Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021? Ta informacja może zaskoczyć

Rośnie liczba zakażeń koronawirusa, a więc przybywa także osób kierowanych na kwarantannę. Jak wynika ze statystyk, większość z nich stanowią dzieci w wieku szkolny, które były narażone na kontakt z chorym w czasie zajęć. Kiedy dziecko zostaje objęte kwarantanną i wysłane na nauczanie zdalne, pojawia się pytanie, co z pozostałymi domownikami, przede wszystkim – co z resztą rodzeństwa? Sprawdź, co mówią aktualne przepisy. Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli dziecko miało kontakt z osobą zarażoną w szkole, a nie jest zaszczepione (lub jeszcze nie może być), to jest kierowane przez lokalną jednostkę sanepidu na kwarantannę.
  • Obecnie kwarantanna trwa 10 dni.
  • Kwarantanna dziecka nie oznacza jednak tego samego obowiązku dla domowników. Jeśli jedno z dzieci trafia na kwarantannę, to rodzeństwo nie musi się jej poddawać.

Dziecko na kwarantannie ze szkoły

IV fala pandemii w Polsce osiąga kolejne dzienne rekordy zakażeń. Konsekwencje tej sytuacji odbijają się negatywnie na sposobie funkcjonowania placówek oświaty. Po wykryciu ogniska dyrektor ma obowiązek zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Następnie sanepid nakłada kwarantannę na niezaczepionych uczniów, ale na nauczanie zdalne kierowana jest cała klasa lub nawet szkoła.

W takiej sytuacji rodzice, szczególnie małych dzieci, mają kłopot. Z jednej strony ciążą na nich obowiązki zawodowe, a z drugiej maluchy wymagają nadzoru podczas siedzenia w domu i nauki online. Jeśli nie mogą zapewnić dzieciom opieki kogoś z rodziny, a praca nie pozwala na przejście w tryb zdalny, pozostaje jeszcze jedna opcja. Ponieważ dziecko na kwarantannie traktowane jest jak chore, to rodzice mają prawo wystąpić o zasiłek opiekuńczy i wziąć na ten okres zwolnienie – jeśli są ubezpieczeni.

Zobacz: Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Kwarantanna dziecka kara

Warto pamiętać, że za złamanie zasad kwarantanny i opuszczenie miejsca zamieszkania mimo zakazu grożą kary finansowe. Policja przeprowadza niezapowiedziane kontrole, a po stwierdzeniu, że osoby objętej kwarantanną nie ma we wskazanym miejscu może zostać nałożona wysoka grzywna.

W razie stwierdzenia naruszenia obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19, nałożonego przez właściwy organ lub wynikającego z przepisów prawa, państwowy powiatowy inspektor sanitarny nakłada na osobę naruszającą taki obowiązek, w drodze decyzji, administracyjną karę pieniężną w kwocie do 30 000 zł.

Zobacz: Nauka zdalna dla niezaszczepionych? Nowe zasady w szkołach!

Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem?

W związku z rosnącą liczbą uczniów na kwarantannie często pojawia się także pytanie o to, co w takiej sytuacji z rodzeństwem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwarantanna dziecka ze szkoły nie oznacza, że zostają nią objęci również pozostali domownicy. A zatem rodzeństwo dziecka na kwarantannie mogą normalnie wychodzić z domu i uczęszczać do szkoły. Podobnie jak pozostali domownicy.

Sprawdź: Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami 2021? Tak wyglądają dostępne opcje. Nie wszystkim odpowiadają

Rodzic na kwarantannie, co z dzieckiem?

Jak wynika z obecnych przepisów, na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną kierowane są wyłącznie niezaszczepieni. W sytuacji kiedy rodzice decyzją sanepidu trafiają na kwarantannę, dziecko nie ma kwarantanny. Miałoby ją dopiero w momencie, gdy rodzice otrzymają pozytywny wynik testu na Covid-19.

Zobacz: Nieoficjalne nauczanie zdalne? Rodzice oburzeni: “Szkoły niby otwarte, a dzieci uczą się online”

Rodzice pytają: dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem?

Dziecko na kwarantannie a rodzeństwo też?

Jeśli jedno z dzieci trafia na kwarantannę, to rodzeństwo nie jest nią objęte. Może normalnie wychodzić z domu i uczęszczać do szkoły.

Czy szkoła może nałożyć kwarantannę?

Decyzję o nałożeniu kwarantanny podejmuje sanepid. Można ją sprawdzić na IKP. Dyrektor ma jednak obowiązek powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o wykryciu wirusa u któregoś z uczniów lub nauczycieli oraz podać listę dzieci z klas, które mogły mieć kontakt z zakażoną osobą.

Jak zwolnić dziecko z kwarantanny?

O skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny decyduje wyłącznie powiatowy inspektorat sanitarny. Skrócić kwarantannę można prawdopodobnie po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na Covid-19, dopiero po kilku dniach od rozpoczęcia kwarantanny. Ale o tym, czy na pewno została zdjęta należy się upewnić poprzez IKP.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo