadza się dwa rodzaje wazektomii:

  • bez skalpela (WBS) – polegająca na rozwarstwieniu skóry bez konieczności zakładania szwów,
  • wazektomię totalną (TV) – w jej trakcie wycina się kawałek nasieniowodu i zakłada nierozpuszczalne szwy zasklepiając ujścia nasieniowodu.

Bez względu na metodę do czasu zagojenia rany wymagana jest wstrzemięźliwość seksualna oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, co wiąże się z koniecznością przebywania przez pewien czas na zwolnieniu lekarskim.

Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

W związku z tym, że każda z powyższych metod ma swoje wady, wciąż trwają badania nad najwygodniejszą a zarazem najskuteczniejszą antykoncepcji dla mężczyzn. Taka może być męska antykoncepcja hormonalna, która ma hamować produkcję plemników w jądrach. Na ten moment testy wypadają wyjątkowo obiecująco, zarówno w przypadku tabletek jak i zastrzyków czy plastrów antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Pozwalają one zmniejszyć liczbę plemników w ejakulacie do poniżej 3 milionów na mililitr, co gwarantuje prawie 100% skuteczność. Optymalna ilość plemników w ejakulacie, aby istniały duże szanse na zapłodnienie to około 20 milionów na mililitr. Dodatkowo działanie preparatów hormonalnych, podobnie jak w przypadku tych przeznaczonych dla kobiet, ma być całkowicie odwracalne po zaprzestaniu ich stosowania, jednak co do tej kwestii naukowcy nie mają jeszcze 100% pewności. Ponadto ze względu na fakt, iż metody te w dużo większym stopniu zaburzają równowagę hormonalną u mężczyzn, nie zostały one jeszcze dopuszczone do powszechnego stosowania.

Sprawdź: 5 najlepszych pozycji seksualnych dla mężczyzn z małym penisem

Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn

Jedną z najbardziej obiecujących metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą ma być hormonalna antykoncepcja dla mężczyzn. Zastrzyk antykoncepcyjny ma zawierać testosteron, który po wstrzyknięciu ma na długi czas zaburzać proces syntezy plemników. Znaczne zmniejszenie ich ilości w spermie uniemożliwi zapłodnienie, choć nie ma jeszcze badań które potwierdzałyby w 100% jego skuteczność. Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn może jednak znacznie obniżać libido, ze względu na fakt iż blokuje również syntezę naturalnego męskiego testosteronu. Dodatkowym skutkiem ubocznym mogą być również nadmierny rozrost prostaty oraz trądzik. Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn w Polsce wciąż nie są dostępne, choć być może niedługo ulegnie to zmianie.
Rewolucją w kwestii męskiej antykoncepcji miał być w zeszłym roku Vasalgel. To zastrzyk zawierający specjalny polimerowy żel, którego działanie miało skutecznie uniemożliwiać przemieszczanie się plemników z jąder do prącia, tworząc specjalną blokadę na ich drodze. Badania dowodzą, że nie wpływa on na poziom męskiego libido oraz odczuwaną przyjemność, zapewniając możliwość wytrysku i doznawania orgazmu. Co więcej, taki zastrzyk pomimo bezterminowej skuteczności ma być metodą odwracalną. By ten rodzaj męskiej antykoncepcji przestał działać, należy zastosować zastrzyk zawierający substancje wypłukujące polimer z organizmu. Badania na ludziach wciąż jednak trwają, a ostateczna data wprowadzenia tego żelowego zastrzyku dla mężczyzn na rynek nadal pozostaje nieznana.

Hormonalna antykoncepcja dla mężczyzn – tabletki

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn to prawdopodobnie pierwszy produkt hormonalny, który ma szansę trafić do aptek. Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn, nad którymi trwają już bardzo zaawansowane badania obejmujące liczne próby kliniczne zawierają progestagen i testosteron. Podawane razem powodują skuteczne zaburzenie spermatogenezy (za to odpowiada progestagen), jednocześnie nie powodując spadku libido (tu rolę odgrywa testosteron). Ich skuteczność jest bliska 100% przez długi okres czasu – w trakcie badań tabletki hormonalne dla mężczyzn powodowały brak możliwości zapładniania aż przez 70 dni!. Co ważne, męska pigułka antykoncepcyjna pozwala dowolnie sterować męską płodnością, gdyż po około 4 miesiącach od zaprzestania jej stosowania liczba plemników zdolnych do zapłodnienia obecnych w nasieniu wraca do normy. Wykazano jednak, że ta nowoczesna metoda antykoncepcji dla mężczyzn powoduje skutki uboczne, wśród których najczęściej pojawiały się: rozrost prostaty, wahania nastroju, problemy z cerą oraz bóle mięśniowe.

Plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn

Kolejną metodą antykoncepcyjną, w ramach której wykorzystywane mają być progestagen i odpowiednie dawki testosteronu są plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn. Plastry nasączone specjalnym żelem zawierającym wspomniane wyżej hormony, po kontakcie ze skórą mają stale uwalniać ich niewielkie, ale skuteczne dawki przez długi okres czasu. W przeciwieństwie do tabletek, antykoncepcyjne plastry dla mężczyzn mają być stosowane rzadziej (prawdopodobnie raz na tydzień) i powodować mniej skutków ubocznych.

Jak widać hormonalna antykoncepcja dla mężczyzn może być swoistym przełomem w świadomym planowaniu rodzicielstwa. Dlaczego więc jeszcze nie jest dostępna na rynku? Problem polega głównie na tym, że w przeciwieństwie do damskich preparatów antykoncepcyjnych działanie dotyczy nie jednej komórki, ale kilkuset tysięcy. Niewystarczająca dawka hormonów może za słabo hamować tworzenie się plemników. Z kolei zbyt duża ich dawka może doprowadzić do trwałej niepłodności, a nawet farmakologicznej kastracji, uniemożliwiającej osiągnięcie wzwodu i normalne stosunki seksualne. Dlatego też, choć hormonalna antykoncepcja dla mężczyzn ma duży potencjał, wciąż pozostaje w fazie badań.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo