Menopauza a ciąża, czyli ciąża po 50-tce
Niekiedy brak miesiączki mylnie uznawany jest za pierwszy objaw ciąży. Dzieje się tak szczególnie u pań, u których menopauza pojawiła się przedwcześnie. Jak wygląda kwestia menopauza a ciąża? Czy po okresie pokwitania nadal konieczne jest stosowanie antykoncepcji?

- W sensie klinicznym menopauza to dzień, który następuje po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Poprzedzający ją okres nazywamy przekwitaniem lub klimakterium.
- Przekwitanie to etap w życiu kobiety, w którym dochodzi do ustania czynności gruczołów płciowych, zmian hormonalnych, zakończenia krwawienia miesiączkowego i ustania owulacji.
- Menopauza i ciąża są ze sobą niekiedy mylone ze względu na podobne objawy, takie jak: brak miesiączki, wahania nastroju i bóle głowy.
- Zanim pojawi się menopauza, miesiączki stają się nieregularne, a niektóre cykle mogą być bezowulacyjne. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie może dojść do zapłodnienia.
- W okresie poprzedzającym menopauzę, czyli premenopauzy należy pamiętać o antykoncepcji.
- Kobiety, które doświadczyły przedwczesnej menopauzy mogą skorzystać z zapłodnienia metodą in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni.
Czym jest menopauza?
W Polsce termin “menopauza” stosowany jest wymiennie z takimi określeniami jak przekwitanie i klimakterium. Z medycznego punktu widzenia i zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) menopauza to ostatnia miesiączka, po której w wyniku braku aktywności pęcherzykowej jajników przez 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie. Ustaje także produkcja estrogenów i progesteronu – żeńskich hormonów płciowych, z czym wiążą się istotne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Menopauza występuje zwykle między 45. a 55. rokiem życia. Zdarza się jednak również u znacznie młodszych kobiet. Menopauzę stwierdza się w momencie, kiedy od ostatniej miesiączki upłynęło 12 miesięcy, a w międzyczasie nie pojawiły się krwawienia.
Objawy zbliżającej się menopauzy
W trakcie klimakterium można wyróżnić kilka etapów, które różnią się czasem trwania i typowymi dla siebie objawami. Są to:
- premenopauza – występuje około 40 roku życia. W tym czasie podczas badań można stwierdzić podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych (FSH), jednak kobieta nie odczuwa na razie żadnych objawów zbliżającego się klimakterium. Jedynym symptomem nadchodzących zmian może być dłuższe lub krótsze niż zazwyczaj krwawienie miesięczne.
- perimenopauza – zaczyna się na kilka lat przed menopauzą, a kończy rok po niej. W tym czasie cykle coraz częściej są bezowulacyjne, a prawdopodobnie na skutek obniżenia poziomu estrogenów i progesteronu oraz wzrostu poziomu gonadotropin przysadkowych (FSH i LH) kobieta zaczyna odczuwać objawy klimakterium takie, jak:
- częste bóle głowy,
- wahania nastrojów, drażliwość i skłonność do depresji,
- uderzenia gorąca,
- wzmożona potliwość,
- osłabienie, uczucie zmęczenia i brak energii,
- bóle stawów i mięśni,
- suchość pochwy,
- nawracające zapalenie dróg moczowych,
- nietrzymanie moczu,
- zmniejszenie elastyczności skóry,
- obniżone libido,
- problemy z osiągnięciem orgazmu.
- menopauza – czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez 12 miesięcy nie zaobserwowano krwawień. Czas jej wystąpienia zależy nie tylko od wieku kobiety, ale przede wszystkim od liczby pęcherzyków Graffa w jajnikach. Szacuje się, że płodność kobiety zaczyna spadać już po 35 roku życia, przy czym proces ten zachodzi szybciej u tych z nas, które wcześniej od koleżanek miały pierwszą miesiączkę. To ważna informacja dla par, które planują późną ciążę. Rozważanie zależności menopauza a ciąża może mieć bowiem zasadne nawet na kilka lat przed ustaniem krwawienia miesięcznego.
- okres postmenopauzalny – czyli czas po menopauzie, kiedy miesiączka już się nie pojawia. Obserwuje się natomiast niski poziom estrogenów i progesteronu oraz wysoki poziom FSH i LH.
Sprawdź: Ile kosztuje in vitro?
Menopauza a ciąża
Podczas klimakterium gwałtowne zmiany hormonalne prowadzą do tego, że miesiączki występują coraz rzadziej, aż ostatecznie całkowicie zanikają. W związku z tym pojawiają się cykle bezowulacyjne, czyli takie, w których nie doszło do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Niemożliwe staje się więc zapłodnienie i rozwój ciąży. Niemniej niektóre objawy przekwitania – zwłaszcza brak miesiączki, wahania nastroju, bóle głowy i uczucie zmęczenia – przypominają pierwsze dolegliwości, które mogą wystąpić po zapłodnieniu. Z tego powodu wiele kobiet może pomylić menopauzę z ciążą. Dotyczy to przede wszystkim tych pań, u których objawy klimakterium i sama menopauza pojawiają się przedwcześnie.
Oczywiście, warto wówczas wykonać badanie ginekologiczne lub test ciążowy, ponieważ niekiedy natura bywa bardzo zaskakująca. Zalecane są także testy laboratoryjne krwi, określające poziom stężenia poszczególnych hormonów we krwi w celu wykluczenia zaburzeń gospodarki hormonalnej, niezwiązanej z okresem przekwitania.
Początki menopauzy a ciąża
Zanim dojdzie do menopauzy, kobieta przechodzi jeszcze przez dwa ważne etapy:
- premenopauzę – kilka lat poprzedzających wystąpienie ostatniej miesiączki, w których dochodzi do nieregularnego wydzielania hormonów płciowych i spadku ich stężenia we krwi;
- perimenopauza – okres przed i w trakcie menopauzy, który charakteryzuje się występowaniem różnorodnych objawów, świadczących o tym, że kobieta wkroczyła w ten etap swojego życia.
Premenopauza jest okresem, w którym dochodzi do istotnych zmian w organizmie i zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Uważa się, że mogą one pojawić się już około 35. roku życia, co wiąże się także ze zmniejszeniem rezerwy jajnikowej (ilości pierwotnych pęcherzyków jajowych, które są zdolne do przekształcenia się w dojrzałą komórkę jajową). Nie oznacza to jednak, że owulacja została całkowicie wstrzymana. Owszem, zdarzają się cykle bezowulacyjne, jednak w takim przypadku przekwitanie poprzedzające menopauzę i ciąża są całkiem możliwe.
Okres przekwitania a ciąża – jak uniknąć zapłodnienia?
U kobiet, które weszły w okres przekwitania przez pewien czas istnieje jeszcze realna szansa na ciążę. Powinny one pamiętać o stosowaniu antykoncepcji. Jej odpowiednią formę pomoże dobrać ginekolog po wcześniejszym wykonaniu badań laboratoryjnych krwi oraz USG dopochwowym, którego celem jest ocena stanu narządów rodnych. Najczęściej zalecane sposoby zapobiegania ciąży w okresie przekwitania to:
- prezerwatywy,
- dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne z niską dawką hormonów,
- zastrzyki antykoncepcyjne (wykonuje się je raz na 3 miesiące),
- wkładki domaciczne (tzw. spirala),
- kapturki dopochwowe,
- hormonalne krążki dopochwowe.
Menopauza a ciąża – zapłodnienie in vitro
Zanik miesiączki w związku z menopauzą nie skazuje nas jednoznacznie na brak możliwości posiadania dzieci. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozważenie kwestii menopauza a ciąża z in vitro. Dzięki rozwojowi medycyny, przedwczesne wejście w okres przekwitania nie wyklucza możliwości posiadania dziecka. W takim przypadku możliwe jest skorzystanie z zapłodnienia metodą pozaustrojową z komórką jajową uzyskaną od anonimowej dawczyni, zarejestrowanej w banku komórek jajowych (adopcja komórek jajowych) i plemnikiem partnera lub dawcy. Tego rodzaju terapią zajmują się kliniki leczenia niepłodności.
Zapłodnieniu in vitro mogą poddać się kobiety, które nie ukończyły jeszcze 49. roku życia. Zabieg poprzedzony jest szczegółową diagnostyką zarówno kobiety, jak i jej partnera. Podczas kolejnej wizyty lekarz ocenia wyniki badań i kwalifikuje parę do programu. Następnie kobieta musi przejść terapię hormonalną, dzięki której wzrasta szansa na zapłodnienie. Po zakończeniu przyjmowania leków w jej macicy umieszcza się zapłodnioną komórkę jajową.
- K. Jankowska, Przedwczesne wygasanie czynności jajników, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 12, 2014
- B. Mroczek i wsp., jakość życia kobiet w okresie menopauzy, Family Medicine & Primary Care, Review, 2014, 16, 136-137
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Planowanie ciąży
- Cykl miesiączkowy
- Menopauza a ciąża, czyli ciąża po 50-tce
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem
1 komentarzy: Menopauza a ciąża, czyli ciąża po 50-tce
Moja mama jest po czterdziestce i bierze pigułki antykoncepcyjne. Lekarz powiedział jej, że będzie o wiele lepiej przechodzić ciepłoty które jej się zaczynają a co najważniejsze nie zajdzie w niechcianą ciąże, bo w tym wieku to raczej nie można stawiać na spontan. Ciąza to musi być przemyślana. Moja mama nie ma jeszcze typowej menopauzy, ale czuje sie zdecydowanie lepiej.