Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]

Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne. Ogólne złe samopoczucie potęgowane jest przez ból i obrzęk górnych dróg oddechowych. Dziecko jest marudne, nie ma apetytu, dodatkowo może pojawić się gorączka.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zapalenie krtani jest najbardziej powszechne u małych dzieci pomiędzy 2 a 8 rokiem życia.
  • Chorobę najczęściej wywołują wirusy. Zapalenie krtani u dzieci może też mieć podłoże alergiczne lub bakteryjne.
  • Wśród objawów zapalenia krtani wymiania się duszności, suchy kaszel, chrypkę oraz uczucie drapania lub pieczenia w gardle.
  • U małych dzieci zapalenie krtani może prowadzić do problemów z oddychaniem, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
  • W przypadku nagłego ataku szczekającego kaszlu i duszności, dziecko należy wynieść na dwór, by mogło oddychać wilgotnym i zimnym powietrzem.

Objawy zapalenia krtani u dziecka

Zapalenie krtani może mieć różny przebieg. Szczególnie niebezpieczne może być dla najmłodszych dzieci, ponieważ obrzęk krtani, może doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem. Warto znać charakterystyczne objawy zapalenia krtani u dzieci i wiedzieć co zrobić, aby szybko i skutecznie udzielić dziecku pomocy.

Do najczęściej pojawiających się objawów zapalenia krtani zaliczamy:

  • chrypkę
  • uczucie drapania w gardle
  • pieczenie gardła
  • duszności
  • bezgłos
  • suchy kaszel
  • katar
  • podwyższona temperatura
  • problemy z przełykaniem

Dziecko, które choruje na zapalenie krtani, skarży się na ból i pieczenie gardła. Suchy kaszel dodatkowo podrażnia krtań, w wyniku czego, dziecko nie chce jeść, jest marudne i apatyczne. Aby pomóc maluchowi, jak najszybciej trzeba wdrożyć skuteczne leczenie.

Przyczyny zapalenia krtani

Najczęściej, zapalenie krtani u dzieci, jest pochodną infekcji wirusowej, górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że ma ono podłoże alergiczne lub bakteryjne, jednak są do przypadki bardzo sporadyczne. Zdecydowanie częściej, rozwija się ono w wyniku niedoleczonego przeziębienia, kiedy dziecko narażone jest na nadwyrężenie głosu, lub ma styczność z zanieczyszczonym powietrzem.

Wzmożone zachorowania na zapalenie krtani u dzieci odnotowuje się w sezonie jesienno- zimowym. Jest to spowodowane spadkiem odporności, zmiennymi temperaturami i wzmożoną aktywnością wirusów w tym okresie. Dodatkowo, bardzo niekorzystnie na kondycję górnych dróg oddechowych wpływa suche powietrze, na które jesteśmy narażeni w sezonie grzewczym. Wysusza ono śluzówki, powodując ich podrażnienia. Po zetknięciu z wirusem, bardzo szybko dochodzi do rozwoju choroby.

Sprawdź: Bakteria czy wirus – kto jest winny infekcji?

Rodzaje zapalenia krtani u dzieci

Zapalenie krtani u dzieci może mieć różne podłoże, różny przebieg, oraz symptomy. Do najczęściej występujących zaliczamy:

Podgłośniowe zapalenie krtani

Najczęściej pojawiającym się rodzajem zapalenia krtani u dzieci, jest podgłośniowe zapalenie krtani. Jest ono niezwykle niebezpieczne, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Podgłośniowe zapalenie krtani dotyka częściej chłopców w grupie wiekowej od 3 miesięcy do 3 lat. W związku z tym, że dochodzi w tym czasie do obrzęku tkanek pod strunami głosowymi podgłośniowe zapalenie krtani u niemowlaka może bardzo szybko doprowadzić do niedrożności górnych dróg oddechowych. Dziecko nie może złapać tchu, zaczyna się dusić. Taki stan wymaga bezwzględnej interwencji lekarskiej. Podgłośniowe zapalenie krtani wywoływane jest najczęściej przez wirusy z grupy RSV, wirusy grypy, oraz adenowirusy.

Zapalenie krtani i tchawicy

Wirusowe zapalenie krtani i tchawicy, to bardzo ciężka postać zapalenia krtani. Najczęściej, dotyka ono dzieci między 2 a 4 rokiem życia. Oprócz standardowych objawów infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, dochodzi bardzo silny, uciążliwy, napadowy kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny, a dziecko cierpi na ból okolicy zamostkowej. Lekarz może przepisać leki hamujące kaszel, zwłaszcza w nocy, aby wyczerpane chorobą dziecko, mogło chociaż odrobinę zregenerować siły

Zapalenie nagłośni

Najbardziej niebezpieczną dla dzieci odmianą zapalenia krtani, jest zapalenie nagłośni. Dotyka ono najczęściej dzieci między 2  a 7 rokiem życia. Atakuje nagle i charakteryzuje się bardzo szybkim rozwojem. Za zapalenie nagłośni odpowiadają bakterie, które atakują górny odcinek krtani. Pod ich wpływem, dochodzi do intensywnego obrzęku błon śluzowych co grozi zamknięciem dróg oddechowych. U dziecka, którego rozwija się zapalenie nagłośni, możemy zaobserwować następujące objawy:

  • ślinotok
  • “barani” głos
  • bezgłos
  • krztuszenie się
  • świst krtaniowy
  • bladość skóry
  • silne pocenie się
  • szybko narastająca gorączka
  • szybko pogarszający się stan dziecka

Leczenie zapalenia krtani u dzieci

Kiedy zauważymy u dziecka objawy rozwijającego się zapalenia krtani, należy reagować bardzo szybko. Musimy uchronić niewielkie i wąskie drogi oddechowe dziecka, przed obrzękiem. Jeżeli infekcja ma podłoże wirusowe, nie stosuje się antybiotykoterapii, ale leczenie objawowe. Pomocne mogą być inhalacje i doraźnie stosowane leki przeciwbólowe, obniżające gorączkę, oraz leki na gardło. Zapalenie nagłośni, które ma podłoże bakteryjne, wymaga zastosowania antybiotyku. Najczęściej stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, na przykład cefalosporyny III generacji. Na wirusowe odmiany zapalenia krtani, warto zastosować domowe sposoby łagodzenia objawów.

Domowe sposoby na zapalenie krtani

W przypadku podgłośniowego zapalenia krtani i silnego napadu szczekającego kaszlu, który prowadzi do ostrych duszności i kłopotów z oddychaniem, szybką pomoc może przynieść otworzenie okna i umożliwienie dziecku oddychania chłodnym, świeżym powietrzem. Taki zabieg, pozwoli nawilżyć śluzówkę oraz zmniejszyć obrzęk krtani, a tym samym ułatwi oddychanie. Kiedy uda nam się opanować sytuację, bezzwłocznie trzeba wezwać lekarza lub udać się z dzieckiem na ostry dyżur.

Nawilżanie gardła

Podczas zapalenia krtani bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko oraz pilnować, aby przyjmowało jak najwięcej płynów. Najlepiej, aby była to woda w temperaturze pokojowej, która doskonale nawilży gardło i załagodzi podrażnienia. Podczas zapalenia krtani, należy unikać podawania gorących napojów i posiłków, które mogą dodatkowo podrażnić obolałe śluzówki.  Pomocne mogą być inhalacje z roztworem soli fizjologicznej. Ból gardła oraz krtani można łagodzić za pomocą tabletek do ssania na bazie porostu islandzkiego z dodatkiem lipy, prawoślazu, rumianku, tymianku lub szałwii. Zioła mają wiele dobroczynnych właściwości, z których warto korzystać podczas różnego rodzaju infekcji.

Domowe mikstury na ból gardła oraz krtani

Aby nie faszerować dziecka środkami farmaceutycznymi, warto skorzystać z naturalnych sposobów, łagodzenia objawów, infekcji górnych dróg oddechowych. Wiele składników, które znajdziemy w domowej spiżarce, posiada dobroczynne właściwości, które mogą pomoc w walce z chorobą. Wśród skutecznych i znanych od wieków domowych specyfików znajdziemy:

  • syrop z cebuli
  • miód
  • sok z malin
  • herbatę z lipy
  • roztwór z soli lub sody – do płukania jamy ustnej
  • herbatę z rumianku
  • herbata z szałwii
  • napar z dziewanny
  • ciepłe mleko z miodem, masłem i czosnkiem
  • kanapki z czosnkiem

Co jeść podczas zapalenia krtani?

Podczas zapalenia krtani u dziecka lub niemowlaka, przede wszystkim trzeba zadbać o podanie maluchowi dużej ilości płynów. Jednak jedzenie jest równie ważne, ponieważ organizm musi otrzymać odpowiednią dawkę energii, aby miał siłę na walkę z chorobą. Przy zapaleniu krtani, dieta powinna być bogata w nabiał, i wszelkiego rodzaju jogurty, kefiry, które dobroczynnie wpłyną na florę bakteryjną dziecka. Należy pamiętać o witaminie C, która pomaga w walce z infekcjami. Dużą jej dawkę znajdziemy między innymi w cytrusach i pietruszce.

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo