Już jest! Zgoda na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku 5-11 lat! Kiedy ruszą zapisy?

Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. To dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy z niecierpliwością i stresem czekali na dopuszczenie preparatu ochronnego dla maluchów. Decyzja KE oznacza, że szczepienia ruszą już wkrótce, być może jeszcze w połowie grudnia. Kiedy zaczną się zapisy?

KE zatwierdza szczepienia przeciw Covid dla dzieci w wieku 5-11 lat

We wtorek 30 listopada rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker ogłosił, że jej członkowie zatwierdzili szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Zgoda KE była konsekwencją wcześniejszej decyzji podjętej przez Europejską Agencję Leków, która uznała preparat firmy Pfizer/BioNTech za całkowicie bezpieczny dla najmłodszych. Przyjęte rozstrzygnięcia umożliwiają stosowanie szczepionek w tej grupie wiekowej we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Zobacz też: Dziecko na kwarantannie, co z rodzeństwem 2021?

Zalecana przez ekspertów dawka szczepionka u dzieci poniżej 11. roku życia będzie niższa niż w przypadku starszych osób (tj. od 12 lal wzwyż) i wyniesie 10 µg, podczas gdy starsi otrzymują 30 µg. Preparat również będzie podawany w dwóch dawkach, z trzytygodniową przerwą pomiędzy nimi.

Zatwierdzenie preparatu Pfizer/BioNTech w kolejnej, jeszcze młodszej grupie wiekowej, może stanowić prawdziwy przełom w walce z pandemią. Jak wynika z oficjalnych danych, szkoły w dużej mierze odpowiadają za obecną gwałtowaną transmisję wirusa. Dotychczas szczepionkę mogły przyjmować wyłącznie dzieci od 12. roku życia.

Blisko połowa ognisk [w Polsce] to są ogniska szkolne. A jeżeli liczy się nawet osoby, które są w tych ogniskach dotknięte ryzykiem transmisji, to jest ich ponad 100 tys. – mówię o samych szkołach.Adam Niedzielski, minister zdrowia

Zobacz: Nauka zdalna dla niezaszczepionych? Nowe zasady w szkołach!

Kiedy rozpoczną się szczepienia?

Wydanie zgody na dopuszczenie preparatu do użytku dla dzieci od 5 do 11 lat poprzedziły liczne i dokładne badania kliniczne. Wyniki wykazały, że szczepionka firmy Pfizer/BioNTech jest w pełni bezpieczny dla tej grupy wiekowej, a zaobserwowane działania niepożądane były łagodne i podobne do tych, które występowały u osób dorosłych. Jak informuje Europejska Agencja Leków, do najczęściej zgłaszanych efektów ubocznych należały: zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu zastrzyku, ból mięśni i dreszcze.

W badaniach klinicznych efekty uboczne były łagodne, samoograniczające się, podobne do obserwowanych u dorosłych, a także występujących podczas podawania innych szczepionek zalecanych dla dzieci. Najczęstszym efektem ubocznym był ból ramieniaRochelle Walensky, dyrektorka Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób

Testy potwierdzają także efektywność szczepionki przeciwko Covid-19 i w zwalczaniu pandemii. Rezultaty badań potwierdzają, że skuteczność preparatu wynosi ponad 90%.

Zobacz też: Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?

Główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty, podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej, była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) osobom starszym w wieku 16-25 lat (na podstawie poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2)stanowisko Europejskiej Agencji Leków

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy ruszą zapisy i kiedy rozpocznie się proces szczepień dzieci od 5. roku życia. Wszystko zależy od terminu dostarczenia do Polski pierwszej dostawy preparatów. Według nieoficjalnych informacji może ona dotrzeć do kraju dopiero pod koniec miesiąca, co oznacza, że szczepienia mogą się nieco opóźnić. Zapisy być może ruszą jednak nieco wcześniej, do połowy grudnia.

Zobacz też: Nauczanie zdalne grudzień 2021: “Nasze nastawienie się zmienia”

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo