Czym są i jak działają tabletki antykoncepcyjne? Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Czy nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne dla naszego organizmu? Czy odstawienie tabletek może mieć wpływ na okres? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Tabletki antykoncepcyjne – czym są i jak działają?
Zanim zaczniemy myśleć o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych należy zastanowić się jak one działają i co w tych tabletkach w ogóle znajdziemy. Rodzajów takich specyfików na rynku farmaceutycznym jest bardzo dużo. Jednak w większości przypadków można je podzielić na dwie grupy.
- te które zawierają tylko i wyłącznie jeden hormon i wówczas jego stężenie jest zdecydowanie mniejsze;
- są również takie, które zawierają dwa rodzaje hormonów i tutaj ich stężenie jest zdecydowanie wyższe.
Wśród dwuskładnikowych tabletek hormonalnych można wyróżnić takie:
- które mają w każdej tabletce taką samą ilość substancji aktywnej;
- gdzie mamy dwa kolory tabletek, które różnią się stężeniami konkretnych hormonów;
- trójfazowe, które z kolei mają trzy różne rodzaje tabletek. Przyjmuje się je w zależności od fazy cyklu zgodnie z zaleceniami lekarza i ulotki dołączonej do leku.
Głównym zadaniem hormonów, które są stosowane doustnie jest zapobieganie ciąży. Estrogeny zawarte w nich hamują wzrost pęcherzyka, przez co nie dochodzi do owulacji. Z kolei progesteron odpowiedzialny jest za właściwości śluzu szyjkowego. Hormon dodatkowo wpływa na endometrium czyli błonę śluzową szyjki macicy. Wiedząc czym tak właściwie są tabletki antykoncepcyjne łatwiej będzie zrozumieć jak można je bezpiecznie stosować, a także później jak ewentualnie bezpiecznie odstawić.
Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a stan zdrowia
Decydując się na doustną antykoncepcję hormonalną trzeba liczyć się z tym, że mogą występować pewne działania niepożądane wywoływane tabletkami. Takie same trzeba wziąć pod uwagę przy nagłym odstawianiu tabletek. Gospodarka hormonalna szczególnie w przypadku kobiet jest niezwykle delikatna. Nieraz nawet niewielkie jej wahania wynikające chociażby z ciągłego stresu, i życia w pędzie mogą powodować jej zaburzenia i dodatkowe efekty uboczne.
Jeśli umiejętnie odstawimy tabletki antykoncepcyjne nie powinniśmy odczuwać przykrych skutków ubocznych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w przypadku hormonów zawsze jest to sprawa bardzo indywidualna. Stąd nawet przy drobnych wahaniach poziomu konkretnych hormonów może dojść między innymi do:
- zaburzenia miesiączkowania,
- bólów brzucha,
- nagłych zmian nastroju.
Takie objawy, jeśli się pojawiają nie powinny wzbudzać naszych podejrzeń. Jednak, gdy będą utrzymywać się przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie lub przed końcem opakowania to błąd?
Tak, jest to błędem, bowiem w cyklu poziom poszczególnych hormonów zmienia się w zależności od konkretnej fazy. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie opakowania również nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybierając chociażby połowę cyklu możemy „natrafić” na owulację co będzie niekorzystne dla naszego organizmu.
Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przed końcem opakowania to sprawa nieco lepsza, bo często się zdarza, że przerywamy korzystanie na 7 dni z tabletek lub bierzemy placebo, które nie zawiera substancji czynnej. Jednak podstawową zasadą w odstawianiu tabletek hormonalnych to właśnie wykończenie całego opakowania. Wówczas po zamknięciu pełnego cyklu poziom hormonów zaczyna wracać do normalnego toku i cały proces rozpoczyna się na nowo. Dlatego też w zależności od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych należy je odstawiać po wybraniu wszystkich tabletek z opakowania czy to będzie 21 tabletek czy 28 tabletek bez różnicy. Należy wybrać całe opakowanie.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a okres
Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych czy będzie miało wpływ na okres? Jeśli zrobimy to źle, to niestety może to wpłynąć na nasz okres, natomiast jeśli poprawnie odstawimy antykoncepcję hormonalną wówczas nie powinno w żaden sposób na sam okres. Cykl miesiączkowy powinien trwać około 28 dni, nieraz jest krótszy nieraz dłuższy.
Jednak w praktyce, gdy odstawimy tabletki antykoncepcyjne na sam koniec cyklu przy rozpoczęciu ewentualne dolegliwości powinny znacznie mniejsze niż miałoby to miejsce w innej fazie cyklu. Dlatego warto po odstawieniu tabletek się obserwować i jeśli np. pojawiają się silne bóle brzucha czy krwawienie nie ustaje warto skontaktować się lekarzem.
Ważne jest również jakie bierzemy tabletki antykoncepcyjne, bowiem jednofazowe są zdecydowanie delikatniejsze dla organizmu i ich odstawienie nie powinno stanowić problemu. W przypadku dwuskładnikowych stężenie substancji aktywnych w tabletce jest znacznie większe i ewentualne działania niepożądane czy problemy z odstawieniem takich tabletek mogą się pojawić.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a ciąża
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w przypadku ciąży powinno zostać zrobione niezwłocznie. Tabletki antykoncepcyjne dają zabezpieczenie na poziomie bliskim 99%, jednak w praktyce może się zdarzyć, że dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Wówczas gdy cały czas przyjmujemy tabletki należy je niezwłocznie odstawić.
W przypadku kobiet planujących ciążę odstawienie tabletek powinno nastąpić na dwa, trzy miesiące przed rozpoczęciem planowania ciąży. Pierwszy cykl po odstawieniu tabletek może być jeszcze rozregulowany przez co warto dać sobie nieco większy margines czasowy. Po tym czasie stężenia poszczególnych hormonów powinny wrócić do normy i będzie możliwość zajścia w ciążę.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak prawidłowo to zrobić?
Po pierwsze zawsze w przypadku tabletek antykoncepcyjnych odstawiamy je dopiero po wybraniu pełnego opakowania. Nie ma tutaj różnicy, czy stosujemy jedno czy dwuskładnikowe tabletki czy mamy w opakowaniu 21 czy 28 tabletek. Zawsze odstawiamy takie tabletki z hormonami tylko i wyłącznie gdy wybierzemy całe opakowanie. Wcześniejsze zaprzestanie stosowania tabletek może zwiększać nieprzyjemne dolegliwości takie jak przedłużenie czasu krwawienia, bóle brzucha.
W większości wypadków odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przebiega bez żadnych skutków ubocznych. Jeśli jednak takowe się pojawiają i będą one utrzymywać się przez jeden, dwa dni nie ma czym się martwić. Organizm wraca do standardowego działania stąd taka reakcja. Z kolei gdy skutki uboczne są nasilone, albo przedłużają się w czasie powyżej kilku dni niezwłocznie skonsultuj się lekarzem. Dzięki badaniu lekarz będzie miał możliwość określenia co konkretnie dzieje się z twoim ciałem.
Gdy odstawiamy środki antykoncepcyjne ze względu na to, że przy aktualnych pojawiają się działania niepożądane w tym celu od razu warto się skonsultować z lekarzem. Aktualnie na rynku jest dostępnych cała masa różnych rozwiązań zarówno tych doustnych jak i w formie plastrów, wkładek czy implantów. Lekarz będzie mógł konkretnie określić, która z form antykoncepcji będzie dla ciebie najlepsza, a przy tym nie będzie miała dla ciebie tylu skutków ubocznych.