Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021? Ta informacja może zaskoczyć

Rośnie liczba zakażeń koronawirusa, a więc przybywa także osób kierowanych na kwarantannę. Jak wynika ze statystyk, większość z nich stanowią dzieci w wieku szkolny, które były narażone na kontakt z chorym w czasie zajęć. Kiedy dziecko zostaje objęte kwarantanną i wysłane na nauczanie zdalne, pojawia się pytanie, co z pozostałymi domownikami, przede wszystkim – co z resztą rodzeństwa? Sprawdź, co mówią aktualne przepisy. Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli dziecko miało kontakt z osobą zarażoną w szkole, a nie jest zaszczepione (lub jeszcze nie może być), to jest kierowane przez lokalną jednostkę sanepidu na kwarantannę.
  • Obecnie kwarantanna trwa 10 dni.
  • Kwarantanna dziecka nie oznacza jednak tego samego obowiązku dla domowników. Jeśli jedno z dzieci trafia na kwarantannę, to rodzeństwo nie musi się jej poddawać.

Dziecko na kwarantannie ze szkoły

IV fala pandemii w Polsce osiąga kolejne dzienne rekordy zakażeń. Konsekwencje tej sytuacji odbijają się negatywnie na sposobie funkcjonowania placówek oświaty. Po wykryciu ogniska dyrektor ma obowiązek zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Następnie sanepid nakłada kwarantannę na niezaczepionych uczniów, ale na nauczanie zdalne kierowana jest cała klasa lub nawet szkoła.

W takiej sytuacji rodzice, szczególnie małych dzieci, mają kłopot. Z jednej strony ciążą na nich obowiązki zawodowe, a z drugiej maluchy wymagają nadzoru podczas siedzenia w domu i nauki online. Jeśli nie mogą zapewnić dzieciom opieki kogoś z rodziny, a praca nie pozwala na przejście w tryb zdalny, pozostaje jeszcze jedna opcja. Ponieważ dziecko na kwarantannie traktowane jest jak chore, to rodzice mają prawo wystąpić o zasiłek opiekuńczy i wziąć na ten okres zwolnienie – jeśli są ubezpieczeni.

Zobacz: Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Kwarantanna dziecka kara

Warto pamiętać, że za złamanie zasad kwarantanny i opuszczenie miejsca zamieszkania mimo zakazu grożą kary finansowe. Policja przeprowadza niezapowiedziane kontrole, a po stwierdzeniu, że osoby objętej kwarantanną nie ma we wskazanym miejscu może zostać nałożona wysoka grzywna.

W razie stwierdzenia naruszenia obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19, nałożonego przez właściwy organ lub wynikającego z przepisów prawa, państwowy powiatowy inspektor sanitarny nakłada na osobę naruszającą taki obowiązek, w drodze decyzji, administracyjną karę pieniężną w kwocie do 30 000 zł.

Zobacz: Nauka zdalna dla niezaszczepionych? Nowe zasady w szkołach!

Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem?

W związku z rosnącą liczbą uczniów na kwarantannie często pojawia się także pytanie o to, co w takiej sytuacji z rodzeństwem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwarantanna dziecka ze szkoły nie oznacza, że zostają nią objęci również pozostali domownicy. A zatem rodzeństwo dziecka na kwarantannie mogą normalnie wychodzić z domu i uczęszczać do szkoły. Podobnie jak pozostali domownicy.

Sprawdź: Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami 2021? Tak wyglądają dostępne opcje. Nie wszystkim odpowiadają

Rodzic na kwarantannie, co z dzieckiem?

Jak wynika z obecnych przepisów, na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną kierowane są wyłącznie niezaszczepieni. W sytuacji kiedy rodzice decyzją sanepidu trafiają na kwarantannę, dziecko nie ma kwarantanny. Miałoby ją dopiero w momencie, gdy rodzice otrzymają pozytywny wynik testu na Covid-19.

Zobacz: Nieoficjalne nauczanie zdalne? Rodzice oburzeni: “Szkoły niby otwarte, a dzieci uczą się online”

Rodzice pytają: dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem?

Dziecko na kwarantannie a rodzeństwo też?

Jeśli jedno z dzieci trafia na kwarantannę, to rodzeństwo nie jest nią objęte. Może normalnie wychodzić z domu i uczęszczać do szkoły.

Czy szkoła może nałożyć kwarantannę?

Decyzję o nałożeniu kwarantanny podejmuje sanepid. Można ją sprawdzić na IKP. Dyrektor ma jednak obowiązek powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o wykryciu wirusa u któregoś z uczniów lub nauczycieli oraz podać listę dzieci z klas, które mogły mieć kontakt z zakażoną osobą.

Jak zwolnić dziecko z kwarantanny?

O skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny decyduje wyłącznie powiatowy inspektorat sanitarny. Skrócić kwarantannę można prawdopodobnie po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na Covid-19, dopiero po kilku dniach od rozpoczęcia kwarantanny. Ale o tym, czy na pewno została zdjęta należy się upewnić poprzez IKP.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo