Zatrudnienie niani: Jak znaleźć idealną nianię?

Zatrudnienie niani – gdzie szukać opiekunki do dziecka? Dlaczego umowa z nianią jest jak ważna? Jaka umowa dla niani? Co lepsze: niania czy pani do opieki nad domem? Jak przeprowadzić casting na nianię? Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z nianią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Uśmiechnięta, troskliwa, opiekuńcza… Jak znaleźć dobrą nianię?

Powrót do pracy jest dla każdej mamy stresujący w dwójnasób – nie dość, że po kilku miesiącach albo kilku latach nieobecności musimy na nowo odnaleźć się w firmie, to wcześniej przechodzimy przez gehennę rozmów z kandydatkami na nianię naszego dziecka.

Gdzie szukać opiekunki do dziecka?

Większość rodziców woli zatrudnić nianię poleconą przez kogoś znajomego, np. byłą opiekunkę dziecka naszych przyjaciół czy mamę koleżanki. Pozostawiając dziecko z osobą sprawdzoną – przynajmniej na początku – będziemy czuć się bardziej komfortowo, niż powierzając je niani z ogłoszenia.

Rodzice cenią jednak dobre nianie i nie chcą się z nimi rozstawać, więc znalezienie takiej z polecenia bywa bardzo trudne. Co zrobić, gdy nam się nie uda? Pozostają jeszcze internet oraz agencje opiekunek.

Sprawdź także: Czy i dlaczego warto spisać umowę z nianią? >>

Poszukiwanie ogłoszeń w internecie lub zamieszczenie własnego na pewno będzie bardziej pracochłonne niż wizyta w agencji opiekunek. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony, sami musimy wybrać odpowiednie kandydatki i odrzucić te, które nie spełniają naszych oczekiwań. Z drugiej, mamy dostęp do znacznie większej liczby niań. Nie płacimy również prowizji, którą trzeba uiścić w przypadku zatrudnienia niani polecanej przez agencję.

Zatrudnienie niani z agencji – jeśli jedna niania się nie sprawdzi, firma podsunie nam następną kandydatkę. Ta sama sytuacja z opiekunką z ogłoszenia oznacza dla nas powrót do etapu poszukiwań.

Znaleźć nianię czy… panią do opieki nad domem?

Zatrudnienie niani, czy to z polecenia znajomych, czy z ogłoszenia, musi nastąpić po przeprowadzeniu z nią rozmowy. My opowiemy jej o naszych wymaganiach, ona zaś o tym, czego spodziewa się po pracy. Najlepiej by nasze oczekiwania pokrywały się jak najbardziej – nie tylko w kwestii finansów.
Od czego zacząć? Przed rozmową warto zadać sobie kilka pytań o podstawowe wymogi wobec niani naszego dziecka:

  • Czy chcemy znaleźć nianię na cały etat, czy tylko na kilka godzin tygodniowo?
  • Czy często musimy zostawać w pracy po godzinach?
  • Czy opiekunka musi być młoda i energiczna, by dotrzymać kroku naszemu dziecku, czy raczej starsza i doświadczona, by okiełznać jego humory?
  • Czy niania ma się opiekować naszym dzieckiem, gdy będzie chore?
  • Czy jedynym zajęciem niani będzie opieka nad dzieckiem? Czy musi mu dodatkowo także gotować? A może do niej będą należeć również inne obowiązki domowe?
  • Czy będziemy rozliczać się z nianią według stawki godzinowej czy tygodniowej? Ile niania będzie zarabiać za nadgodziny? W jaki sposób będzie wypłacane wynagrodzenie?

Jak przeprowadzić casting na nianię?

Podczas rozmowy z kandydatkami należy wracać uwagę nie tylko na to, co mówią (w końcu każdy z nas wie, jak elokwentni bywamy podczas rozmów o pracę), lecz przede wszystkim, jak się zachowują. Czy niania przyszła punktualnie? Czy w ogóle zwraca uwagę na dziecko? (to wcale nie jest oczywiste) Czy potrafi nawiązać z nim kontakt? Jaką polszczyzną się posługuje – poprawną i kulturalną czy niekoniecznie? Jak opowiada o swoich wcześniejszych podopiecznych i ich rodzicach?

Pytajmy o doświadczenie i referencje, o jej motywację do pracy i plany na przyszłość (żebyśmy za 3 miesiące znów nie zastanawiali się, jak znaleźć kolejną nianię), nałogi, metody wychowawcze, sposoby na ukaranie dziecka, znane gry i zabawy. Koniecznie dowiedzmy się, czy będzie umiała udzielić dziecku pierwszej pomocy, wiedziała, jak postąpić np. gdy malec włoży klocek do nosa itp. Od kandydatki możemy wymagać też zaświadczenia o niekaralności (w końcu powierzamy jej swój największy skarb).

Poinformujmy nianię, jak wygląda rozkład dnia jej potencjalnego podopiecznego. Czy spacer i wizyta na placu zabaw są stałym punktem w planie. Czy dziecku wolno oglądać telewizję i przez jaki czas. Co może jeść, a czego nie powinno (szczególnie, jeśli ma alergię).

Jeśli kandydatka się zgodzi, a my mamy na to czas, poobserwujmy ją podczas zabawy z dzieckiem. Poprośmy ją też o ksero dowodu osobistego.

Gdy już zaś znajdziemy nianię, słuchajmy, jak dziecko opowiada o spędzonym z nią dniu. Ono będzie wiedziało najlepiej, czy dokonaliśmy odpowiedniego wyboru.

Niestety zatrudnienie niani to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja, mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże w jej podjęciu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo